Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Orange zarzuca Grupie Cyfrowy Polsat sztuczne zawyżanie liczby stacji bazowych LTE

Orange zarzuca Grupie Cyfrowy Polsat sztuczne zawyżanie liczby stacji bazowych LTE

msnet 26 Marca 2018 19:54

16 4

maszt bts

Cyfrowy Polsat podał w ostatnim raporcie finansowym, że ma 9934 stacje bazowe z 4G LTE. Jest to wynik sztucznie zawyżony - twierdzi rzecznik pomarańczowego operatora.

Rzecznik Orange Wojciech Jabczyński zwraca uwagę, że podana przez Grupę Cyfrowy Polsat liczba stacji bazowych oferujących zasięg 4G LTE jest prawie równa wszystkim BTS-om, z jakich korzystają klienci pomarańczowej sieci w ramach Networks! (ponad 10 tys.). Liczba 9934, którą Cyfrowy Polsat podał w swoim raporcie finansowym za rok 2017, jest obliczona w sposób kreatywny, którego celem było dorównanie do konkurenta.

Jak przekonują sieciowi spece Plus policzył, jako oddzielną stację bazową każdy zawieszony na słupie system nadający na pojedynczej częstotliwości. Oznacza to, że jeżeli koledzy z Plusa na jednej stacji bazowej zdecydowali się zagregować na przykład 3 pasma 4G LTE, to policzyli tę stację trzy razy w statystykach - raz jako stację działającą na 1800 MHz, raz jako działającą na 800 MHz i raz jako działającą na 2600 MHz. Można? Można. I jak dobrze wygląda - napisał na swoim blogu rzecznik prasowy Orange Polska.

Oczywiście my liczymy działające w ramach Networks! stacje bazowe - kiedy pracują na nich systemy obsługujące dwie lub trzy częstotliwości - jako jedną stację bazową. Nie ma przecież trzech osobnych masztów i urządzeń, z których w danej lokalizacji korzystają smartfony naszych klientów. Gdybyśmy liczyli metodą "na Plusa" okazałoby się, że mielibyśmy ponad 15,5 tys. stacji bazowych, czyli sporo więcej niż w realu. Tylko, że my nie musimy "poprawiać" statystyk. Cudowne rozmnażanie stacji w żaden sposób nie służy ani klientom ani branży.

A co na to Cyfrowy Polsat? Odpowiedzi na zarzuty rzecznika Orange udzielił Arkadiusz Majewski, rzecznik Polkomtela:




Podaliśmy liczbę nośnych, czyli BTS, i główni adresaci sprawozdania, czyli inwestorzy, doskonale to rozumieją. Powód jest bardzo prosty - pojemność oferowana ze stacji zależy od nośnych, więc analitycy chcą wiedzieć nie tylko "ile lokalizacji jest wyposażonych w cokolwiek LTE", ale "ile pojemności LTE oferuje się klientom". Takie podejście wynika z różnicy w stanie zaawansowania w budowie sieci - jako pierwsi zapewniliśmy dostępność LTE dla ~100% populacji i obecnie interesuje nas przyrost nośnych, bowiem nasi klienci transferują najwięcej danych.

Jeżeli Orange uważa, że lepiej informuje, mówiąc, że stacja LTE z 10MHz LTE1800 w Orange jest równa stacji LTE z 20MHz 2600 + 20MHz 1800 w Grupie CP to ich sprawa, my jednak uważamy, że liczba MHz oferowanych klientowi ma znaczenie, więc podajemy jasny podział.

Base station = stacja bazowa (w podziale na nośne). Base station site = lokalizacja.


Zobacz: Wyniki Grupy Cyfrowy Polsat w 2017 roku
Zobacz: Wyniki Orange Polska po 2017 roku
Zobacz: Wyniki T-Mobile Polska po 4Q2017
Zobacz: Wyniki finansowe P4 po 4Q2017

Czy według Ciebie operator Plusa prawidłowo policzył posiadane stacje bazowe 4g LTE?

Zdecydowanie tak
13.15%
Raczej tak
6.03%
Raczej nie
14.87%
Zdecydowanie nie
58.84%
Nie mam zdania
7.11%

Wszystkich głosujących: 464


Źródło tekstu: Orange, Polkomtel     

Dodaj do:

Tagi: bts | orange | cyfrowy polsat

w sumie: 81
  • -1

    65.  2018-03-27 10:47:32

    Niech Orange tak nie skacze bo sami wały robią żeby być nr 1 itp. Każda sieć jest siebie warta, ściemy o pokryciu 99,9% populacji a ludzie zasięgu od lat nie mają w domach, a na zewnątrz jakieś szczątki.

