Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości P4 wyemituje wysoko oprocentowane obligacje

P4 wyemituje wysoko oprocentowane obligacje

WitekT 7 Stycznia 2014 16:13

13 5
P4 przygotowuje się do emisji obligacji tzw. podwyższonego ryzyka, a w związku z tym o wyraźnie wyższym oprocentowaniu od średnio rynkowego - podaje Reuters. Operator ma to ogłosić w nadchodzących dniach.



Obligacje podwyższonego ryzyka, tzw. high-yield, emitują podmioty, które nie mają szansy na rating inwestycyjny, a zaciągane zobowiązanie powiększa dług powyżej trzykrotności rocznego wyniku EBITDA (zysk przed opodatkowaniem i amortyzacją), co uznaje się za próg bezpieczeństwa. W tej chwili obligacje tego typu wśród polskich operatorów ma Polkomtel.

Źródło tekstu: Reuters     

Dodaj do:

Tagi: p4

w sumie: 57
  • Ten komentarz został ukryty.

    -1

    48.  2014-01-07 21:17:58

    Po wypowiedziach widać, że grają bardziej emocje związane z czwartym, niż zdrowy rozsądek. Po co rozbudowywać sieć? Dla 60% prepaid czy 2 % biznesu? Nie buduje się autostrady dla 300 osobówek i jednego tira. Niech budują tylko tam gdzie to się najbardziej opłaca, tak jak kablówki. Jest 3 pełnych operatorów infrastrukturalnych, po co jeszcze pełen czwarty w tak małym kraju jak Polska? Takie rozwiązanie pozbawiło by dodatkowo zysków za roaming W3. Nikomu by to nie wyszło na dobre. Taki układ to idealny kompromis. I wilk syty i owca cała.

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    49. ~Użyszkodnik  2014-01-07 21:39:23  host: 89-73-203-124.dynamic.chello.pl

    Witku, a te papiery to będą dostępne w sprzedaży dla dla osób prywatnych czy tylko dla instytucji?

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    50. ~for  2014-01-07 21:43:55  host: user-164-126-173-183.play-internet.pl

    Witek pytanie do Ciebie! Czy Ty lubisz niewyedukowanych czytelników? Czy nie wtrącasz się zbytnio? Mianowicie, chodzi o koszt reklamy, i gażę celebryty! O procentowy udział, może jakiś artykuł czy felieton na ten temat? Nie wiem dokładnie jaki przychód Play miał w 2013 r. to się wkrótce wyjaśni, myślę, że w granicach 3 mld, na pewno spadek MTR zahamował hurtowe wpływy Play. Do rzeczy 3 miliardy (specjalnie słownie) na gaże powiedzmy 3 miliony- jaki to ma wpływ? Czy Wy tutaj komentujący myślicie, że zamiast Wojewódzkiego będzie Play reklamował Kowalski to będzie dużo taniej, i większe będą wpływy? Kolejna kwestia to całość wydatków na reklamy, z podziałem na wypłatę dla celebrytów. Ile jest to procent? Zejdźcie na ziemie, to nie jest prawidłowy tok myślenia. Według waszego telepolisowego myślenia już dawno Plus powinien upaść, dawno "dać" nielimotowane taryfy za 29 zł, obniżyć ceny telefonów. Witku, tu jest dobry Twój artykuł http://www.telepolis.pl/artykuly/obalamy-mity-reklamy-operatorow ,3,3,612.html a teraz cytat z niego: Macie pomysły na kolejne mity, które powinienem wziąć na warsztat? :-) Więc pomysł to temat celebrytów. Tylko pytanie czy warto o tym pisać? Jutro (przykład) napiszesz felieton wpływ celebryty na koszt kampanii reklamowej, obalisz mit, ale ze stereotypem nie da się wygrać. Piekarz z Legnicy tak samo, jest dla wielu osób bohaterem narodowym, szkoda, że nie poświęcą dwóch minut na przeczytanie jak naprawdę było, na ile pieniędzy oszukał skarb państwa.

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    51. ~reboot  2014-01-07 21:47:00  host: 89-70-152-159.dynamic.chello.pl

    @wlo: a jakie arpu jest w Plusie? Jakie generują Twoi synowie? Są w Plusie, bo Ty im opłacasz rachunki i mają do Ciebie tanio, czy dlatego że tak wybrali ileś lat temu? Po co się nabijać z Play? Byłem w Plusie wiele lat w abonamencie, potem kilka w simplusie (razem w Plusie od 1999 do 2012) i nigdy więcej nie wrócę do tej sieci. Jeden lubi ogórki, inny ogrodnika córki.

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    52. ~mirekb  2014-01-07 21:58:45  host: ip-78-30-89-112.free.aero2.net.pl

    finanse p4 to jak wrozenie z fusow dla nas.stratedzy myslą jak to zrobic zeby zyskac kase na poważną budowe lte w jakims rynkowym,nieuniknionym,aliansie.zyski z lte to kwestia wielu lat inwestycji i nieustannego serwisu-liczba danych jednak bedzie lawinowo rosnąc,ktos musi tego dobrze pilnowac.w plusie jest pedantycznie pod tym wzgledem w networks miejscami mozliwie (do techniki,optymalizacji itp daleko do plusa) a miejscami w porządku.w play to wiadmomo ze net poza miastem odpada a nawet jak jest to najgorszy z 4 dostepnych szczegolnie pod wzgledem stabilnosci polaczenia..niech postawia na jakosc bo taka sielanka z siecią jak dotychczas długo nie potrwa

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    53.  2014-01-07 22:14:43

    50.Według cb Plus powinien juź dawno splajtowac a komu kasy teraz brakuje PLAY ,,NAJSZYBCIEJ PADAJACEJ SIECI" najwidoczniej masz abonament ale z takim zasięgiem to w źyciu bym do Play nie przeszedł,koszystam z oferty Orange i jestem w 100% zadowolony

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    54.  2014-01-07 22:22:13

    Wywalic celebrytow z reklam a Play bedzie najbogatszym operatorem!!!

