Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Orange: KE chce dostępu do sieci FTTH, której nie mamy

Orange: KE chce dostępu do sieci FTTH, której nie mamy

Q! 28 Sierpnia 2012 18:21

0 0

Orange odpowiedział na zarzuty KE wobec UKE o blokowanie dostępu operatorom alternatywnym do sieci światłowodowej (FTTH) Telekomunikacji Polskiej. Oficjalne stanowisko Orange w tej sprawie to nie mamy sieci światłowodowej FTTH.

O zarzutach KE wobec UKE na temat blokowania dostępu operatorom alternatywnym do sieci światłowodowej Telekomunikacji Polskiej szerzej pisaliśmy w tej wiadomości.

W odpowiedzi Wojciech Jabczyński, rzecznik Orange, na swoim blogu napisał, że Telekomunikacja Polska nie ma sieci FFTH, o której mówi Komisja Europejska, a Telekomunikacja Polska traktowana ma być już jak monopolista.




Jak twierdzi, takie stanowisko to sygnał KE, że jak zaczniemy budować światłowody, to bez przebaczenia czyli twarde regulacje, jak z miedzią. Nie powiem, aby to przesadnie mobilizowało do budowy FTTH i realizacji Europejskiej Agendy Cyfrowej.

Co więcej, według Jabczyńskiego realizacja Europejskiej Agendy Cyfrowej, zakładającej, że do 2020 roku wszystkie gospodarstwa UE mają mieć dostęp do Sieci z prędkością przynajmniej 30 Mb/s, a połowa z nich co najmniej 100 Mb/s - może się nie powieść.

Jak argumentuje, obecnie w Polsce dostęp do sieci z prędkością 30 Mb/s i więcej posiada 3,5% gospodarstw, a ponad 100 Mb/s - 0,7%. Dla porównania, w Europie wskaźniki te wynosić mają, odpowiednio, 8,5% oraz 1,3%.

Źródło tekstu: Orange, wł     

Dodaj do:
w sumie: 22
  • -1

    3. ~Czytelnik  2012-08-28 18:36:06  host: v20-14.opera-mini.net

    Owszem, polskie światłowody powstaja jeszcze wolniej niż autostrady, tylko... zastanawiam sie ilu ludziom naprawdę jest potrzebny internet 30 MB/s, nie mówiąc już o 100. (pomijam gimnazjalistów ściągających 5 gier dziennie). Prywatnie sądzę, że większosci użytkowników w zupełności wystarczy internet 5 Mb/s.

  • 0

    4. ~asss  2012-08-28 18:47:02  host: host-89-229-58-118.elk.mm.pl

    jak mają taką siec ze 1,8 km o 50 mega można zapomnieC to cóż

  • 1

    5.  2012-08-28 18:50:21

    @3 szybkie łącze internetowe potrafi zastąpić TV satelitarną, nie mówiąc już o wszelkich usługach dodatkowych jak natychmiastowe VOD, w jakości HD, gry sieciowe itp. Można rzucić okiem na to co mają w UK: http://www.virginmedia.com/

  • 0

    6. ~  2012-08-28 18:56:11  host: 213-238-105-23.adsl.inetia.pl

    @5 - widzisz ptysiu, problemem przy takich rozwiązaniach jest wydolność sieci... Nie to, że ty do domyku będziesz miał xxxMbps, ale to, żeby nawet twoja głupia centrala była w stanie obsłużyć kilkuset takich użytkownioków, ktorym się streamingi w full HD zażyczyły... generalnie te 30Mbps w każdym gospodarstwie w naszym kraju jest niewykonalne. Przecież TP (o NEtii nie wspominam, bo ona buduje tyle co nic) ma nawet problemy, zeby karty ADSL2+ włożyć do swoich szaf (czyli opcje 10 i 20Mbps), więc o czym my tu w ogóle mówimy... W osiemlat ma to się zmienić?

  • 1

    7. ~  2012-08-28 18:58:24  host: ip-37-209-140-247.free.aero2.net.pl

    skoro nie macie sieci ftth to do roboty!

