Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości P4 oficjalnie startuje z siecią UMTS900

P4 oficjalnie startuje z siecią UMTS900

WitekT 24 Stycznia 2011 15:01

0 0

P4 oficjalnie wystartowało dziś z siecią UMTS na 900 MHz, która dostępna będzie dla wszystkich klientów z odpowiednimi modemami lub telefonami. Sieć będzie reklamowana jako 4G.

P4 z 25 kanałów GSM, czyli 5 MHz które posiada na 900 MHz, wygospodarowało 3,6 MHz na UMTS. Pozostałe 1,4 MHz, uwzględniając separację, pozostawi około 5-6 kanałów do wykorzystania na GSM. W miastach, na obszarze pokrytym UMTS na 2100 MHz, dostępne będzie wszystkie 25 kanałów GSM. Na obszarach poza większymi miastami użyty będzie UMTS900.

W tej chwili pracuje już około 300 nadajników UMTS900. W kwietniu ma być ich ogółem, razem z nadajnikami na 2100 MHz, ponad 4000. Ma to wtedy zapewnić pokrycie sygnałem 3G 60% terytorium i 80% ludności naszego kraju, czyli ponad 4600 miejscowości. Pełne przełączenie aktualnej sieci z GSM na UMTS (z pozostawieniem 5-6 kanałów GSM) ma zakończyć się w wakacje, dać pokrycie o kilka punktów procentowych wyższe od planowanego w kwietniu i kosztować ogółem 20 mln euro.

p4 umts2100mp4 umts900m

Przedstawiciele operatora podkreślają, że będzie to znaczący skok jakościowy. W grudniu 2010 roku zasięgiem sieci 3G na 2100 MHz było objęte tylko 16% kraju i 60% ludności. Nowa sieć będzie reklamowana jako 4G. Zdaniem członków zarządu P4, różne określenia sieci 3G (zwykły UMTS, HSPA+, itp.) są zbyt skomplikowane. Dodatkowo, w grudniu zeszłego roku, ITU (ang. International Telecomunication Union) zezwoliło na używanie terminu "4G" wobec sieci, które w znaczący sposób rozszerzają możliwości i prędkości pierwotnego UMTS-u.




Sieć jest tym pierwszym elementem, dzięki któremu klienci poczują różnicę. To, że nową autostradą można jechać nawet 250 km/h, ale ograniczenie jest do 80 km/h nie oznacza, że nie jedzie się teraz wygodniej - powiedział Bartosz Dobrzyński, członek zarządu operatora odpowiedzialny za marketing.

Docelowo cała sieć ma wspierać standard HSPA+ 21 Mb/s. Każda stacja będzie miała backhaul ("ostatnią milę" pomiędzy stacją a szkieletem) o prędkości nie mniejszej niż 10 Mb/s. Około 100 stacji węzłowych podłączonych jest bezpośrednio światłowodem, kolejne radioliniami o prędkości do 600 Mb/s (nie więcej niż 4 "hopki" do stacji węzłowej).

Klienci korzystający z dedykowanych ofert Play Online będą korzystali z sieci UMTS900 z ograniczeniem do 1 Mb/s. Klienci korzystający z ofert głosowych (z lub bez pakietów) będą w stanie osiągnąć prędkość oscylującą wokół 2 Mb/s w sieci UMTS900.

Jak wynika z zapowiedzi przedstawicieli P4, nowe oferty Play Online mają pojawić się na początku lutego. Z Play Online (ofert dedykowanych jak i pakietów w telefonie) korzysta 1,7 mln klientów.

Źródło tekstu: wł     

Dodaj do:
w sumie: 268
  • 0

    280.  2011-01-31 13:01:13

    Może Vodafone nie chciało oszukiwać klientów? Albo mieli inną strategię. Może Orange wyszło z takiego samego założenia, że trzeba być fair wobec klientów, a może Play leci po bandzie? Pewnie rynek zweryfikuje to wszystko.

  • 0

    281. ~RATATAJ  2011-01-31 14:22:44  host: user-46-113-18-247.play-internet.pl

    Mój kumpel ma 5G bo wyciąga na Orangu 6Mb/s:(

  • 0

    282.  2011-01-31 23:49:02

    Jeśli ktoś się zna cokolwiek na marketingu to wie dobrze, że ten krok Playa to majstersztyk. W3 trzęsie gaciami w tym momencie i to mocno. Wiadomo, że z nazwaniem przez Playa sieci 4G jest przegięciem, ale to tylko w naszym odczuciu. Myślicie, że zwykli ludzie mają pojęcie co to 3G, 4G? Nie bardzo. Zobaczą reklamę i pomyślą że to coś nowego, jakaś nowinka techniczna, jednym słowem super. Druga sprawa że jeśli ta sieć 4G obejmie obszarowo tyle co przedstawia Play i będzie przyzwoita jakość usług ( w to właśnie najbardziej wątpię) to dla jakiś 80% zwykłych użytkowników będzie to świetna sprawa. Mało kto potrzebuje super szybkości. Jeśli będzie stabilne 1MB/S to ludzie to kupią i będą to chwalić. Ludzie jednak patrzą gdzie jest tanio ogólnie. Niech Play poprawi jakość to w tym roku dobijają do 7mln.

  • 0

    283.  2011-02-01 13:38:07

    @281, a jak inni operatorzy w miejscu gdzie Twój kumpel ma 6Mb? Lepiej, gorzej?

