Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Oświadczenie Lenovo dotyczące badania G DATA nad szkodliwym oprogramowaniem

Oświadczenie Lenovo dotyczące badania G DATA nad szkodliwym oprogramowaniem

orson_dzi 10 Września 2015 10:48

1 2

Lenovo wydało oświadczenie w sprawie przeprowadzonego przez G Data badania dotyczącego oprogramowania szpiegującego w smartfonach.

Przypomnijmy, że G Data znalazło oprogramowanie malware zaszyte w aplikacjach systemowych wielu smartfonów chińskich firm. Wśród nich znalazły się również smartfony Lenovo. Firma wydawała w tej sprawie oświadczenie, którego treść prezentujemy poniżej.

Zobacz: G Data - malware w smartfonach chińskich producentów

Z firmą badawczą i konsultingową G DATA działającą w sferze cyberbezpieczeństwa podjęliśmy aktywną współpracę, aby w pełni zapoznać się z wynikami badań nad szkodliwym oprogramowaniem. Dowiedzieliśmy się, że analitycy G DATA zbadali dosłownie jeden telefon Lenovo zakupiony u sprzedawcy zewnętrznego. Z własnej analizy G DATA wynika jasno, że szkodliwe oprogramowanie zidentyfikowane na jednym urządzeniu Lenovo zostało prawdopodobnie umieszczone za pośrednictwem aplikacji zainstalowanej przez osoby, które uzyskały dostęp do tego urządzenia poza kanałem dystrybucji Lenovo. Znalezione przez G DATA szkodliwe oprogramowanie nie zostało zainstalowane fabrycznie w oprogramowaniu firmware urządzenia Lenovo w odróżnieniu od telefonów niektórych innych producentów wskazanych w raporcie G DATA. Oprogramowanie to znajdowało się w aplikacji. W związku z tym aplikację zawierającą szkodliwe oprogramowanie można łatwo usunąć na stałe z urządzenia Lenovo.
Lenovo zdecydowanie zaleca klientom zakup urządzeń w autoryzowanych kanałach dystrybucji, w oficjalnym, zapieczętowanym fabrycznie opakowaniu. Zapewni to zgodność ze standardami bezpieczeństwa producenta.

Klientom, którzy obawiają się szkodliwego oprogramowania w telefonie zakupionym u sprzedawcy zewnętrznego, Lenovo zaleca zresetowanie urządzenia. Spowoduje to usunięcie nieautoryzowanego oprogramowania i przywrócenie oryginalnych ustawień fabrycznych.

(Uwaga: zresetowanie do ustawień fabrycznych spowoduje usunięcie wszystkich osobistych danych ? książek adresowych, aplikacji, zdjęć, muzyki itp. W związku z tym przed zresetowaniem urządzenia należy utworzyć kopię zapasową danych i zapisać ją w chmurze albo na komputerze, a następnie przywrócić dane po zakończeniu resetowania).

Aby zresetować telefon, należy wykonać następujące czynności:
1. Włącz telefon przyciskiem zasilania.
2. Przejdź do pozycji Ustawienia, a następnie Kopia zapasowa i resetowanie.
3. Wybierz pozycję Ustawienia fabryczne.
4. Wybierz przycisk Resetuj telefon i Usuń wszystko.
5. Telefon powinien uruchomić się ponownie z fabryczną zawartością i ustawieniami.

Źródło tekstu: Lenovo; wł     

Dodaj do:

Tagi: lenovo | g data

w sumie: 4
 • 0

  1. ~  2015-09-10 10:56:17  host: 159-205-36-193.adsl.inetia.pl

  Tak, tak. Oczywiscie. Cokolwiek Chinol powie.

 • 0

  2. ~...  2015-09-10 12:29:32  host: n08-05-07.opera-mini.net

  Wszystkim, którzy mają k. dźw. Realteka proponuję uruchomić Process Explorer i przyjrzeć się procesowi RAVCpl64.exe i FMAPP.exe. Ten pierwszy to oczywiście panel sterowania do karty, ale ten drugi... Polecam lekturę w sieci jakie dane przetwarza ten program. I uwaga - nie wystarczy go ubić i wywalić z autostartu, bo jest uruchamiany przy każdym odtworzeniu dźwięku przez proces RAVCpl64. Nie dość że zamula kompa (widzialne na ultrabookach w trybie oszczędzania energii) to jeszcze bez pytania po chamsku przetwrza co wpisujemy i co mówimy...

  Lenovo i furtki/luki to już standard więc szkoda o tym się kolejny raz rozpisywać.

  Orwell powinien zostać okrzyknięty wizjonerem a nie pisarzem fantastą.

 • 0

  3. ~Gollum  2015-09-10 12:56:40  host: hq.npn.com.pl

  Pisarze fantaści zwykle tak mają, że część ich pomysłów prędzej czy później się ziszcza.

  Co do Lenovo sprawa wydaje się jasna tzn. wyjaśniona. Nie ma co szukać teorii spiskowych, choć wiem, że niektórzy rodacy je uwielbiają.

 • 0

  4. ~  2015-09-10 18:37:46  host: 159-205-36-193.adsl.inetia.pl

  @Gollum ...i sa tacy, co wierza w kazda bzdure z TV i mediow. Byle nie myslec.

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-198-126-110.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Najpopularniejsze

Ankieta

Czy płacisz smartfonem lub zegarkiem zbliżeniowo?

Garmin Pay dla klientów PKO BP

 

Zobacz wynik | Opinie (3)

Archiwum Ankiet