Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Orange blokuje "heavy userów"

Orange blokuje "heavy userów"

Piszemy o tym pierwsi LuiN 10 Czerwca 2016 16:31

22 11

Orange wprowadza tzw. lejek techniczny dla klientów generujących wzmożonych ruch Internetu mobilnego.



Klienci, którzy będą generować więcej niż 50% ruchu na danej stacji bazowej w ciągu ostatniej doby zostaną objęci tzw. lejkiem technicznym. Raz na dobę prędkość Internetu zostanie im ograniczona do 5, 10 lub 15 Mb/s w godzinach 7:00 - 23:00. Lejek dotyczy wszystkich klientów biznesowych, indywidualnych i nju mobile, którzy podpisali nową umowę lub aneks do już obowiązującej po 13 listopada 2015 roku.

Podstawą do założenia blokad jest par. 12, pkt. 19 Regulaminu o świadczenie usług telekomunikacyjnych z 15 listopada 2015 roku:
Zasoby Mobilnej sieci Orange są ograniczone i zmienne. Prędkość przesyłania danych w związku z korzystaniem z usług dostępu do Internetu zależy między innym od takich czynników, jak obciążenie stacji nadawczej, siły odbieranego sygnału stacji nadawczej, technologii czy maksymalnych prędkości dostępnych w urządzeniach, z których korzysta Abonent, a także od warunków atmosferycznych. Operator dokonuje pomiarów ruchu wewnątrz Mobilnej sieci Orange oraz na stykach do innych sieci, w tym sieci Internet. Mobilna sieć Orange jest monitorowana przez całą dobę, 7 dni w tygodniu. Operator dokonuje pomiarów w celu zapobiegania osiągnięciu lub przekroczeniu pojemności łączy lub Mobilnej sieci Orange oraz rozdzielenia jej zasobów w ten sposób, aby zapewnić Abonentom najlepszą w danych warunkach jakość świadczenia Usługi. Może to wpłynąć na prędkość przesyłania danych dla poszczególnych Abonentów.




Dodatkowo w par 12. pkt. 22 możemy przeczytać:
Operator stosuje automatyczne mechanizmy regulacji ruchu w Mobilnej Sieci Orange zapobiegające przeciążeniom lub przekierowuje ruch w przypadku awarii dotyczących głównych systemów i urządzeń Orange.

Zobacz: Regulamin świadczenie usług telekomunikacyjnych w Mobilnej Sieci Orange z 13.11.2015r.

Wolniejszy Internet mobilny dla intensywnie korzystających to dobre rozwiązanie?

Zdecydowanie tak
29.39%
Raczej tak
12.36%
Niczego nie zmienia
3.63%
Raczej nie
5.70%
Zdecydowanie nie
35.61%
Powinna być opcja dopłaty z zachowaniem parametrów usługi
12.01%
Nie mam zdania
1.30%

Wszystkich głosujących: 1157


Źródło tekstu: wł     

Dodaj do:

Tagi: lejek techniczny | orange

w sumie: 144
  • 1

    137.  2016-06-12 18:42:10

    słoneczny

    Oczywiście, że jest jak mówisz.
    Ja piątek dwa treningi przed GP Kanady F1, sobota trzeci trening, do tego wiadomości i telexpress w te dni i 16gb nie ma. Do tego dzisiaj mecz i wyścig i w 3 dni pójdzie 25gb.

  • 0

    138. ~MK  2016-06-12 20:14:27  host: 77-254-220-67.adsl.inetia.pl

    Panowie nie chcę psuć dyskusji, ale żeby zostać "heavy userem" to trzeba ściągać setki, gb ale w godzinę, więc przeciętny człowiek, który streamuje albo nawet co nieco torrentuje takim userem nie zostanie.

  • 0

    139. ~kokoszka  2016-06-12 20:19:15  host: public-gprs354427.centertel.pl

    o co ten płacz, jak nawet ktoś dostanie leja na 10 Mbps to nie zmieni to odczucia YT (min 6Mbps dla HD) do ściągania też wystarczy, do gier on-line również. Teraz każdy można powiedzieć ma "po równo" bo jak jest na stacji dwóch klientów strefy domowej to czemu jeden ma pogarszać warunki korzystania drugiemu, przecież obydwaj płacą tak samo ? Kwestia internetu mobilnego sprzedawanego jako domowy, to niestety każdy op tak reklamuje a ja zawsze mówię że radio "druta" nie zastąpi nigdy nawet jak wejdzie 10 G

  • 0

    140. ~Jakub  2016-06-12 21:25:35  host: public-gprs353566.centertel.pl

    A ktoś ma dane rekordowych transferów np takiego Orange?

  • 3

    141. ~Lisu  2016-06-12 23:15:54  host: public-gprs193174.centertel.pl

    Nareszcie głąb niejaki ---asf--- zbanowany. Tak należy robić z fanbojami sieci osrange.

  • 1

    142.  2016-06-13 01:14:11

    @141 Żeby to jeszcze był fanboj to pół biedy. Ale to jest hejter pełną gębą. Ma straszną fobię na punkcie sieci play.

  • -1

    143. ~Marek  2016-06-13 04:56:39  host: n07-04-03.opera-mini.net

    Z jednej strony rozumiem to posunięcie, ale zasady delikatnie mówiąc, nie do sprawdzenia przez klienta. Nigdy nie zrezygnuję z kablówki.

  • -4

    144.  2016-06-13 10:34:15

    @141 A świrów którzy zasmiecają fora należy leczyć psychiatrycznie, niech redakcja coś zrobi z tym spamerem.

