Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Orange Cash, czyli płatności zbliżeniowe oparte o NFC

Orange Cash, czyli płatności zbliżeniowe oparte o NFC

sirmark 15 Października 2012 10:45

0 0

Orange wprowadza płatności zbliżeniowe w telefonach oparte o NFC. Usługa Orange Cash przygotowana wspólnie z mBankiem i MasterCard Europe dostępna będzie komercyjnie od 1. listopada.

Orange Polska już w marcu 2011 r. uruchomił pilotażowo płatności zbliżeniowe w technologii NFC sim-centric. Skorzystało z niej blisko 2000 klientów. Teraz Polska będzie trzecim krajem po Francji (2010 r.) i Wielkiej Brytanii (2011 r.), w którym oferta Orange wystartuje komercyjnie.

Jestem przekonany, że dzięki prostocie i wygodzie usługi Orange Cash, nasi klienci chętnie będą poznawać zalety technologii mobilnego NFC. To kolejny krok, który sprawia, że smartfon staje się zdecydowanie czymś więcej niż tylko urządzeniem do rozmawiania, pisania i surfowania po Internecie. Cieszę się, że jako pierwsi wprowadzamy mobilną usługę NFC na masową skalę. Liczymy, że w przyszłym roku może z niej skorzystać nawet kilkaset tysięcy klientów - mówi Maciej Witucki, prezes Orange Polska.

Polska jest liderem płatności zbliżeniowych. Prawie 90 tys. terminali płatniczych (32% czytników na rynku) obsługuje już transakcje zbliżeniowe, a co czwarta karta na rynku to karta NFC.

W ciągu ostatnich 4 lat Polska stała się niekwestionowanym liderem rozwoju płatności zbliżeniowych. Ponad jedna trzecia terminali płatniczych wspiera już technologię Mastercard PayPassTM, a ponad 10% wszystkich transakcji kartami MasterCard w Polsce jest dokonywanych za pomocą PayPass. Pod względem miesięcznej liczby takich transakcji jesteśmy w pierwszej trójce państw na świecie. - podkreśla Paweł Rychliński - Cluster Head of MasterCard Polska, Ukraina, Rumunia, Bułgaria i Bałkany.




Karta mBank MasterCard Orange Cash, to połączenie karty SIM Orange i karty przedpłaconej mBanku, dzięki której można płacić zbliżeniowo telefonem komórkowym wyposażonym w moduł NFC (Near Field Communication). Płatności tego typu można dokonywać we wszystkich sklepach i punktach usługowych oznaczonych logo Master Card PayPass. Karta SIM Orange Cash umieszczona w telefonie pozwala na wygodne płacenie przez jego zbliżenie do terminala płatniczego PayPass, a także może być wykorzystywana do transakcji internetowych oraz płatności zdalnych MasterCard Mobile.

Z nowej usługi może skorzystać każdy klient Orange, który podpisując lub przedłużając swoją umowę na telefon komórkowy wybierze aparat telefoniczny z technologią NFC. Wraz z nim otrzyma bezpłatnie kartę SIM mBank MasterCard Orange Cash wraz z numerem rachunku, na który może przelać środki służące później do transakcji zbliżeniowych. Ponieważ będzie to forma elektronicznej portmonetki, to transakcje będą wykonywane tylko w oparciu o środki dostępne na rachunku karty. Saldo i historię transakcji będzie można sprawdzić na stronie internetowej lub za pomocą dedykowanej aplikacji.

Karta bankowa umieszczona na SIM jest anonimowa. Klient może jednak zdecydować się na bezpłatną rejestrację karty w mBanku. 20 tysięcy klientów, którzy zarejestrują swoje karty jako pierwsi, otrzymają dodatkowe 15 zł na rachunek swojej karty. Ponadto, każda osoba posiadająca kartę mBank MasterCard Orange Cash, może otrzymywać przez trzy miesiące zwrot 50% kwoty zasileń swojej karty (maksymalnie 50 zł/miesiąc), jeśli otworzy bezpłatny rachunek eKonto i z niego będzie dokonywać przelewów zasilających rachunek karty.

