Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości P4 zapowiada agresję cenową

P4 zapowiada agresję cenową

sirmark 7 Grudnia 2006 15:09

0 0

Debiut P4 i operatorów wirtualnych może w przyszłym roku sporo zmienić na rynku telefonii komórkowej. Dotychczasowi gracze to silne, zyskowne firmy, o ustabilizowanej pozycji na rynku, więc nowi operatorzy muszą mocno się rozpychać, by na nim zaistnieć.

Będziemy musieli zdobywać klientów od operatorów działających już na rynku. Dlatego zastosujemy agresywną politykę cenową w przypadku rozmów głosowych i SMS-ów. Zresztą operatorzy są niewiarygodnie rentowni, a my, wchodząc na rynek jako czwarty gracz, możemy pogodzić się z niższą rentownością - mówi Chris Bannister, prezes P4, które komercyjny start usługi planuje na koniec pierwszego kwartału.

Taka polityka powinna wymusić spadek cen rozmów. Większość analityków spodziewa się kilkunastoprocentowych obniżek. Niższe ceny spowodują większy ruch w sieciach. Dzięki temu cały rynek wzrośnie, choć dużo wolniej niż w tym roku. Firma badawcza PMR szacuje, że w przyszłym roku będzie to 5,5-procentowy wzrost do 23,9 mld zł, a w 2008 r. rynek urośnie o dalsze 3 proc. To znaczne zwolnienie tempa, bo w tym roku wzrost ma sięgnąć 15 proc.

Spadek cen wpłynie na rentowność. Najbardziej optymistyczni analitycy mówią o zatrzymaniu wzrostów zysków operacyjnych i marży EBITDA, ale większość spodziewa się spadku rentowności.




Wzrost ruchu oznacza wyższe koszty, których może nie zrekompensować wzrost przychodów, więc rentowność może się obniżyć. Ale zyski operatorów są bardzo wysokie i jest z czego schodzić - mówi Paweł Olszynka z PMR.

Agresywna polityka cenowa i zderzenie z potężnymi istniejącymi już na rynku graczami może się źle skończyć dla nowych graczy. Zwłaszcza że mogą na początku świadczyć usługi poniżej kosztów.

Obok niskich cen nowi operatorzy będą walczyć o klienta usługami multimedialnymi. Tak przynajmniej wynika z zapowiedzi P4.

Telefonia nowej generacji pozwoli na zwiększenie transmisji danych i prędkości bezprzewodowego dostępu do internetu w komórkach. Operatorzy liczą na wzrost zainteresowania na razie marginalnymi usługami dodanymi, takimi jak telewizja w komórce, ściąganie muzyki i dzwonków czy usługi nawigacyjne.

Źródło tekstu: Puls Biznesu     

Dodaj do:
w sumie: 24
  • 0

    5.  2006-12-07 15:28:04

    Szkoda że znów myślą o tych sms , a o agresywnej polityce transmisji danych cisza :(

  • 0

    6.  2006-12-07 15:37:12

    ciekawie ciekawie już się nie moge doczekać:P

  • 0

    7.  2006-12-07 15:43:14

    Nie wiem jak Wy ale ja na miesiąc wysyłam góra 20sms :) wolę zadzwonić i pogadać niż klepać w telefon w dobie połączeń za 10-20gr za minutę :)

  • 0

    8. ~Bartosz  2006-12-07 15:44:59  host: buc202.internetdsl.tpnet.pl

    miejmy nadzieje - a ja mam do podpisania aneks u obecnego opa i co teraz?podpisac czy ni o to jest pytanie :)

  • 0

    9.  2006-12-07 15:46:20

    Jestem zaskoczony, jeszcze kilka miesięcy temu P4 zapewniało, że nie przyczyni do wywołania kolejnej wojny cenowej :)

  • 0

    10. ~Bogdan85  2006-12-07 16:09:19  host: bck154.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Ja mam Simplusa, normalnie do dziewczyny płacę 78groszy, pakiet 100 minut za 5gr wystarcza góra na tydzień więc co zostaje? SMS-y. W listopadzie wysłałem ponad 580, w większości do Niej. 10-20groszy za minutę to na firmę możesz mieć, zwykły szary obywatel jeszcze długo będzie SMS-ów uzywał.

