Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Ostatni dobry rok telekomów?

Ostatni dobry rok telekomów?

WitekT 21 Marca 2007 12:38

0 0

Ubiegły rok był jeszcze udany dla operatorów telekomunikacyjnych. Większość z nich mogła się pochwalić wyższymi przychodami. Zmuszeni byli jednak obniżać ceny, by móc skutecznie konkurować , a to odbiło się na ich zyskach - pisze Rzeczpospolita.

Do wyjątków wśród spółek, których przychody rosły, należą Netia i - prawdopodobnie - Telekomunikacja Kolejowa, która na razie podała tylko stratę netto w wysokości 16 mln zł. Wyjątkiem są też firmy sprzedające hurtowo ruch - tu np. mały Mediatel miał wzrost przychodów na poziomie 179%, a DRSA o 71%, jednak marże na tego typu usługach są minimalne.
Przychody firm w zestawieniu Rzeczpospolitej wyniosły 36 mld zł, czyli o 4% więcej niż przed rokiem. Pogorszyły się za to ich wyniki operacyjne, bo konkurencja zmusza je do obniżania stawek za połączenia telefoniczne. Lepiej radzą sobie z tym sieci komórkowe, którym wciąż przybywa użytkowników i mimo spadku cen zarabiają więcej. Ich przychody wzrosły w 2006 roku średnio o 11% do kwoty ponad 21 mld zł.

UKE naciska jednak na obniżenie cen hurtowych, co odbije się na przychodach operatorów. Poza tym Urząd wymusił na TP współpracę z konkurentami. To oznacza walkę cenową między operatorami oraz obniżenie przychodów z abonamentu telekomunikacyjnego i usług internetowych. Operatorzy stacjonarni - jako cały segment - nie mogę liczyć na wzrost przychodów w tym roku, choć pojedynczym firmom może się to udać.

Źródło tekstu: Rzeczpospolita     

Dodaj do:
w sumie: 3
 • 0

  1. ~dt  2007-03-21 12:48:09  host: wap.plusgsm.pl

  koncza sie zlote czasy, trzeba bedzie zaczac dbac o klienta i proponowac mu coraz wiecej za coraz mniej, ale na dobre cos sie ruszy na przelomie 2007/2008 (oby)

 • 0

  2. ~D@rio  2007-03-21 13:02:05  host: apn-239-124.gprsbal.plusgsm.pl

  juz dawno powinno sie ukrucic te sielanke...

 • 0

  3.  2007-03-21 15:06:46

  myślę że oni sobie poradzą.. ale chyba już się coś ruszyło dzięki Play. dzięki temu że wszedł na rynek nowy gracz z niższymi cenami inni będą zmuszeni do zweryfikowania swoich cen.. a starzy operatorzy mają taką marżę że mają z czego schodzić...

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-198-104-202.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Najpopularniejsze

Ankieta

Najlepszy smartfon do 2000 zł to:

Polecane smartfony - wakacje 2018

 

Zobacz wynik | Opinie (1)

Archiwum Ankiet