Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości P4 raźno rusza z budową sieci GSM

P4 raźno rusza z budową sieci GSM

WitekT 30 Grudnia 2008 09:06

0 0

30. listopada P4 dostało 590 zezwoleń na uruchomienie stacji działających w technologii GSM na częstotliwości 900 MHz. To mniej więcej 10% tego, co ma każdy z operatorów "wielkiej trójki".

Najwięcej zezwoleń jest w Warszawie (105), po 20-30 jest we Wrocławiu, Trójmieście, Poznaniu i Łodzi. Dużo stacji będzie też działać na Śląsku. Wygląda na to, że operator chce w pierwszej fazie pokryć te miasta, w których już ma stacje 3G (łatwość "doczepienia" pod istniejące anteny) i zapewnić jak najlepsze pokrycie wewnątrz budynków, co skutkować będzie zapewne zmniejszeniem ruchu w sieci Polkomtela w roamingu.




Przypomnijmy, że decyzję o rezerwacji częstotliwości 900 MHz P4 dostało 10. listopada, a 23. grudnia zapłaciło za nią 217 mln zł. Szerzej pisaliśmy o tym w tej wiadomości.

Zobacz: pełną listę zezwoleń P4 (plik XLS; 139 kB).

Źródło tekstu: wł     

Dodaj do:
w sumie: 32
  • 0

    13.  2008-12-30 10:33:33

    wer: ale cała ta taryfa to, o ile dobrze pamiętam, promocja...

  • 0

    14. ~IaRic  2008-12-30 11:04:41  host: public-gprs27123.centertel.pl

    Już kiedyś o tym pisałem, a ta informacja to potwierdza. Play dostaje wszystkie pozwolenia z naruszeniem prawa. Decyzja UKE w sprawie rezerwacji jest z 9 grudnia 2008 i ma numer UKE -DZC-WAP-5174-1/08(265) i dopiero w niej zawarte są numery kanałów, które P4 może uzywać. Pozwolenie radiowe zawiera numery kanałów radiowych, które operator może używać. Skoro pozwolenia wydano 30 listopada 2008 to skąd było wiadomo, na które kanały. UKE działało w takim pośpiechu, że pomyliło się w rezerwacji co do kwot jakie P4 i Aero2 mają zapłacić. Wpisało mniejsze na korzyść operatorów. Zmieniono to dopiero w sprostowaniu DZC-WAP-5174-1/08(274). Nazwano to oczywistą pomyłką.

  • 0

    15.  2008-12-30 11:24:41

    @ 6 Na Strzszynie Greckim jest jeszcze full miejsca pod nowe mieszkania więc może P4 nastawiał tam masztów by w przyszłości nie mieć problemów? :)

  • 0

    16. ~  2008-12-30 11:25:50  host: host5-71.btk.net.pl

    Ostatnio zauważyłem instalację urządzeń na jednym z kominów,byłem pewny że to jeden z trójcy montuje kolejny nodeB,zajrzałem do spisu i się okazałe że to GSM900 Playa! Brawo dla tej sieci!!!

  • 0

    17.  2008-12-30 11:28:17

    A ja bym sobie życzył 3G Playa w mojej okolicy, niestety w tej chwili najbliższy zasięg jest na środku jeziora Kierskiego więc chyba będę musiał zamieszkać na jachcie ;))

  • 0

    18. ~  2008-12-30 11:44:26  host: 94.254.150.193

    go,go,go play. Tylko za rok, jak zdobedziecie 3, 4, 5 banki klientów, to nie spieprzcie oferty play online. prosze :D

  • 0

    19. ~Longman  2008-12-30 11:56:29  host: adcw80.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Madmax, no tak, ale w takim przypadku bardziej przydałyby się nowe nodeB, chyba że Play planuje tę sieć dla saren na Strzeszynku ;-) PS Zdziwiło mnie że Play (ani żaden inny operator!) nie "obstawił" wieży kościelnej. Docelowo kościól parafialny (parafia pod wezwaniem Ojca Pio) ma być w centrum osiedla, w każdym razie tak wynika z planów zagospodarowania przestrzennego.

  • 0

    20.  2008-12-30 12:11:12

    Play raczej "poszedł w miasta".Pewnie z przyczyn ekonomicznych.Wieś jak zwykle może kiedyś.