  • 0

    66.  2018-03-27 11:19:16

    56, wlo - chyba Telepolis jest od "telekomunikacji jak na dłoni", chyba, że coś się zmieniło? Kiedyś komuś odpisali, że awarii jest tyle, że musieliby o nich non stop pisać. Ale o dużych awariach, to moim zdaniem wypada. Nie chcę nikomu wchodzić na głowę, ale może jednak warto się do tego odnieść. Chyba że wolą jak ktoś anonimowo narzyga im na portalu, wyzwie od gamoni itd, to wtedy się ruszą. Grzeczne zwrócenie uwagi jest tu zazwyczaj lekceważone i tę prawidłowość obserwuję już od 10 lat mojej obecności tutaj.

  • -2

    67. ~Barts  2018-03-27 12:41:42  host: 81-95-197-148.metrolink.pl

    Ale o co zamieszanie? Może chcieli wyliczyć sobie w ten sposób? A jak Orange liczy swoje to dzieli ilość przez trzy? Skoro teraz z np. z Orange korzysta tez tmobile i play to powinni tak zrobic

  • -2

    68. ~  2018-03-27 12:45:47  host: 188.146.233.225.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl

    Ja tam wole Plusa jak Orange czy T-Mobile

  • -1

    69. ~Observer21  2018-03-27 13:41:22  host: public-gprs401665.centertel.pl

    Orange sprawdza jak plus coś tam sobie wewnętrznie raportuje? Żenada, lepiej nie zabiorą się za wydolność swojego LTE bo jeszcze rok temu było znośnie ale teraz w Orange tragedia

  • 0

    70.  2018-03-27 13:46:24

    @69 polecam sie przeprowadzić do miasta :D http://tlp.is/gts

  • -1

    71. ~Obserwer21  2018-03-27 13:59:39  host: public-gprs401665.centertel.pl

    @70 Żartujesz sobie? Mam przeprowadzić się tam gdzie Orange łaskawie działa? Czegoś głupszego nie czytałem.
    Rok temu nie miałem za dużo negatywnych uwag ale teraz nikomu nie polecę Orange tylko przeciwnie bo leci w dół na maxa

  • -2

    72.  2018-03-27 14:03:33

    Ale nie oczekuj że ktoś inny zrobi Ci stabilne LTE, mieszkasz na wsi zrozum to i każdemu normalnemu operatorowi czy to z plusa czy orange bardziej będzie się opłacało postawić więcej nadajników w miescie niz na wsi - operator to nie fundacja charytatywna żeby spełniać każde życzenie klienta tylko dlatego że wydaje mu się że mu się nalezy. Mieszkasz na wsi, podoba ci się to ze jest cicho i spokojnie, okej ale musisz ponieść konsekwencje swojego wyboru i skończyć płakać że orange czy plus maja cie w czterech literach bo jako mieszkaniec wsi jesteś dla nich klientem drugiej kategorii i powinieneś sie cieszyć ze ci w ogole działa ;)

  • 0

    73. ~Obserwer21  2018-03-27 14:09:10  host: public-gprs401665.centertel.pl

    &71 zmienili naganiaczy w Orange na bezczelnych smarkaczy? Powinni Ciebie zwolnić bo takimi tekstami jeszcze bardziej psujesz im opinie.
    Nie widzę nic złego w mieszkaniu na wsi ale tam nie mieszkam ani nie mieszkałem akwizytorku

  • -1

    74. ~Obserwer21  2018-03-27 14:10:27  host: public-gprs401665.centertel.pl

    Ps. Powyższe to oczywiście odp. do młodego pelikana z Orange

  • 0

    75.  2018-03-27 14:15:15

    Z twojego płaczu wynika że mieszkasz na wsi i masz pretensje do wszystkich naokoło że właśnie tak jest, nie jestem żadnym akwizytorem, wręcz lepiej dla mnie że nie masz orange'a bo nie będziesz mi zapychać pasma jak przyjedziesz do "miasta na zakupy sobotnie"!! :D

