Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Orange nie tylko buduje, ale też kupuje infrastrukturę światłowodową

Orange nie tylko buduje, ale też kupuje infrastrukturę światłowodową

msnet 6 Lutego 2018 10:39

7 1

orange logo

Orange Polska kupuje część sieci światłowodowej od firmy Nettelekom i nie wyklucza dalszych akwizycji.

1 lutego została podpisana umowa pomiędzy Orange Polska i firmą Nettelekom, od której pomarańczowi kupują część sieci światłowodowej. Infrastruktura, która stanowi przedmiot umowy, zlokalizowana jest w Kielcach i obejmuje swoim zasięgiem 14,8 tys. gospodarstw domowych oraz lokali biznesowych. Stanie się ona uzupełnieniem miejscowej sieci budowanej przez Orange Polska.

Przejęcie infrastruktury lokalnego operatora jest elementem realizacji strategii rozwoju sieci światłowodowej OPL. Nie wykluczamy kolejnych takich zakupów lub nawet przejęć innych lokalnych operatorów tam, gdzie będzie to uzasadnione ekonomicznie i gdzie infrastruktura spełniać będzie nasze standardy - powiedział Piotr Jaworski, Dyrektor Wykonawczy ds. Sieci i Technologii Orange Polska.




Pomarańczowy operator prowadzi obecnie największy w swojej historii program budowy sieci światłowodowej, na co w latach 2016-2020 chce przeznaczyć około 4,2 mld zł. Dzięki temu dostęp do światłowodu Orange Polska może mieć 5 mln gospodarstw domowych. Teraz sieć światłowodowa operatora dociera do ponad 2,5 mln gospodarstw, a korzysta z niej ponad 200 tys. klientów.

Dodatkowo, w ramach projektów w drugim konkursie Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa (POPC), Orange zamierza wybudować sieć światłowodową dla ponad 360 tys. gospodarstw domowych na terenie kilkuset gmin. Operator planuje także podłączyć do sieci 3,7 tys. działających tam szkół.

Zobacz: Orange podsumowuje rozwój sieci w 2017 roku
Zobacz: [Aktualizacja] Malbork: w 2 lata pomarańczowy światłowód dotrze do 8,7 tys. gospodarstw

Źródło tekstu: Orange     

w sumie: 31
  • 0

    12. ~bolek  2018-02-06 12:05:47  host: achr243.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Do 2020 zgodnie z polska cyfrowa każdy obywatel ma mieć min 30 mb/s ... ciekawe jak orange chce z tego się wywiązać jak planuje tylko 5mln gospodarstw ...

  • 0

    13. ~bolek  2018-02-06 12:06:52  host: achr243.neoplus.adsl.tpnet.pl

    @5 taką poprawę, że do grudnia działała mi neo do 80 mb a od grudnia i nowej umowy nie działa codziennie są problemy z synchronizacją czy prędkością tak orange poprawia usług ;)

  • 0

    14. ~Pablosox123  2018-02-06 12:23:52  host: a05-04-07.opera-mini.net

    @6 ale już nie długo i bede w orange

  • 1

    15. ~Shimonu  2018-02-06 13:04:54  host: user-94-254-167-168.play-internet.pl

    Lokalnemu dostawcy opłacało się pociągnąć światłowód (na słupach energetycznych - dogadał się z nimi). Neostrada to tylko do 10... Czekam aż zadzwonią dlaczego rezygnuję...

  • 0

    16.  2018-02-06 13:20:11

    U mnie na osiedlu jednego słupa nie ma... Nie licząc latarni ;-)

  • 3

    17. ~do wlo  2018-02-06 13:25:43  host: a29-02-08.opera-mini.net

    Trzeba było nie protestować to by słup stał. @16

  • 1

    18. ~  2018-02-06 13:32:17  host: 77.111.246.9

    @12 a sieć Orange to przedstawiciel władzy, że ma się z czegokolwiek wywiązywać? To rząd powinien wspomagać budowę sieci aby sprostać założeniom Polski Cyfrowej, a Orange co najwyżej łaskawie może postarać się pomóc.

