Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości P4: Szczegóły sieci 4G LTE

P4: Szczegóły sieci 4G LTE

Piszemy o tym pierwsi WitekT 9 Września 2013 11:00

16 18

P4 zamierza wkrótce wystartować z siecią LTE, którą będzie promował pod marką 4G LTE. Do końca roku w jej zasięgu znajdzie się 13 miast. Oficjalna data startu to 11. listopada.

Zobacz: Play: nowe Formuły Unlimited i start LTE.

Wspomniane miasta to:
  • Warszawa,
  • Kraków,
  • Wrocław,
  • Łódź,
  • Gdańsk,
  • Gdynia,
  • Sopot,
  • Rzeszów,
  • Częstochowa,
  • Toruń,
  • Wałbrzych,
  • Koszalin,
  • Tarnów.

P4 sieć LTE uruchomi na wygranych częstotliwościach z pasma 1800 MHz. Wkrótce po otrzymaniu decyzji rezerwacyjnej, 5 z posiadanych 15 MHz operator zaczął wykorzystywać komercyjnie pod budowę sieci GSM. Działa ona już w kilku miastach i jest dostępna dla klientów.

Zobacz: Znamy zwycięzców przetargu na 1800 MHz!




Pozostałe 10 MHz przeznaczone zostało na sieć LTE. Oznacza to, że teoretyczna maksymalna do osiągnięcia prędkość będzie wynosiły 75 Mb/s w stronę do klienta. Operator ograniczy jednak tę prędkość do maksymalnie 15 Mb/s na kartę SIM, podobnie jak w sieci HSPA+ funkcjonuje ograniczenie w taryfach głosowych na poziomie 7 Mb/s.

P4 planuje wypełnić warunki rezerwacji do końca 2014 roku. Oznacza to, że powstanie wtedy co najmniej 3,2 tys. stacji, z których co najmniej 1,6 tys. zostanie wybudowanych w miejscowościach poniżej 100 tys. mieszkańców.

Z sieci LTE będą mogli korzystać prawie wszyscy dotychczasowi klienci abonamentowi, wykluczone zostaną tylko bardzo stare taryfy. Wymiana karty SIM nie będzie konieczna. Użytkownicy prepaid do sieci LTE otrzymają dostęp w późniejszym czasie.

Zobacz: Dobrzyński: pakiety transmisji będą drożeć.

Źródło tekstu: wł     

Dodaj do:

Tagi: 4g | lte | p4

w sumie: 93
  • -1

    77. ~kw  2013-09-09 22:19:20  host: host207-89-206-35.limes.com.pl

    @57 a kto powiedział, że nie zrobią??? Przecież jasno jest napisane że odpalą 13 miast do końca rok, na resztę mają czas w 2014, chociaż znając Play, zrobią to tak szybko, jak to tylko możliwe

  • 1

    78. ~hihi  2013-09-09 22:30:48  host: aggr216.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Ja Was nie rozumiem lepiej aby Play reklamował LTE tak jak Plus, który w reklamach deklaruje 150Mb/s a w rzeczywistości pod nadajnikiem mam między 20/30 Mb/s na całe szczęście już umowa na to dziadostwo się kończy i rezygnuje z jakiejkolwiek formy internetu mobilnego! Tam gdzie jest mi potrzebny są darmowe sieci WiFi. A tam gdzie teoretycznie był mi potrzebny okazał się zbędny:) W domu mam stacjonarny i WiFi więc też jest nie potrzebny. A i jeszcze ciągłe sprawdzanie czy już aby pakiet się nie kończy to jest stresujące! Podsumowując lepsze pełne 15Mb/s niż nieosiągalne 150Mb/s!

  • 0

    79.  2013-09-09 23:07:27

    Lublin olali choć tu testowali jako pierwsi EGSM900 w sumie nie ma za czym tęsknić za mało telefonów to obsługuje to nie UMTS900.

  • 0

    81.  2013-09-10 08:58:52

    @80. To pokaż jeszcze wynik pomiaru z okolic godziny 21-szej. Poza szczytem to prawie zawsze można osiągnąć dobre rezultaty. Szczególnie jak ma się limit na nocne sciąganie.

  • 0

    82.  2013-09-10 11:16:41

    @81 Proszę http://www.speedtest.net/android/507427381.png

  • 0

    83. ~ddd  2013-09-10 12:45:16  host: 212.160.172.70

    Nie powinno być tak, że operator, który nie posiada prawdziwego LTE, matacząco wprowadza w błąd odbiorców, swoich klientów określając, że posiada 4G LTE. Reklama jest złym przesłaniem, Teraz operator mami, że ma LTE, a w rzeczywistości inni operatorzy, którzy naprawdę zainwestowali w lepsze prędkości i technologie będą stratni na takiej kampanii, i znowu rynek polski jest nanizany przez p4. Wyścig powinien być kształtowany po wynikach i tu powinno włączyć się UKE.

  • -1

    84.  2013-09-10 13:57:42

    @83 A jaka jest niby definicja lte? Jeśli nie zauważyłeś, to w błąd wprowadzają wszyscy operatorzy. Począwszy od neostrady, która kilka lat temu szumnie reklamowała 20 Mbps, które mogły mieć tylko metropolie. Dalej Plus ze swoim lte 150 mbps, dalej chyba Netia, która reklamowała tani internet, tylko nie wspominała o tym, że jest on w pakiecie z innymi usługami. Nie będę już się rozwodził na temat "Rarki" Plusa, czy "telefonu na kartę za złotówkę". Za chwilę T i O, będą reklamować się w podobny sposób, więc nie nie czepiaj się tej prawdziwości. Taka jest nazwa technologii i operator ma prawo się nią chwalić, nawet jeśli technologia dociera tylko do 1% populacji.

