Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Opłata reprograficzna przyniesie wzrost cen tabletów i telefonów

Opłata reprograficzna przyniesie wzrost cen tabletów i telefonów

orson_dzi 23 Kwietnia 2015 10:16

2 12

Wzrost cen tabletów i smartfonów na rynku krajowym nawet o 8 procent i wzrost zainteresowania ich zakupem poza Polską - takie skutki może mieć objęcie opłatą reprograficzną tego typu urządzeń mobilnych. Tak przynajmniej wynika z Raportu Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową analizującego potencjalny wpływ opłaty reprograficznej na ceny produktów nimi objętych.



Wokół opłaty reprograficznej narosło wiele kontrowersji w związku z planem objęcia nią tabletów i smartfonów. Przedstawiciele Organizacji Zbiorowego Zarządzania prawami Autorskimi (m.in. ZAIKS) argumentują, że opłata ta w świetle prawa powinna zostać przeniesiona również na te urządzenia, bo według nich są one wykorzystywane do kopiowania utworów, a zatem właściciele praw autorskich potencjalnie ponoszą stratę. Przedstawiciele producentów smartfonów i tabletów (ZIPSEE) argumentują z kolei, że zachowania konsumentów świadczą o tym, że urządzenia te służą przede wszystkim do odtwarzania utworów zakupionych w serwisach on-line (np. Spotify czy Audioteka), a zatem wynagrodzenie twórcy powinno pochodzić z tego źródła, lub też do odtwarzania utworów w streamingu (np. poprzez YouTube), a zatem nie dochodzi do kopiowania i opłata reprograficzna nie powinna mieć zastosowania. Dodają też, że objęcie opłatą reprograficzną urządzeń mobilnych spowoduje wielokrotne obciążenie konsumenta. Dodatkową wątpliwość budzi to, czy i jaki wpływ na cenę tabletów i smartfonów mogłaby mieć opłata reprograficzna. ZAIKS twierdzi, że nie wpłynie ona na ceny produktów, a Związek Importerów i Producentów Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego argumentuje, że miałaby wpływ na cenę.

W związku z powyższym Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową opracował raport, którego celem było określenie, czy i jaki wpływ na cenę produktów na rodzimym rynku miałoby objęcie opłatą reprograficzną tabletów i smartfonów. Z raportu wynika, że opłata reprograficzna wpłynęłaby istotnie na cenę urządzeń mobilnych. Największy wpływ miałaby na urządzenia w dolnym segmencie rynku tabletów i smartfonów, gdzie wzrosty cen mogłyby sięgnąć nawet 8%. W efekcie należałoby spodziewać się spadku popytu na produkty w tym segmencie, bo obecnie postrzegane są one, jako modele atrakcyjne cenowo.




Dodatkowo wprowadzenie opłaty reprograficznej dotknęłoby również polskich przedsiębiorców i producentów, będących eksporterami urządzeń mobilnych (a takich jest coraz więcej). Brak zwolnień z opłaty reprograficznej lub przewidzianego systemu zwrotu w przypadku sprzedaży eksportowej spowoduje, że produkty z Polski staną się relatywnie droższe na rynkach zagranicznych.

Z kolei importerzy smartfonów i tabletów zmuszeni będą podnieść ceny urządzeń sprowadzanych na rynek polski - mówi dr Bohdan Wyżnikiewicz, autor raportu, i dodaje - Wprowadzenie takiej opłaty spowoduje więc przesunięcie popytu z rynku krajowego do sklepów i hurtowni zagranicznych, które ze względu na niższe ceny staną się bardziej konkurencyjne w stosunku do polskich sprzedawców.

W opinii zespołu badawczego istnieje zagrożenie, że po wprowadzeniu opłaty nastąpi większy napływ urządzeń mobilnych z zagranicy, które zostaną wprowadzone na rynek krajowy z pominięciem oficjalnych kanałów dystrybucji.

