DAJ CYNK

Orange zarzuca Grupie Cyfrowy Polsat sztuczne zawyżanie liczby stacji bazowych LTE

msnet

Prawo, finanse, statystyki

Cyfrowy Polsat podał w ostatnim raporcie finansowym, że ma 9934 stacje bazowe z 4G LTE. Jest to wynik sztucznie zawyżony - twierdzi rzecznik pomarańczowego operatora.



Cyfrowy Polsat podał w ostatnim raporcie finansowym, że ma 9934 stacje bazowe z 4G LTE. Jest to wynik sztucznie zawyżony - twierdzi rzecznik pomarańczowego operatora.

Rzecznik Orange Wojciech Jabczyński zwraca uwagę, że podana przez Grupę Cyfrowy Polsat liczba stacji bazowych oferujących zasięg 4G LTE jest prawie równa wszystkim BTS-om, z jakich korzystają klienci pomarańczowej sieci w ramach Networks! (ponad 10 tys.). Liczba 9934, którą Cyfrowy Polsat podał w swoim raporcie finansowym za rok 2017, jest obliczona w sposób kreatywny, którego celem było dorównanie do konkurenta.

Jak przekonują sieciowi spece Plus policzył, jako oddzielną stację bazową każdy zawieszony na słupie system nadający na pojedynczej częstotliwości. Oznacza to, że jeżeli koledzy z Plusa na jednej stacji bazowej zdecydowali się zagregować na przykład 3 pasma 4G LTE, to policzyli tę stację trzy razy w statystykach - raz jako stację działającą na 1800 MHz, raz jako działającą na 800 MHz i raz jako działającą na 2600 MHz. Można? Można. I jak dobrze wygląda - napisał na swoim blogu rzecznik prasowy Orange Polska.

Oczywiście my liczymy działające w ramach Networks! stacje bazowe - kiedy pracują na nich systemy obsługujące dwie lub trzy częstotliwości - jako jedną stację bazową. Nie ma przecież trzech osobnych masztów i urządzeń, z których w danej lokalizacji korzystają smartfony naszych klientów. Gdybyśmy liczyli metodą "na Plusa" okazałoby się, że mielibyśmy ponad 15,5 tys. stacji bazowych, czyli sporo więcej niż w realu. Tylko, że my nie musimy "poprawiać" statystyk. Cudowne rozmnażanie stacji w żaden sposób nie służy ani klientom ani branży.

A co na to Cyfrowy Polsat? Odpowiedzi na zarzuty rzecznika Orange udzielił Arkadiusz Majewski, rzecznik Polkomtela:

Podaliśmy liczbę nośnych, czyli BTS, i główni adresaci sprawozdania, czyli inwestorzy, doskonale to rozumieją. Powód jest bardzo prosty - pojemność oferowana ze stacji zależy od nośnych, więc analitycy chcą wiedzieć nie tylko "ile lokalizacji jest wyposażonych w cokolwiek LTE", ale "ile pojemności LTE oferuje się klientom". Takie podejście wynika z różnicy w stanie zaawansowania w budowie sieci - jako pierwsi zapewniliśmy dostępność LTE dla ~100% populacji i obecnie interesuje nas przyrost nośnych, bowiem nasi klienci transferują najwięcej danych.

Jeżeli Orange uważa, że lepiej informuje, mówiąc, że stacja LTE z 10MHz LTE1800 w Orange jest równa stacji LTE z 20MHz 2600 + 20MHz 1800 w Grupie CP to ich sprawa, my jednak uważamy, że liczba MHz oferowanych klientowi ma znaczenie, więc podajemy jasny podział.

Base station = stacja bazowa (w podziale na nośne). Base station site = lokalizacja.


Zobacz: Wyniki Grupy Cyfrowy Polsat w 2017 roku
Zobacz: Wyniki Orange Polska po 2017 roku
Zobacz: Wyniki T-Mobile Polska po 4Q2017
Zobacz: Wyniki finansowe P4 po 4Q2017

Ankieta
13%
6%
15%
59%
7%

Wszystkich głosujących: 481

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: Orange, Polkomtel