Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości P4 ciągle testuje sieć

P4 ciągle testuje sieć

WitekT 16 Lipca 2007 10:18

0 0

Trwają testy sieci P4 w Warszawie (około 100 stacji) i Trójmieście (około 50 stacji), podczas których jest ona dostępna tylko dla wybranych użytkowników. Komercyjny start planowany jest po wakacjach - pisze Gazeta Prawna.

Do tej pory był jeden wyjątek - P4 otworzyło dla klientów sieć w Warszawie na Służewcu 11. lipca w czasie sponsorowanego przez konkurencyjną sieć Orange koncertu George Michaela. W czasie koncertu klienci Play przeprowadzili 400 rozmów, wysłali też SMS-y i MMS-y, korzystali z Internetu oraz prowadzili wideorozmowy.

Poza tymi dwoma miastami nadajniki P4 działają m.in. w Poznaniu, Łodzi, Krakowie, Lublinie, Toruniu, Szczecinie, Białymstoku i na Śląsku. I one na razie nie obsługują klientów Play.




W Warszawie sieć udostępnimy komercyjnie, gdy będzie w niej działać 150 NodeB. Docelowo chcemy mieć w Warszawie 350 stacji - mówi Hans Cronberg, członek zarządu i dyrektor techniczny P4. Uruchamianie nie pojedynczych stacji, ale całych grup, czyli tzw. klastrów, to wymóg technologii 3G.

Dostawcą sprzętu do budowy sieci P4 jest chińska firma Huawei. Kontrakt ma wartość 150 mln euro. W trwającym obecnie I etapie budowy sieci zostanie zainstalowanych do 2 tys. NodeB. Z informacji Gazety Prawnej wynika, że w ubiegłym tygodniu P4 zaprosiło czterech producentów sprzętu - Ericssona, Alcatel-Lucent, Nokia Siemens i Huawei - do złożenia ofert w przetargu na dostawę sprzętu do budowy II części sieci.

Źródło tekstu: Gazeta Prawna     

Dodaj do:
w sumie: 37
  • 0

    18. ~  2007-07-16 15:44:54  host: ps3.dhcp.adsl.tpnet.pl

    Czemu jak wlozylem karte PLAY na wyswietlaczu mam PLUS GSM ?

  • 0

    19.  2007-07-16 16:55:29

    A na ile części i ile lat podzielili inwestycje?? ;-)

  • 0

    20. ~Paluch  2007-07-16 18:01:23  host: aaqh8.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Bo Play jak na razie korzysta z nadajników Plusa i czasem moze sie wyświetlić komunikat, Plus GSM.Bedą budowac nadajniki w takim czasie, w jakim bedą dostawać kolejne pozwolenia na budowę. Jeśli nie bedzie z tym problemów, nadajaniki powstaną szybciej, jeśli wolno to i nadajników szybko nie bedzie.Ciekawe czy jak juz powstaną wszystkie nadajajniki i Play nie bedzie korzystac z Plusa, to czy koszty za połączenia jeszcze zmaleją :)?

  • 0

    21. ~jojo  2007-07-16 18:06:16  host: edy251.neoplus.adsl.tpnet.pl

    A mnie ciekawi czy my jeszcze tego momentu doczekamy...? ;-)

  • 0

    22. ~  2007-07-16 18:21:40  host: ps3.dhcp.adsl.tpnet.pl

    My tak ... PLAY nie :)

  • 0

    23. ~ee  2007-07-16 18:42:03  host: gate.krotoszyn.kaskada.net

    jak sciagnac sim locka z se j220i? bo mam gwarancje i orange...

  • 0

    24. ~  2007-07-16 21:47:39  host: w3cache1.icm.edu.pl

    @17 Nigdy nie bylo mowy o maju. Mowili o testowaniu wlasnej sieci w czerwcu/lipcu w Warszawie 2City i odpaleniu jej w siepniu/wrzesniu...