Zobacz: Pełną treść raportu IBnGR

Źródło tekstu: IBnGR     

Dodaj do:

Tagi: ibngr | zaiks | opłata reprograficzna

w sumie: 33
  • 5

    14. ~  2015-04-23 12:55:52  host: user-46-113-237-173.play-internet.pl

    Organizacje Zbiorowego Zarabiania na obywatelach :D

  • 5

    15. ~uhhj  2015-04-23 12:56:18  host: aets25.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Jestem za opłatą 50pln od każdego urządzenia pod warunkiem likwidacja jakichkolwiek praw autorskich.

  • 2

    16. ~n  2015-04-23 13:15:30  host: host-62-141-225-218.tomaszow.mm.pl

    a ja jestem za wolnością. To tak jak by nakładać akcyzę od paliwa na auta. Zapłać nam 100.000zł bo wiemy, że będziesz jeździć. Niech szukają rozwiązań zgodnych z prawem a nie nakładają daniny na obywateli...

  • 4

    17.  2015-04-23 13:23:46

    Ciekawe kiedy zaczną sprzedawać samochody z "opłatą mandatową" bo jak wiadomo samochodem można przypadkowo przekroczyć prędkość lub coś podobnego...

  • 1

    18. ~Palaczek  2015-04-23 13:43:42  host: 89-70-253-236.dynamic.chello.pl

    Ja już od dawna w pl nie kupuję, wolę ściągać towary z Chin, każde w osobnej paczce coby danin nie płacić...

  • 6

    19.  2015-04-23 14:00:06

    Omszałe dziadki z ZAIKS powinni poprosić wnuczęta o pokazanie jak działa współczesny świat. Ludzie, przecież oni chcą zawracać kijem Wisłę. Jak można stosować schematy i rozwiązania z ery przed-informatycznej ( typu 'pisiont groszy' od każdej wyprodukowanej płyty czy wydanej książki ) w dzisiejszym świecie, gdzie kontent (dowolny) jest lub za chwilę będzie totalnie darmowy, dostępny, modyfikowalny itd ? Niech spojrzą na model biznesowy youtube, wyszukiwarki googla, typowego bloggera czy kanału tv typu polsat czy tvn - zarabia się najczęściej bezpośrednio lub pośrednio na reklamach. Twórcy popularnego kontentu potrafią na siebie zarobić bezpośrednio, natomiast to co chce zrobić zaiks to utrzymanie komunistycznej urawniłowki: kupię smartfon, będę na nim oglądał youtube (twórcy dostaną kasę od serwisu), ściągnę parę piosenek z np. spotify ( który zapłaci dokładnie zespołowi którego słucham) - a ZAIKS ściągnie ode mnie dodatkową kasę w ciemno i zapłaci m.in autorowi awangardowego wykonania jakiejś barokowej opery - bo przecież potencjalnie kupując smartfon mogłoby mi odbić i właśnie takie coś na nim odsłuchać. Zapłacą też z MOJEJ kasy spadkobiercom Wisławy Szymborskiej (bo mogę ściągnąć jej wiersze) oraz Małgorzacie Rozenek ( bo może mi już totalnie odbije i sieknę sobie jej fotkę jako tło). PRECZ I DEBILIZMEM I KOMUNĄ !

  • 3

    20.  2015-04-23 18:15:03

    Jakoś mnie to nie dziwi. W końcu w Polsce uważamy, że jak ludzie piratują utwory (nie oszukujmy się piratują na masową skalę) to należy im dowalić kolejny podatek. Ciekawe, ze nikomu nie wpadnie do głowy, iż jakby Polacy więcej zarabiali, a ceny utworów były niższe to może by ich po prostu było stać na to by nie piracili.

  • 1

    21. ~pabloki  2015-04-23 19:43:11  host: user-109-243-41-144.play-internet.pl

    w tym kraju który istniej tylko teoretycznie wszytko jest możliwe , nawet podatek prywatny w postaci opłaty reprograficznej. opłata taka nie ma prawa isnieć podobnie jak abonament rtv.

