Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Orange i T-Mobile od września będą wspólnie budować sieć?

Orange i T-Mobile od września będą wspólnie budować sieć?

LuiN 31 Maja 2011 12:59

1 0

PTC i Centertel zarejestrowały spółkę do wspólnej obsługi sieci. To będzie rewolucja - pisze Puls Biznesu.



PTC i PTK Centertel zarejestrowały w ubiegły czwartek w warszawskim sądzie rejestrowym spółkę Networks!, w której obaj operatorzy mają po 50% udziałów. Projekt, roboczo nazywany Rainbow, ruszyć ma we wrześniu.




Według informacji zebranych przez Puls Biznesu, infrastruktura pozostanie w gestii każdego z operatorów, ale wspólne będzie planowanie i budowa sieci (za to ma być odpowiedzialny Orange), utrzymanie sieci i zarządzanie nią (działka dla T-Mobile), wspólne mają być też zakupy sprzętu.

O projekcie pod kodową nazwą Rainbow plotki krążyły od dawna. Co tak naprawdę może on oznaczać przeczytać można tutaj.

Źródło tekstu: Puls Biznesu     

Dodaj do:
w sumie: 78
  • 0

    62. ~kikulo  2011-05-31 18:17:33  host: 89-74-6-52.dynamic.chello.pl

    Era i Centertel wpuszczą siebie nawzajem w swoje tory antenowe. Tak jak ktoś napisał pozwoli to ograniczyć ilość stacji bazowych (każdemu z operatorów po ok. dwa tysiące), czyli oszczędność, ponieważ zmniejszenie utrzymania stacji z 12 tys. do 10 tys, a jednocześnie praktycznie podwojenie zasięgu (do 20 tys. stacji) praktycznie bezkosztowo. Oprócz tego nowe inwestycje na pół.

  • 1

    63. ~kikulo  2011-05-31 18:20:07  host: 89-74-6-52.dynamic.chello.pl

    61. tesla, dodam tylko, że na północy leci swap na Nokii. Pracownicy z inwestycji mają mieć gwarancje zatrudnienia tylko na rok(potem 40% redukcja), co w sumie pokrywa się z tym co mówisz.

  • 3

    64.  2011-05-31 18:37:45

    @63, termin "gwarancja zatrudnienia" to pewne nadużycie semantyczne. Chodzi o to żeby zrobili przez rok czarną robotę z którą nie poradził by sobie np taki Emitel a potem do zwolnienia. Pewne rzeczy należy nazywać po imieniu.

  • 1

    65. ~kikulo  2011-05-31 18:47:39  host: 89-74-6-52.dynamic.chello.pl

    64. tesla, tzn. na początku pewnie chodzi o redukcje, bo przecież będą mieli podwojone działy (z Centertela i Ery), a potem pewnie wezmą jakiś młodych (czytaj tańszych) do przyuczenia.

  • 1

    66. ~  2011-05-31 18:48:20  host: z30-09.opera-mini.net

    czyli na kazdym maszcie bedą teraz bts i nodeB obu operatorów? Wytlumaczcie to w bardziej przystępny sposób

  • -1

    67. ~  2011-05-31 18:56:37  host: cjh49.neoplus.adsl.tpnet.pl

    próbują gonić play ale cchyba już za pózno pleja anie dogonią

  • 1

    68. ~  2011-05-31 18:57:39  host: z13-14.opera-mini.net

    @tesla. To znaczy że żaden z operatorów nie będzie miał więcej pasma radiowego niż ma obecnie po powstaniu tej spółki. Nastąpi tylko zagęszczenie btsów nodeb dla każdego z nich. Myślałem że połączą też swoje pasma radiowe i przez to znacznie wzrośnie pojemność sieci.

  • 1

    69.  2011-05-31 19:25:58

    @66 wyglada to tak, jakby tam gdzie sa podwojne anteny obu operatorow jedna miala zniknac, a druga bedzie siala sygnal obu operatorow. tam gdzie jest tylko orange pojawi sie era i odwrotnie. na roaming nie ma co raczej liczyc.