  • -1

    9. ~Czytelnik  2012-08-28 19:07:42  host: v06-16.opera-mini.net

    @5. Przeciętny monitor ma przekątną 21, góra 26 cali. Jaki sens na takim sprzęcie oglądać filmy Full HD (pomijam już to ilu ludzi jest w stanie realnie dostrzeć różnicę w jakosci HD - ja uczciiwie przyznaje, że dla mnie HD jest przereklamowane). A poza tym ile osób realnie zamieni fotel przed dużym telewizorem na ekran komputera z odleglosci 50 cm?

  • 1

    10.  2012-08-28 19:10:45

    Po co inwestować lepiej doić klientów i pompować kasę do Francji :) KE zdziwiona, że przez tyle lat funkcjonowania nadal są 30 alt za zachodem.

  • 2

    11.  2012-08-28 19:11:19

    Nie znam się na szczegółach, ale wiem że jednym z największych problemów polskiej infrastruktury (w tym wypadku sieci internetowych) jest brak logicznego myślenia i planowania przyszłościowego. Nikogo nie interesuje rozwój i przyszłość, wszyscy patrzą na to co jest tu i teraz. Gdyby przy każdej inwestycji drogowej czy kanalizacyjnej uzupełniano sieci i je modernizowano (także te światłowody), to już byłoby łatwiej, taniej, szybciej. Ale polska jakość myślenia i działania polega na bylejakości. Autentyczne są sytuacje, kiedy jednego dnia otwiera się place, chodniki, drogi, a następnego wchodzi gazownia i zrywa wszystko by kłaść rury. Takim myśleniem i takim działaniem zawsze będziemy mieli problemy z realizacją jakichś działań. A czy szybki internet jest potrzebny? Postęp jest miarą rozwoju, akurat telekomunikacja i energetyka to dwie najważniejsze gałęzie, w które zawsze warto inwestować. Rozumieją to Francuzi (chyba najbardziej w Europie), nie rozumieją tego Polacy.

  • 1

    12. ~  2012-08-28 19:18:05  host: user-46-113-117-178.play-internet.pl

    @6 Przepraszam cię ale gadasz głupoty jedną nitką światłowodu można przesłać bardzo dużo a takich nitek w jednym przewodzie jest od kilku do kilkudziesięciu. Technologia transferu danych cały czas się rozwija i obecnie naukowcy potrafią przesłać jedną nitka 100 terabajtów na sekundę czyli cały ruch internetu a nie jest zapewne kres możliwości :) http://www.benchmark.pl/aktualnosci/100_terabitow_na_sekunde_jed nym_swiatlowodem-34779.html

  • 0

    13. ~Czytelnik  2012-08-28 19:25:23  host: v08-15.opera-mini.net

    @Atlan - masz w pełni słuszność, tak remontowano moje osiedle. Ps. Nie mówiłem, ze w telekomunikacje nie warto inwestować. Wręcz przeciwnie - trzeba inwestować, mam tylko poważne zastrzeżenia czy największym priorytetem komunikacji w Polsce jest akurat 100 megowy internet.

  • 1

    14. ~donkey  2012-08-28 19:25:47  host: prod43.p-net.pl

    wszyscy psioczą że po co taka szybkość ale jak strona ładuje się dłuzej niż 2 sek. to już narzekania "co tak długo!?". generalnie w każdym gospodarstwie domowym zainstalowanych jest więcej niż jeden komputer a przecież internet na komputerach się nie kończy bo są jeszcze telefony i nowoczesny sprzet RTV, monitoring mieszkania i inne pierdoły które potrzebują dostępu do szybkiego stałego łącza. 5 lat temu strony internetowe ważyły 1/10 z tego co dzisiejsze, a pamiętajmy że rozwój internetu jeszcze się nie skończył...

  • 1

    15.  2012-08-28 19:43:32

    #13 - w przypadku infrastruktury trzeba patrzeć szerzej i nieco dalej w przyszłość. Owszem, dzisiaj czy to jest 1Mb/s czy 10 nie robi znaczenia dla większości z nas, a tym bardziej nie potrzebujemy 100Mb/s. Ale zanim ta sieć powstanie to może się okazać, że będzie dawać szereg nowych możliwości, których dzisiaj nie wykorzystujemy i o których być może nawet dziś nie myślimy. Kilka lat temu telewizja internetowa była nie do pomyślenia, dzisiaj powoli staje się faktem, a my nie jesteśmy gotowi na jej odbiór. Do tego mamy coraz większe telewizory, potrzebujemy lepszej jakości obrazu, więc potrzebujemy lepszego przesyłu. To identyczna rozmowa jak w przypadku elektrowni atomowej. Ludzie nie rozumieją po co taka elektrownia skoro prąd jest i seriale mogą oglądać bez atomu. A przebić się ze świadomością do tych ludzi jest szalenie trudne.