  • -2

    19.  2018-02-06 13:34:04

    17 - po co wtykasz się jak kondektu nie znasz? Żeby idiotę z siebie robić?

  • 0

    20.  2018-02-06 13:34:50

    Hmmm... te słowniki - jak z kontekstu można kondektu zrobić?

  • 1

    21. ~do wlo  2018-02-06 13:54:33  host: a28-02-09.opera-mini.net

    @19, 20. Nikomu bym nie "pomagał" Tylko wlo na to zasługuje - komentarze wlo są na odpowiednim poziomie.

  • 0

    22.  2018-02-06 15:05:15

    Kiedy światło na Pomorzu? :(

  • 0

    23.  2018-02-06 15:07:56

    @6 dokładnie tak, nie tylko w Krakowie..

  • 2

    24. ~  2018-02-06 15:44:55  host: 188.146.167.217.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl

    Nie wielu z nas tego dożyje. U mnie na wsi w gminie Orange dostaje odmowę cały czas na podłączenie się do światłowodu przy głównej drodze, a za dociągniecie 150m światłowodu są horendalne ceny około tysiaka więc to się nie opłaca mimo wszystko zwykłemu "Kowalskiemu".

  • 0

    25. ~Marek.  2018-02-06 15:52:12  host: ip-91-224-185-17.multi-telekom.pl

    A umnie na wsi pod lasem są aż dwie firmy na łupach energetycznych obie mają swoje kable światłowodowe, więc jest w czym wybierać

  • 0

    26. ~  2018-02-06 16:04:48  host: 188.146.167.217.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl

    @25. ~Marek.

    Ile masz od słupa ze światłowodem do siebie do domu? Ile życzą sobie za dociągniecie światłowodu do domu? Chyba, że jak się budowałes dociągnąłeś sobie od głownej drogi światłowód.

  • 0

    27. ~  2018-02-06 16:11:01  host: user-94-254-129-68.play-internet.pl

    Kupują światłowody i nawet nie wiedzą czy im się ten zakup zwróci. Przecież oni są 10 lat za murzynami

  • 0

    28. ~Marek.  2018-02-06 16:14:52  host: ip-91-224-185-17.multi-telekom.pl

    Do26 od słupa mam 25m do domu podłączenie za darmo umowa na 24 miesiące router od nich

  • 0

    29. ~mirekb  2018-02-06 18:34:27  host: 188.146.131.231.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl

    za 5 lat okaze sie ze siec swiatlowodowa orange bedzie kluczowa dla 5g i iot.."roaming krajowy" dla sieci ftth?mam swiatlowod 15m od domu.nie sadze zeby szybko byl mi potrzebny

  • 0

    30. ~Bolek  2018-02-06 22:31:02  host: achr243.neoplus.adsl.tpnet.pl

    @18 oczywiście że rząd ma pomóc jednak z tego co się orientuję polska cyfrowa była tworzona wraz z operatorami i się zobowiązali do świadczenia takich usług do 2020 ... to nie polska ue zaproponowała 30 mb tylko operatorzy poprzez rząd ...

  • 0

    31. ~  2018-02-12 14:41:24  host: 212.160.172.71

    @30 ładnie to ująłeś OPERATORZY a nie operator :) co do samego światłowodu myślcie daleko dystansowo... teraz Orange ładuje miliardy a później będzie z was ściągał kasę bo to logiczne.... wiele firm świadczy usługi FTTB(dla nieświadomy Fiber to the budling) a Orange FTTH(Fiber to the home) różnica jest taka że w budynku jest miedź co spowalnia infrastrukturę... ile na tym wycisnął max? 400-500mb/s? przy FTTH nie jest problemem 1GB/s ograniczenia które wprowadza Orange są czysto logiczne jeśli teraz damy takie łącze to co zaproponujemy za 5 lat? spadek ceny? nieeee infrastruktura kosztuje i musi się to zwrócić... a jak już Orange w blokach będzie miało światłowód nikt nie może nakazać się "dzielić" pomarańczowym ^^ a każdy kto swoje światłowody będzie chciał wybudować spotka się z odmową bo po co znowu kuć ściany skoro już to mamy? Pozdrawiam.

Dodaj swoją opinię