Usługa będzie dostępna na zasadach komercyjnych od 1. listopada, ale korzystając ze sklepu internetowego Orange oraz telesprzedaży, będzie można zamówić ją jeszcze w październiku.

Lista telefonów z technologią NFC w ofercie Orange: HTC One X, Nokia Lumia 610 NFC, Nokia 808 PureView, Sony Xperia S, Sony Xperia P, Sony Xperia T, Samsung I9300 Galaxy S III, BlackBerry Bold 9900, BlackBerry Bold 9790.

Źródło tekstu: Orange     

Dodaj do:
w sumie: 31
  • 1

    13. ~  2012-10-15 11:42:06  host: ip-151-248-39-14.free.aero2.net.pl

    BTW- jak usluga jest tania ( tzn bezplatna ) , to moze producenci faktycznie zaczna klepac tanie modele ( typu jakies nokie c2-02 i tym podobne z NFC- bo jak beda traktowac to jako cos super nowoczesnego ( a obecnego od dawna na rynku bankowym ) i ograniczac sie do modeli z wyzszej i sredniej polki- to sukcesow nie wroze. Szybkie rozpoczecie produkcji tanich modeli z NFC- to szansa na sukces- a ja widze, ze sie do tego nie palą.

  • 1

    14. ~  2012-10-15 11:44:59  host: ip-151-248-39-14.free.aero2.net.pl

    12* oczywiscie, zgadzam sie ze powinien byc wybor. zblizeniowo to i tak do 50 PLN i mozna ustawic limit zaplat ( prsynajmniej ja moge w moim banku )/ 24 h wiec w sumie- zaden problem ! :)

  • 1

    15. ~  2012-10-15 11:49:01  host: ip-151-248-39-14.free.aero2.net.pl

    No i jeszcze jedno- moze banki zaczna montowac czytniki nfc w bankomatach , coooo ? Bo jak dotad nie mozna wyplacic malej kwoty bez pinu. Za to widzialem takie rozwiazanie za granica- i naprawde jest to swietne ;)

  • 1

    16. ~Piotrek  2012-10-15 11:54:19  host: 188.147.151.2.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl

    technicznie czym różni się NFC do PAYPASS i PAYWAVE stosowanych w kartach zbliżeniowych?? jest "bezpieczniejsze"? szybsze? czy tylko bardziej "tredy" ? @11 u nas jest Skycash - aplikacja mobilna na telefony z możliwością podpięcia dowolnej karty płatniczej i ustawienia sobie dowolnych limitów na koncie - jeszcze tylko powinien ten Skycash wspierać telefony z NFC wtedy usługi takie jak ta Orange czy planowana T-mobile nie miałyby racji bytu. Chyba że idziemy w kierunku ludzi megaleniwych "jedna faktura" - byłaby telewizja internet telefon i rachunki bankowe wszystko jedną płatnościa w miesiącu co z tego że taniej można mieć każdą usługe "osobno" soro takie pakiety cieszą się u nas dużo popularnością a jak Orange z łaski obniży o 15 zł fakturę w promocji Combo to już jest "szał radości"

  • 1

    17. ~wojciech  2012-10-15 12:11:17  host: 77-255-65-75.adsl.inetia.pl

    @16 - dzieki za info o skycash, poogladam; a co do combo to sama racja... ludzie sa leniwi i nie chce im sie myslec... ok - wygodnie jest jak 'sie samo', ale biorac pod uwage takie orange z przerysowanym zabiegiem marketingowym, "cena wyjsciowa 100zł", doklejamy naklejke *promocja* i nową cenę 150zł... ludzie i tak się rzuca, bo w końcu to promocja...

  • 1

    18. ~HD  2012-10-15 12:17:38  host: 89-71-14-28.dynamic.chello.pl

    NIE NA TAKIE COŚ CZEKAŁEM...MAM KONTO W MILLENIUM I CHCE Z TEGO KONTA PŁACIĆ ZBLIŻENIOWO TELEFONEM.A TU TRZA MIEĆ KARTĘ PRIPEJD W MBANKU I NA NIĄ SE PRZELEWAĆ SIANO...

