Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Orange: Unifon 23. kwietnia, DSL w czerwcu

Orange: Unifon 23. kwietnia, DSL w czerwcu

WitekT 17 Kwietnia 2007 10:33

0 0
Jak udało nam się dowiedzieć, 23. kwietnia w ofercie Orange pojawi się usługa oparta o technologię UMA - pod nazwą Unifon.

Szerzej o Unifonie pisaliśmy w tej wiadomości.

Z kolei na czerwiec planowana jest komercyjna oferta DSL, o czym szerzej pisaliśmy w tej wiadomości.


Źródło tekstu: wł     

Dodaj do:
w sumie: 20
  • 0

    1.  2007-04-17 11:35:58

    ciekawe, czy w wypadku braku zasięgu sieci gsm, a zasięgu wifi odbiór połączeń odbywał by się również przez wifi (w usłudze unifon), podobnie w wypadku pobytu za granicą (w miejscu, gdzie jest dostępna sieć wifi)

  • 0

    2.  2007-04-17 11:38:26

    Jardo: hym... A to ciekawa sprawa ten roaming. Ale z technicznego punktu widzenia wydaje mi się niemożliwe - bo to przełączanie powinno działać tylko w sieci macierzystej, która nadzoruje przełączanie i musi mieć odpowiednią infrastrukturę to obsługującą.

  • 0

    3.  2007-04-17 11:44:29

    Witek: może tak, a może przełączanie będzie obsługiwać aplikacja w telefonie. Poza tym jeśli odbieranie rozmów było by możliwe również przez wifi, była by to dobra propozycja dla osób ze słabym zasięgiem sieci wewnątrz budynku (np ja, albo jeden kolega, który mieszka w takim miejscu, gdzie zasięg żadnej sieci nie jest dobry wewnątrz budynku)).

  • 0

    4.  2007-04-17 11:46:24

    Jardo: telefon sam w sobie jest głupim urządzeniem, nawet BTS - wszystkim steruje BSC. Więc podejrzewam, że musi być jakikolwiek zasięg GSM w momencie przełączania na WiFi. Potem na WiFi można odbierać i wykonywać połączenia, a także surfować po necie.

  • 0

    5.  2007-04-17 11:48:58

    WitekT - pożyjemy, zobaczymy, niemniej może to się odbywać w ten sposób, że telefon najpierw szuka zasięgu wifi, jeżeli nie ma, wtedy stara się znaleźć sieć.

  • 0

    6. ~gostek  2007-04-17 11:49:22  host: nat-tar.aster.pl

    Czyli, że trzeba mieć do tego telefon z wifi, czy tak?

  • 0

    7.  2007-04-17 11:53:32

    Jardo: z dokumentów, które mam, wynika, że przy logowaniu musi być sieć GSM. Nie można się też przełączać między hotspotami, pośredniczyć musi zawsze GSM.

  • 0

    8.  2007-04-17 11:54:56

    gostek: nie tylko WiFi. Musi oprócz WiFi wspierać technologię UMA. Bo np. Nokia E61 ma WiFi, ale nie ma UMA. :)

  • 0

    9.  2007-04-17 11:55:48

    WitekT w każdym bądź razie, jest to dobra propozycja dla użytkowników ze słabym zasięgiem sieci wewnątrz budynku.

  • 0

    10. ~issa  2007-04-17 11:56:34  host: abpq165.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Hmmm , czyli nie ma już problemów z LiveBoxem? Może uda mi się kupić e61i , sprawdzę i na niej ten wlan , bardzo ciekawa sprawa , że niektórym użytkownikom działa , innym nie. ***gostek - sam wlan to za mało , to specjalna technologia UMA oparta o wlan , o ile dobrze zrozumiałem , e-seria się do tego nie nadaje , jakiś użytkownik kiedyś bardzo ładnie to wyjaśnił.

