Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Osiem rdzeni od Samsunga już w przyszłym roku

Osiem rdzeni od Samsunga już w przyszłym roku

LuiN 20 Listopada 2012 23:59

0 0

Samsung przygotowuje się do wprowadzenia w przyszłym roku na rynek pierwszych ośmiordzeniowych procesorów dla urządzeń mobilnych. Nowa konstrukcja pozwoli nie tylko na uzyskanie większej wydajności, ale też na bardziej efektywne korzystanie z baterii.

Jeśli ktoś spodziewa się ośmiu rdzeni Krait, to jest w błędzie. Najnowszy procesor Samsunga opiera się o technologię big.LITTLE i będzie w sobie łączył cztery 32-bitowe rdzenie Cortex-A15 z czterema niskonapięciowymi (również 32-bitowymi) rdzeniami Cortex-A7 (podobnymi do dodatkowego, piątego rdzenia stosowanego w chipsecie Tegra 3).

Będzie to więc połączenie wyjątkowo wydajnego chipsetu Exynos 5450, który według plotek trafi do Galaxy S IV i wydajnego, lecz niezbyt energożernego procesora, który zajmie się podstawowymi zadaniami. Oba procesory nie działają w tym samym czasie, ale technologia opracowana przez firmę ARM pozwala na płynne przełączanie się urządzenia między nimi, w zależności od aktualnych potrzeb smartfonu czy tabletu.

Procesor oparty o rdzenie Cortex-A7 taktowany jest zegarem 1,2 GHz, a jego wydajność odpowiada wydajności czterech rdzeni Cortex-A8. Z kolei cztery rdzenie Cortex-A15 mają być taktowane zegarem 1,8 GHz i oferować jeszcze większą wydajność niż chwalone przez specjalistów dwa rdzenie A15 zastosowane w Google Nexus 10 (2 GHz, chipset Exynos 5 - obecnie najwydajniejszy w świecie Androida).




Oba procesory wykonane będą w procesie technologicznym 28 nm z dołączonymi 2 MB pamięci cache drugiego poziomu. Prawdopodobnie w pierwszej kolejności nowy chipset trafi do tabletów, a dopiero później do smartfonów.

Chip Samsunga oraz jego odpowiedniki od Qualcomma, Nvidii i innych producentów będą musiały zmierzyć się w 2013 roku z wykonanym w procesie technologicznym 22 nm układem Haswell Intela, który do działania potrzebować ma mocy tylko 2,6 W. Nvidia również ma asa w rękawie w postaci zupełnie nowego chipu graficznego, który ma za zadanie zdetronizować popularne układy Mali.

Początek roku, na który przypadają kluczowe dla rynku telekomunikacyjnego targi CES, Mobile World Congress i CeBIT może okazać się bardzo ciekawy.

Źródło tekstu: eetimes, wł     

Dodaj do:

Tagi: exynos | samsung

w sumie: 38
  • 1

    20. ~Bruce  2012-11-21 10:18:40  host: public-gprs139341.centertel.pl

    Mam pytanie:da sie połączyć smartfony w klastry,podobnie jak to sie robi w desktopach? Pytanie naprowadzające -w sposób niejawny. To pisałem ja SKYNET.

  • 1

    21. ~Gaweł  2012-11-21 10:23:54  host: 87-206-253-145.dynamic.chello.pl

    Niestety ale System Android 5,0 będzie miał problemy uruchomić się przy czterech rdzeniach, a gdzie aplikacje, coś za coś jak mówi fizyka

  • 1

    22. ~Hejter  2012-11-21 10:51:33  host: dqt204.neoplus.adsl.tpnet.pl

    E tam 8 rdzeni! Szajs!!!! Ja tam kupie swojego pierwszego smartfona jak będzie miał 100 rdzeni i 45721 GB RAM!

  • 1

    23. ~Octopus  2012-11-21 11:02:37  host: host-46-186-36-210.dynamic.mm.pl

    Moja 6303 dalej działa i to dobrze.. i co ja teraz zrobię ? 8 .. rdzeni a gotować potrafi ?