  • 0

    21.  2008-12-30 12:14:22

    W Łaziskach Dolnych Play ma przekaznik nodeB na wierzy kosciola :) Ciekawe czy ludzie protestowali i jak im ksiadz to wytlumaczyl... Jak bym mnie w miescie postawili 3G na wierzy kosciola to by mieli super miejsce.

  • 0

    22. ~Paweł  2008-12-30 13:17:55  host: public3403.xdsl.centertel.pl

    a czy w Rawie Mazowieckiej jest zasieg 3g? bo mi coś ostatnio chyba złapało...

  • 0

    23. ~get  2008-12-30 14:15:13  host: host-81-190-124-62.szczecin.mm.pl

    ee ja mam w całej gdyni zasięg HSDPA w play, GSM to niech stawiają na wiochach a nie tam gdzie już jest 3G, mieszkając w 3-mieście NIGDY nie łączę się przez plusa, wszędzie jest zasięg HSDPA play... no chyba że na tym pójdzie szybki i tani internet, to wtedy to ma sens...

  • 0

    24. ~get  2008-12-30 14:17:48  host: host-81-190-124-62.szczecin.mm.pl

    a tak swoją drogą to ktoś wie, dlaczego host w multimedia jest dla mieszkańca gdyni "szczecin.mm.pl" - kiedyś było gdynia.mm.pl...

  • 0

    25. ~  2008-12-30 14:36:57  host: 90.101.198.99.no-rdns.ord02.singlehop.net

    zapytaj operatora

  • 0

    26. ~get  2008-12-30 14:55:05  host: host-81-190-124-62.szczecin.mm.pl

    nie ma to dla mnie znaczenia - z ciekawości pytam, myślałem że może ktoś wie, bo wydaje mi się to dziwne, ale nie jest mi ta wiedza do nieczego konkretnego potrzebna :]

  • 0

    27. ~robbo2k  2008-12-30 15:07:24  host: w3cache.tktelekom.pl

    IaRic spoko ich pozwolenia nie maja waznosci od 30 listopada. Niech sie konkurencja zajmie robota a nie szukaniem haka.

  • 0

    28.  2008-12-30 15:38:15

    P4 ostro bierze się do rozbudowy sieci. Pamięta ktoś z jaką ilością nadajników startowały w latach 90-tych Era i Plus.

  • 0

    29.  2008-12-30 18:38:31

    Pomysl oczywisty i sluszny ze stawianiem GSM w miejscach gdzie juz jest UMTS. Pytanie tylko czy wzieksza przepustowosc łączy do stacji, bo jak dopną jeszcze GSMa do np standardowych 4Mbit to moze net zaczac zwalniac w Play On Line. W duzych miastach jest najwiekszy ruch wiec takim ruchem przejma sporo ruchu szczegolnie na karte do wlasnej sieci z 2G a jednoczesnie pokryja duza czesc spoleczenstwa zasiegiem i beda mieli zapas do wymogow licencyjnych. OBY TYLKO NIE PRZESTALI INWESTOWAC W NOWE NADAJNIKI 3G, skupiajac sie tylko na GSM900

  • 0

    30. ~  2008-12-30 20:46:36  host: agz20.neoplus.adsl.tpnet.pl

    @29 Jaki zapas? Licencja na 2G i 3G to dwie osobne bajki i wymogi licencyjne..

  • 0

    31.  2009-01-03 14:33:01

    @28 - tylko kiedys sprzet do obslugi GSM byl duzo duzo drozszy, a klientow bylo o wiele mniej niz jest to obecnie. co do samej rezerwacji i odpalania nadajnikow - predzej czy pozniej beda musieli zawitac do mniejszych miejscowosci, bo takie sa wymogi licencji wiec cierpliwosci ;)

  • 0

    32. ~bd  2009-02-17 12:57:07  host: 150.254.92.122

    Longman - Nie boj sie - wieza zostanie obstawiona. Na strzeszynie grackim jest kiepski zasieg wewnatrz budynkow ery i plusa (w niektorych miejscach) wiec lokalizacja 'koscielna' jest wskazana. Ciekawi mnie 2g play-a ktory bardzo mocno nadaje, o wiele mocniej niz nadajnik orange z podolan (za torami - wysoki). Czyzby play podczepil 2g na horacego mimo, ze oficjalnie nie ma tej lokalizacji w wykazie 2g?

Dodaj swoją opinię