  • 0

    11. ~issa  2007-04-17 11:58:49  host: abpq165.neoplus.adsl.tpnet.pl

    O , mam: "nick proxy.solidex.com.pl Nokie E i N nie będą mogły. To są telefony z symbianem, co prawda mają WLAN ale do standardu UMA potrzebny jest specjalizowany procesor sprzętowy który umie VOIPa wpakować do IPSEC i przesłać dalej. Co prawda można by napisać aplikację na Symbian ale pewnie te telefony nie będą na tyle wydajne. UMA to nie jest protokół SIP jak niektórym się wydaje. SIP możesz podsłuchać w internecie a UMA nie bo jest zaszyfrowane IPSEC. Polecam strony opisujące standard UMA : www.umatechnology.or"

  • 0

    12. ~issa  2007-04-17 12:02:38  host: abpq165.neoplus.adsl.tpnet.pl

    A tak z inne bEczki www.skocz.pl/test.e90 , wprawdzie po słowacku , ale na stronie 6 i 7 masa zdjęć i zrzutek.

  • 0

    13. ~Rabbunissen  2007-04-17 12:10:53  host: publiczny110.sysnet.pl

    Witam. Witek może Ty udzielisz mi jakiejkolwiek informacji. W poprzedniej wiadomości dot. Unifonu napisałem post nr 45. - nikt się na ten temat nie wypowiedział :( Kontynując ten post proszę o info: 1.) mam abo standardowy TPSA, 2.) prepaid POP (oczywiście jak trzeba to nastąpi migracja na abo), 3.) dostęp NIE neostradowy do netu, bez routera (oczywiście jeśli to konieczne zakupię neostradę wraz z liveboxem), 4.) nr stacjonarny i komórkowy jest tutaj istotny - zmiana nrów nie wchodzi w grę. Czy mogę zintegrować to wszystko w calość i używać jednego fonu z UMA, czy jest przewidziana integracja wraz z użyciem aktualnych nrów sieci Orange/TPSA? Jeżeli tak to może masz jakąkolwiek informację dot. rozliczania tej usługi. Bardzo mi zależy na info, bo trzymam to badziewie POPa (abo Orange) wyczekując Unifonu - jeżeli coś będzie nie po mojej myśli - natychmiastowe przeniesienie do Play :))) Z góry dziękuję...

  • 0

    14. ~issa  2007-04-17 12:15:42  host: abpq165.neoplus.adsl.tpnet.pl

    ***Rabunissen - nie lepszy GO ze stawką 20groszy bez hotspotów , dwuletniej umowy i stawania na głowie?

  • 0

    15.  2007-04-17 12:21:30

    Rabbunissen: na chwilę obecną nie jest to możliwe, ale podejrzewam, że taka możliwość zostanie wprowadzona. Kiedy - nie wiem. Pod koniec marca Centertel dostał pule numeracji stacjinarnych w każdej strefie - od tysiąca do 10 tysięcy numerów, co COŚ może sugerowac. Ale na starcie - z tego, co wiem - nie będzie to możliwe.

  • 0

    16. ~Rabbunissen  2007-04-17 12:38:40  host: publiczny110.sysnet.pl

    ***issa, oczywiście masz rację, ale ja tu mam na myśli ideę konwergencji, mam tylko jakieś śladowe info (np. Unik orange.fr). A sprawa nie jest łatwa: nr PSTN musi zostać przeniesiony na VoiP, jak gdyby na neostradę, co z abo PSTN, co z płatnością za neo, co z platnością za Unifon? Miałoby to być, że mam fona z UMA i dwa nry i jak jestem w zasięgu wifi/gsm to niezależnie na jaki nr ktoś zadzwoni to zawsze się ze mną połączy (i tu jedną wielką zagadką są rozliczenia takich usług - przekierowań, muszą one być korzystne i jednocześnie, że tak powiem "sprawiedliwe" dla dzwoniącego i odbierającego). Jak integracj usług to integracja :) Jeżeli to będzie tylko dodatkowa usługa do abo w Orange to przepraszam nie widzę powodu skorzystania z tej usługi, mając do wyboru kilka badziewnych fonów i podniecać się że mogę "za darmo" dzwonić w cafe z hotspotem do orange i stacjon. Przepraszam nie będę po ludziach dzwonił na się bo mam za darmo telefon :))) W przypadku gdy fon z UMA miałby być niejako telefonem stacjonarnym do użytku w domu to sorry ale od tego są tel. stacjonarne tym bardziej, że wchodzi flat rate. Czyli w takim wydaniu ta usługa jet g... warta :) PS. Witek dziękuję za odpowiedz :)

