Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Orange zakłóci odbiór TV

Orange zakłóci odbiór TV

LuiN 12 Stycznia 2009 08:53

0 0

Odbiór analogowych programów telewizyjnych za pomocą niewłaściwych lub złej jakości instalacji technicznych anten może ulec pogorszeniu po uruchomieniu nadajników systemu szerokopasmowej transmisji danych CDMA - podaje UKE.

W związku z uruchamianiem sieci telekomunikacyjnej CDMA w paśmie 450 MHz, której zadaniem jest zwiększanie dostępności usług telekomunikacyjnych na terenach o niskiej ich dostępności, w szczególności na obszarach białych plam dostępu do Internetu, Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej informuje, że odbiór analogowych programów telewizyjnych bazujący na wykorzystywaniu niewłaściwych lub złej jakości instalacji technicznych anten odbiorczych może ulec pogorszeniu.

Największe pogorszenie jakości odbioru może wystąpić w przypadku korzystania z odbiorników telewizyjnych wyposażonych w instalację antenową zbudowaną z jednej szerokopasmowej i szerokokątnej anteny ukierunkowanej tak, aby uzyskać odbiór programów emitowanych z różnych kierunków (tzw. anteny siatkowe). Dodatkowo, anteny takie wyposażone są często w szerokopasmowe wzmacniacze wysokiej częstotliwości, które wzmacniają wszystkie sygnały odbierane przez taką antenę (a nie tylko sygnały o częstotliwościach leżących w pasmach telewizyjnych) i w rezultacie są nieodporne na sygnały emitowane z nadajników systemów CDMA, których proces budowy i uruchamiania prowadzony jest obecnie w całej Polsce przez PTK Centertel.
Podczas kontroli stwierdzono, że praca tych urządzeń odbywa się zgodnie z wydanymi przez Prezesa UKE pozwoleniami radiowymi, a urządzenia te nie emitują sygnałów radiowych na innych częstotliwościach niż określone w pozwoleniu. Użytkownicy, którzy doświadczą pogorszenia odbioru programów telewizyjnych z naziemnej sieci analogowej mogą poprawić warunki odbioru sygnału telewizyjnego poprzez dokonanie stosownych modernizacji posiadanych instalacji antenowych.

W zależności od odległości i kierunku wzajemnej lokalizacji telewizyjnej anteny odbiorczej i nadajnika sieci CDMA 450 MHz satysfakcjonujące poprawienie jakości odbioru programów telewizyjnych można będzie uzyskać poprzez zastosowanie jednego z poniższych rozwiązań (w kolejności od najmniej do najbardziej skutecznego):

demontaż wzmacniacza anteny szerokopasmowej i zastąpienie go symetryzatorem,
zamiana anteny szerokopasmowej na antenę kierunkową typu Yagi, bez wzmacniacza,
zamiana anteny szerokopasmowej na antenę kierunkową typu Yagi, z filtrem pasmowym oraz wzmacniaczem (konieczne w sytuacjach, gdy odbiór odbywa się na krańcach zasięgu stacji TV, tj. daleko od odbieranej stacji nadawczej, gdzie do odbiorców dociera już względnie słaby sygnał TV.

Źródło tekstu: UKE     

Dodaj do:
w sumie: 29
 • 0

  10. ~mirekb  2009-01-12 10:59:06  host: hii126.internetdsl.tpnet.pl

  sprawa jest prosta:na koniec 2009 90% populacji do ktorej jest skierowana oferta CDMA będzie miala zablokowany dostep do sygnalu analogowego tv..wiekszosc z nich korzysta z takich anten wiec zmuszeni zostana do wziecia najtanszej ofetry na rynku CP ZA 9,90pln..beda mieli tv i net z limitem 3Gb.ostatecznie tylko internet z limitem

 • 0

  11. ~Longman  2009-01-12 11:01:12  host: adbu114.neoplus.adsl.tpnet.pl

  Ja tylko wtrącę, że anteny powinny nazywać się Yagi-Uda (a nie Yagi) bo japońskich konstruktorów było dwóch - Hidetsugu Yagi i Shintaro Uda. Niestety w Polsce wiele rzeczy nazywa się nie do końca właściwie. PS Anteny siatkowe to kompletne dno - w ogóle powinno się tego zabronić, bo więcej z nimi kłopotu niż pożytku.