  • 1

    20.  2012-10-15 13:13:11

    @Wojciech, no właśnie w Orange jest jeden bank, a w T-Mobile, który nota bene wystartuje od Orange pare dni wcześniej z NFC jest oprócz mBanka również Millennium, , Polbank i Citi Handlowy. Z tego co wiem to właśnie wspomniany przez Ciebie Wallet tylko w nieco bardziej rozbudowanej formie będzie w T jako MyWallet. @18 tak jak napisałem Millenium będzie w T-Mobile, więc droga wolna do NFC stoi dla Ciebie otworem:)

  • 2

    21. ~wojciech  2012-10-15 13:57:16  host: 77-255-65-75.adsl.inetia.pl

    @20 jak to niby mialoby działać? nie wydaje mi się, żeby google pozwolilo sobie na kastrowanie swojego brandu... po wtore - jaki niby bardziej rozbudowane funkcje mialoby to oferowac? no i niestety rozwiazanie kuriozalne bo znowuz - ogranicza liste bankow 9nie mam w zadnym z wymienionych konta) i do tego jest uzaleznione od operatora. Jeszcze raz - mam karte, mam telefon z NFC, chce go przylozyc do terminala i chce, zeby mi obciazylo konto. Tadam - na diabla mi jakies smieszne porozumienia pomiedzy bankami i operatorami telefonicznymi poza ewenutalnym marketingowym napychanime kabzy tym ostatnim?!

  • 2

    22.  2012-10-15 13:59:31

    kolejny raz powtarzam, że nieporozumieniem jest te tworzenie part operator-bank, chcesz zmienić operatora - musisz zmienić bank, chcesz zmienić bank - musisz zmienić operatora, paranoja... inna sprawa, co z ludźmi którzy mają tel. z NFC kupiony na wolnym rynku?? mają się ugryźć w tyłki? jedyne sensowne rozwiązanie to płatności rozwiązane jak w Google Wallet!!! bo są niezależne od banku, operatora i każdego innego podmiotu, oraz działają na każdym tel. z NFC, bez umów i innych cyrografów... tylko potrzebna jest aplikacja pozwalająca połączyć z nią moduł NFC telefonu oraz podpiąć dowolną kartę bankową pozwalającą na płatności internetowe!!

  • 1

    23. ~luki  2012-10-15 15:03:32  host: ip-99-48.smtvsat.pl

    a gdzie no limit?

  • 0

    24. ~  2012-10-15 18:00:02  host: chaos.tpnet.pl

    Kilka dni temu podawałem link do opisu przypadku, gdy złodzieje skradzioną kartą bezstykową narobili transakcji na kwotę 3500 zł, robiąc przy tym debet na koncie na kwotę 1000 zł. A teraz mój przypadek: - Dwa tygodnie temu zastrzegłem swoją kartę bezstykowa z mBanku. Postanowiłem sprawdzić, jak działa to zastrzeżenie i spróbować zapłacić nią w sklepie. Transakcja poszła bez PIN-u i bez żadnych problemów! Teraz czekam, aż mBank obciąży moje konto, może być ciekawie.

