Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Orange France oskarża Free Mobile o nadużywanie zasobów jego sieci

Orange France oskarża Free Mobile o nadużywanie zasobów jego sieci

LuiN 14 Lutego 2012 17:13

0 0

Orange France narzeka, że jego nowy lokalny rywal - Free Mobile - nadużywa porozumienia między operatorami i kieruje nieproporcjonalnie dużo ruchu do sieci Orange. Free Mobile zdobył 2 mln klientów w nieco ponad miesiąc działalności.



Zdaniem Orange France, aż 97% ruchu pochodzącego od 2 mln klientów Free Mobile powoduje problemy z pojemnością sieci Orange w niektórych regionach. Tymczasem Free Mobile musiał zapewnić zasięg dla 27% populacji kraju by móc wystartować z komercyjnymi usługami i móc podpisać umowę roamingową z lokalnym operatorem - trafiło na Orange France.




Pod koniec stycznia sieć Free Mobile oskarżona została o wyłączanie swoich stacji bazowych (już po komercyjnym starcie usług), co obecnie sprawdzane jest przez ARCEP - francuski organ regulacyjny ds. telekomunikacji. Jak dotąd jednak regulator nie znalazł dowodów by nadajniki rzeczywiście były przez Free Mobile wyłączane.

Sieć Free Mobile wystartowała 10. stycznia, proponując klientom nielimitowane rozmowy krajowe oraz do 40 krajów Europy i USA. W cenę abonamentu wliczone są również wiadomości SMS i MMS, a także 3 GB na transmisję danych. Za to wszystko zapłacić trzeba zaledwie 19,99 euro lub 15,99 euro, jeśli klient korzysta też z oferty Internetu Free. Oferta sieci zainspirowała zarząd P4, o czym szerzej pisaliśmy w tej wiadomości.

Źródło tekstu: mobilebusinessbriefing, wł     

Dodaj do:
w sumie: 41
  • 1

    23. ~  2012-02-14 19:53:39  host: aarx15.neoplus.adsl.tpnet.pl

    szkoda ze w Polsce nie ma takich ofert Play przy tym się chowa.

  • 0

    24. ~  2012-02-14 20:03:42  host: public-gprs152131.centertel.pl

    Nie ma i nie będzie. A dobre od Free szybko się skończy. Prezentów w dzisiejszych czasach nikt nikomu nie robi.

  • -1

    26.  2012-02-14 20:42:20

    Zainspirowalo P4 do gadania i nic wiecej - w ofercie zmian brak... Co do samego Newsa to zycze jak najlepiej Free Mobile, ale nie dziwie sie tez Orange. Tam nie ma tak jak w Polsce, Zysk z obslugi roamingu krajowego dla Orange jest niewielki a przede wszystkim to wlasnie oni a w zasadzie ich siec pada ofiara sukcesu nowego operatora. Pomaranczowe lampki pala sie na BTSach ;)

  • 0

    27. ~ala  2012-02-14 21:06:06  host: public-gprs344184.centertel.pl

    w PL, aby coś zyskać, musimy być w tej samej sieci - najbliżsi choć.

  • 0

    28. ~  2012-02-14 21:50:27  host: 77-255-162-169.adsl.inetia.pl

    14@ Komunikat Sieć zajęta ciągle widywałem w Orange i to jako ich klient abonamentowy. Jakoś po przejściu do Play nie mam tego problemu. Po pojawieniu się możliwości logowania Play do Orange przełączyłem telefon na tą sieć i co? To samo, częsty komunikat sieć zajęta. To Orange to jakieś nieporozumienie a w 3G nic nie inwestują

  • 0

    29. ~playowiec  2012-02-14 22:24:05  host: ip-78-30-110-178.free.aero2.net.pl

    Ja bym się cieszył na miejscu Orange,że dużo sprzedają minut dla FRee,chyba że ich boli nowy operator...

  • -1

    30.  2012-02-14 22:49:43

    17. - myślisz? Dla kogo? Ja na pewno bym nie skorzystał bo płącę nieco ponad połowę tego za to zco potrzebuję i płącenie kilkadziesiąt złtych więcej za coś czego nie potrzebuję, byłoby argumentem, zęby mnie debilem nazwać ;-)

  • -1

    31.  2012-02-14 22:51:15

    Przepraszam za literówki i te ogonki polskie - jak zmienię komputer i klawiaturę to się nie będzie powtarzać - szybciej piszę niż klawisze odskakują ;-)

  • 1

    32.  2012-02-15 00:39:43

    W Polsce no-limit na rozmowy ( bez sms ) kosztuje 250 zł ... a dla Francuzów te 20 euro to jak dla nas 20 zł ...

  • 2

    33.  2012-02-15 07:15:42

    No niestety widac jaka jest przepasc cenowa miedzy mobilnymi uslugami u nas i w Europie Zachodniej...