  • 0

    70. ~mirekb  2011-05-31 20:38:53  host: apn-77-112-44-133.dynamic.gprs.plus.pl

    @61 widac zwodowca.podziwiam.jednego nie rozumiem:maja brac razem juz infre np hsdpa/hspa dc od zte??jak mozesz rozwin wątek wyczerpująco.dotychczas bylo duzo huawei a zte to ma u nas chyba tylko nordisk na cdma

  • 1

    71. ~  2011-05-31 21:48:04  host: 46-dzi-10.acn.waw.pl

    tesla: ale przecież TP właśnie sprzedaje Emitela funduszowi więc czemu to Emitel miałby zająć się obiema sieciami?

  • 1

    72. ~  2011-05-31 21:58:45  host: 46-dzi-10.acn.waw.pl

    Na wsiach już nie będą stały maszty obu operatorów koło siebie. W dużych miastach chyba będzie mniej zmian co do redukcji stacji a raczej to spowoduje zwiększenie ilości obu operatorom. W zdublowanych miejscach Networks! będzie wypowiadał umowy najmu czy musi poczekać jeśli te są terminowe?

  • 2

    73. ~kello  2011-05-31 22:09:44  host: apn-95-41-106-72.dynamic.gprs.plus.pl

    Ciekawe to wszystko. Pierwsza taka inicjatywa. Ciekawe co beda znaczyc wspolne zakupy sprzetu. Juz zaczynaja sie przymiarki do pewnego chinskiego sprzetu (nie huawei) na polnocy Polski (testy). PTC silnie siedzialo w E///, Orange w NSN, teraz pewnie wygra HW albo ZTE.... i bedzie trzeba dygac za kazdym zepsutym modulem na gore... A czy spolke przejmie Emitel to nie wiem. Kiedys byla mowa o jakims dostawcy sprzetu typu alcatel, e///

  • 2

    74. ~  2011-05-31 22:20:59  host: 46-dzi-10.acn.waw.pl

    kello: PTC w Ericssonie jest tylko w aglomeracji warszawskiej, dopiero niedawno zakończył się też swap NodeB ze starego Siemensa na E///, jest HSPA+ DC i co teraz z tym sprzętem? Orange nie ma jeszcze HSPA+ DC w aglomeracji na swoim MSN... Play był szybszy.

  • 2

    75.  2011-05-31 22:25:12

    @68 pisałem wcześniej że kanały są przypisane do operatorów, na obecnym etapie nie do przejścia. @70 ZTE daje RRU o większej mocy niż Huawei. Pieniądze te same a możliwości znacznie większe. @71 a za ile TP sprzedaje Emitela? Za około 2 razy więcej niż jest wart. Pomyśl co TP musiała obiecać funduszom które kupiły Emitela, że tak przepłaciły?

  • 1

    76. ~  2011-05-31 22:44:25  host: 46-dzi-10.acn.waw.pl

    W takim razie rozumiem o co chodzi...

  • 0

    77. ~  2011-06-01 14:10:10  host: cjk94.neoplus.adsl.tpnet.pl

    T-zdziera pewnie zacznie 1 września z samego rana a orencc pewnie przyłączy się w okolicach 17 września

  • 0

    78. ~  2011-06-01 20:56:54  host: 89-72-125-0.dynamic.chello.pl

    @61 - Duzo ci sie wydaje i smieszne sa twoje twierdzenia ze finalnie utrzymanie sieci dostanie emitel, jak kazdy wie ze maja gwarancje FLM tylko do 2014 :) Utrzymanie zas sieci to nie FLM, ktory moza latwo zlecic ... Co do zas warunkow dzialania NetWorkS! to niewiele mozna powiedziec skoro dopiero firma powstala a spekulowanie tera jak to bedzie dzialalo i kto bedize dostawca o jak pisanie patykiem na piasku ;)

  • 1

    79.  2011-06-02 12:45:37

    @78, more czytałeś chyba artykuły na którym się opieram... Czytaj ze zrozumieniem.

  • 0

    80. ~  2011-06-03 01:13:19  host: ip95.elektrosat.pl

    Interesujące przedsięwzięcie, napewno użytkownicy tych sieci zyskają na tym. A tak przy okazji, moje pytanie ma związek z internetem mobilnym. Chciałbym dowiedzieć sie czy ktos z Was skorzystał z promocji Orange Combo?

  • 0

    81. ~wdada  2011-12-27 10:32:09  host: acwq148.neoplus.adsl.tpnet.pl

    i od stycznia masa ludzi pójdzie na bruk :(((((((((((((((((((

Dodaj swoją opinię