  • 0

    25. ~  2007-07-16 21:48:14  host: w3cache1.icm.edu.pl

    @wlo ZTCW na dwa ;-)

  • 0

    26. ~  2007-07-16 21:50:14  host: w3cache1.icm.edu.pl

    @maxbike Obawiam sie, ze Twoj szantaz wobec Play na nic sie nie zda ;-P

  • 0

    27. ~  2007-07-16 21:55:01  host: w3cache1.icm.edu.pl

    Przed rokiem deklarowali ze: Najpierw stacje nadawczo-odbiorcze (tzw. NodeB) będą budowane w Warszawie, Trójmieście, Poznaniu i aglomeracji katowickiej, a także Krakowie, Szczecinie, Wrocławiu i Łodzi. W drugim etapie sieć P4 ma zacząć działać w Bydgoszczy, Toruniu, Lublinie, Kaliszu, Opolu, Częstochowie, Kielcach i Rzeszowie. Trzeci krok budowy sieci obejmie Gorzów Wielkopolski, Zieloną Górę, Rybnik, Bielsko-Białą, Nowy Sącz, Tarnów, Białystok, Olsztyn i Radom. (cytat za Rz 26/06/06). Teraz widac, ze plany zmodyfikowali nieco, bo maja NodeB np w Bialymstoku, Toruniu i staraja sie o pozwolenia w Olsztynie. Wyraznie widac, ze poza miastami z I fazy buduja dzis tam, gdzie uda sie zdobyc zewolenia.

  • 0

    28. ~dt  2007-07-17 00:03:53  host: 87-205-51-209.adsl.inetia.pl

    @16 - w ktorym centrum?

  • 0

    29. ~  2007-07-17 00:36:01  host: cir179.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Eeee, z calym szacunkiem do playa i wysilkow ktore podjeli, nie spelnili moim zdaniem swojej roli. Fajnie,z e dalej sie staraja, przez co ceny mimo wszystko powoli spadaja. Ja mam w Plusie w MIXie od dawna i takze odczulem spadek cen. Ostatnio wzialem tel nowy z mp3. Za grosze, dobra opcja.

  • 0

    30. ~zadre  2007-07-17 02:14:44  host: aavy139.neoplus.adsl.tpnet.pl

    A mi się wydaje inaczej. Właśnie o to chodzi że spełniają swoją rolę. Już dawno trąbili wszyscy że mamy najdroższe połączenia. Pojawienie się nowego niezależnego operatora niezwiązanego z pozostałą trójką spowodowało spadek cen.A nam chyba najbardziej na tym zależy ;)

  • 0

    31. ~det  2007-07-17 09:37:24  host: dpv9.neoplus.adsl.tpnet.pl

    dokładnie tak jest wszystkim nam zależy na jak najniższych cenach.Troszke się pozmieniało na lepsze, największe zmiany wprowadziła chyba pomarańcza w nowym go i mixie ustalając bardzo niską cene na połączenia do sieci

  • 0

    32. ~  2007-07-23 13:09:54  host: ip-83-238-175-215.netia.com.pl

    Pojawil mi sie w Krakowie w oolicach ul Brożka zasięg PLAY 3G. Niestety ale nie da sie jeszcze tam zalogowac.

  • 0

    33. ~aga  2007-07-24 09:17:19  host: dqf169.neoplus.adsl.tpnet.pl

    w artykule jest napisane,że opcja 3G narazie dostępna jest dla wybranych...co do Play to i tak ma najniższe ceny połączeń, nawet po zmianianach w pomarańczy za połączenia poza sieć płaci się 60gr...

  • 0

    34.  2007-07-24 09:54:53

    jak dla mnie to troche za dlugo robia testy i inne rzeczy wkoncu juz troche sa na rynku i powinni juz dawno dograc takie sprawy a nie robic to na raty

  • 0

    35. ~klopsa  2007-07-24 09:59:03  host: aawi215.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Jak po wakacjach ruszy wszystko-łącznie z vidorozmowami,to dopiero bedzie jazda.W sumie dobrze,ze testuja to porzadnie zanim wprowadza.Ciewaka jestem tylko jaka była jakosc połączen na Służewcu.

  • 0

    36. ~adam  2007-07-25 11:18:01  host: dor104.neoplus.adsl.tpnet.pl

    ja zdecydowanie wole,żeby coś prztestowali już wpuszczali na rynek z jakimś defektem i dopiero wtedy zaczełyby się problemy...na rynku działają od połowy marca więc nie jest to strasznie długo...

  • 0

    37. ~wran  2007-07-30 10:17:08  host: dkp225.neoplus.adsl.tpnet.pl

    no cóż... zasięg najlepszy zawsze miał plus i tak już pewnie zostanie po wsze czasy.

Dodaj swoją opinię