Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości P4 zapłaciło za 900 MHz

P4 zapłaciło za 900 MHz

WitekT 29 Grudnia 2008 14:00

0 0
10. listopada P4 dostało rezerwację wygranego bloku 900 MHz, a 23. grudnia zapłaciło za nią 217 mln zł. Kwota zasiliła budżet państwa.

Krótkie kalendarium: 23. czerwca ogłoszenie konkursu na 900 MHz, 23. września zakończenie przyjmowania ofert (złożyło je 7 firm), 7. listopada ogłoszenie wyników (walkę o oba bloki wygrało P4), 14. listopada listopada złożenie wniosku tylko o jeden (drugi wzięła spółka Aero 2).

Nadajniki GSM 900 MHz, należące do P4, można znaleźć już m.in. w Warszawie, Lublinie i w kilku śląskich miastach. Są one w pełni dostępne dla klientów sieci.


Źródło tekstu: wł     

Dodaj do:
w sumie: 24
  • 0

    5. ~robbo2k  2008-12-29 14:51:13  host: w3cache.tktelekom.pl

    Na rodzynku warszawskim 160kb/s

  • 0

    6. ~  2008-12-29 14:55:39  host: nat-tar.aster.pl

    robbo2k: A gdzie ten rodzynek siedzi?

  • 0

    7. ~robbo2k  2008-12-29 14:59:13  host: w3cache.tktelekom.pl

    Gdzies w okolicach Marszlakowskiej/Pl. Konstytucji. Ale mozna go zlapac na Chalubinskiego, Zlotych Tarasach w domach Centrum i pewnie na Kruczej a moze i Ujazdowskich

  • 0

    8. ~  2008-12-29 15:01:45  host: nat-tar.aster.pl

    robbo2k: Dzięki

  • 0

    9.  2008-12-29 15:03:07

    To teraz abonenci będą zasilać budżet P4

  • 0

    10.  2008-12-29 15:06:21

    @WitekT - trochę dziwnie to wygląda, że Play stawia GSM900 tylko w największych miastach skoro zdeklarował się, że tym zasięgiem pokryje miasta/gminy/powiaty liczące mniej niż 50 tys. mieszkańców. Ciekawe czy stawiają te nadajniki dlatego że UMTSem nie są w stanie obsłużyć całego ruchu i Plus sporo ich łupie na roamingu, czy jest im łatwiej dowieszać anteny do już istniejących.

  • 0

    11.  2008-12-29 15:14:06

    Tomek_19: pokryją i wioski, spełnią spokojnie wymagania koncesji. Powód jest zupełnie inny - 2100 MHz daje słabe pokrycie wewnątrz budynków. Wbrew pozorom, mimo dobrego pokrycia w dużych miastach 3G P4, sporo ruchu idzie w tych miastach Polkomtelem. GSM z 3G, do tego z roamingiem - to trio dobrze nie pracuje. Z reguły jest tak, że mając zasięg 3G, po wejściu np. do windy wchodzi się w roaming Polkomtela, a potem już nie za bardzo się wraca do 3G Play... Druga sprawa, to rzeczywiście łatwość "podczepienia" stacji GSM900 pod istniejące już, dualne anteny.

  • 0

    12. ~  2008-12-29 15:17:09  host: ip-213-17-201-42.netia.com.pl

    P4 i tak oplaca sie siedziec na BTSach Polkomtela. :)

  • 0

    13.  2008-12-29 15:23:42

    @WitekT - mnie właśnie co do tego zasięgu UMTS zastanawia, że w budynkach np. we Wrocławiu Play ma ten zasięg tragiczny, na zewnątrz bardzo dobry, a np. Plus 3G dobry i wewnątrz i na zewnątrz.

  • 0

    14. ~Tlc  2008-12-29 15:32:19  host: f142-046.opera-mini.net

    A gdzie we Wrocku masz tragiczny zasięg wew.?Moim zdaniem jest najlepszy ze wszystkich opow.

  • 0

    15. ~RastaMan  2008-12-29 15:38:17  host: inet20909nc-1.eranet.pl

    Bardzo sie cieszę ze play ma ta 900.. To spory postęp w budowie sieci a i warunki finansowe firmy znacznie się poprawia bo koszt budowy sieci i licencji zwróci siena kilkanaście miesiecy. A znajac play to tego rodzaju działania automatycznie przełożą się na obmizkincen rozmów i transmisji danych. Go Play!!!! :)

  • 0

    16.  2008-12-29 15:46:48

    Tomek_19: to też jest kwestia polityki projektowania sieci - może P4 stawia bardziej na wielkość zasięgu niż na jego "moc".

  • 0

    17.  2008-12-29 15:57:21

    @Tlc - Pasaż Grunwaldzki, Arkady, Galeria Dominikańska, Magnolia, CH Borek, budynki UWr w okolicach rynku. Długo można by tak wymieniać. Zasięg Play zanika i przełącza się na roaming Plusa. Zaznaczam, że chodzi o zasięg 3G samego Play, bo przy roamingu Plusa nie ma problemów.

  • 0

    18. ~lee  2008-12-29 17:27:50  host: tysiaclecia-z-bie37200223077.c200.msk.pl

    pytanie: gdzie dokładnie na śląsku już działają?? :)

  • 0

    19. ~Twix  2008-12-29 17:50:04  host: 77-254-83-165.adsl.inetia.pl

    O ooo, Premier na samolot będzie miał i szybko kupi z pominięciem przetargu. Lepszego prezentu Nasze Państwo dostać nie mogło :)

  • 0

    20. ~TrustNoOne  2008-12-29 20:57:17  host: 83.238.194.1

    Nie wiem co ludzie narzekaja na ten zasieg Play.. W kazdej sieci sa problemy z zasiegiem bo to nie jest kabel... :/ Ja juz mialem wszystkie sieci i z Plusa jestem najbardziej zadowolony choc walcze tez z nimi od ponad roku... Jak nie blednie naliczanie to polaczen nie idzie nawiazac (niezaleznie od tego gdzie jestem). Wiec jak widac, czy Play, czy Plus, Orange czy Era... Kazdy ma problemy... Pozdrawiam wszystkich "wszechwiedzacych".... ;)

  • 0

    21.  2008-12-29 22:07:49

    A ja mam tego pecha że jestem w zasięgu 4 stacji Play i żadna nie daje mi odbioru na tyle by nie przerywać. Źle mieszkam :D WitekT, masz rację, chcieli zasięg a nie moc. UMTS w budynkach dział super jak się ma NodeB do 500m od chałupy. :) Optymalnie to minimum 1 nodeB na 1 km/2. Dlatego większość czasu mam na 900 Plusa bo silny i stabilny sygnał. :)

  • 0

    22. ~tit  2008-12-30 08:31:51  host: 77-254-196-164.adsl.inetia.pl

    O ile mi wiadomo to informację że jesteśmy w zasięgu play poznamy po tym jak ktoś do nas dzwoni. Na wyświetlaczu ukaże się wtedy numer z kierunkowym Polski a jak jesteśmy w zasięgu plusa- bez numeru kierunkowego Polski

  • 0

    23. ~ja  2008-12-30 08:43:49  host: xdsl-9395.elblag.dialog.net.pl

    wykaz pozwoleń na nadajniki na stronie uke więc mozna zobaczyć które miasta teoretycznie będą pierwsze miały zasięg GSM900 Playa

  • 0

    24. ~adam  2009-01-02 14:46:08  host: hgh42.internetdsl.tpnet.pl

    Super - im więcej P4 tym lepiej dla nas wszystkich :) za tydzień przechodzę z ERY do Playa! :)

Dodaj swoją opinię