  • 2

    34. ~xx  2012-02-15 08:01:50  host: 46.7.245.235

    Ale w czym problem ? Orange myslalo ze podpisze umowe a klient bedzie mial po roku 200-300 tys uzytkownikow, i sie przeliczyl. Wiec niech albo zerwie umowe i wyplaci umowne kary, ale dostosuje swoja siec! Zadne priorytety, zadne narzekanie! To jest umowa za ktora Free placi wiec w czym problem ?? To jest tak jakbyscie zamowili internet 50Mbit a pozniej operator narzekal ze sciagacie pliki a on myslal ze odwiedzicie kilka stron i pare e-mail sciagniecie..

  • 0

    35. ~xxx  2012-02-15 08:03:00  host: 46.7.245.235

    Ja mam no limit za 30 euro, i do tego to 30 euro zostanie u nmie na koncie i dodaj mi gratis kolejne 20. Do PL mam 13 EuroCentow.

  • 0

    36. ~  2012-02-15 08:55:14  host: host-217-172-234-253.gdynia.mm.pl

    czytam te niektóre "mądre" wypowiedzi o nierównym traktowaniu swoich i obcych i juz wiem, ze jestem w Polsce - niedawno był artykuł o płatnosciach karta - sklepikarze narzekali, że oni to nie chcą by klienci płacili karta, bo za to musza płacić.... ALE nikt ich nie zmusza do montowania terminali do kart i zarabiania w ten sposób, jak i Orange nikt nie zmusza do zarabiania na ruchu Free... ludzie zastanówcie sie, skoro większość MVNO w Polsce leci na Plusie, to znaczy, ze ten Plus na tym ZARABIA - wyzbądźcie się tej socjalistycznej, PRL-owskiej mentalnosci!

  • -1

    37.  2012-02-15 08:58:38

    #34 Problem jest w tym, ze Orange musi swiadczyc uslugi. To nie jest normalna umowa handlowa. Podobnie jest w Polsce. Gdyby zadna z firm nie chciała swiadczyc uslug dla P4, to ktoras zostala by do tego zmuszona przez regulatora.

  • -1

    38.  2012-02-15 09:03:13

    #36 Nie oceniaj wypowiedzi innych, bo Twoja swiadczy o nieznajomosci organizacji rynku telekomunikacyjnego. Operatorzy infrastrukturalni maja obowiazek swiadczenia uslug dla MVNO. Czestotliwosci nie sa z gumy, wiec gdyby nie mieli takiego obowiazku, to by wykanczali konkurencje nie wpuszczajac jej. Temu wlasnie sie zapobiega.

  • 1

    39.  2012-02-15 09:18:45

    a-go: a które konkretnie przepisy i jakiej ustawy nakazują świadczenie usług dla MVNO?

  • 0

    40. ~  2012-02-15 10:50:07  host: host-217-172-234-253.gdynia.mm.pl

    do 38 - nie wiem czy faktycznie tak jest Free to nie MVNO skoro musiało mieć własne nadajniki - czytać tekt ze zrozumieniem! Podałem przykład play i MVNO, bo Plus na tym trzaska kasę - zawsze jak jest jakieś MVNO to dziwnym trafem ma umowe z plus, nie z T-mobile czy Orange, czy od jakiegoś czasu Play. Za darmo roaming wewnetrzny nie jest swiadczony - a ceny sa takie - jak to lepiej wiedzą ci, którzy sa specjalistami, ze ten kto udostepnia sieć na tym zarabia i to nieźle. zawsze mozna zwinać biznes i zająć się sprzedażą marchewki, oczywiście bez terminala na karty... :)))

  • 0

    41.  2012-02-15 10:58:56

    @29 wszystkich boli tutaj to co zrobil Free. Zarowno MNOsów jak i MVNOsów. Wszyscy musilei obnizyc oferty. Jak na razie z tutejszej wielkiej 3ki tylko trzeci op - Bouygues Telecom wprowadzil w ofercie B&You taka sama taryfe. Pozostali obnizyli ale wciaz za te sama cene daja troche mniej. SFR ma RED (za 20 euro nie ma netu w cenie) a Orange probuje sil ze swoja submarka SOSH. Free zdobylo mase klientow glownie w duzych miastach przez co przeciazaja zapchana juz siec OFr. Tu prawie kazdy ma smartfona i sieci sa naprawde na maksa przeciazone. Dodatkowy ruch przeklada sie na QOS przez co klienci Orange dostaja po glowie. Umowa z free zawierala znacznie mniejsze estymacje ruchu niz jest to obecnie.

  • 0

    42. ~Rafiki  2012-02-15 23:41:48  host: host-87-101-68-192.nowiny.net

    Co za problem zbić ich na sam koniec kolejki na najniższym priorytetem, tak żeby nawet MVNO i prepaid byli przed Free. Oczywiście Free mogło się przed tym ustrzec w umowie, ale Orange może to tłumaczyć właśnie problemami z siecią przez zbyt duży ruch generowany przez Free. Oj chyba trzeba FT podesłać starą ekipę z TP sprzed 10 lat ;)

  • 0

    43.  2012-02-16 20:26:39

    #39 WiekT. Nie wspominalem o przepisach i ustawach, ale o organizacji rynku. Czy uważasz, że jeśli operatorzy infrastrukturalni nie chcieli by podpisac umowy z jakims MVNO (lub nowym operatorem), to nie wkroczyl by regulator?

Dodaj swoją opinię