Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Oprogramowanie do analizy bilingów zdradziło Kaczmarka

Oprogramowanie do analizy bilingów zdradziło Kaczmarka

WitekT 4 Września 2007 15:55

0 0

De'billing, czyli program analizujący połączenia telefoniczne, błyskawicznie dał prokuratorom dowody i pozwolił na zorganizowanie konferencji dotyczącej Janusza Kaczmarka, byłego szefa MSWiA, już 31. sierpnia. Zdradził jego telefon komórkowy, a dokładniej jego logowania do kolejnych nadajników sieci - pisze Rzeczpospolita.

Bez odpowiedniego oprogramowania komputerowego, analiza takich danych zajęłaby śledczym długie tygodnie. Prokuratorzy korzystali ze specjalnego systemu i wiedzieli niemal natychmiast o tym, że Janusz Kaczmarek był w przeddzień akcji CBA w hotelu Marriott. Program do analizy połączeń telefonicznych wymyślili i stworzyli w 2005 roku prokuratorzy z Katowic korzystając z pomocy tamtejszego informatyka. Dziś de'billing jest podstawowym narzędziem pracy dla wszystkich prokuratorów. Działa bez zarzutu. Korzystający z niego śledczy mają tylko jeden problem: doprowadzić do tego, by dane od operatorów telefonicznych dało się pozyskiwać w formie elektronicznej. Byłoby to nie tylko wygodniejsze, ale i znacznie tańsze.




Prawdziwą rewolucję informatyczną w prokuraturach przyjdzie jednak czas dopiero za kilka tygodni. Niedawno Ministerstwo Sprawiedliwości kupiło program do analizy kryminalnej, z którego korzystają wszystkie najlepsze policje, prokuratury i służby specjalne na świecie. Dokładnie za dwa tygodnie ruszają szkolenia, na których pracownicy służb dowiedzą się, jak korzystać z narzędzia. A jest ono bardzo skomplikowane. Pozwala bowiem na analizę i wyciąganie wniosków nawet z wielowątkowych śledztw, w których przewija się wiele osób. Program jest tak trudny, że podstawowe szkolenie będzie trwać tydzień. Analiza połączeń telefonicznych jest w nim tylko drobnym fragmentem. Przede wszystkim system pozwoli na śledzenie i łączenie historii rachunków bankowych, przepływów finansowych, struktury firm czy relacji między nimi.

Źródło tekstu: Rzeczpospolita     

Dodaj do:
w sumie: 49
  • 0

    30. ~er  2007-09-04 23:35:42  host: inet20908na-1.eranet.pl

    mialo być: skoro systemy gsm identyfikują abonenta po numerze abonenta lub numerze imei lub obu wartosciach.

  • 0

    31. ~nick  2007-09-05 00:09:50  host: bartpl.com

    @Szalony: Zapinaj BTS Test jak jestes w domu. Ciezko jest zapewnic odpowiednie proporcje poziomow sygnalu na powietrzu i w pomieszczeniach jednoczesnie. Zawsze gdzies musi przechodzic granica... Zanim zaczniesz narzekac pomysl czy nie masz wiekszych zmartwien :]

  • 0

    32. ~pocominik  2007-09-05 00:17:44  host: ip-193-239-80-130.merinet.pl

    #16 w kwestii systemu billingowego zgadzam sie z tobą jak najbardziej Słowo to zostało użyte chyba tylko po to żeby Kowalski mógł je łatwo skojarzyć z siecią komórkową. W kwestii wywołania natomiast mam trochę inne informacje Po pierwsze nie VLR (visitor) tylko HLR Home Location Register Po drugie na konkretnym HLRrze (do którego przypisana jest karta SIM) znajduje sie informacja o tym do jakiej centrali (MSC) zalogowany jest telefon a dopiero tam znajdziemy informacje w jakiej lokalizacji LAC jest dany nr IMSI (to po nim następuje wywołanie) który daje nam info o SIM i dalej o MSISDN Po trzecie do BTSa nie można sie zalogować ani nie może on nic wysyłać bo jest to "zespół anten" - może to zrobić BSC - Basic Station Controler (czy jakoś tak) Po czwarte pozdrawiam i ...wyłączam telefon

  • 0

    33. ~pocominik  2007-09-05 00:26:07  host: ip-193-239-80-130.merinet.pl

    #32 miło być wywołać zamiast wysłać (bo wysłać to tylko BTS tak naprawde może :))