  • -2

    24. ~Paweł  2012-11-21 11:07:34  host: aano79.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Widzę, że nikt tu nie ma najmniejszego pojęcia w temacie w którym próbuje się wymądrzać. Po pierwsze. Wzrost liczby rdzeni nie wpływa liniowo ani na moc obliczeniową, ani na pobór energii. Architektura do urządzeń mobilnych dąży do specjalizacji poszczególnych rdzeni w ramach energooszczędności. Dlatego przyszłe kilkunastu rdzeniowe procesory wcale nie będą demonami prędkości. Będą wydajne i energooszczędne właśnie dzięki wielordzeniowości. Dlatego naprawdę polecam się nie udzielać w tematach w których nie ma się najmniejszego pojęcia, bo wtedy wychodzi się jedynie na idiotę.

  • 1

    25. ~skalarek  2012-11-21 11:46:07  host: 89.191.147.125

    To oczywiste że przyrost mocy obliczeniowej nie jest liniowy. Ale jest faktem. Myślę, że nikomu się nie chce optymalizować systemów z lenistwa i oszczędności, zwłaszcza że cały czas istnieją spore rezerwy w rozwoju technologii. Po co wydawać setki tysięcy dolarów na programistów skoro można wydać je na zaprojektowanie nowszego procesora w większej miniaturyzacji. Poza tym do kupującego bardziej przemawiając te liczby rdzeni, MHz MB i GB... Samsung próbował sił z własnym systemem i jakoś się nie przebił za to sprzętowo obecnie dominuje...

  • 1

    26. ~  2012-11-21 12:52:38  host: chaos.tpnet.pl

    Koreańce robią 8-rdzeniowe procesory, a my kuźwa nawet nie potrafimy zrobić dachu nad stadionem, który można by zamknąć przy publiczności na trybunach :(

  • 1

    27.  2012-11-21 13:11:15

    @26 - jakie my? Przecież to nie polski projekt...

  • 1

    28.  2012-11-21 13:21:29

    @26 - Nie potrafimy zrobić dachu? "My" nawet dachu nie potrafimy zamknąć a co dopiero go zrobić ;-)

  • 1

    29.  2012-11-21 14:46:40

    #7: używam teraz S II i iP 4.. No i co, pędzę na siłę za najnowszymi urządzeniami? #8: nie przeczytałeś mojego komentarza? Zauważyłbyś, że raczej widzę zastosowanie dla takich urządzeń... A wrzuciłeś mnie do jednego koszyka z pragmatykami.. Aha, nie używam żydopejsika.. #11: poniekąd racja, tylko jak zapewne wiesz optymalizacja software'u w dzisiejszych czasach leży i kwiczy.. Wyścig w hardware trwa w najlepsze, marketing ma się dobrze, co sezon nowa generacja do sprzedania - to od wielu lat działa w komputerach, więc dlaczego nie miałoby w komórkach? Dokładnie tak, jak napisał kolega spod trzynastki.. A do firm z #14 dodałbym jeszcze AMD chociażby :) tylko, że oni się mniej pakują w komórki. I to samo odnośnie #25, o to to dokładnie sedno. #16: jak krówka ciągutka to musi lagować ;)

  • 1

    30. ~Piotr  2012-11-21 15:38:59  host: user-31-174-120-7.play-internet.pl

    Ile potrzyma bateria ? cztery godziny hehe NIE DZIEKUJĘ mi jest potrzebny niezawodny telefon nie zabawka dla dzieci z koniecznościa noszenia ładowarki żebraniem o prąd :d

  • 1

    31.  2012-11-21 16:05:47

    Dla chcacych dobrej baterii ORAZ Androida... Chociazby Note II albo Razer Motki. Bez Androida wybor wiekszy, choc pojemnosci baterii nie tak duze, to jednak mniejsze ekrany i natywne OSy.

  • 1

    32. ~JustMe  2012-11-21 18:00:29  host: 93-186-31-86.rdns.blackberry.net

    Ciekawe kiedy wielkie lby wpadna na super pomysl 12 rdzeni.... :D To podobnie jak z maszynkami do golenia,kiedys byla zyletka,potem dwa ostrza,potem trzy,wiele lat uplynelo aby byly 4 ostrza...obecnie mamy chyba nawet 7 :)

  • 1

    33. ~  2012-11-21 18:04:28  host: v27-16.opera-mini.net

    mysle, ze nie ma sensu kupowac smartfona z mniej niz 10 rdzeniami.