  • 0

    25. ~robertcb  2012-10-15 20:22:30  host: acgk71.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Przydatna byłaby możliwość wypłaty gotówki z bankomatu, nawet jeśli nie mamy przy sobie żadnego przedmiotu który mógłby posłużyć do tego celu (karty płatniczej, telefonu komórkowego z aplikacją mobilną, naklejki zbliżeniowej, dowodu osobistego itp.). Można by wprowadzić kody wypłat z bankomatu które klient by wprowadzał w bankomacie i zatwierdzał PIN-em w ten sposób mając możliwość wypłaty gotówki. Klient poprzez teleserwis banku (0-800) w którym po zalogowaniu się swoim numerem klienta i PIN-em, mógłby otrzymać taki kod, który by zanotował i mógł zrealizować w bankomacie. Kod taki powiedzmy byłby ważny z 1-2 godziny, aby klient mógł po zanotowaniu udać się do bankomatu i dokonać wypłaty. Numery 0-800 są bezpłatne i dostępne z automatów (budek) telefonicznych bez karty, a w centrach handlowych i na stacjach paliw - budki telefoniczne często znajdują się w pobliżu bankomatów. Inna możliwość to dłuższe kody np. składające się z kilkunastu cyfr, podobnie jak te doładowujące telefony prepaid - ale z tym że miały by one długi czas ważności (np. kilka lat). Klient dostał by na własne życzenie np. listem poleconym od banku taki kod (jeden lub kilka) i mógłby się nauczyć go na pamięć - i również po wpisaniu tego kodu w bankomacie i zatwierdzeniu PIN-em - mógłby wypłacić gotówkę. Na podobnych zasadach działa usługa "RIA get money" z tym że ktoś wcześniej musi nabyć taki kupon i podać nam telefonicznie dane. Sam kupon ma natomiast zbyt krótki okres ważności, by warto było go wcześniej samemu zakupić i się na pamięć nauczyć jego numeru i mieć w ten sposób opisaną powyżej możliwość wypłaty gotówki. Również w ten sposób można by poprzez kogoś znajomego w czasie rozmowy telefonicznej uzyskać kod wypłaty z bankomatu za pośrednictwem aplikacji SkyCash. Jednak w obu przypadkach musimy mieć kogoś kto nam pomoże - nie możemy sami podjąć środków wcześniej zdeponowanych czy z własnego konta. Zakładam przydatność usługi w sytuacjach losowych, w których znajd

  • 0

    26. ~Jerzy  2012-10-16 11:23:30  host: 89-70-145-46.dynamic.chello.pl

    gratuluję poczucia humoru userowi skycash, ktory podpina KK do konta skycash. Zdzwon na infolinie tej firmy i np. zmien tel. przypisany do uslugi lub cokolwiek innego. Ja bym tej instytucji nie powierzał wiecej niż drobne 40 zł na bilety/parking

  • 0

    27. ~Jerzy  2012-10-16 11:24:18  host: 89-70-145-46.dynamic.chello.pl

    szkoda, że ta możliwosc jest tylko dla nowych klientów bo osobiście chetnie bym nabył ta karte

  • 0

    28. ~IceMan  2012-10-17 13:47:41  host: 195.160.253.4

    @Jerzy jak zapłacisz za wymianę karty dostaniesz nową i tyle. Nie musisz przedłużać umowy czy kupować telefonu u operatora. To wszystko. Tak czy inaczej ja czekam aż pojawi się usługa typu My Wallet gdzie będę mógł podłączyć moją kartę bez żadnych kmin z operatorem czy bankiem.

  • 0

    29. ~IceMan  2012-11-25 10:21:35  host: 178.181.125.111.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl

    Wymieniłem karte na mikroSim z NFC. Wkładam do nowego Nexusa 4 i co? NIE DZIAŁA!!!! Po dwóch godzinach spędzonych na telefonie z konsultantami Orange i mBank postanowiłem sprawdzić czy zagra to z innymi telefonami. LG 4HD, LG Vu, LG Prada P2 i nic. Na liście Orange telefonów obsługujących NFC było jeszcze LG L9 (P760) ruszyło odrazu bez żadnych aplikacji itd. Trochę się rozczarowałem. Może update oprogramowania niedługo coś zmieni i inne telefony też zadziałają.

  • 0

    30. ~nabity w NFC  2013-01-15 23:02:04  host: 77-255-2-222.adsl.inetia.pl

    Jako wielbiciel nowości zakupiłem SIM-a z NFC w Orange (czas zakupu w salonie ok 45 minut) 1 JONK włożyłem kartę do telefonu i nie działa PIN wróciłem dostałem PUKa i zmieniłem PIN uff 2 JONK aktywacja wypełniłem stosowne pola i aktywacja się powiodła ale nie dostałem obiecanych 15 pln na start 3 JONK brak powiadomienia o pomyślnej aktywacji mimo podanego nr telefonu i e-maila 4 JONK loguje się do mbank.pl/orangecash przekierowuje Cię na https://www.ibre.com.pl/mt/fragments/orangeCash/orangeCashLogin. jsp całkiem inny system BRE ni hu hu powiązany z Mbank 5 JONK infolinia 40 minut dyskusji pani sprawdza jakieś poradniki i informuje ze trzeba zasilić kartę zasilam karta dalej nie aktywna Pani cos wertuje i czyta, że zasili się jutro bo jest po 19:00 Podsumowanie: 3 godziny w plecy i co i nic NO payments no money no future Orange Cash z Mbank TO GÓWNO strata czasu i zawracanie DUPY. I potwierdza się znana teoria technokratów dasz idiocie do reki najnowsze rozwianie techniczne to on i tak popsuje. Howgh

