Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Orange: G.fast, czyli 500 Mb/s po miedzi

Orange: G.fast, czyli 500 Mb/s po miedzi

LuiN 31 Lipca 2015 12:02

9 4

W lipcu laboratoria Orange Labs przeprowadziły pierwszy test technologii G.fast. Polegał on na uruchomieniu w tej technologii wszystkich usług z pakietu FTTH, tj. usług telewizyjnych (HDTV), głosowych (VoIP) oraz Internetu w profilu 300/30 Mb/s.



Testy przeszły pomyślnie i już wkrótce Orange rozpocznie przygotowania do pilotowego świadczenia usług z wykorzystaniem G.fast. Dla klientów znajdujących się w zasięgu usług oznacza to szybki (powyżej 500 Mb/s) transfer danych z wykorzystaniem linii miedzianej.




Technologia G.fast jest przeznaczona do budynków, w których niemożliwa jest instalacja światłowodu bezpośrednio w mieszkaniu klienta (FTTH). Rozwiązanie to część koncepcji DLA (Drop Line Agnostic), która zakłada wykorzystanie różnych mediów transmisyjnych dostępnych u klienta, takich jak linia miedziana, kabel koncentryczny lub przewód ethernetowy.

Pilotaż łączy opartych na technologii G.fast ruszy pod koniec tego roku.

Źródło tekstu: Orange     

Dodaj do:

Tagi: g.fast | orange

w sumie: 35
  • 1

    17. ~vdsl  2015-07-31 16:34:46  host: 160.83.30.185

    Fajny filmik (po angielsku) porownujacy VDSL oraz G,Fast: http://tlp.is/73a

  • -2

    18. ~  2015-07-31 17:34:21  host: user-164-126-178-91.play-internet.pl

    @15, faktycznie, Vectra lepsza! Moja siostra ma do 80Mbps gdzie realnie prędkość nawet do 30Mbps nie dochodzi :) Ale nie, Vectra jest super a Orange ssie! :)

  • 3

    19.  2015-07-31 17:34:41

    Ktoś się orientuje jaki to ma zasięg? Ja po szybkim przeszukaniu Google widzę, że już po 0,5 km G.Fast jest trudno konkurować prędkością z ADSL2+. Jakiś znawca może się wypowie?
    Jeżeli to naprawdę będzie szybkie do 0,5 km to nie wróżę Orange powodzenia bo:
    1. W miastach jest duża konkurencja która miażdży ofertę Orange.
    2. Na wsiach tam gdzie ludzie by to wzięli to DSLAM nie stoi co pół kilometra długości linii tylko co 2-5 km.

  • 3

    20. ~  2015-07-31 17:50:37  host: user-94-254-198-29.play-internet.pl

    Tak a DLM obetnie te szybkości do 1 mega.

  • 2

    21. ~  2015-07-31 17:59:49  host: 78.10.172.21

    istotna jest Gwarancja najniższej transmisji danych i pewność, że wskaźnik najwyższej prędkości będzie nawet kiedy z internetem będą połączeni wszyscy klienci sieci.

  • -2

    22. ~tramalukta death euthanasia  2015-07-31 19:25:25  host: 87-205-238-86.adsl.inetia.pl

    Ja tam kocham neostrade! Tylko neostrada!

  • 2

    23. ~  2015-07-31 21:39:45  host: abgm40.neoplus.adsl.tpnet.pl

    No to czekam niecierpliwe. Może Neostrada w pracy przyspieszy (umowa na 10 Mb/s, realnie około 0,5 - 1,5 Mb/s, jak czasami trafi się 3 Mb/s to jest już święto). Może z 500 Mb/s w umowie będziemy w końcu mieć realnie te 10 Mb/s.

  • 3

    24. ~konio  2015-07-31 21:54:42  host: host-46-174-4-30.myslenice.net.pl

    No to już widzę jak Orange za 2 lata uruchomi usługę w całym kraju! Tylko zasięg 250m- 300m po kablu miedzianym od centrali dla 100Mb/s. Kto ma taką linie w Polsce? Są przypadki, ludzi którzy mieszkają 20m od centrali (dosłownie przejść na drugą stronę ulicy) a linie mają po 500m (co i tak jest sukcesem!). Orange śpi a od czasu do czasu mami ludzi pustymi obietnicami. Czekają jak mali skończą inwestycje w FTTH dotowane przez UE a wtedy zacznie się batalia o wpuszczenie na ich światłowody bo przecież były wykonane w części za publiczne pieniądze. Ciekawi mnie jedno na jakich warunkach były przyznawane dotacje czy czasem nie będą musieli po jakimś czasie udostępnić infrastrukturę?