  • 1

    34. ~webster  2012-11-21 19:24:49  host: host-212.96.239.194.tvksmp.pl

    jejku mój komputer nie posiada nawet 8 rdzeni a tu telefon z 8 ale pewnie przez swietna optymalizacje androida i tak coś się zatnie:)

  • 0

    35.  2012-11-21 21:19:24

    @24 uśmiałem się szanowny Panie ekspercie... Czyli sugerujesz że utrzymywanie ośmiu ,,tańszych" kobiet; jednej od prania, drugiej od gotowania, trzeciej od sprzątania czwartej od jeb.. yyy kochania, piątej od golenia, szóstej od pier... gadania, siódmej na zakupy i ósmej do kościoła jest tańsze niż utrzymywanie jednej ,,droższej kobiety" od wszystkiego? A teraz podstaw sobie za te kobiety osiem rdzeni po 1Ghz a za tą droższą kobietę jednen rdzeń np. 1,6Ghz... Jeśli jeszcze gdyby np. rdzeń od dekodowania wideo wyłączał się gdy nie ma nic do roboty to ok, ale na responsywności nikt by nie zyskał... więc popracuj nad swoją teorią

  • 0

    36. ~KS  2012-11-21 22:23:36  host: 088156029016.olsztyn.vectranet.pl

    @19 mój dwuletni SGS I trzyma dwa dni. Jak minął szał na gry i duperele. Bo jak ostro łoiłem, to na wieczór ładowara. Ale i tak idę spać to zapinam, nawet jak ma te 60-70%. Bo tak. Z innej beczki, zaczynam wstydzić się mego 4-letniego lapa, który kosztował spore pieniążki, 2x2,5 GHz i 4 GB RAM. Do dziś sobie radzi, da się pograć, ale nowe telefony niby go klepią wydajnością. Ale odpalmy choćby filmik flash. Jeszcze nie jest tak źle.

  • 0

    37.  2012-11-22 01:24:44

    #35 @TaKeT: ciekawy przyklad (intryguje mnie ta piata od golenia, juz bardziej od uda albo kolana by sie przydala, od lydy tez calkiem spoko), ale z dziwki nie zrobisz gospodyni i odwrotnie, choc oczywiscie mozna probowac ;) A Pawełek najwyrazniej zjadl wszystkie rozumy.. ;> sam wyszedl na delikatnie mowiac idiote, ale pewnie juz przyszpanowal kolegom z neostrady (tzw. neo-kinder ;), jak to osral ekspertow z forum i zjadl ich swoja wiedza. Strach sie bac, gdzie skieruje swe nastepne kroki.. Prorocy i medrcy, drzyjcie ; narody klekajcie i oby mama nie wylaczyla Internetu! ;)

  • 0

    38. ~user8888  2012-11-22 10:12:03  host: awy114.internetdsl.tpnet.pl

    Już nie tylko częstotliwość CPU w telefonie będzie robiła furorę na podwórku, ale liczba rdzeni i ilość pamięci cache ;) W tym momencie widać już dużą moc obliczeniową takich smartfonów, przykładowo Samsung Note N7000 bez problemu odtworzy (i nagra) film w jakości FullHD, zaś kilkuletni komputer z procesorem Intel Pentium 3,0 GHz 2GB RAMu i kartą grafiki 128 MB nie będzie w stanie odtworzyć tego materiału.

  • 0

    39. ~typ  2012-11-23 15:36:18  host: apn-77-114-121-208.dynamic.gprs.plus.pl

    rdzenie ,gh ,uklady szmery bajery itp to wszystko to bitwa o uznanie wsrud firm telefonicznych .Owszem rozwoj ruszyl z kopyta jak w zyciu wraz z wyjsciem nowego telefonu danej firmy konkurencja rosnie ,to w sumie dobrze bo pojawiaja sie coraz to nowsze i lepsze rozwiazania .Groteskowa jest natomiast ta walka o marke i sprzedaz .Moim zdaniem niewarto teraz podejmowac decyzji nad kupnem telefonu ,warto poczekac az uspokoi sie rynek ,ustabilizuje rozwoj np wm8 ,waza sie losy najlepszego smarwona na andku poczekam na samsunga S IV bo jak narazie te 3 tele zasluguja na uwage : Motorola razr maxx Asus padfon 2 Htc one X+

Dodaj swoją opinię