  • 0

    11. ~noname  2006-12-07 16:16:15  host: efa173.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Mam taką nadzieję. To dlatego Era rzuciła na rynek III edycję Podwójnego Doładowania i przynajmniej coś robi nie tak jak sim+ i orange które tylko notorycznie zrażają do siebie abonentów traktując ich jak BTS na pustyni :)

  • 0

    12. ~jojo  2006-12-07 16:21:20  host: ekj122.internetdsl.tpnet.pl

    "Bogdan85", przecież masz jeszcze pakiet po 24 gr do Plusa i na stacjonarne. podobno można go aktywować równolegle z "Niemożliwe, a jednak!".

  • 0

    13.  2006-12-07 16:37:41

    tak lekko na off: dzisiaj jadąc przez centrum miasta (Tarnowskie Góry) widziałem dwa auta firmowe P4 :) najwyraźniej gdzieś kombinują albo lokalizacje na anteny, albo na sklep firmowy :) juppiii :)

  • 0

    14. ~ss  2006-12-07 17:05:39  host: gate.krotoszyn.kaskada.net

    idiotyzm i co 5gr taniej??? i banda poleci??? jaki wal byl z orange??? no dalej milion wersji cennika jescze nie ma ? dziwne??

  • 0

    15. ~ddluk  2006-12-07 17:54:24  host: sniezka.bmj.net.pl

    @~Bogdan85 tylko 580 :) ja wysylam miesiecznie kolo 2 tysiecy ;) w wiekszosci do dziewczyny, ale znajomych tez mam duzo :D

  • 0

    16.  2006-12-07 20:13:39

    5 Szalony zgadzam się, dlatego smsy powinny byc po 1 groszu dla każdego i bez żadnych pakietów, i do każdej sieci. Bo rozmowy mniej więcej mi pasują (ceny) ale smsy nie

  • 0

    17.  2006-12-07 23:17:23

    P4 zapowiadalo ze nie bedzie walczyc cenami, teraz mowia co innnego.. sami nie wieda czego chca. Mialem juz wszystkei sieci, teraz mam ERE i jakos uslug oraz ceny sa w pelni satysfakcjonujace :)

  • 0

    18. ~Bogdan85  2006-12-07 23:46:42  host: bck154.neoplus.adsl.tpnet.pl

    ddluk: Tylko 580 (z reguły 500-600 miesięcznie) bo mieszkamy jakieś 200 metrów od siebie:)

  • 0

    19. ~  2006-12-08 01:11:45  host: 195.189.142.222

    Nie uwierzę jak nie zobaczę tej wojny cenowej. Prędzej Plus rozbuduje EDGE...

  • 0

    20. ~PLANET  2006-12-08 03:45:56  host: gprs10.orange.pl

    a Szalony wreszcie sie usmiechnie :)

  • 0

    21. ~  2006-12-08 08:43:17  host: w3cache1.icm.edu.pl

    Na potrzeby taniego gadania z dziewczyną bez ograniczeń najlepsza jest karta SIM SamiSwoi. Nie trzeba nawet odsmoczać telefonu.

  • 0

    22. ~jojo  2006-12-08 23:25:40  host: ekj122.internetdsl.tpnet.pl

    Co Ty SS? Kup sobie starter TT za 20 zł. Doładuj za 30 dychy i aktywuj "Megapakiet". Przez 2 miechy będziesz miał 250 minut po 20 gr, które nie przepadają po miesiącu, tak jak w innych sieciach. Ale pewnie napiszesz, że za dużo z tym roboty - jeszcze coś trzeba aktywować...

  • 0

    23. ~ehmm  2006-12-10 20:21:18  host: aby133.internetdsl.tpnet.pl

    no - musi sie coś szykować - skoro nawet Orange Go ma promocje że jak sie aktywuje niby ten tani nr za całe 5 zł (do tej pory uważałem to za głupotę) by mieć rozmowy z jednym nr orange za 5 gr/min brutto to jak teraz do tego dali 4 weekendy do orange gratis (limit 24 godziny na weekend) to już ta oferta nawet mi przypadła do gustu..) Jak wejdzie wiecej operatorów - może faktycznie coś ruszy - nawet w tak głównianej firmie jak Orange.pl

  • 0

    24. ~Allan  2006-12-13 12:58:37  host: chello062179032074.chello.pl

    najpierw mowili, ze nie zamierzaja wywolywac wojny cenowej, teraz ze jednak beda 'agresywni'... Eh, niezdecydowani jacys :P

Dodaj swoją opinię