  • 2

    25.  2015-07-31 22:35:18

    Kolejna oferta teoretyczna. VDSL nawet w samym Krakowie mało komu są w stanie świadczyć VDSL-a ale już robią skok na g.fast
    A idźcie w cholerę bajkopisarze, frajerów szukają! Gdyby upc się tak jak orange "rozwijało" to by dziś mieli 10Mb max do zaoferowania. Ten cały orange jest żałosny, żadnych inwestycji przez ostatnie kilkanaście lat żeby poprawić ofertę szybkości neta w bloku.

  • -3

    26. ~  2015-08-01 10:36:44  host: dzv135.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Większość z Was nie przeczytała artykułu ze zrozumieniem,bo piszecie o długich pętlach.G.fast będzie stosowane w blokach,gdzie nie można bezpośrednio do mieszkania doprowadzić światłowodu,natomiast można do bloku np.do piwnicy.Chodzi o to że spółdzielnie i wspólnoty nie zgadzają się na wiercenie po piętrach,więc problemem jest właśnie połączenie z piwnicy do lokalu.Większość mieszkań w blokach ma połączenie linią miedzianą,lub aluminiową do piwnicy, więc naturalnym jest ich wykorzystanie.Przy okazji dla chwalących LTE polecam przeczytać świetny artykuł : "LTE! Halo, tu Ziemia!"

  • 0

    28. ~  2015-08-01 17:07:50  host: user-94-254-193-49.play-internet.pl

    Oni chyba sobie myślą że miedź ma nieograniczoną przepustowość...

  • 2

    29.  2015-08-01 20:48:11

    @26 i po co bajeczki opowiadasz? Oni szafy ONU do VDSL-a nie potrafią pod blokiem postawić (nie mówiąc o ADSL-u gdzie z osiedla na którym stoi koło 20 bloków 10 piętrowych linia kablowa do centrali ma jakieś 3km. Pytam się z czym do ludzi? Dla nastu tysięcy mieszkańców nie mogą nic zrobić.................a mu się marzy g.fast :D Przecież nie będą tego radiem do bloku dostarczać. UPC ma pod blokiem zielone szafki na 2 klatki każda i w każdej szafce wiszą modemy kablowe gdzie jest przejście z ich traktu dosyłającego na linie koncentryczne - sta każdy abonent UPC nie ma dłuższej linii niż te 100m. Da się?
    Pamiętam gdy w UPC wchodziło 250Mb najpierw duże miasta i po praktycznie roku już na 90% swojej infrastruktury ludzie z pocałowaniem w d... mogli zapinać się na najszybszą usługę.
    Więc żadnego czarowania. Ten obecny śmieszy VDSL jak już wszedł to grubo ponad 3 lata i jak go nie widziałem tak pewnie już nie zobaczę u siebie w bloku, mogę sobie sprawdzać do usranej śmierci co mi mogą zaoferować i wychodzi, że tylko neo do 10Mb, śmiech na sali.

  • 3

    30. ~  2015-08-02 09:52:59  host: user-94-254-193-49.play-internet.pl

    Wydaje się, że Orange nie inwestuje. Tam gdzie są budowane nowe osiedla to jeszcze może sieć zrobią ale na istniejących to raczej nie bo po co... Z taką polityką to daleko nie zajadą. Nic dziwnego że wciąż jest jak to mówił pan B. "presja" :)

  • 1

    31. ~rabin Szejnfeld  2015-08-02 12:01:56  host: n24-03-02.opera-mini.net

    G fast wzięło się od punktu G?

  • 3

    32. ~gosciu  2015-08-02 16:31:35  host: 207.141.236.194

    Juz widze za miesiac reklamy w TV radiu gazetach orange internet w nowej technologji suer szybki i gwiazdeczka. Usluga nawet gdyby sie upowszechnila swiadczona bedzie promilowi klientow

  • 0

    33. ~  2015-08-03 10:05:36  host: user-46-113-102-245.play-internet.pl

    Kiedy będzie można wyłączyć DLM?

