Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Oszczędzanie energii jakiego jeszcze nie było

Oszczędzanie energii jakiego jeszcze nie było

LuiN 5 Lipca 2010 09:11

0 0

google nexus one Do sieci trafił dość nietypowy przepis na wydłużenie czasu pracy baterii - trzeba wyłączyć zbędne kolory. Efekt? Ponad dwukrotnie dłuższy czas pracy.

Inżynier Jeff Sharkey postanowił sprawdzić który z kolorów pochłania najwięcej energii z amoledowego ekranu smartfonu Google Nexus One. Stosując dodatkowe oprogramowanie i podpinając telefon pod miernik Sharkey'owi udało się udowodnić, że najbardziej energooszczędny jest kolor czerwony.

Gdy kolorystyka telefonu została ograniczona jedynie do koloru czerwonego, telefon zużywał 35% pierwotnej energii, która była wykorzystywana do wyświetlania menu w pełnej palecie barw.

Po dodaniu zużycia energii wynikającego z korzystania z innych komponentów telefonu (antena etc.) udało się ostatecznie zejść do 42% dotychczasowego zużycia. Czy telefon nadaje się do czegokolwiek pracując tylko w jednym kolorze, oceńcie sami:






Zobacz: dane techniczne i zdjęcia telefonu w katalogu.

Źródło tekstu: JeffSharkey'sBlog, wł     

Dodaj do:
w sumie: 20
  • 1

    1. ~qqq  2010-07-05 09:28:37  host: 77-253-16-80.adsl.inetia.pl

    To bardzo ciekawe. Szczerze mówiąc to brakuje mi właśnie takiego master trybu energooszczędnego w telefonach, gdzie nie musze sam grzebać i wyłączać rzeczy z których nie korzystam, ale np. wiem, że z łądowaniem może być kiepsko i włączam jakiś ultra oszczędny tryb. Przy okazji, może uda iś ezweryfikować, czy to prawda, że tryb 2G w telefonie jest znacznie bardziej energooszczędny niż 3G? Ustawienie na stałe 2G (zakładając że np. EDGE mi wystarczy) wydłuży działanie bateii?

  • 1

    2.  2010-07-05 09:29:21

    Jakoś sobie nie wyobrażam używanie tel z czerwonym ekranem. jeszcze czarno biały bym ścierpiał ale czerwony ?? chyba się nie przyjmie.

  • -3

    3. ~ursus2400  2010-07-05 09:29:46  host: 212.244.27.120

    Kupuję sprzęt, który może wyświetlać 16 mln kolorów, a mam pracować tylko na jednym. Lepiej kupić drugą baterię i nosić w kieszeni.

  • 0

    4.  2010-07-05 09:30:57

    1@ zdecydowanie 2G jest oszczędniejsze nawet gdy nie rozmawiasz 3G pobiera więcej energii

  • 0

    5. ~Arti  2010-07-05 09:55:35  host: 095160122233.warszawa.vectranet.pl

    @1 Zgadzam się z przedmówcą, że tel. w trybie 2G działa dłużej niż w 3G. Z tego powodu ja w swoim mam włączony tylko tryb 2G, chyba że korzystam z netu, to wtedy na 3G działa szybciej.

  • 0

    6. ~  2010-07-05 09:56:25  host: t13-14.opera-mini.net

    Jesli chodzi o energie to podstawowe dla oszczedzania baterii sa niektore aplikacje, zwlaszcza laczace sie z internetem, jak i nawet bardziej tryb pracy 2G/3G gdzie roznica czasu pracy wynosi kilkadziesiat %. Co ciekawe po zmianie sieci mam w komorce szybszy i stabilniejszy 3G ale roznica czasu pracy miedzy 2G/3G zwiekszyla sie z 30% do prawie 50%. Moze zalezec to od technologii tego 3G? Bo sila sygnalu jest maksymalna. Poza tym ma to chyba znaczenie dla rozmow gdzie wysylamy dane a nie internetu gdzie glownie odbieramy. Zuzycie energii przez ekran to obecnie mam wrazenie sprawa drugorzedna. No chyba ze producent sie uprze zeby bylo inaczej.

  • 0

    7.  2010-07-05 10:07:19

    Dobre rozwiązanie dla osób będących w terenie jak im komórka pada a nie ma możliwości naładowania baterii.