 • 0

  12. ~vari  2009-01-12 11:03:28  host: ejt154.neoplus.adsl.tpnet.pl

  Uporządkujmy. "Anteny" siatkowe (cudzysłów wskazany), nie są zgodne z żadnymi normami. Ich "wzmacniacze" konstrukcją przypominają przedwzmacniacze mikrofonowe z zamienionymi tranzytorami m.cz. na w.cz. Nie powinno to być używane do wzmacniania sygnałów odbieranych z powietrza w warunkach innych niż środek lasu czy pustyni i to pod warunkiem, że kawał druta robiacy za antenę nie jest zbyt długi bo i od KFu się by to szybko przesterowało. Takie "wzmacniacze" nie mają żadnych obwodów rezoansowych i wzmacniają wszystko "co się rusza" w eterze. Tak więc łatwo się przesterowują od silnych sygnałów a tranzystor przesterowany staje się mieszaczem z któego wychodza produkty mieszania się częstotliwości odbieranych. Wobec tego na jego wyjsciu otrzymujemy "wirtualne" sygnały tam na skali widma elektromagnetycznego, gdzie naprawdę w eterze ich nie ma. Stąd TERMINAL (bo o to raczej chodzi) CDMA pojawi się nie tylko na 456 MHz ale i na różnych innych miejscach pasma, pokrywając się "w samym wzmacniaczu a nie w eterze) z lokalna stacją TV. I stąd mozliwe (i obserowane dotąd z sieci NMT) zakłócenia, bedące de facto problemami odbiorcy bo w eterze sygnały wystepują tylko tam gdzie ich miejsce. 90% zakłóceń w odbiorze RTV ma swą przyczynę w instalacji odbiorcy. Ja zajmuję się radiokomunikacją ze szczególnym właśnie uwzględnieniem kompatybilności elektromagnetycznej (zakłócenia i ich zwalczanie). Sama technologia CDMA nie ma tu nic do rzeczy. Podobnie często telwidzowie zgłaszali i wciąż zgłaszają zakłócenia od sieci NMT, z tą różnicą iż w przypadku NMT, telewidz czy radiosłuchacz nierzadko słyszy w swoim odbiorniku treść rozmowy np z terminala sąsiada. W wypadku technik cyfrowych już czegoś takiego nie bedzie. Tym bardziej, że usługa Orange Freedom pro ma służyć do dostarczania wyłącznie internetu (gdyby była to usługa telefoniczna to CDMA i tak nie powoduje "podsłuchu" sąsiada).

 • 0

  13. ~Agagat  2009-01-12 11:06:01  host: apn-77-114-190-132.gprs.plus.pl

  Orange robi wszystko zgodnie z normami więc o co się tu czepiać. Anteny siatkowe nie nadają więc nie potrzebują homologacji. Zawsze anteny kierunkowe były lepsze od siatkowych. Problem tkwi w tym, że siatkowa zbiera szerokie pasmo i je wzmacnia a kierunkowa nie, więc kierunkowe są o wiele bardziej kłopotliwe gdyż mają wąskie pasmo odbierania fal. Ktoś kto wymyślił i skonstruował siatkową nie wziął pod uwagę, że kiedyś pasmo 450 MHz będzie wykorzystywane i nie montował filtrów i teraz jest problem.

 • 0

  14. ~Aagagt  2009-01-12 11:14:20  host: apn-77-114-190-132.gprs.plus.pl

  12 Dobrze to opisałemś. Jak coś zakłuca to od razu winny jest ten kto nadaje. Wiele osób ma partyzanckie instalacje antenowe, które w ogóle nie powninny działał a działają.

 • 0

  15. ~vari  2009-01-12 11:14:25  host: ejt154.neoplus.adsl.tpnet.pl

  Wina odbioru (a więc zakłóceń) innych pasm w radioodbiorniku i telewiorze ma dwie główne przyczyny. Dla odbioru TV jest to złej jakosci wzmacniacz antenowy. Mechanizm już (przystępnie bardziej niż technicznie) starałem się opisać. Tu raczej nie mamy do czynienia ze złej jakości odbiornikami TV. Inna sprawa jest jeśli zakłócenia pojawiają się w radioodbiorniku UKF-FM. Tutaj najczęsciej odbiór wyższych pasm jest spowodowany słabymi obwodami wejsciowymi odbiornika (nie tłumią dosaczecznie sygnałów pozapasmowych) a przede wszystkim heterodyna odbiornika posiada wysoki poziom swych harmonicznych, które same stają się sygnałem heterodyny dla sygnałów z wyższych pasm. Specyficznym zakłóceniem jest słyzenie lotnictwa w radioodbiorniku UKF ale tu mamy do czynienia z tzw "lustrzankami" i za to już heterodyny winić nie można a jedynie jakosć obwodów wejsciowych. Ale skupmy się na wyższych pasmach. Najczęsciej odbieranym pasmem w zwykłym radiu (czy często w radiu wbudowanym w telefon komórkowy zwłaszcza firmy Ericsson), są harmonczne heterodyny. Dotyka to zwłaszcza pasma radiokomunikacyjnego UHF czyli 410-470 MHz. Czwarta harmoniczna heterodyny standardowego odbiornika z pośrednią 10,7 MHz może przyjmowac warosci 98,2 do 118,7 MHz. Zatem czwarta jej harmoniczna wypadnie w zakresie 392,8-474,8 MHz. Jej akualna częstotliwość zalezy od ustawienia odbiornika na daną stację. Załóżmy, że ktoś słucha sobie stacj na 102,6 MHz. Heterodyna pracuje na 113,3 MHz. Jej czwarta harmoniczna na 453,2 MHz. Odbiornik o kiepswkich obwodach wejsciowych bedzie miał tendencję do odbioru tego co znajduje się na plus i na minus o 10,7 Mhz od tej częstotliwości czyli 442,5 oraz 463,9 MHz. O ile na tej pierwszej nic raczej w Polsce nie spotkamy to na 463,9 jest alurat pasmo NMT.

