Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości P4 w chińskie albo arabskie ręce?

P4 w chińskie albo arabskie ręce?

WitekT 23 Listopada 2008 14:24

0 0

Islandzki fundusz Novator jest bliski sprzedaży udziałów w P4. Transakcja zbliża się do finału, wszystko zależy od ceny, ale w tym roku jest szansa na jej domknięcie - dowiedziała się Rzeczpospolita od osoby związanej ze sprawą. Wartość transakcji może sięgnąć 1,2-1,4 mld zł.

Dodaje, że rozmowy z potencjalnymi inwestorami trwają od wielu miesięcy‚ ale niedawna wygrana aukcja na częstotliwość radiową 900 MHz zwiększa wartość P4. Rozbudowa sieci telekomunikacyjnej będzie go mniej kosztowała. Udany przetarg może być katalizatorem transakcji.

Przedstawiciele Novatora nie chcą potwierdzić tych informacji. Należy przypopomnieć‚ że 8. października tego roku przedstawiciele Novatora twierdzili oficjalnie‚ iż nie sprzedają udziałów w szwedzkim operatorze Elisa‚ a 9. października okazało się‚ że jest inaczej. Novator wyprzedał już prawie wszystkie telekomunikacyjne aktywa. Wyszedł z telekomunikacyjnego rynku w Bułgarii‚ Grecji i Finlandii. Zostały mu tylko udziały w polskich operatorach: 75% w P4 i w giełdowej Netii.




Thor Bjorgolofsson‚ właściciel Novatora‚ i jego rodzina kontrolowali drugi co do wielkości islandzki bank Landsbanki. W październiku został on znacjonalizowany z powodu niewypłacalności. Tym samym Novator został odcięty od źródeł finansowania swoich spółek portfelowych.

Wśród interesowanych P4 wymienia się fundusze inwestycyjne z Kataru i Chin. P4 jest zadłużony w China Development Bank‚ który kredytuje budowę sieci i bieżące wydatki operacyjne. Chiński bank wyłożył do tej pory 640 mln euro‚ czyli więcej niż pozostali udziałowcy razem wzięci.

Źródło tekstu: Rzeczpospolita     

Dodaj do:
w sumie: 44
  • 0

    25.  2008-11-23 15:48:25

    @20 W jakich miastach się pojawia to gsm?

  • 0

    26. ~kwistas  2008-11-23 15:50:44  host: w3cache.wignet.pl

    My chcemy sieci 3 w Polsce :) Tak jak myślałem że wcześniej czy później P4 pójdzie pod młotek, przyczyniło się do tego na pewno kryzys w Islandii.

  • 0

    27. ~kwistas  2008-11-23 15:52:20  host: w3cache.wignet.pl

    aree1987 PLAY ma ambitne plany do końca 20099 50% kraju chcą pokryć w swoim zasięgu być może będzie to GSM 900.

  • 0

    28.  2008-11-23 15:52:37

    Jak rzeczywiście będzie Hutchison to raczej nie bedzie gsm..

  • 0

    29.  2008-11-23 15:54:02

    @27 ale czy w licencji na to gsm nie jest tak ze to maja być miasta DO 50tys mieszkańców i głownie powiaty/wioski?

  • 0

    30.  2008-11-23 15:54:36

    *WitekT - Przedstawiciele Novatora nie chcą potwierdzić komentować tych informacji. (POTWIERDZIĆ KOMENTOWAĆ)

  • 0

    31. ~Tyler  2008-11-23 16:00:54  host: adby193.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Jesli nawet w P4 wszedlby inwestor branzowy, to ew. rebranding przesunie sie w czasie z powodu ogolnego kryzysu w gospodarce swiatowej. Dzialania wizerunkowe, kotre pochlaniaja potezne fundusze (jak zmiana nazwy) na pewno nie beda priorytetem..

  • 0

    32.  2008-11-23 16:01:02

    Dociekliwy: fixed, dzięki! :-)

  • 0

    33.  2008-11-23 16:02:07

    aree1987: tak, masz rację, tam jest mowa o "reverse rollout", czyli najpierw powinny być pokryte mniejsze skupiska miejskie, a potem, duże miasta. Ale to P4 akurat pasuje.

