DAJ CYNK

Orange o przetargu na 1800 MHz

LuiN

Prawo, finanse, statystyki

Posiadane zasoby częstotliwości decydują o potencjale operatorów do tworzenia nowych usług i zdecydują o przyszłości tych firm. Planowany na ten rok przez przetarg na pasmo 1800 MHz będzie jednym z najważniejszych czynników rozwoju operatorów przez kilka albo kilkanaście kolejnych lat.

Posiadane zasoby częstotliwości decydują o potencjale operatorów do tworzenia nowych usług i zdecydują o przyszłości tych firm. Planowany na ten rok przez przetarg na pasmo 1800 MHz będzie jednym z najważniejszych czynników rozwoju operatorów przez kilka albo kilkanaście kolejnych lat.

Zasób widma determinuje maksymalną liczbę klientów, których może obsłużyć operator, czyli określa maksymalny udział rynkowy, jaki ten operator będzie w stanie osiągnąć w przyszłości. Ponieważ zasoby pasma są na wyczerpaniu, każdy dodatkowy pakiet pasma radiowego jest ważny.

Tak jest również z pasmem 1800 MHz, które dotychczas było wykorzystywane przede wszystkim przez systemy wojskowe. Częstotliwości z zakresów 1800 MHz i 2600 MHz mają kluczowe znaczenie w zwiększeniu pojemności sieci i rozwoju usług opartych na LTE w terenach zurbanizowanych.

Laboratoryjne osiągi LTE (100 Mb/s) są możliwe tylko wtedy, kiedy operator jest w stanie oferować usługi przy pomocy ciągłego bloku 20 MHz i technologicznie osiągi będą lepsze niż na 10 MHz pasma, a znacząco lepsze od tego, co uda się zrealizować na 5 MHz. Blok 20 MHz posiada tylko grupa Polsat-Polkomtel.

Warto o tym pamiętać, w kontekście tego, że w Polsce do rozdysponowania będzie 25 MHz pasma 1800, 70 MHz pasma 2600 oraz 30 MHz pasma 800. Dodatkowo pasma są poszatkowane i bez refarmingu (wymiany pomiędzy operatorami poszczególnych fragmentów widma) nie jest możliwe stworzenie konkurencji o podobnym do grupy Polsat-Polkomtel zasobie pasma. A w takim refarmingu musiałyby wziąć udział spółki przez niego kontrolowane.

Z nieoficjalnych konsultacji UKE z początku tego roku wynika, że 25 MHz zostałoby rozdysponowane w dwóch przetargach: w pierwszym 10 MHz byłoby przekazane pod hasłem wyrównania szans (w domyśle chodziło zapewne o spółkę P4), a o przydziale kolejnych 15 MHz zadecydować miała oferowana cena.

Obecna prezes Magdalena Gaj, zmieniła plany i według propozycji dokumentacji przetargowej przedstawionej do konsultacji społecznych będzie oferowanych pięć bloków po 5 MHz, czyli będzie maksymalnie pięciu zwycięzców, a podmioty będą mogły składać po trzy wnioski. Aby efektywnie korzystać z pasma pod kątem szerokopasmowego Internetu, każdy operator powinien ubiegać się o minimum 2-3 bloki.

Teoretycznie na rynku jest siedem podmiotów, ale cztery z nich należą do Grupy Polkomtel-Polsat. W niektórych opiniach podobny wizerunek kreowany jest dla współpracy technicznej Orange i T-Mobile, z czym nie zgadzają się wymienione podmioty. Centertel i PTC są konkurentami, posiadają różnych właścicieli (także konkurujących ze sobą na innych rynkach na świecie), którzy dla usprawnienia działań i racjonalizacji kosztów współpracują na poziomie zarządzania siecią.

Proponowana przez prezesa UKE forma przetargu blisko jedną trzecią punktów przyznaje w kategorii konkurencyjność. W tej kategorii część punktów będzie zależeć m.in. od opinii prezesa UOKiK. Zdaniem Orange, formuła wyliczania punktów pozwala stwierdzić, że duże preferencje w ramach kryterium konkurencyjności otrzyma tu jeden operator (P4).

Kluczowe znacznie ma potencjalne wykorzystanie pasma przez zwycięzców przetargu. Jeśli bowiem P4 zechce wybudować kolejną sieć dla usług głosowych, to nie będzie to efektywne wykorzystanie pasma, dodatkowo zmniejszą się i tak małe zasoby na budowę sieci transmisji danych. Natomiast jeśli P4 zamierza zainwestować w rozwój sieci transmisji danych, co byłoby zbieżne z oczekiwaniami prezesa UKE, to zarówno P4, jak i PTK i PTC są w tej samej pozycji wyjściowej do rozwoju usług LTE. A nawet P4 ma tutaj lepszą pozycję, bo dzięki umowom roamingu krajowego wykorzystuje część pasma 900 MHz do transmisji 3G.

Pełny komunikat Orange, dotyczący sytuacji przetargowej na polskim rynku częstotliwości znaleźć można pod tym adresem.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: Orange