 • 0

  16. ~Longman  2009-01-12 11:14:41  host: adbu114.neoplus.adsl.tpnet.pl

  muddy, podpisuję się "obiema ręcami", ale winiłbym tu oglądanie się na POT (TVN + Polsat), przez co straciliśmy PONAD 3 lata na gadaninę. Najpierw POT chciał MPEG4 AVC, bo MPEG2 to przeszłość, jak wprowadzono MPEG4 to "należy przedyskutować czy MPEG2 nie lepszy bo MPEG4 jest drogi". Identycznie było z kanałami SD vs. HD i kała płatne vs. FTA. Powiem, że nie rozumiem po co ktokolwiek słuchał tych dyrdymałów i co więcej się konsultował z POTem. Właściciele platform satelitarnych w ogóle nie są zainteresowani DVB-T, bo niby dlaczego powinni? Rezultat taki, że DVB-T ma Litwa na obszarze całego kraju, Czechy na terenie całego kraju, ma Białoruś, potęgi technologiczne takie jak Albania, Grenlandia (sic! http://www.nuuktv.gl), Namibia, Wyspy Zielonego Przylądka, Kenia, Sri Lanka, Filipiny, Iran czy Wietnam. Tylko u nas słucha się takich erotomanów-gawędziarzy jak POT, który opowiadają jak dobrze zrobią kochance tylko jak przychodzi co do czego to im nie staje.

 • 0

  17. ~vari  2009-01-12 11:23:08  host: ejt154.neoplus.adsl.tpnet.pl

  Zatem gdy dostatecznie blisko będzie silny sygnał na 463,9 MHz (np lokalny BTS sici NMT z uzywanym tym kanałem) to słuchając radia na 102,6 MHz mozemy (gdy jest ono kiepskie np "bazarowe" chińskie za 20 PLN) usłyszeć rozmowę telefoniczną z lokalnego BTSa NMT o ile używa wspomnainego kanału i o ile akurat ten BTS komuś nagle ten kanal przydzieli. W skarnych przypadkach nagle w takim radiu milknie odbiór audycji i pojawia się odbiór danej służby z pasma UHF (bo nie chodzi o NMT tylko). FM używany w radiokomunikacji ma małą dewiację w porównaniu do tej ze stacji radiofonicznych czy TV wobec tego taą rozmowę słychać dosc cicho (tym co podgłośnią przypominam, że gdy kanła sie zwolni to z głośnika ryknie audycja). Im lepsze radio tym mniej podatne na opisywane zjawisko. Dlatego nie należy tu winić technologii CDMA czy operatora telekomunikacyjnego a producentów i sprzedawców badziewiastych urządzeń i osprzętu dla odbiorców RTV. Jeśli problem dotyczy "anteny" siatkowej, to przejscie na DVB-T niczego nie załatwi. O ile zakłócony analog widać (jakoś) i widać że coś go zakłóca, to zakłócony sygnalcyfrowy szatkuje i z obsewacji wzrokowej nie wywnioskujemy czy to nagle pogorszył się sygnał czy coś go zakłóca. Wielu dzisiejszych pionierów odbioru DVB-T narzeka na okresowe szatkowanie odbioru. Wielu z nich podłącza swoje drogie tunery DVB-T do "koszyków na zakupy" na dachu. Wystarczy, że uruchomi się pobliska stacja (np w siedzibie Pogotowia Ratunkowego) i obraz szatkuje (bo sygnał jest zakłócony obcym "wirtualnym sygnałem" obecnym tylko w naszej antenie a nie w eterze w tym miejscu pasm radiowych). Ludzie gmeraja przy tunerach, wymieniaja softy a problem jest można powiedzieć "prehistoryczny". Czesto ludzie myślą, że skoro mają beznadziejny odbiór TV analogowej (bo mają np wzbudozną antenę siatkową na dachu) to gdy kupią tuner DVB-T to będzie klarowny odbiór.

 • 0

  18. ~ukenamuniu  2009-01-12 11:28:55  host: 212.160.172.70

  LuiN - proszę zmień tytuł. Pozwolenie ma Centertel a nie "Orange".