  • 0

    284. ~Neutralny  2011-02-01 17:52:59  host: public-gprs89727.centertel.pl

    Posiadam Internet z Orange. Jest to mój jedyny dostęp do Internetu, nie mam innego. Od kiedy sieć wprowadziła HSPA+ DC w dzień osiągam prędkości rzędu 4-8 Mbit/s, a w nocy 11-13 Mbit (posiadam dobry modem Sierra AirCard), nocne pobieranie bez limitu uatrakcyjnia jeszcze bardziej ofertę operatora. Poza miejsce zamieszkania wyjeżdżam sporadycznie, jeśli się już zdarzy, to w zupełności wystarczy mi EDGE do przeglądania najnowszych wiadomości czy też wysłania majla. Za nic nie zamieniłbym tej oferty na to co oferuje teraz Play. Zgodzę się, że w małych miejscowościach sieć Play daje możliwość czegoś lepszego niż EDGE, dlatego nie krytykuje rozbudowy sieci, ale w moim przypadku oferta po prostu nie sprawdziłaby się. PS. Sąsiadom i znajomym z najbliższej okolicy odradzam Orange, bo nie chce aby za dużo ludzi obciążyło mi mój NodeB, z którego uzyskuje takie duże prędkości ;) Pozdrawiam!

  • 0

    285. ~  2011-02-01 18:06:40  host: z23-16.opera-mini.net

    Play pokaze nam jeszcze ze jest w Polsce numerem zero...

  • 0

    286. ~  2011-02-01 22:14:36  host: z17-15.opera-mini.net

    Play 900G :)

  • 1

    287.  2011-02-02 08:57:03

    dla mnie moze sie nazywac i 200G co za roznica? moze marketing ale to juz problem w3 ze play tak wypalil:) dla zwyklego uzytkownika wiesc jest bardzo dobra bo skonczy sie lipa z gprsem na wsi:) i kilka osob zaoszczedzi:) a 1mb dla klientow w3 w mniejszych miejscowosciach jest marzeniem..

  • 0

    288.  2011-02-02 13:45:18

    @Neutralny, naprawdę myślisz, że to dzięki wprowadzonemu niedawno HSPA+?

  • 0

    289. ~faks  2011-02-02 22:45:22  host: user-188-33-190-41.play-internet.pl

    Czyli rozumiem, że mając teraz standardowe playonline 1 Mb/s nic się nie zmieni dla mnie po wprowadzeniu "4G"? Będę musiał zmienić ofertę i modem, żeby się przyspieszyło... czy dobrze kombinuję?

  • 0

    290. ~  2011-02-03 10:24:36  host: z08-03.opera-mini.net

    @289. Poczekaj do konferencji w poniedzialek. Wtedy bedzie juz wiadomo.

  • 0

    291. ~jass  2011-02-03 11:13:02  host: user-46-113-147-16.play-internet.pl

    Czy modem Huawei e169 obsługuje to UMTS 900 Play??? Proszę o odpowiedź...

  • 0

    292. ~  2011-02-03 12:43:57  host: z18-06.opera-mini.net

    Moze ktos zrobic test jak rozni sie buczenie w radiu przy gsm900 umts900data umts900voice?

  • 0

    293.  2011-02-03 14:09:01

    I co, może są już jakieś przecieki dotyczące tej oferty? Ciekawe czy Play dalej będzie drążył i mówił o 4G. Może konkurencja coś odpowie, w końcu wiele jest ofert mogących konkurować. Era zapowiedziała HSPA+ do 42Mbps, Orange już to wprowadziło..

  • 0

    294. ~wiedzący  2011-02-03 14:34:19  host: chaos.tpnet.pl

    @291. Według specyfikacji Huawei e169 obsługuje UMTS 900. A ponieważ jest to sprzęt Huawei i takiej firmy używa Play do budowy własnej sieci więc powinny się ze sobą dogadać :).

  • 0

    295. ~  2011-02-03 18:17:26  host: z29-14.opera-mini.net

    Do 5G jest juz nawet gotowa piosenka: Cing G - zlapie cie. Zobaczcie sobie fajna muza :)

  • 0

    296.  2011-02-04 14:57:24

    Czy Huawei to naprawdę takie dobre modele? Orange też jako pierwsze je wprowadza do obsługi 42 Mbps w HSPA+

  • 0

    297. ~pwk  2011-02-05 10:24:12  host: user-46-113-151-26.play-internet.pl

    Swarzędz pod Poznaniem, router Huawei b260a, sygnał max. Pakiet w Play Fresh. DL oscyluje w okolicy 3 Mbit,UL stabilnie 1 Mbit Router pokazuje: HSPA,Bandwidth: 7.2 Mbps DL /5.76 Mbps UL

  • 0

    298. ~Do 287  2011-08-15 12:55:38  host: 89-75-170-114.dynamic.chello.pl

    To jest to samo co z ciucholandami i salonami mercedesa - w ciucholandach zawsze kolejka a w ....

  • 0

    300. ~T-mobile  2011-08-15 13:02:12  host: 89-75-170-114.dynamic.chello.pl

    Sieć 4G to przepustowość neta na poziomie 1 GB/s ( tak to nie pomyłka ) a te prostaki oferują tylko max 2 Mb/s

Dodaj swoją opinię