  • 1

    145. ~Lisu  2016-06-13 13:04:01  host: public-gprs688782.centertel.pl

    @144 Wymusiłeś mi wczoraj pierszeństwo tym swoim cinquecentem na grońcu. Pamiętaj, że pierszeństwo ma Play.

  • -2

    150. ~  2016-06-14 01:24:54  host: n08-02-06.opera-mini.net

    plej - najgorsza sieć (pseudo) w Polsce.

  • -3

    151.  2016-06-14 10:29:14

    @142 "sieci" flej? Nie szastaj nazwami synku, gdzie ta sieć?:-O

  • -3

    152.  2016-06-14 10:30:10

    @145 "Pierszeństwo" tumanie gimbusie inaczej piszemy. Do szkoły.

  • -1

    153. ~Maciek  2016-06-15 19:40:21  host: 078088028048.dynamic-ra-05.vectranet.pl

    Ja to blokowanie rozumiem. Mam mobila w Plusie i korzystam, jak jestem poza domem. Tam też jest lejek i to jest uczciwe rozwiazanie, bo dzięki temu każdy może z dobrej jakości sieci i ze sporej szybkości lte korzystać. No ale to mo je zdanie.

  • 0

    154.  2016-06-16 00:13:49

    miało być od 7 do 23, tymczasem jest 00:13 a ja nadal mam blokadę 15Mb/s

  • 0

    155. ~pabloki  2016-06-16 00:23:21  host: user-5-173-11-98.play-internet.pl

    154 może spróbuj rozłaczyć połaczenie , wyjąć modem czy karte z routera i sprawdź jak potem leci.

  • 0

    156.  2016-06-16 00:28:34

    Jeżeli umowę podpisywałem w październiku 2015 to lejek nie powinien mnie obowiązywać?

    Dla mnie to rozwiązanie jest bez sensu. Ja ściągam duże pliki w nocy (szczęśliwe godziny), wtedy mogę spokojnie przekroczyć 50% ruchu stacji bazowej, bo jest pusta na tę chwilę. Po to chyba są pakiety, żeby ograniczyć ludziom intensywność korzystania. Po to są szczęśliwe godziny, żeby ściągać wtedy kiedy większość śpi. W nocy mogę ściągnąć nawet 150GB i mam dostać za to lejek, bo nikt inny w tą noc nie ściągał? Całkowity bezsens.

  • 0

    157.  2016-06-16 00:33:07

    @155 dalej lejek 15Mb/s

  • 0

    158. ~pabloki  2016-06-16 00:35:21  host: user-5-173-11-98.play-internet.pl

    ale napisz czy pomogło a jak nie to dzwoń do orange.

    skąd wiesz że inni nie zapuścili ściągania? do sieci nie jest podłaczony tylko ten nadajnik ale wiele. moze to obciążenie stacji , chyba że speedtest pokazuje zawsze 15,00 wtedy to lejek a jak mniej i różne to obciązenie.

  • 0

    159.  2016-06-16 00:43:19

    Jest ciągle stałe 15Mb/s

  • 0

    160. ~Kiir  2017-02-18 20:33:09  host: user-94-254-235-137.play-internet.pl

    "Ja to blokowanie rozumiem. Mam mobila w Plusie i korzystam, jak jestem poza domem. Tam też jest lejek i to jest uczciwe rozwiazanie, bo dzięki temu każdy może z dobrej jakości sieci i ze sporej szybkości lte korzystać. No ale to mo je zdanie."
    Nie, nie rozumiesz. Lejek techniczny to nie jest równy podział szybkości transferu między użytkowników danej stacji bazowej. To każdy BTS każdej sieci potrafi zrobić z palcem w rzyci i nie potrzebuje do tego lejka technicznego.

    BTS bowiem samoczynnie rozdziela transfer. Jeśli do przesyłu dołączy jeden użytkownik, szybkość transferu spada wszystkim, aby mieli dostęp do takiego samego łącza.

    Po co więc lejek techniczny? Wyobraźcie sobie, że jesteście takim heavy userem. Ze stacji bazowej korzysta w danym momencie 100 użytkowników. Stacja ma maksymalny przesył 1 Gb/s*. Co daje każdemu z was 10 Mb/s. Dużo? Dla ciebie, mamy czy taty, może nie dużo, ale na pewno wystarczy. Ale...
    10 Mb/s to bardzo mało dla przedsiębiorstwa, którego być albo nie być to możliwość przesłania kilku gigabajtów w ciągu minut czy nawet sekund. Więc jakoś muszą zwolnić ten transfer dla klienta biznesowego (w szczególności jeśli należy do segmentu tzw "klientów kluczowych", z których każdy płaci im nie kilka dych czy stówek, a kilka (-dziesiąt?) tysięcy miesięcznie i z którymi umowy mają nie na 24 miesiące a na 5-10 lat). Proste? Zrozumiałe? Jeżeli klient kluczowy, korzystający z waszego BTS zadzwoni do operatora i stwierdzi, że potrzebuje maksymalnego dostępnego przesyłu, to równie dobrze możecie dostać lejek techniczny 64 Kb/s. Niestety, polskie prawo nie przewiduje wymuszania na operatorach jakiegokolwiek minimum.

    Jedynym rzeczywistym celem wprowadzenia lejka technicznego jest stworzenie precedensu, pozwalającego zrobić dobrze "klientom kluczowym", czyli takim na których utratę operator z przyczyn biznesowych nie może sobie pozwolić

Dodaj swoją opinię