DAJ CYNK

Orange ma milion aktywnych kart M2M

LuiN

Prawo, finanse, statystyki

Wraz z rozwojem Internetu rzeczy (IoT) rośnie segment usług machine-to-machine (M2M), którego wartość PwC szacuje na około 800 mln zł.

Wraz z rozwojem Internetu rzeczy (IoT) rośnie segment usług machine-to-machine (M2M), którego wartość PwC szacuje na około 800 mln zł.

Rynek M2M rozwija się w tempie sięgającym 15% rocznie, technologia umożliwiająca komunikację między urządzeniami cieszy się największym zainteresowaniem w branży bezpieczeństwa, energetycznej i transportowej. Popyt na usługi M2M widać również w miastach i gminach, które je wdrażają, by poprawić efektywność i ograniczyć wydatki. Liderem z blisko 40% udziałem w rynku jest Orange Polska, który właśnie ogłosił aktywowanie milionowej karty M2M.

Według różnych szacunków w 2018 roku wartość rynku Internetu rzeczy wyniesie w Polsce ok. 3 mld dolarów, natomiast w całym regionie Europy Środkowo-Wschodniej może to być nawet 18 mld dolarów. Należy pamiętać o tym, że na tę kwotę składają się trzy podstawowe rzeczy: łączność, urządzenia oraz ich integracja z ekosystemem, w którym się znajdują - mówi agencji Newseria Biznes Mariusz Gaca, wiceprezes Orange Polska ds. rynku biznesowego.

Terminem M2M określa się zdolność maszyn i urządzeń do komunikowania się z ludźmi i ze sobą nawzajem w celu usprawnienia procesów zarządzania zasobami. Technologia pozwala zarówno na komunikację przewodową i mobilną, zwykle jednak M2M utożsamiane jest z transmisją danych w sieciach komórkowych.

Jak podaje Urząd Komunikacji Elektronicznej, na koniec czerwca 2016 roku w Polsce było 2,23 mln aktywnych kart SIM w modelu M2M, z czego milion działa w sieci Orange.

Właśnie przekroczyliśmy milion aktywnych kart M2M, a sprzedaż idzie nam bardzo dobrze. Szacujemy, że w bieżącym roku urośniemy o ok. 20% w porównaniu do roku poprzedniego, co jest doskonałym wynikiem, zważywszy, że cały rynek rośnie w 15% tempie - mówi Mariusz Gaca.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: Newseria