  • 0

    34. ~kwistas  2008-11-23 16:09:22  host: w3cache.wignet.pl

    Jeśli Hutchison by przeją P4 wtedy dopiero by się działo. W UK, Austrii czy Włoszech narobiło dużo zamieszania. Po drugie sieć 3 stać na takie wyskoki przez duży kapitał zagraniczny.

  • 0

    35.  2008-11-23 16:16:32

    Poza tym przy ewentualnym rebrandingu playowego gluta łatwo przerobić na hutchiosnową trójkę xD

  • 0

    36. ~ja  2008-11-23 16:35:40  host: igb170.internetdsl.tpnet.pl

    "glut" - niezłe okreslenie :)

  • 0

    37. ~kwistas  2008-11-23 16:48:24  host: w3cache.wignet.pl

    Oglądając ulotkę PLAY rzeczywiście wszędzie ten glut xD Liczba 3 patrząc na np. www.tre.it logo jest kozackie.

  • 0

    38.  2008-11-23 19:46:40

    WitekT !!! Nie odpisałeś mi na maila ! :(((

  • 0

    39.  2008-11-23 22:42:34

    Araby mają teraz ogromne zasoby finansowe i wiedzą że za kilkadziesiąt lat skończy im się ropa i zaczynają na potęgę inwestować. Np. kupili spory udział w AMD. Tak więc nie zdziwię się jeśli to oni wezmą Playa i żadnego rebrandingu nie będą musieli robić. Nawet by mi to pasowało. Dużo do powiedzenia bedzie miał jednak ten chiński bank który finansuje Playa. Wiem że jeden z chińskich operatorów (zdaje się że China Mobile) też się niedawno interesował Playem. Podobnie Rosjanie.

  • 0

    40.  2008-11-23 23:41:45

    Obojętne jest dla mnie, kto zostanie właścicielem Play. Najważniejsze za to stawki, by się nie zmieniły i wciąż było tak tanio jak mam teraz, czyli jakieś 30 zł za 150 minut do wszystkich sieci + 200 smsów do wszystkich. Jeszcze nigdy nie miałem tak tanio bez szczególnych kombinacji do wszystkich w Polsce. Obecnie korzystam z takich stawek, które pewnie jak dobrze pójdzie pojawią się w Polsce w cennikach innych operatorów za co najmniej 2 lata, o ile faktycznie to nastąpi.

  • 0

    41.  2008-11-24 01:08:35

    @Tomek_19 Gratuluję w końcu mądrej decyzji i porzucenia ery na rzecz play. Troche Ci to zajelo ale liczy sie efekt końcowy;) Witaj w rodzinie! xD

  • 0

    42. ~no plaj-ok  2008-11-24 08:08:57  host: 77-254-138-113.adsl.inetia.pl

    hehhehe Play to taka telekomunikacyjna prostytutka.Jak kończą się pieniążki to trza się sprzedać.Tak to jest jak się jedzie poniżej kosztów a później jeszcze chwali dumpingowymi cenami.Pieniązki się skończyły.Jakżesz mi przykro

  • 0

    43. ~  2008-11-24 10:03:00  host: f96-055.opera-mini.net

    do 42: a mi nie przykro bo play bedzie mial mocnego inwestora jesli beda to arabowie. bo oni maja kase. widac to po tym jak np DUBAJ sie rozwija. szkoda troche mobylandu bo jak play wygrał przetarg na 900 MHz a nie mobyland to mobyland stracil inwestora. w sumie dobry inwestor dla play rowna sie rozwój. brak inwestora rowna sie zastój i playta. taki zastuj widzimy w mobylandzie gdzie do konca 2009 roku powinien miec conajmniej 15 procent pokrycia własnymi nadajnikami a tymczasem jest koniec 2008r. a mobyland nawet z nikim nie podpisał umowy z nikim na roaming krajowy nawet. czyli albo licencja przesadnie albo liczą ze ktos ich przejmie. tylko kto i kiedy by nie stracili tych 1800MHz za ktore zapłacili te 102mln kilka lat temu?

  • 0

    44. ~blond_blondyna  2008-11-26 22:07:51  host: public-gprs87473.centertel.pl

    No wg mnie to Play, gdy już dostanie skośnych oczu, mniej się wam będzie podobał. Podróbki w stylu SaNY ERICSSaN będą w ofercie sieci?

Dodaj swoją opinię