  • 0

    8. ~  2010-07-05 10:15:48  host: 87-205-247-134.adsl.inetia.pl

    To może niech zrobią smartphon monochromatyczny? To by było ciekawe.

  • 0

    9. ~paranoia  2010-07-05 10:31:48  host: t24-05.opera-mini.net

    1@ pamietaj ze zasieg 3g jest slabszy niz 2g, wiec telefon czesciej musi wyszukiwac sygnalu, a kiedy stracisz zasieg 3g tel przelacza sie na 2g jednak ciagle szukajac 3g, a to oznacza wiekszy pobor pradu. Co do samego tematu: swietnie to wyglada, w codziennym uzytkowaniu to nie przeszkadza, a daje duzo! Ciekawe kiedy ktos(pewnie jak zawsze samsung) zrobi telefon z dodatkowa warstwa e-ink na wyswietlaczu, tak jak ma notion ink adam, w tym trybie to oszczednosc bedzie chyba 4x wieksza!

  • 0

    11. ~gosc  2010-07-05 11:06:05  host: sunflower.man.poznan.pl

    pamietam jak swego czasu ericssonn w wyswietlaczach ze skala szarosci przy ustawieniu oszczednego wygaszenia ekranu dawal tylko 1bitowa glebie na pixel li to dawalo znaczna poprawe dzialania na baterii

  • 0

    12. ~ala  2010-07-05 11:31:30  host: 20.202.116.195.easy-com.pl

    do dziś moja 3310 i b/w to były czasy... a i widać elegancko w pełnym słońcu...

  • 0

    13. ~  2010-07-05 12:10:07  host: t19-11.opera-mini.net

    2g a 3g to różnica 30% widać to w nokiach w energyprofiler

  • 0

    14. ~  2010-07-05 12:42:11  host: p09-09.opera-mini.net

    Ktoś może mi polecić jakiś dobry zamiennik polimerowy baterii BL-5C ? U mnie nie da się ustawić na czerwono ;)

  • 0

    15.  2010-07-05 13:46:52

    @2 jak nie możesz sobie wyobrazić? :) ja przez długi czas miałem siemensa me45 z czerwonym podświetleniem (winter edition, były też z niebieskim jeszcze) :)

  • 0

    16. ~phi  2010-07-05 14:29:24  host: chello089074193047.chello.pl

    monochromatyczny PDA z telefonem już był, telefon ten nazywał się Motorola Accompli 008. Jeden z najlepszych produktów tej firmy!

  • 0

    17. ~-  2010-07-05 15:52:49  host: t06-02.opera-mini.net

    jakby kazdego lcd nie dalo sie przelaczyc w tryb b&w, normalnie odkrywanie ameryki na nowo. Telefony z trybem b&w powinny byc na rynku od wielu lat diabli wiedza czemu ten pomysl jest sztucznie blokowany. Chociaz problem baterii tez od lat nie istnieje. Co to jakis problem kupic przenosna ladowarke usb za 20zl?

  • 0

    18. ~  2010-07-05 18:24:31  host: 91.150.137.218

    W chwili obecnej w trybie 3G telefon zużywa więcej energii ze względu na wyższą częstotliwość w porównaniu do 2G, a co za tym idzie gorszą penetrację pomieszczeń (słabszy sygnał), mniejszy zasięg ogólnie i większą ilość energii, która jest potrzebna do nadawania i odbierania. W momencie, gdy zostanie wprowadzone 3G na 900MHz, ta różnica zostanie zniwelowana.

  • 0

    19. ~  2010-07-05 19:01:24  host: 88-199-232-98.tktelekom.pl

    Dlaczego żaden producent nie stworzy telefonu ala nokia 3310 z najnowszą baterią, dzięki której telefon trzymałby ponad 2 tygodnie.. na pewno byłby hitem..

  • 0

    20. ~User  2010-07-05 19:49:57  host: g3-69.md4.pl

    @19 przecież są telefony, które spokojnie wytrzymują 2 tygodnie.

  • 0

    21. ~Radiowiec  2010-07-07 22:14:30  host: t13-16.opera-mini.net

    Różnica w zużyciu energii pomiędzy 2g i 3g wynika nie z zasięgu sieci ale z tego że w 3g telefon wykonuje dużo bardziej skomplikowany baseband processing czyli scrambling i descrambling.i tyle

Dodaj swoją opinię