  • -2

    85. ~ddd  2013-09-10 15:13:00  host: 212.160.172.70

    Dobrze, ale neostrada reklamując daną prędkość, przy ostatecznej sprzedaży mówi klientowi, że pod wskazanym adresem możliwa będzie prędkość taka więc faktycznie nie wprowadza w błąd i klient przy podpisaniu umowy zapłaci za faktyczną prędkość. Dobrze ale Plus w niektórych miejscach osiąga większe prędkości, a nie jak to będzie miało miejsce w PLAY ? 12 Mb/s. To jest wprowadzanie w błąd odbiorcę końcowego i ujmowanie innym operatorom chęci uzyskania lepszych osiągów. A przez takie działania najlepiej skończymy w Polsce z 5 G LTE - 12 Mb/s brawo play.

  • 0

    86.  2013-09-10 15:19:17

    @85. Ty o prędkości Neostrady to tak poważnie? Moją znajomą, której pomagałem zainstalować takie łącze, informowali że może mieć prędkość 20Mb/s. Nawet, co nie takie złe, jej łącze ADSL2+ synchronizuje się na około 21Mbps DL. Ale transfery w godzinach wieczornych, czyli wtedy kiedy przede wszystkim z tego łącza korzysta rzadko przekraczają 5-6 Mbps :(.

  • 1

    87. ~ddd  2013-09-10 15:30:39  host: 212.160.172.70

    ja neostrady nie miałem, ale znajoma mi mówiła, że chciała podpisać umowę na daną prędkość i okzało się, żę w danej lokalizacji może mieć mniejszą około 10 Mb/s ale wzięła i powiedziała że wszystko śmiga bez zarzutów.

  • 2

    88. ~m76  2013-09-10 16:04:23  host: 89-71-26-122.dynamic.chello.pl

    Play sie troszczy o klienta ograniczajac LTE do 15mbit, co by tego "nielimitowanego" internetu sobie za szybko nie sciagnal :D Tak bedzie sciagal cale 30h a przy 150mbit by nielimitowany internet w 3h wykorzystal ;)

  • 1

    89.  2013-09-10 16:36:08

    @85 Naginasz to na własną modłę. Takie same zapisy na temat technologii i jej działania (doXXX mbps) ma każdy operator. Nigdzie nie jest ustalone, że nazewnictwo LTE ma mieć stałe wysokie wartości XXX mbps. Wszystko zależy od zasobu częstotliwości danego operatora. Tu bardziej chodzi o pingi i o przepustowość łącza, a nie o to ile Mbps technologia jest w stanie wyciągnąć. Powtórzę się ale to samo praktycznie będzie w T i Orange. Czyli według twojego rozumowania, z technologią LTE powinien w Polsce zostać tylko Solorz. ;-) Mylisz się co do Neostrady. Zarówno Neostrada jak i Netia rżną klienta w bambuko. Zawyżają możliwości techniczne łącz i wciskają to nieświadomym klientom w umowie. Nie ważne jak technologia się nazywa. Klient powinien sprawdzić opis i możliwości technologii, które operator udostępnia, a nie sugerować się nazwą ileś tam G. Nazewnictwo praktycznie nie ma żadnego znaczenia, bo są spore widełki w tej technologii. Ale tobie widzę bardziej zależy żeby stękać na fioletowego, niż żeby pojąć mechanizm, który obowiązuje niemal w każdej branży. Zawyżanie marketingowe jest od lat od megapikseli w aparatach foto, poprzez przekątne w telewizorach i monitorach, poprzez moce muzyczne w ca audio i nikt z tego powodu nie stęka. Wszyscy wiedzą, że reklama sobie,a sprzęt trzeba najpierw dokładnie sprawdzić zanim się go kupi. Nie sugeruj się nazwami technologicznymi. Edge czy gprs tez ma swoje górne wartości. Wartości sobie, a życie sobie.

  • 1

    90.  2013-09-10 16:42:00

    @87 Nie mówmy o znajomych i znajomych znajomych bo to błędne koło. Jeśli już to piszmy o własnych doświadczeniach. Mnie Neostrada zapewniała, że są możliwości techniczne na 20 Mbps, podczas gdy w rzeczywistości łącze nie przekraczało 8 Mbps. Pytałem się kilka razy czy łącze da radę. Zapewniali mnie, że nie ma żadnego problemu, Umowa została zerwana bez żadnej kary, bo wina była po ich stronie. Taka to uczciwość operatorska.

  • -1

    91. ~  2013-09-10 17:18:29  host: ip-84-39-170-42.free.aero2.net.pl

    Play już miał 4G z 1Mbps a teraz będa mieć LTE z 15Mbps a realnie możliwe, że będzie 6Mbps. Ten operator to tylko marketing a infrastruktura to istny cyrk

  • 0

    92. ~Soyer  2013-09-10 22:45:34  host: afgl37.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Orange w meostradzie tez klamie podpisalem umowe do 10Mbps ale nikt nie wspomnial ze linia ledwo wyciagnie 2Mbps nie moge z tym nic zrobic bo umowa mowi ... do 10Mbps no i k... jest

  • 0

    93. ~Bus  2013-09-10 22:54:22  host: host-31-135-162-135.inm.net.pl

    Pseudo mobilny internet LTE z zasięgiem w mieście z śmiesznymi limitami danych nie wiem na co to komu...

  • 0

    94. ~ddd  2013-09-11 14:17:40  host: 212.160.172.70

    @ 90 Ale widzisz umowa była rozwiązana bez kary. Czyli nie wciskanie kitu, tak jak to ma miejsce z p4

  • 0

    95. ~mały  2013-09-11 20:13:58  host: public-gprs274133.centertel.pl