  • 0

    34. ~ukenamuniu  2007-09-05 00:55:48  host: nat-go2.aster.pl

    er: Tak, tylko nie rób tego... Mamy numer abonenta/użytkownika, numer karty SIM oraz numer IMEI. Numer IMEI (International Mobile Equipment Identity) jest numerem sprzętowym (urządzenia). Nie jest związany z numerem abonenta i SIM. Jak kogoś interesuje to składa się z AC (Type Allocation Code - 6 cyfr), którego dwucyfrowym początkiem jest jest Reporting Body Identifier, dalej jest dwucyfrowe oznaczenie producenta FAC (Final Assembly Code), następnie numer seryjny. Gdy ktoś rozmawia z numeru abonamentowego to sieć oczywiście zna też jego IMEI. Gdy do tego samego aparatu włoży SIM pre-paid, to sieć (służba) może go określić po znanym już IMEI. Należy więc mieć "czyste": numer i SIM oraz IMEI. Własny IMEI można sprawdzić (również bez karty SIM)wybierając *#06#. Warto znać IMEI, by w przypadku utraty aparatu operator mógł aparat zablokować. Na temat zmiany IMEI nie zabieram głosu.

  • 0

    35. ~x  2007-09-05 05:05:32  host: ekk122.internetdsl.tpnet.pl

    *34 - "Na temat zmiany IMEI nie zabieram głosu." Co tu duzo pisac, wszystko jest mozliwe :)

  • 0

    36.  2007-09-05 08:01:35

    Bardzo mi się podoba nazwa "de'bill ing" więc może obsługa nie będzie tak trudna, bo w innym przypadku to wprowadzą to tak szybko jak CEPiK ;-)

  • 0

    37.  2007-09-05 09:28:52

    32.~pocominik: Mam wrażenie że piszemy o tym samym, z tym, że ja uwzględniłem w swoim opisie tylko ostatnią część połączenia terminującego (bez opisu roli HLRa). Porządkując (w uproszczeniu): 1. Centrala GMSC otrzymuje MSISDN (numer abonenta wywoływanego). 2. GMSC wysyła zapytanie do HLR o dane do rutingu połączenia (bo tylko HLR wie w którym MSC/VLR jest MS. 3. HLR prosi MSC/VLR o tymczasowy numer "rutingowy" MSRN. 4. MSC przydziela i odsyła numer MSRN do HLRa, a ten przekazuje go do GMSC w odpowiedzi na zapytanie z pkt 2). 5. GMSC zestawia połączenie do docelowego MSC używając jako "wskaźnika" do rutingu numeru MSRN. 6. MSC wywołuje MS (paging) w grupie BTSów należących do obszaru (LA) w którym ostatnio zarejestrował się MS. Co ciekawe paging może być po IMSI, ale z kliku powodów cześciej jest używany do tego TMSI. Podsumowując: a) HLR zna tylko adres MSC i VLR (czasem też numer LMSI) b) Tylko VLR zna aktualne LA (oraz CellId z ostatniego połączenia/SMSa/Location Update, ale ten parametr nie jest używany do pagingu). c) MS nie rejestruje się ani w BTS, ani w BSC. MS rejestruje się w VLR (bazie tymczasowych gości danego obszaru/ów). d) Na marginesie: radiowcy używają określenia loguje (camp on) w odniesieniu do "tymczasowego" podczepienia się MS do danego BTSa. Oznacza to stan MS w którym nasłuchuje on informacji systemowych (w tym kanału pagingowego PCH) należącego do jednego, wybranego przez siebie BTSa. Pozdrawiam również.

  • 0

    38.  2007-09-05 09:34:30

    Uprzedzając dociekliwych jeszcze małe sprostowanie mojego postu 37, punkt 6: "MSC wywołuje MS (paging) w grupie BTSów". Oczywiście jest tak, że MSC wysyła prośbę do BSC, a dopiero BSC (kontroler stacji bazowych) wywołuje MS (paging) w grupie BTSów.