 • 0

  19. ~vari  2009-01-12 11:29:08  host: ejt154.neoplus.adsl.tpnet.pl

  Nie pomyślą, że dlatego mają odbiór beznadziejny że nie zdają sobie sprawy że istnieją PRAWDZIWE anteny do odbioru TV a nie wyroby "antenopoodbne" lansowane w sklepach. Wielu młiodych ludzi utożsamia nawet pojęcie "TV naziemna" z kiepskim odbiorem. Innego nie znają odkąd się urodzili. Na poczatku lat 90 zakłądy rzemieślnicze zaczęły produkować te nieszczęsne anteny siatkowe. Robiły fororę zwłaszcza w rejonach gdzie powstawały prywatne pirackie jeszcze stacje TV i to w miejscach gdzie paśńtwoa TV używała tylko pasma VHF (np w Warszawie). Aby odbierać te nowe stacje musieli mieć inną antenę. A te siatkowe wyglądały zupełnie niepodobnie do starych wiec "musiały być dobre". Kupowano wiec anteny do "TopCanal" bo ta była osiągalna tylko na UHF. No i poszło w naród. Stare anteny były "be" bo znał je kazdy od lat 60. Ale ich kosntrukcja elektryczna jest prawidłowa. Obecnie tylko anteny Yagi lyb logarytmiczno-periodyczne mają rację bytu i..... bzwględnie bez wzmacniacza. Wzmacniacz (jako przedwzmacniacz) powinno się stosowac zupoełnie wyjątkowo jak antybiotyk w medycynie. A jak jest to wiemy. I z antybiotykami (naduzywane spowodowały powstanie odpornych na wszystko szpitalnych szczepów bakterii), a nadużywane wzmacniacze spowodowały opinię, że TV naziemna = zły odbiór. Ja mam idealny odbiór TV naziemnej analogowej. Jak z odbiornika platformy cyfrowej. vari

 • 0

  20. ~ukenamuniu  2009-01-12 12:08:06  host: 212.160.172.70

  Wiadomość od: () IP: 212.160.172.70 CDMA to Code Division Multiple Acces a nie jak chce UKE "system szerokopasmowej transmisji danych". No ale UKE wie lepiej: szerokopasmowa transmisja, anteny szerokopasmowe i dlatego zakłóca (może sama telefonia VoIP by nie zakłócała??)- tu mordka...

 • 0

  21. ~  2009-01-12 12:10:31  host: 212.160.172.70

  access

 • 0

  22. ~  2009-01-12 12:42:56  host: awc187.neoplus.adsl.tpnet.pl

  Może to pomyłka z WideBand CDMA ?

 • 0

  23. ~Hans  2009-01-12 12:45:33  host: public8459.xdsl.centertel.pl

  O co tyle szumu? Ktoś już widzi na tv zakłócenia? Przecież CDMA działa od grudnia. Poza tym i tak w 2012 telewizja analogowa zostanie wyłączona i zastąpiona cyfrową, więc jeśli ktoś już koniecznie przy analogowej się upiera to 3 lata przecierpi na antenie kierunkowej.

 • 0

  24.  2009-01-12 12:58:24

  ukenamuniu - niby tak, ale usługa sprzedawana jest z logo Orange.

 • 0

  25. ~  2009-01-12 17:36:32  host: ip-62-148-94-8.netia.com.pl

  A jakby to Era uruchomiła CDMA 450 to niejaki vari jechałby na Erę, a nie siatkówki...

 • 0

  26. ~Nick  2009-01-12 23:12:20  host: cpl17.neoplus.adsl.tpnet.pl

  @25 - myslisz sie, Varicap jest ekspertem a nie lobbysta. Vari nie "jedzie" jak tutejsze poplacane szczekaczki, Vari analizuje problem doglebnie i przedstawia obiektywnie.

 • 0

  27. ~  2009-01-13 00:35:50  host: apn-77-112-48-236.gprs.plus.pl

  Hehe, Ty też jesteś takim "ekspertem" :-)

 • 0

  28. ~dob  2009-01-19 22:16:27  host: dcg81.neoplus.adsl.tpnet.pl

  ahd skąd wziąłeś taki zakres częstotliwości dla cdma, cdma pracuje w paśmie 450-470 MHz i dla takich częstotliwości orange ma koncesje, UKE nie daje tego samego pasma dla kilku nadawców

 • 0

  29. ~daro  2009-01-24 23:06:58  host: xt4d3094.stansat.pl

  to co jest lepsze antena kierunkowa czy szerokopasmowa

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-224-85-115.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Ankieta

Czy uważasz, że iPhone'y powinny mieć port USB-C?

Piekło zaczyna zamarzać: przyszłe iPhone'y mogą mieć port USB-C

 

Zobacz wynik | Opinie (5)

Archiwum Ankiet