  • 0

    31. ~Bllu-Man  2013-02-12 13:52:10  host: 195.205.87.132

    Powiem tak, przeszedłem ponownie do Orange< dla płatność NFC, ie dostałem pieprzonego listu powitalnego z numerem rachunku na który mam dokonać przelewu aby aktywować kartę bo zamawiałem telefonicznie a te listy są tylko dostępne w salonach?!! O zgrozo! Dzwonie 10 razy to na orange to na mBank to na dedykowaną infolinię mBank NFC i nic nikt nie może mi podać numeru rachunku bo mają problemy techniczne i nic się nie da zrobić i ogólnie to nadal nie działa!!! Kopia pisma powitalnego z orange? Zapomnij ! - nie ma tego w systemie nie można wysłać! I co mam kartę ale nie ma możliwości poznania numeru rachunku, czujecie ten absurd!!!! KREW ZALEWA!

  • 0

    32. ~lusia  2014-02-07 09:02:02  host: brb130.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Za Orange cash chodziłam miesiąc, bo niby nie mieli do mojego telefonu.. Za to wszystko inne działa bez zarzutu. Sim aktywowali mi w salonie wiec nie musiałam nigdzie dzwonić. Przelew zrobiłam po 21 i od razu dotarł i aktywowal kartę cash :) Dziękuję

  • 0

    33. ~em  2016-09-15 20:44:35  host: staticline-31-182-92-227.toya.net.pl

    Nie znalazłam podobnego problemu więc opiszę go tutaj. Jakieś 2 lata temu otrzymałam kartę sim do płatności zbliżeniowych telefonem (Orange Cash). Przez te 2 lata od czasu do czasu zdarzało mi się płacić. W zeszłym miesiącu karta wygasła, zostało na niej 13 zł. Dzwoniłam do Orange zapytać co zrobić, czy mogę jakoś tę kartę przedłużyć jednak na infolinii Pani nie umiała pomóc i przełączyła mnie na Orange Finanse - tam również odbili piłeczkę i kazali dzwonić do mBanku (dział kart przedpłaconych). Tutaj natomiast Pan nie był w stanie zidentyfikować moich danych. Tak jakby moje dane w ogóle nie były przekazane przez Orange do mBanku - w związku z tym na infolinii mBank też nie byli w stanie mi pomóc. Konsultant powiedział, że być może w salonie Orange mi pomogą. Brawo! 3 telefony i teraz czeka mnie wyprawa do salonu Orange i jakoś wątpię, żeby tam ktoś był w stanie mi pomóc odzyskać te pieniądze z konta bo przecież to nie oni prowadzą konto. Ktoś miał podobny problem?

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-167-191-50.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Ostatnie komentarze (wiadomości)

~Nikolas | 2017-03-29 19:18:47

U nad jest LTE prawoT Mobile pl


~jacek | 2017-03-29 19:15:28

pewnie tłucze się od patrzenia :D


frasag | 2017-03-29 19:15:17

@3: A nie wystarczy tylko naklejka "materiały niebezpieczne" ?


~Solus | 2017-03-29 19:14:28

U mnie wyświetla ze trzeba zapłacić 9pln


~przeprosie | 2017-03-29 19:12:46

Brakuje ochrony przed WYBUCHEM !!! o tym zapomnieli !!! WSTYD !!!

Ankieta

Jak oceniasz nową ofertę JA+ na kartę?

Nowa oferta JA+ Na Kartę

 

Zobacz wynik | Opinie (11)

Archiwum Ankiet