Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Orange od kilku miesięcy współpracuje z policją w sprawie kradzieży danych

Orange od kilku miesięcy współpracuje z policją w sprawie kradzieży danych

LuiN 17 Grudnia 2013 12:21

6 2

Orange Polska nie jest zaskoczone zatrzymaniami osób handlujących danymi osobowymi klientów sieci. W tej sprawie od kilku miesięcy blisko współpracowaliśmy z policją - zapewnia rzecznik prasowy Orange.




Dziękujemy za skuteczne działania i to, że ostatecznie poufne informacje o naszych klientach nie wypłynęły na rynek. Złodziej, który pracował dla firmy współpracującej z Orange Polska, został złapany na gorącym uczynku. Wpadli też jego koledzy. Żaden z nich nie jest naszym pracownikiem - czytamy we wpisie na blogu Wojciecha Jabczyńskiego, rzecznika Orange Polska.


Według doniesień Pulsu Biznesu, dane osobowe setek tysięcy abonentów Orange od kilku miesięcy można było kupić w Internecie. Policja zatrzymała trzy osoby związane ze sprawą.


Zobacz: Wyciekły dane osobowe klientów Orange


Jest nam przykro, że do doszło kradzieży. Niestety pokusa szybkiego zarobku okazała się dla tych ludzi zbyt duża. Zapewniam, że dokładamy wszelkich starań, aby Wasze dane były bezpieczne. Mamy wiele surowych procedur bezpieczeństwa i ściśle ich przestrzegamy - kończy swój wpis rzecznik prasowy Orange Polska.

Źródło tekstu: Orange, wł     

Dodaj do:

Tagi: orange | wyciek

w sumie: 58
  • Ten komentarz został ukryty.

    1

    43. ~?????  2013-12-17 18:08:36  host: awt104.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Facebook ma takie usługi w standardzie

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    44. ~  2013-12-17 18:16:30  host: ip-151-248-36-199.free.aero2.net.pl

    @43 w telepolis też możesz je podać dobrowolnie, wpisać w komentarzu.

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    45. ~Tomasz  2013-12-17 18:27:08  host: 89-77-10-170.dynamic.chello.pl

    Piekny post :D http://www.telepolis.pl/wiadomosci/wyciekly-dane-osobowe-kliento w-orange-,2,3,29608.html Sprawy nie komentuje Orange. Nie chcemy przeszkadzać policji w prowadzeniu śledztwa - ucina zapytany o wyciek danych Wojciech Jabczyński, rzecznik prasowy Orange Polska. ----> No i pieknie, a tu jednak wspolpracuja... to jak to w koncu jest?????

  • Ten komentarz został ukryty.

    -1

    46.  2013-12-17 18:34:31

    Po wpisach widać, że sami eksperci z działu IT się tu udzielają. U każdego operatora wyciekają dane - w większy lub mniejszy sposób. Czynnikiem jest zawsze człowiek i nawet najlepsze zabezpieczenia tutaj nie pomogą, bo baza danych do obsługi Was musi być bezpieczna i szybko dostępna dla każdego konsultanta.

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    49. ~  2013-12-17 19:44:49  host: n09-09-08.opera-mini.net

    idźcie do Łoryndż,mają takie prestiżowe ceny i dadzą wam ajfona prosto z Tajwanu w obniżce 30%,a co tam dane,może je poznać cały Świat, byle tylko dostać telefon z simlokiem

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    50. ~Nick  2013-12-17 20:03:12  host: 92.60.132.22

    47 - na kiju. Dane u operatorów nie wyciekają tylko są sprzedawane, jeśli klient wyrazi zgodę na ich przetwarzanie podmiotom trzecim. A tu zupełna różnica. A to że ktoś skopiował pliki bazy danych (o czym świadczy liczba rekordów jakie skradziono) to już jest wina kiepskich zabezpieczeń, albo ich brak. Albo ich baza opiera się na excelu ;p Co innego jest widok na ekranie konsultanta (takiej ilości by nie skopiował) a co innego jest do branie się do wnętrza bazy.

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    51. ~  2013-12-17 20:30:12  host: ip-93-154-227-227.free.aero2.net.pl

    @46 to może podajmy dane w gazecie albo sprzedawajmy swoje dane, zawsze jakiś grosz wpadnie. Próba bagatelizowania wielkiego wycieku w ciągu kilkunastu lat.

