Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości P4 o obniżce stawek MTR

P4 o obniżce stawek MTR

WitekT 29 Października 2008 17:20

0 0

P4 w pełni popiera obniżenie hurtowych stawek MTR do poziomu 1,5-2,5 eurocenta za minutę zaproponowanego przez Komisję Europejską oraz UKE. Telekom uważa, że dla oligopolu zasiedziałych operatorów komórkowych w Polsce - Centertela, Polkomtela i PTC - oraz ich zagranicznych właścicieli, wysokie stawki MTR od lat stanowią wygodny pretekst do utrzymywania nadmiernie wysokich cen dla konsumentów.

Zdaniem P4, dopiero wejście Play na rynek, rozpoczęło rzeczywistą konkurencję cenową. Telekom deklaruje, że jeśli stawki MTR zostałyby zredukowane do poziomu kosztów krańcowych połączeń głosowych, czyli około 1 eurocenta za minutę, Play będzie mógł zaoferować wszystkim klientom nieograniczone pakiety minut do wszystkich sieci w Polsce za mniej niż równowartość 30 euro miesięcznie. Play zobowiązuje się również, że niezależnie od ostatecznego poziomu stawek hurtowych za zakańczanie połączeń nigdy nie wprowadzi dla swoich klientów opłat za połączenia przychodzące - czym ostatnio, jak przypomina telekom w stanowisku, grozi swoim klientom Centertel.

Jeśli takie zobowiązanie jest możliwe do spełnienia i opłacalne dla Play, który jednocześnie intensywnie inwestuje w rozwój nowoczesnej sieci bezprzewodowego dostępu do Internetu 3,5 G, tym bardziej od operatorów zasiedziałych można oczekiwać zapewnienia konsumentom wymiernych korzyści. Agresywny i głośny opór polskich zasiedziałych operatorów i ich zagranicznych właścicieli wobec planów Komisji Europejskiej wyraźnie wskazuje na to, iż chcą oni zdusić konkurencję na rynku oraz utrzymać stawki za połączenia głosowe na sztucznie zawyżonym poziomie - napisała firma w komunikacie.

Jak pisze P4 w komunikacie, godny pożałowania jest fakt, że zagraniczni właściciele polskich zasiedziałych operatorów komórkowych (Orange, Vodafone i T-Mobile) z pozycji siły prowadzą działania mające na celu ograniczenie korzyści dla konsumentów.

Vodafone grozi konsumentom i władzom politycznym Unii Europejskiej, że 40 mln Europejczyków zostanie pozbawionych możliwości korzystania z usług telekomunikacyjnych po dzisiejszych cenach. Play podejmuje zobowiązanie, że w przypadku realizacji obniżki stawek MTR zapewni takim klientom na rynku polskim usługi na wyższym poziomie i po cenach niższych niż obecnie oferowane przez polskich operatorów zasiedziałych. W przeciwieństwie do Vodafone - Play ma na względzie dobro wszystkich konsumentów - napisano w końcowym akapicie.




Stanowisko Play odnośnie pozytywnych skutków obniżenia stawek hurtowych MTR podziela wielu innych operatorów europejskich m.in. Hutchinson 3G, Bouygues oraz BASE.

Szerzej o obniżkach MTR pisaliśmy w tej wiadomości (decyzja administracyjna dla Centertela i Polkomtela) i tej wiadomości (decyzja administracyjna dla PTC). Administracyjne decyzje UKE nie dotyczą stawek pobieranych przez P4, bo firma nie została określona jako mająca znaczącą pozycję na rynku zakańczania połączeń głosowych w publicznych ruchomych sieciach telefonicznych.

Według harmonogramu opublikowanego przez UKE, stawki MTR "starych" i "nowych" operatorów powinny zrównać się 1. stycznia 2014 roku na poziomie około 11 groszy netto. Dysproporcja ma zmniejszać się sukcesywnie o 10% co pół roku. Oznacza to, że:
1. stycznia 2009 roku stawka MTR dla "starych" operatorów będzie wynosić 0,2162 zł netto, a dla nowych powinna wynosić maksymalnie 157% tej stawki, czyli nie więcej niż 0,3394 zł netto,
1. lipca 2009 roku stawka MTR dla "starych" operatorów będzie wynosić 0,1677 zł netto, a dla nowych powinna wynosić maksymalnie 141% tej stawki, czyli nie więcej niż 0,2365 zł netto.

W tej chwili stawki MTR w sieci P4, w zależności od dnia tygodnia i pory dnia, wynoszą nawet 0,55 zł netto.

Zobacz: opinię prezesa UKE o niewelowaniu dysproporcji w stawkach MTR (plik PDF; 176 kB).

Źródło tekstu: P4, wł     

Dodaj do:
w sumie: 72
  • 0

    53. ~  2008-10-30 10:03:07  host: 193.254.155.48

    Jakby ktos byl zainteresowany o co chodzi z tym vodafonem. http://www.frontier-economics.com/europe/en/publications/204/ Jak ktos ma troche czasu to warto przeczytac

  • 0

    54.  2008-10-30 10:21:09

    52: Jeśli dadzą 39gr/min, a do tego pozostaną jakieś tańsze wewnątrz sieci, wybrane numer itp. to oferta będzie o wiele lepsze od pozostałej trójki operatorów.