  • 0

    39.  2007-09-05 09:41:22

    Zauważyłem że (niestety) używam skrótów myślowych :) Reasumując, BTSy nie gromadzą żadnych informacji, billing nie zawiera informacji o ruchu innym niż rozmowy. Co do sprawdzenia miejsca przebywania konkretnej karty SIM, jak najbardziej pozwala na to aplikacja OMC-R. -- Komórkę trzymam w lodówce :)

  • 0

    40.  2007-09-05 09:46:56

    Bzdury ktoś wymyśla i bzdury są powtzrazne... Ciekawe po co? Oprogramowanie do ANALIZY!! Przepraszam... A kto wymyslił algorytm tej analizy? Czy oprogramowanie do tego jest potrzebne? Aż boli jak się czyta niektóre tytuły prasowe... Nie wiem dla kogo to się robi? Oprogramowanie może na tyle przyspieszyło proces analizowania (ciekawe ile tego było do analizowania, a propos?), że mogli w piątek zrobić to przedstawienie, ale niech nie wmawiają, że oprogramowaie zdradziło! Bo jeśli tak to znaczy, że mam y prokuratorów do dupy a nie do roboty w ściganiu przestepców... A jeśli coś jest do dupy, to zgodnie z obecnym standardami spuszcza się to do kanału!

  • 0

    41. ~  2007-09-05 10:02:13  host: 85.219.135.33

    "Program jest tak trudny, że podstawowe szkolenie będzie trwać tydzień." - pewnie chodzi o Excela :D

  • 0

    42.  2007-09-05 10:45:56

    I tak bedzie w zywe oczy klamal, ze mu kradziono telefon po 5x dziennie, a jego prawnik to udowodni bo pokaze bilet z meczu LA Lakers vs NY Knicks

  • 0

    43.  2007-09-05 14:49:54

    Zapominacie o jednym: Nie podsłuchiwano tylko Kaczmarka a "grupę osób". Użycie czystego telefonu i karty nic nie daje. Jak napisał ukenamuniu: wystarczy, że jeden nr jest spalony i użycie czystego nic nie daje:)

  • 0

    44. ~Lukas1850  2007-09-05 16:18:01  host: cnet-u-255-219.petrus.pl

    Cóż, nie znam się na sieciach GSM i rozwiązaniach w nich stosowanych, ale przeglądając kiedyś akta sprawy (chodziło o zabójstwo) znalazłem wydruki otrzymane od operatora z nazwami miejscowości przez które przejeżdżała osoba z telefonem - była tam cała trasa ze Szczecina do Gdańska. Dodam, że telefon należący do ofiary zabrał sprawca, po czym nie wyłączając go udał się w podróż. Wydruki otrzymano post factum, więc gdzieś musiała być zapisana informacja w zasięgu których nadajników znajdował się telefon (niezależnie od tego, czy były wykonywane połączenia, czy nie).

  • 0

    45. ~ukenamuniu  2007-09-05 16:57:02  host: nat-go2.aster.pl

    Lukas1850: tak, można śledzić zalogowany w sieci aparat. Patrz sprawa udostępniania GOPR/WOPR danych lokalizacyjnych zaginionych (z aparatem) turystów.

  • 0

    46. ~TSlot  2007-09-05 18:47:53  host: host243.emitel.pl

    Dopiero teraz mnie to tknęło, chłopaki od Ziobry mogą (wg mojej wiedzy) dostać od operatorów bilingi. To dlatego twierdzą że przy ich analizie odtworzyli położenie SIM Kaczmarka. Jeżeli udało im się faktycznie "namierzyć" abonenta, to dane te musiały być zawarte w innym niż biling, systemie. A być może takich informacji nie wolno im "pozyskiwać" ? Hmm, aż się prosi o definicję bilingu, tudzież dane, jakie on zawiera.

  • 0

    47.  2007-09-05 22:25:45

    16# TT: w Orange od jakiegoś roku timer to 6h, Era i Plus dalej 3h... Pozdrawiam :-)

  • 0

    48.  2007-09-06 11:45:39

    A wczoraj w wiadomościach (chyba w TVP1) powiedzieli, że w Katowicach stworzono program do (!!) podsłuchu rozmów telefonicznych ;-)

  • 0

    49. ~empireus  2007-09-06 19:08:18  host: ema117.internetdsl.tpnet.pl

    wlo*** nom, jestem jego tworca :D i powiem Ci,ze ten program nawet Ci kawe zaparzy... dzieci do szkoly zaprowadzi... zone zadowoli, gdy nie bedziesz juz w stanie... tylko jeszcze wciaz pracuje, co by i nas zadowolil, gdy zony beda miewac migreny ;D

Dodaj swoją opinię