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    52. ~Calm7  2013-12-17 20:48:18  host: n05-08-05.opera-mini.net

    A za tydzień się dowiemy, że to był przeciek kontrolowany? ;-)

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    53. ~vpn  2013-12-18 08:52:30  host: 81.17.31.68

    Ale naprawde sami spece tu sie wypowiadaja. Zadne z was nie bylo w orange w srodku. Nie widzieloscie tego intranetu. Jest tak zabezpieczony ze prawdopodobienstwo ze cos z niego wycieknie jest mniejsze niz wygrana w totka. Tu ewidentnie ktos cos komus fizycznie ukradl. Takie rzeczy sie zdarzaja wszedzie. A stare powoedzenie brzmi Okazja czyni zlodzieja. Tymi zlodziejami byli rasowi debile. Nawet gimbaza wie co to jest tor i bitcoiny. A oni byli glupsi. I gdyby zastosowali podstawowe zabezpieczenia (tor, vpn) i sprzedali to a ktos by zaplacil w bitcoinch to nigdy nikt by sie o tym nie dowiedzial.

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    54. ~kurde  2013-12-18 10:56:39  host: 94.42.201.114

    @vpn: jak to ukradł ? Znaczy na biurku leżała ta baza czy w kieszeni admina ? Co za debilizmy tu wciskasz. Po to są dedykowane mechanizmy zabezpieczania zawartości baz łącznie z szyfrowaniem kopii zapasowych żeby do takiej sytuacji nie dopuścić. I takie rzeczy nie zdarzają się wszędzie tam gdzie naprawdę dba się o poufność takich danych , gdzie są rozbudowane i co ważne przestrzegane procedury bezpieczeństwa. Po prostu ten kto w oryndż jest odpowiedzialny za tę działkę nie nadaje się do tej roboty i już.

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    55. ~Nick  2013-12-18 12:09:19  host: 92.60.132.22

    53) - fizycznie ukradł? Co ty gadasz? Myślisz że ktoś dysk z serwera wyjął? A jakby nawet to co... myślisz że pliki bazy to sobie są tak o, bez haseł, zabezpieczeń i bez szyfrowania choćby zwykłe MD5? Że o samym wejściu do jakieś części dysku nie wspomnę. Amatorszczyzna po prostu i tyle.

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    56. ~oj ludzie  2013-12-18 12:22:16  host: 212.160.172.70

    Zabezpieczenia w Orange spełniają wszelkie wymogi bezpieczeństwa, z uwagi na fakt, że Orange jest ciągle na świeczniku, poddawany ciągłym audytom nie może być inaczej. To co zawiodło to czynnik ludzki a tego się nigdy całkowicie nie wyeliminuje. Jeśli ktoś będzie miał dostęp do danych chronionych i będzie chciał je wykraść to zawsze je wykradnie. W zabezpieczeniach chodzi przede wszystkim o to by dostępu nie miały osoby niepowołane. To tak jakby narzekać na zabezpieczenia NSA bo Snowden wyniósł jakieś dane. Był osobą uprawnioną do operowania takimi danymi więc i miał możliwość je "wynieść". Nikt nie powie chyba że NSA ma badziewne zabezpieczenia. To jest KRADZIEŻ danych osobowych a nie WYCIEK. Wyciek by był gdyby Orange dało niechcący otwarty dostęp do swoich baz danych.

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    57.  2013-12-18 12:34:36

    @56 nie kpij z tym świeznikiem :) Ostatni raz w Play widziałem kontrolę... huhuhu... daawno temu, a w outsortingu się taka zdarza jeszcze 'częściej' :P Gdyby konsultant 'wykradał dane' spisując sobie to co mu się na ekranie wyświetla to nigdy takiej liczby danych by nie uzyskał. Musiał miec dostęp do samej stricte bazy danych a jeśli go miał to była to już porażka procedur bezpieczeństwa. Dlaczego tak twierdzę? Statystycznie konsultant (przynajmniej w play) mając rozmowy trwające ~3,5 minuty odbiera od 1000 do 2000 połączeń miesięcznie - odliczając połączenia mające np 3s, połączenia z numerów spoza sieci i ogólnie idiotów jacy dzwonią "chcę zamówić pizzę!" zostanie pewnie 900-1800... teraz sobie policz ile by ta 3. musiała miesiecy zbierać te 135.000 rekordów :P