  • 0

    55. ~Tyler  2008-10-30 12:26:52  host: adbt164.neoplus.adsl.tpnet.pl

    39 gr. to bardzo dobra stawka poza siec - umowmy sie, ze jesli ktos kupuje abonament to nie po to, zeby sobie doladowywac konto w jakims pre-paidzie. Stawka za minute zajebista!!

  • 0

    56. ~  2008-10-30 12:44:17  host: user-89-108-229-58.mobile.playmobile.pl

    @52 - stary Play abo 50 (70zł do wykorzystania) ciągle jest :) i w nim minuta zawsze i do wszystkich kosztuje 49gr (efektywny koszt w ramach kwoty abonamentu 35gr). Teraz 39 do wszystkich i 15 w sieci. Czyli poza o 4gr drożej, ale w sieci o 20gr taniej. Poza abo różnice już robią się b duże - poza o 10 gr taniej, w sieci o 34gr taniej. Taniej - czyli gorzej? O ile prawdą są te przecieki to dla uważam, że oferta jest świetna. Osobiście i tak czekam na przedłużenia umów.

  • 0

    57. ~Longman  2008-10-30 12:46:29  host: adbv205.neoplus.adsl.tpnet.pl

    AK, w ogóle Play ostatnio po prostu mnie okrutnie zawodzi. Niestety zakupiłem też Play Mobile które nie działa w godzinach szczytu w centrum Poznania (pewnie obłożone nodeB zbyt dużą ilością użytkowników, zresztą co mnie to obchodzi, to zmartwienie P4). Największy zonk był jak w salonie na Świętym Marcinie pokazałem że mój laptop nie jest w stanie połączyć się z Netem, mimo że w tamtej okolicy są wykrywane trzy darmowe sieci WiFi. Co ciekawe, na Strzeszynie Greckim (peryferia Poznania) wszystko działa 24/7, rzecz w tym że ja nie zamawiałem internetu stacjonarnego przez radiówkę, ja zamawiałem Internet mobilny, bo ten dostęp w centrum jest mi potrzebny.

  • 0

    58.  2008-10-30 13:48:01

    od lipca 2009 stawki za mtr spadną do ok. 17 gr. pomiedzy starymi opami, w koncu zacznie sie na nowo konkurowanie o klientow.

  • 0

    59. ~NEO  2008-10-30 13:55:00  host: user-89-108-245-175.mobile.playmobile.pl

    Fakt nie tylko za to dostaliśmy bana. Ale też za to, że dostawialismy informacje od pracowników Play o ofercie. Że mielismy bardzo dobre źródla i dalej je mamy. I zamiast tępić swoich za dawanie nam info to tępi siuę nas. a jak działają np TVN, fakty, super expresy, w ogóle wszystkie portale. Z przecieków i prywatnych kontaktów. Jak mi przedstawiciel SE mówi. 19 listopada wejdzie XPERIA do Ery i ja to dam to jakoś Era nie robi nam scen. A Play robi. Nie wlamujemy się na ich skrzynki pocztowe, nie bijemy ich pracowników, nie wymuszamy informacje. Sami się do nas zgłaszają. Tak jak mówił Witek. My jak dostawalismy info z prośbą o przetrzymanie tego np do północy to trzymaliśmy to. Ale jak przestawaliśmy dostawać i mielismy to ze swoich źródeł to dawaliśmy wtedy jak się dowiedzieliśmy.

  • 0

    60.  2008-10-30 14:22:43

    neo: a ja dalej mam podstawy sądzić, że ban był za to. Powiem więcej - jakbyście opublikowali nawet newsa, że Xperia wchodzi do Play, to to też by nie było problemem dla Play. Tu chodzi o coś innego - ale to nie rozmowa na komentarz, zresztą na priva też niezbyt. Mam swoją opinię na ten temat podpartą pewną wiedzą i zamierzam ją zachowac dla siebie. Nie dlatego, że "coś wiem, ale nie powiem" - tylko to nie moja sprawa. A blogowi źle nie życzę, wręcz przeciwnie - tylko proszę czasem o przemyślenie tego, co się publikuje i robi, żeby potem nie rzutowało to na całą branżę.

  • 0

    61.  2008-10-30 14:28:22

    WitekT jest już 0,5h przed 15 xd Może czas na publikacje szczegółów Playa? xd

  • 0

    62.  2008-10-30 14:32:49

    Artur051: za moment, news się właśnie robi. ;-)

  • 0

    63.  2008-10-30 14:35:59

    Czekam z niecierpliwością xd

  • 0

    64. ~ziomek13  2008-10-30 14:57:19  host: aclh164.neoplus.adsl.tpnet.pl

    chyba sie zaczełem starzec,nie mam juz ochoty i czasu na jakies kombinacje a w playu minuta spokojnie wyjdzie mi 30gr do wszystkich,to jest taryfa !!! trują mi teraz dupe sms-ami abym przeszedł do nowego playa ale nie ze mną te numery,tak poza tym jak obnizą mtr to i tak trójca bedzie na bank miała wyzsze stawki do wszystkich niz stara play karta,nauczcie sie liczyc w koncu