  • 0

    17. ~Rabbunissen  2007-04-17 14:04:22  host: publiczny110.sysnet.pl

    A teraz jeszcze moja propozycja która w jakimś tam stopniu dyskwalifikuje usługę Unifon i całe to zamieszanie technologiczno-rozliczeniowe, które opisałem w poscie 16. Wystarczy, że przekierowanie z TPSA na jeden nr Orange bedzie bezpłatne a nie jak za polączenie z TPSA na komórkę i mamy tu integrację telefonii stacjonarnej i komórkowej. Uruchomię na abo lub prepaidzie te ich ukochane pakiety do orange i stacjon. lub wogóle te "cudowny" plan na rozmowy i mam w komórce coś w stylu tel. stacjonarnego i komórkowego w jednym. Wychodzące: preferencyjne na orange i stacjon., standardowe do innych sieci komorkowych. Przychodzące: dwa nr w jednym - komórkowy standardowo, stacjonarny pod którem jestem w całej sieci gsm i jednocześnie dzwoniący placi do mnie jak za połączenie na stacjon. No i żeby to gratis przekierowanie było w czymś w stylu plan socjalny. Ostatecznie tel. stacjonarny wędruje w piwnicy na pamiątkę a używa się telefonu gsm bez tych udziwnień UMA i komplikowania ogólnie rzecz biorąc. Ale podejrzewam, że to przerasta przede wszystkim TPSA - jak w tym molochu mogłaby zapaść decyzja o wprowadzeniu bezpłatnego przekierowania na nr Orange?

  • 0

    18. ~Tymon  2007-04-17 14:14:02  host: 212.160.172.70

    Aż cisną sią na usta słowa z giełdy: "zalecam oczekiwanie" :))) W trakcie postów dot. Unifona, wspomniano o technologii UMA. Zwróćcież uwagę ile jest modeli telefonów dostępnych na naszym rynku (Nokia 1szt. i SE 1szt.) Dwoma słuchawkami "O" nie zwojuje rynku, nawet gdyby rozdawał je po "1PLN". Oprócz UMA i Wi-Fi, to te słuchawki, mówiąc oględnie, są przecietne, tj. za skromne jak dla "small biznesu" i zbyt wyszukane jak dla domowego odbiorcy... Rynek bardziej skłania się w kierunku klasycznych usług Voip i/lub szybkiego transferu danych np. w technologiach 3G. Jeśli na coś czekać, to prędzej na HSDPA 1,8 - 3,6 Mb/s. Słuchawek, kartPC, modemów z HSDPA jest już dużo więcej dostępnych na rynku, a lista wciąż rośnie. Niech rynek sam się "wypowie", czy nowinka technologiczna proponowana w "O" przyjmie się masowo :)

  • 0

    19. ~maciek  2007-04-17 21:52:55  host: azi229.internetdsl.tpnet.pl

    witam nie jest przewidziane polaczenie uslug tp i orange. telefon musi miec wifi o standardzie UMA czyli wyklucza to smarfony z wlan. autoryzacja nastepuje za pomoca karty sim - musi byc nowej genracji inaczej bedzie problem. w roamingu usluga nie dziala. pozdro

  • 0

    20. ~maciek  2007-04-17 21:54:36  host: azi229.internetdsl.tpnet.pl

    no i nie musi byc dostep przez neo. wykluczone ze wzgledu na ping-i sa wszelkiego rodzaju dostepy przez radiowke i przez siec GSM

Dodaj swoją opinię