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    55. ~for  2014-01-07 22:23:52  host: user-164-126-173-183.play-internet.pl

    53 przeczytaj jeszcze raz mój post, czy ja pisałem o sobie, czy o toku rozumowania czytających telepolis?

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    56.  2014-01-07 23:13:22

    A jakie jest uzasadnienie tak wysokiej oceny ryzyka? Tylko takimi "suchymi" i klasycznymi czynnikami jak stosunek zadłużenia do czegośtam?

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    57.  2014-01-07 23:41:37

    Ja tam bym raczej nie inwestowała oszczędności życia w te obligacje.

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    58. ~xs  2014-01-08 08:48:51  host: 77-255-71-253.adsl.inetia.pl

    ale Polkomtel ma przecież ranking inwestycyjny ... i co na całkiem niezłym poziomie BB-

  • Ten komentarz został ukryty.

    -1

    59. ~mam Play Na Karte  2014-01-08 09:22:18  host: public-gprs515039.centertel.pl

    Bylo Amber Gold szykuje sie Violet Play :P

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    60. ~es  2014-01-08 10:27:30  host: host-94-231-55-243.ip.jarsat.pl

    Orange połączy się T-mobile, Plus z Playem i będziemy mieli oligopol. Oczywiście formalnie pozostaną konkurencją bo by ich urząd ścignął.

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    61. ~Ktoś  2014-01-08 10:42:24  host: public-gprs70957.centertel.pl

    60: teraz też jest oligopol;)

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    62. ~Johny11  2014-01-08 12:13:52  host: ip-93-154-228-159.free.aero2.net.pl

    Play to zrobił pewnie pod kupno częstotliwości, a Polkomtel to zrobił, by wykupić sam siebie dla ZSŻ. Problem jest gdzie indziej. Jak ja czytam to Plus za wszelką cenę spłaca swoje zobowiązania, częstotliwości już ma i gra muzyka, a Play ani jakiś częstotliwości ani nie słychać o spłatach długów przed czasem. Jakbym robił analize fundamentalną to bym powiedział, że może to i drogi sposób na finansowanie (oprócz stopy procentowej kosztem jest także ich emisja), ale firma jest dynamiczna i cały czas się rozwija, zwiększa przychody. Ma ktoś jakieś dane P4 jak wygląda ich bilans, rzis (w szczególności pasywa)?

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    63.  2014-01-08 13:55:08

    ~reboot - no właśnie... Ja patrzę na to z punktu widzenia operatora a Ty teraz dyskusję próbujesz rozpocząć z punktu widzenia klienta - a to są dwie różne rzeczy, dwa różne interesy ;-) Płacę - jeśli chcesz już wiedzieć - po nieco ponad 40 zł za każdy z numerów moich synów, za niemal nielimitowane wszystko (oprócz połączeń na komórki poza własną siecią - z palcem w uchu wystarcza ten limit kilkuset minut, no i internet - limitowany szybkością po przekroczeniu 300 MB - w zupełności wystarcza na miesiąc) ;-) Mniej więcej tyle co w nju. Jeśli mniej więcej, to teraz następna kwestia - czy mi zależy na tym niej więcej? Może czas poświęcony na optymalizację tego mniej więcej nie jest warty tego mniej więcej?

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    64. ~?  2014-01-08 14:26:39  host: ip-94.124.7.132.s.net.pl

    46 to nie jest sie matole tylko spółka obsługująca infrastrukturę.

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    65.  2014-01-08 15:56:22

    ~reboot - podam Ci jeszcze jeden przykład - mojej siostry (właściwie siostrzenicy). Matka za nią płaci abonament ok. 47 zł (bez paru groszy), w czym ma n4 godziny "wszędzie", nielimitowane połączenia do 5 numerów w sieci i na stacjonarne, 300 esemesów wszędzie i 300 MB internetu w opcji non stop - klasyczna oferta bez gróźb o roziązanie umowy itp. kombinacji. Ktoś powie - można mieć taniej. Pewnie i można - ale o ile taniej? W nju na pewno taniej nie będzie bo wszystkie przewidziane w nju limity przekracza (szczególnie uwzględniając te 5 nielimitowanych - bo tak ludzie właśnie dzwonią a nie do 10 milionów numerów w sieci), więc płaciłaby 57 złotych bodajże? Prepaid? Tiaaa...

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    66.  2014-01-09 09:21:32

    To, że będą musieli coś wyemitować by dozbierać do aukcji i konieczności inwestycji z nią związanych było dość oczywiste (toż z nieba kasy nie dostaną nawet jakby się modlili u samego ojca dyrektora na złotym dywanie), acz nieco dziwi mnie ocena ryzyka.