  • 0

    65. ~  2008-10-30 16:27:28  host: f96-023.opera-mini.net

    do ziomek13: faktycznie przy starej play karcie przy doladowaniach 150zl drugie 150zl dostaje sie do wszystkich sieci czyli mozna napisac minuta do wszystkich polskich sieci wynosi 24,50gr/min. od lipca 2009r. stawka MTR to niecale 17gr netto czyli niecale 21gr brutto do kazdej polskiej sieci. ale jesli np od sierpnia np mobilking da stawke do wszystkich 25gr/min brutto do wszystkich sieci. to wole mk. 10zl ważność konta 91 dni i stawka 25gr. PLAY moglby sie schować.

  • 0

    66. ~12  2008-10-31 17:10:05  host: 89.108.200.7

    gogogog play :D

  • 0

    67. ~mirekb  2008-11-02 17:02:32  host: apn-77-112-132-137.gprs.plus.pl

    jesli chodzi o prepaid p4 nie zrobi zadnych zmian a moze jedynie pogorszyc;-)za to będac na spacerze nieopodal domu(w linii prostej niecaly1km)dzwonie a tu 3g play;-)))bez roamingu plusa..ide dzis i nic.robia testy i bardzo dobrze..jak tylko zrobia na stałe przemecze sie z iplusem jeszcze troche i zmienie host..z plusa mam tylko umts a w p4 hsdpa..chyba ze promocja playonline na karte sie skonczy i stawką za1MB będzie zgodna z cennikiem,czego sie w sumie spodziewam bo im wiekszy bedzie zasieg p4 tym ofrerta play bedzie porownywalna do 3 wiec wtedy dopiero zacznie sie zarabianie na sieci 3g/hsdpa przez p4

  • 0

    68. ~lee  2008-11-02 17:47:49  host: tysiaclecia-z-bie37200223077.c200.msk.pl

    to lipa czyli stara play karta rules :D dopóki będzie w sprzedarzy bo gdzieś czytałem się już powoli startery starej oferty kończą więc... później reszcie zostanie Nowy play na karte :P Ech no tak P4 umie pogarszać oferte prepaid pokazał to przy zmianie starej na nową oferte to fakt :)))

  • 0

    69. ~mirekb  2008-11-02 22:21:13  host: apn-77-113-154-35.gprs.plus.pl

    @67 chyba jednak nie szybko zmienie host;-)odpowiedz z bok jest jasna:tylko testujemy..gdy zakupilem starter w kwietniu 2007 dziwilem sie czemu przychodza TYLKO 2 smsy konfiguracyjne:wap i mms..mimo posiadania przegladarki www w telefonie jak wciskam playnet i chce wejsc na www pokazuje bład.wszystko jasne..to wlasnie wyroznia oferte play online nakarte od simdaty,orange free na karte,bc starter i heyah-tam apn wam tez chodzi(najtaniej w orange free bo stawka za apn nie robi roznicy)a PLAY NIE CHODZI(wiem tabela nr 1 i apn www)ale nie mozna zastosowac przelicznika 100kb po apn www to 10kb wap??moze jak skonczy sie promocja;-))pojde z lapkiem na spacer wykorzystam to1GB za 19pln ale brak nizszych cen za net po wap(nawet w duzym pakiecie)zemsci sie na play szybciej niz osiagna pokrycie populacji przewidziane w przetargu na 3g.tempo moze maja niezle ale to i tak za wolno,wiem ze polkomtel ich ostro kroi za transmisje danych w roamingu i to nie play dyktowal tu warunki ale mysle ze jak juz zdobędą 2milionowego klienta(nie aktywna karte sim)mogą cos ruszyc,bo tel obecnie naprawde jest nie tylko do wypisania 200smsow/miesiac o tresci "zadzwon do mnie na minimum 2 minuty" czy tez rozmowy za 49 czy 59 groszy

  • 0

    70. ~  2008-11-03 08:40:00  host: srv.freeit16.info

    Play jest za obnizka stawek MTR ale u pozostalych OPow, u siebie chce zostawic jak zwykle wyzsze stawki. a pozniej znow bedzie placz dlaczego do play jest drozej. :)

  • 0

    71. ~  2009-01-04 11:46:34  host: host-89-230-134-5.inowroclaw.mm.pl

    HEYAH MA 44 GR.ZA MINUTE ALE BARDZO DROGO DO PLAY 79 GR. STWIERDZENIE ZE DO WSZYSTKICH JEST OSZUSTWEM! MOBILKING MA DO WSZYSTKICH 39 GR.

  • 0

    72.  2009-06-23 13:59:11

    "W przeciwieństwie do Vodafone - Play ma na względzie dobro wszystkich konsumentów " to żart jakis?? przecież każdy wie, że Oni dobro swoich klientów mają gdzieś... im zależy tlko na pozyskaniu nowych klientów, a jak juz sie wbiją na rynek to też zaczą ciągnąć równo...

Dodaj swoją opinię