Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Orange: Otwarte i bezpieczne środowisko dla Smart City

Orange: Otwarte i bezpieczne środowisko dla Smart City

LuiN 23 Maja 2017 13:05

1 0

orange smartcity

Orange Polska opracował uniwersalny ekosystem Smart City, składający się z platformy API IoT "Internetu Rzeczy" (ang. Internet of Things), serwerów BI (Business Intelligence) oraz bezpiecznej komunikacji.

Przygotowane przez Orange środowisko zapewnia gromadzenie i przetwarzanie różnorodnych danych, niezbędnych do zarządzania infrastrukturą Smart City. Pierwszym elementem ekosystemu tworzonego przez Orange Polska jest system inteligentnego oświetlenia ulic.

Według raportu IDC, do 2018 roku aż 2 miliardy autonomicznych urządzeń, na przykład inteligentnych lamp ulicznych czy czujników ruchu, będzie podłączonych do sieci. Orange jest pierwszym operatorem na polskim rynku dostarczającym rozwiązania końcowe pozwalające na szybkie i bezpieczne wdrażanie koncepcji Smart City.

Propozycja Orange pozwala na dowolne dołączanie rozwiązań różnorodnych partnerów. Takie podejście do tematu inteligentnych miast pozwala budować szyte na miarę usługi, które zwiększają komfort i bezpieczeństwo mieszkańców, przynoszą też miastom i gminom wymierne oszczędności - powiedziała Bożena Leśniewska, wiceprezes zarządu ds. rynku biznesowego Orange Polska.
Rozwiązanie opracowane przez Orange wyróżnia możliwość agregowania i inteligentnej analizy kontekstowej danych pochodzących z urządzeń działających w całkowicie różnych, dotąd oddzielnych obszarach IoT. Należą do nich między innymi: inteligentne zarządzanie oświetleniem miejskim, systemy monitoringu ruchu ulicznego, czy pomiar poziomu zanieczyszczeń. W jego skład wchodzą urządzenia autonomiczne, łączność i kontrola nad nią oraz miejsca hostingowe dla maszyn wirtualnych tworzących systemy gromadzenia, przechowywania i przetwarzania danych.

Proponowany przez Orange system oświetlenia ulic eliminuje typowe problemy, z jakimi borykają się miasta - na przykład wysokie kary za "produkcję" energii biernej, czy długi czas i wysokie koszty lokalizowania oraz usuwania awarii oświetlenia, a także bieżącej konserwacji i remontów. Zapewnia też bardzo duże oszczędności energii elektrycznej, które w porównaniu do tradycyjnych rozwiązań sięgają od 60 do 70%, a przy zastosowaniu algorytmów sterujących mocą oświetlenia - nawet do 85%.

Usługi inteligentnego oświetlenia ulic, które Orange zaoferuje jako pierwsze opracowane zostały wspólnie z partnerami - polskimi firmami: Quantron oraz Biosolutions. Te same rozwiązania, mogą zostać wykorzystane przez administratorów dużych powierzchni magazynowych czy biurowych.

Podstawą systemu są nowoczesne, wysokiej jakości lampy LED, które mogą być dostosowywane do konkretnych warunków, w jakich ma pracować każda z nich m. in poprzez dobór barwy i mocy światła. Oprawy lamp są wyposażone w moduły komunikacyjne GSM i GPS, dzięki czemu ich obsługa może być niemal całkowicie zautomatyzowana. W przypadku awarii generowany jest nie tylko alarm, ale dostępna jest natychmiast pełna informacja, jaki element uległ awarii i w jakiej lokalizacji. GPS to dodatkowe zabezpieczenie przed kradzieżami, umożliwiające między innymi oferowanie klientom lamp wraz z ubezpieczeniem.

Źródło tekstu: Orange     

Dodaj do:

Tagi: orange | smart city

w sumie: 2
  • 0

    1. ~abc  2017-05-23 13:51:55  host: 212.160.172.85

    Orange ostatnio punktuje, poza tym rozbudowuje ofertę.

  • 0

    2. ~pabloki  2017-05-23 14:02:01  host: apn-37-248-16-109.dynamic.gprs.plus.pl

    @telepolis : uuuu aż tak źle że o tmobile nie piszecie? w sumie to nie ma tam nic specjalnego.

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-225-32-164.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Najpopularniejsze

Ankieta

Jak oceniasz wakacyjną promocję sieci Play?

Internet na lato za darmo w Play

 

Zobacz wynik | Opinie (9)

Archiwum Ankiet