  • -1

    34. ~  2015-08-03 11:10:11  host: habibi.gts.pl

    @26 Otóż to, opisywany jest odcinek po budynku a trolle ujadają na połączenie na odcinku mieszkanie centrala. A wystarczy przeczytać tekst uważnie :)

    @29 Co ma piernik do wiatraka? Informacja mówi o technologii w której konwersja medium odbywa się w punkcie koncentracji usług w budynku (np. piwnica) na miedź budynkową i dzięki temu bez inwestycji w infrastrukturę można oddać szybkie łącze do klienta.
    Nie jest napisane nic ani w artykule ani w wypowiedzi do której (chyba bez przeczytania całości się odnosisz) o jakości infrastruktury, projektów czy samych instalacji. A co do jakości UPC, to jakby dobrze się wczytać w komentarze klientów WSZYSTKICH providerów, to nie ma na rynku idealnego i z każdym są jakieś problemy, wiec nie ma co się zapowietrzać niepotrzebnie :)

  • 0

    35.  2015-08-04 17:39:17

    @34 gdzie ty człowieku masz coś takiego jako "punkt koncentracji usług" w wydaniu orange? Zardzewiała skrzyneczka pod sufitem w piwnicy gdzie w formie wielkiej plątaniny drucików miedzianych różnej maści "linie abonenckie" z klatki schodowej wchodzą na zbiorczy kabel n-parowy, który po drodze ma jeszcze kilka krosowych szaf kablowych zanim po 3km dotrze do centrali, g-fast będzie śmigać pełną para.... Te wymarzone punkty koncentracji to masz w bloku, który postawili w zeszłym roku, bo nie opłaca się ciągnąć kilometrów 100 par miedzianych więc stawiają szafę ONU. Do istniejących bloków na wieloletniej miedzi nic nie dostawiają.
    Korzystałem z TP przez jakieś 5 lat i zdanie sobie wyrobiłem, infolinia "nic nie mogę". Awaryjność zdecydowanie mam mniejszą w UPC i przynajmniej to co w tabelkach na stronie osiągalne od kopa, a nie błaganie na kolanach "kiedy kochana orange zrobi modernizację swojej lichej sieci na osiedlu"
    Jak ktoś w upc wisi na jakimś złomie technicolor i podobnych paściach to faktycznie problemy murowane jak pół rodziny z neta korzysta intensywnie. Statystycznie upc jednak wypada lepiej od orange, bo ci pierwsi mając swoją sieć dbają o nią (przynajmniej w mojej okolicy), a nie jak orange jest bo jest jakoś będzie najwyżej potencjalnemu damy brak możliwości technicznych i po sprawie, nie będziemy inwestować.
    Gdzie jest problem aby takie orange oferowało neo 10Mb za 49zł i koniec opłat.
    Lepiej niech potencjalny klient w mieście idzie do konkurencji....
    Tak samo jak budki wycinają w pień, zamiast dać tam aparaty wrzutowe na monety (jak np. w niektórych szpitalach) i zawsze by te kilka złotych wpadło z tego. Z tej firmy już nic dobrego nie będzie. Kilka lat padnie to, wyniosą się z Polski i przejmie to ktoś może normalny, bo póki co równia pochyła.

  • 1

    36. ~konio  2015-08-04 17:53:51  host: host-46-174-4-30.myslenice.net.pl

    @34 Co ty gadasz "bez inwestycji" toż to bzdura i wprowadzanie w błąd! Do budynku trzeba doprowadzić światłowód i postawić centrale, wyposażyć w karty. A to wszystko kosztuje! Taka inwestycja jest niewiele tańsza od GPON. To fakt, że chodzi w artykule o FTTB. Tylko, że w blokach i na osiedlach klientów Orange ma jak na lekarstwo z kablówkami będzie im ciężko konkurować. Opłacalność inwestycji nie wielka, no chyba, że dadzą 300/30Mb/s za 40zł i zrezygnują z opłaty za utrzymanie łącza a na to się nie zapowiada!

  • 0

    37. ~silvestri  2015-08-24 10:01:57  host: bwi235.neoplus.adsl.tpnet.pl