  • -1

    76. ~Obserwer21  2018-03-27 14:28:26  host: public-gprs401665.centertel.pl

    @75 kończąc rozmowę bo jakiś mało rozgarnięty jesteś chodzi o to tumanie ze właśnie niestety mam Orange i od roku jest coraz gorzej i gorzej, to tyle

  • 0

    77.  2018-03-27 14:39:58

    Ta cała akcja jest tak pod publiczke, ze bardziej sie nie da... Orange mysli, ze odworci uwage raportem plusa dla inwestorow? Dla przecietnych uzytkownikow to nie znaczy zupelnie nic. A przecietny uzytkownik bardziej powinien martwic sie wspoldzieleniem nadajnikow Orange i Tmobile. A niestety w T mobile teraz coraz wiecej problemow, z tego co czytam w Orangu tez.

  • -3

    78.  2018-03-27 14:59:18

    nadajniki nadajnikami i moze plus ma mniej niz orange na ktorym i tak smiga tmobajl i czesciowo play. z kolei pasma wygladaja juz zupelnie inaczej i tutaj orange nie ma sie czym chwalic. to kwestia indywidualna u kogo jak to dziala. ja sprawdzalem lte w plusie i u mnie wszystko dzialalo jak i dziala bez szwanku. orange ciezko bedzie musialo pracowac zeby odwrocic wizerunek awaryjnej sieci.

  • -2

    79. ~  2018-03-27 15:56:53  host: 89-64-15-173.dynamic.chello.pl

    Orange i T-Mobile są zapchane, mają razem tyle pasma co Plus a obsługują 3 razy więcej abonentów, bo i pijawki z pleja. Dlatego są takie problemy z internetem u nich. Plus to solidna marka i firma i świetnie sobie radzą.

  • -1

    80.  2018-03-27 17:41:13

    Ponoc jakas akcja blokowania nr jest w orange. Zablokowali mi5 starterow tore od 3 lat lezaly w szufladzie i nie bylo wykonywane z nich zadne polaczenie a okres waznosci konta to ponad 300 dni. Podali ze naruszony zpstal par 18 reg oferty na karte. Infolinia nie wie czemo, mowia ze dzial bezpieczeństwa dzis robil jakies masowe blokady kart

  • -1

    81. ~Zygmunt  2018-03-27 18:43:12  host: apn-31-0-40-87.dynamic.gprs.plus.pl

    79 to ze obsluguja nie znaczy ze klient tyle transmituje ile w plusie . To plus dużo transmituje.

  • 0

    82.  2018-03-29 19:03:46

    toms - skąd wiadomo, która awaria jest duża? Jakimi kryteriami i kto się ma posługiwać w celu takiej oceny? Mówisz, zę tem srwis co za sensacją goni przy byle problemie z połączeniami? No to gratuluję humoru ;-)

  • 0

    83.  2018-03-29 19:05:06

    BTW - jeśli jest serwis zajmujący się awariami... Po co tysiąc innych? A może każdy ma to sam przepisywać? I promować inny serwis? Nie napiszesz wtedy o ukrytej reklamie w Telepolis?

  • 0

    84. ~  2018-04-03 12:14:53  host: public-gprs376419.centertel.pl

    To prawda. Dwa lata temu zrezygnowałem z CP, ostatnio wziąłem znowu na próbę, bo może coś się poprawiło przez ten czas. Niestety, po miesiącu testowania musiałem zrezygnowac, bo było gorzej niż w Orange.

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-107-22-48-243.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Ostatnie komentarze (wiadomości)

~ | 2018-04-23 15:46:13

Dodatkowo teraz jest spoko promocja w media markt taniej o vat na wybrane produkty;) S8 i S8+ się łapią


~motov3 | 2018-04-23 15:45:14

@4. Tylko im się tak wydaje. Brednie


~robus | 2018-04-23 15:42:58

quo vadis telepolis?


~ | 2018-04-23 15:40:07

W Polsce będzie 900, 1000 i 1200


hainasz | 2018-04-23 15:36:09

Skąd masz zasięg? Od Jezusa! :-P

Ankieta

Czy skorzystasz z płatnego Facebooka, jeśli pojawi się taka opcja?

Nadchodzą zmiany w regulaminie Facebooka

 

Zobacz wynik | Opinie (4)

Archiwum Ankiet