  • 1

    16. ~Czytelnik  2012-08-28 20:02:53  host: v09-15.opera-mini.net

    @15. Cóż, masz sporo racji, choć ja uważam, zę w wielu aspektach technicznych współczesna technologia ugrzezła po prostu w bezsensownych licytacjach na parametry (najlepszym przykładem moze być tu rozdzielczość współczesnych aparatów fotograficznych). Dobrze natomiast, ze poruszyłeś kwestię elektrowni atomowych. Myśle, że znacznie lepiej byłoby włąsnie inwestować w edukację (której poziom obecnie jest coraz gorszy).

  • 0

    17. ~Czytelnik  2012-08-28 20:08:26  host: v09-15.opera-mini.net

    Ps. Natomiast w zakresie komunikacji inwestycje moglyby sie raczej skupic na budowie elektronicznej administracji (dziś elektroniczna administacja polega własciwie tylko na tym, że można pobrać druczek z internetu, zeby potem go zawieść do urzędu).

  • -1

    18. ~mirekb  2012-08-28 21:42:53  host: ip-78-30-104-157.free.aero2.net.pl

    ft.fr i fttx w regulacji.ciekawe.ue wpędza nas sama w pętlę odpowiedzialnosci.de facto za samych siebie.tym samym zaufaniem do rządzących.jak sie wielkim lobbystom z ue zachcialo inwestowac w pl to niech budują i regulują z uke/ue.Francja najwiecej zainwestowalo w pl od wejscia do ue-przynajmniej,do 2010.to o czy swiadczy?do roboty!!co do predkosci-po kablu to powinno byc no limit(ciekawe jak limity po kablu w orange polska-Witucki wspominal nie raz ze wejdą-moze wiec w zamian za regulacje limity dla OA?? )a necie mobilnym min 1Mbs max 30Mbs i limit w dzien 50gb w nocy 1Tb..ale z infrastruktura 3g hsdpa dc od huawei centek nie rozni sie dla mnie od orange a nawet jest gorszy bo polkomtel ma lte/hspa play 3/4 g i tobile hspa na 900..analiza wskazuje na jasne wnioski

  • 0

    19. ~mirekb  2012-08-28 21:45:18  host: ip-78-30-104-157.free.aero2.net.pl

    "od play"

  • 0

    20. ~  2012-08-28 22:18:45  host: user-164-126-17-149.play-internet.pl

    @18 Dawno nie zaglądałeś w oferty internetu mobilnego w dzień są limity w zależności od wysokości abonamentu. Wszyscy operatorzy maja w ofercie opcję z brakiem limitów w nocy. Co do Polkomtela ich sieć jest irracjonalna mają masę nadajników i technologi wzajemnie się pokrywających w miastach w tym UMTS900 a pozostałe tereny mniej zurbanizowane pokryte zasięgiem EGHE do tego mają jeszcze CDMA420 w spólce Nordisk

  • -1

    21.  2012-08-29 12:00:02

    @9 a kto tu mówi o korzystaniu z małego monitora do PC - to się mija z celem. Żeby docenić HD trzeba mieć TV o przekątnej min. 50 cali lib dobry projektor. Ceny spadły - jedno i drugie można kupić już za około 5kzł. W naszym kraju wiele osób ma taki sprzęt więc FTTH jak najbardziej ma sens.

  • 0

    22. ~e  2012-08-29 16:42:33  host: v11-16.opera-mini.net

    a ja sie zastanawiam, dlaczego wymagacie jedynie od TP?? czemu nikt nie wymaga od pasozytow, by te budowaly swoja infre?! Dlaczego KE i inne debilne twory zmuszaja jeden podmiot??

  • 0

    23. ~Konrad  2012-08-29 22:38:33  host: public111224.cdma.centertel.pl

    U mnie na wiosce mam cdma 1 mbit i internet smiga az miło.

Dodaj swoją opinię