Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości P4 testuje LTE i wdraża HSPA+ DC

P4 testuje LTE i wdraża HSPA+ DC

WitekT 19 Maja 2011 16:49

3 0

P4 rozpoczął testy technologii LTE, a w Warszawie wdrożył technologię HSPA+ Dual Carrier o przepustowości radiowej na poziomie 42 Mb/s.

W tej chwili na warszawskiej Pradze stoją 2 stacje bazowe LTE działające na częstotliwości 2,6 GHz, dostarczone przez Huawei, trzecia znajduje się w siedzibie operatora. Przepustowość radiowa na testowanym modemie (także Huawei, LTE 1800/2600 oraz HSPA+ DC 2100, który płynnie potrafi przełączać się pomiędzy dwiema sieciami) wynosiła 100 Mb/s w stronę do klienta i około 40 Mb/s od niego. W testach pobierania danych z noc.gts.pl osiągano prędkość na poziomie około 50 Mb/s.




P4 testuje LTE, aby zobaczyć, jak ta technologia zachowuje się w warunkach miejskich, poza laboratorium. Na pytanie TELEPOLIS.PL dotyczące wspólnego startu z Centertelem w przetargu na częstotliwości LTE w kontekście ogłoszonej współpracy Centertela i PTC, Jorgen Bang-Jensen odpowiedział, że nic w sprawie się nie zmienia i nie są toczone żadne rozmowy.

P4 poinformowało także o wdrożeniu technologii HSPA+ Dual Carrier w Warszawie. Z technologii mogą korzystać wszyscy, którzy mają odpowiedni modem. Kolejne miasta będą obejmowane tą technologią w miarę czasu i potrzeb.

Źródło tekstu: wł     

Dodaj do:
w sumie: 34
  • -1

    16.  2011-05-19 18:18:32

    i po co to? Po to aby pobierać z zawrotną prędkością 4 mbps?

  • 0

    17. ~Vodafone  2011-05-19 18:22:24  host: v03-16.opera-mini.net

    15@ Bo tam pisze tak Vodafone K3565-H na pudełku. Tylko nie mam jak sprawdzić jakie częstotliwości obsługuje programem bo mam Linuxa Ubuntu 11.04 i nie wiem jak to zrobić. Kupywałem go na Allegro i gościu pisał że obsługuje UMTS900 ale ja wolę się upewnić.

  • 1

    18.  2011-05-19 18:45:31

    Przeczytaj na necie specyfikację techniczną;p

  • -1

    19. ~Piotrek  2011-05-19 18:53:10  host: 188.146.236.190.nat.umts.dynamic.eranet.pl

    HSPA+ DC przycięte przez opa do 1 megabita - takie rzeczy tylko w PLAY. Nie udało sie odwrócić uwagi mediów od T- mobile

  • 1

    20. ~Vodafone  2011-05-19 18:54:38  host: v03-16.opera-mini.net

    18@ Mi chodzi o taką sprawdzoną specyfikacje ze strony producenta Huawei. Podaj więc linka jak masz?

  • 1

    21.  2011-05-19 18:58:06

    ZENADA - mozna kozystac jak sie ma modem. Panie prezesie chyba mozna korzystac z nadajnika w tej technologi a predkosc i tak beda nawet nie z HSDPA bo max 4Mbit/s oferujecie. Co do Samsej oferty playa to ostatnio testowalem na modemie E173U-2 z playa karte play Fresh z pakietem w nocy w centrum wroclawia i nawet 4 mega nie wyciagnal (Down 3,5Mb/s) ale o dziwo Up byl prawie 1Mbit a rzekomo play nie wspiera HSUPA...

  • 1

    22.  2011-05-19 18:59:22

    Sorry za literówke Korzystac oczywiscie, ale sie spieszylem

  • 1

    23. ~ala  2011-05-19 19:07:49  host: public-gprs26737.centertel.pl

    @21. Vincenzo - Play się wygadał iż ma licencje HSPA+DC do każdej stacji nadawczej. Standardowo jest HSPA+ - tak tu pisali...

  • 1

    24. ~  2011-05-19 19:28:57  host: v07-15.opera-mini.net

    19 Nie badz taki pewien ze predkosci beda przyciete, modem najpierw musi przelogowac sie na stacje bazowe LTE, ktore nie maja ograniczenia predkosci.

  • 1

    25. ~mirekb  2011-05-19 20:05:50  host: apn-77-112-239-86.dynamic.gprs.plus.pl

    bawi mnie ta wojenka na predkosci..mam na iplusie 1,5-1,8 Mbs na ptc kolo 0,8-1Mbs majac modem do7,2 Mbs..doczekac chce ze za 50zl bede mial kolo20 GB i transfer nocny za 5zl opcjonalnie.moze za rok czy dwa??a play niech sie bierze jak sie nalezy za umts900 bo to co obiecali bo to co widac w tym zakresie to parodia

  • 0

    26. ~  2011-05-19 20:15:55  host: public14656.cdma.centertel.pl

    Ciekawo jak Play będzie reklamował swoje LTE, może PIERWSZA SIEĆ 5G NA ŚWIECIE?

  • -1

    27. ~micho  2011-05-19 20:42:34  host: 205.217-171-48.tkchopin.pl

    ten plat to juz nie wie jakie kity ludziom wciskac niedługo napiszą ze są siecią 8G >)dzis konferencje zrobili wszyscy wiedzą ze chodziło by tylko o t-mobile sie nie mówiło

  • 1

    28. ~ChzDz  2011-05-19 20:47:25  host: 77-253-80-209.adsl.inetia.pl

    @27 No to się im udało strasznie :))) Tu albo gdzieś czytałem komentarz, że tym autobusem to tylko wyświadczają przysługę PTC i chyba tak właśnie było.

  • 0

    29. ~mazo  2011-05-19 21:12:11  host: 87-205-160-81.adsl.inetia.pl

    a mnie te LTE zainteresowało :D ale pozwoleń nie mają na 1800, ale za to na 2600 może uzyskają...

  • -1

    30.  2011-05-19 21:38:43

    nie no jak faktycznie LTE uruchomia to nazwa to chyba pierwszym 10 G na rynku :P

  • 2

    31. ~Piotrek  2011-05-20 09:17:41  host: 178.180.51.108.nat.umts.dynamic.eranet.pl

    LTE też przytną :-( - po co dawać ludziom nieograniczony internet do 100 mb/s skoro są w stanue zapłacić dużą kasę za "przycięte 4G" do 4 mb/s ?? a tutaj "zwykłe 3G" (HSDPA) ERY http://www.speedtest.net/result/1304209033.png

  • 0

    32. ~  2011-05-20 09:36:15  host: 213-17-201-42.ip.netia.com.pl

    @21 - co do prędkości internetu na kartach Playa, to różnie z tym bywa. Potrafię mieć za dnia down ok 1mb/s i up ok 100kb/s, by po 10 minutach mieć dow 4mb/s i up 1mb/s. Póki co najwyższy wynik to dwon 4,8 mb/s i up 1,3 mb/s

  • 2

    33. ~tiger93  2011-05-20 18:29:37  host: 213-195-150-68.ip.netia.com.pl

    http://obrazki.elektroda.net/22_1304957839.png a tutaj też zwykła sieć HSPA Ery ;)

  • -1

    34.  2011-05-20 21:03:52