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    58. ~trigger  2013-12-18 12:42:57  host: 23-30-140-221-static.hfc.comcastbusiness.net

    @53 Ojtam, ojtam, tak sie sklada, ze widze jak to wszystko dziala "od kuchni". To byla tykajaca bomba... Mam nadzieje, ze IT sie w pore ogarnie ;) Choc podobno nadzieja umiera ostatnia :)

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    59.  2013-12-18 12:48:53

    Wiara nadzieja matką głupich.. ale każda matka swoje dzieci kocha :P

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    60. ~AHMEDWISIMULACHA  2013-12-18 13:17:28  host: abdf20.neoplus.adsl.tpnet.pl

    No to już wiem skąd tyle głupich telefonów dostaję z różnych instytucji finansowych. Szmaciarze z pomarańczy powinni za to beknąć.

  • Ten komentarz został ukryty.

    1

    61. ~oj ludzie  2013-12-18 17:10:42  host: 212.160.172.70

    @57 - wiesz... ja nie mam pojęcia jakie standardy obowiązują w Play. Nie wiem gdzie Ty jesteś w strukturach Play i czy mają mocne zabezpieczenia czy do bani. Wiem natomiast, że Orange jest kontrolowany w sposób szczególny. Od Orange wymaga się więcej niż od innych z uwagi na szczególną pozycję na rynku. Poza tym chyba nie sądzisz, że dane te wyniósł pracownik salonu czy call center? Mówimy tu o sporej liczbie pełnych rekordów. Tj. Dane klienta, jego adresy, numeru usług, numery dowodów osobistych itp. . Zgadza się, to był pracownik, który miał dostęp do bazy danych ale nie widzę tutaj porażki w tym, że UPOWAŻNIONY pracownik ma dostęp do bazy danych. Myślisz że bazy danych znajdują się w Narnii, dostęp zaś do nich mają tylko elfy i ludzie o krystalicznie czystym sercu??? No come on... Porażka by była gdyby osoba NIEUPOWAŻNIONA miała swobodny dostęp.

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    62. ~oj ludzie  2013-12-18 17:15:34  host: 212.160.172.70

    ~AHMEDWISIMULACHA Tak... właśnie dlatego. Sztuka czytania ze zrozumieniem widzę, że nie została przez Ciebie opanowana bo inaczej byś przeczytał, że dane nie zostały sprzedane a były wystawione na sprzedaż. Można za to beknąć za wyzwiska typu "szmaciarze". Trafić do Ciebie Orange raczej nie będzie miał problemu biorąc pod uwagę, że masz neta od nich. A... jeszcze jedno... nie mam pretensji, że nie czytasz ze zrozumieniem, bo taką umiejętność nabywa się między innymi w szkole razem z kulturą a tej Ci również brakuje.

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    63. ~hjhjhj  2013-12-18 23:08:40  host: 185-15-81-11.ksi-system.net

    "Mamy wiele surowych procedur bezpieczeństwa i ściśle ich (nie)przestrzegamy" poszły dane do francyji. Za pół roku kredycik do spłaty będzie, ot Polska

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    64.  2013-12-19 14:18:17

    @61 *wzruszenie ramion* nie wiem po prawdzie o jakiej 'szczególnej pozycji' Orange mówisz, nie jest to operator "do zadań specjalnych" a taki sam jak reszta W3 - nijak nie twierdzę że W3 nie mają olbrzymiego udziału w rynku ale sam Orange na tle pozostałych prezentuje się przeciętnie. Gdy zaś idzie o wyciek- po pierwsze czy dane zostały sprzedane ciężko powiedzieć, co mam na mysli? Już tłumaczę: Nie sprzedano TEJ PACZKI rekordów. Kto zaręczy że wcześniej jakiś nie było? Wszak Orange "od miesięcy" współpracuje z policją by sprawę rozwiązać, może od miesięcy dane wypływały i teraz po prostu się nie udało ;) ? Co więcej: nie wiem co byłoby gorsze - czy powierzenie dostępu do tak ważnych danych osobom niezweryfikowanym na jakiej umowie zleceniu, czy brak zabezpieczeń umożliwiający zdobycie ich przez osoby nieupoważnione w Orangowej siedzibie...

Dodaj swoją opinię