  • -4

    22.  2015-04-23 19:51:18

    20 - no rzeczywiście... Naiwny jesteś aż tak? KARY! Tylko karanie nauczy Polaka porządku! Od kodeksu drogowego bym zaczął.

  • -4

    23.  2015-04-23 19:55:07

    21 - dziwne, że jeszcze teoretycznie funkcjonujesz zamiast żyć w kraju , w którym twardo się po ziemi stąpa... Do wybory 200 chyba na świecie? Najlepiej gdzie abonamentu za publiczną TV się nie płaci.

  • 0

    24. ~pabloki  2015-04-23 20:20:30  host: user-109-243-41-144.play-internet.pl

    23 naprawdę jestes tak naiwny albo niemądry że twarde stapanie po ziemi w tym kraju coś da ? nie jeden twardo stapał po ziemii, dziś nie ma śladu po ich firmach( przykład z wczoraj twórca biedronki którą sprzedał a potem kolejnego dyskontu zamyka sklepy a miało być tak wspaniale). polskie firmy optymalizuja się zakładając działalośc np. na cyprze.banki wycyckały frankowców-troche mi ich szkoda właściwie za przyzwoleniem państwa. masz racje tez twardo stąpaja po ziemii . amber gold tez twardo stąpa po ziemii polskiej. masz dziwnie egocentryczne podejście do świata a ten przyklad z posta 22 o karaniu pokazuje że polak polakowi wilkiem.

  • 3

    25.  2015-04-23 20:41:57

    22 - nie jestem naiwny, jestem realistą. Ulubiona metodą polskich polityków jest zakazywanie wszystkiego od marychy po aborcję. Efekty tej polityki są niesamowite - w końcu nikt w u nas nie pali skrętów, ani się nie skrobie. wlo - najlepiej wprowadź jeszcze kary więzienia za przekraczanie prędkości, tylko pomysł najpierw gdzie upchniesz tych kierowców, bo więzienia mamy tak przepełnione, ze po wyjściu Polska płaci więźniom odszkodowania za warunki niezgodne z europejskim prawem.

  • 2

    26. ~  2015-04-23 20:56:41  host: user-94-254-198-4.play-internet.pl

    Zaiks twierdzi że ceny nie wzrosną wiec w przypadku wzrostu cen niech pokryje różnice w cenie. W ten sposób każdy będzie zadowolony.

  • 2

    27.  2015-04-23 22:08:57

    Telefony z androidem ogólnie mają bardzo małe marże, więc jakim cudem mogą nie wzrosnąć ceny? Bajki...

  • 2

    28.  2015-04-23 22:15:23

    Zaiks twierdzi, że przez opłatę nie wzrośnie cena telefonów/tabletów... mhm juz widzę jak ktoś (producent/dystrybutor/sklep) obniża swoją marże... Ciekawe czy ceny filmow/płyt/innych utworów by też nie wzrosły, gdyby ktoś wymyslił dodatkową opłatę od twórców lub zaiksu... ta.

    A i rozumiem, że w związku z tym ceny w itunesie, google play i innych sklepach z mp3 itp. zostaną obniżone o to co się płaci ZAIKSowi, bo niby czemu mam płacić dwa razy to samo?

    I co z osobami, które nie sluchają muzyki na telefonie? Czemu mają płacić za nic?

  • 3

    29.  2015-04-24 08:34:10

    Pożyjemy zobaczymy, byle nie płakali jak z akcyzą na alkohol. Spadła sprzedaż ale ludzie mniej nie piją

  • 2

    30.  2015-04-24 08:40:32

    @Nomedaj prawda jest opłata reprodukcyjna ale to inna liga urządzeń

  • 1

    31. ~xyz  2015-04-24 10:42:07  host: 94.100.245.136

    kolejny raz grupa wzajemnej adoracji czyli ZAIKS chce nieźle podoić ciemną masę....

  • 2

    32.  2015-04-24 12:51:38

    Ta opłata to absurd i zwykłe złodziejstwo. Równie dobrze można by nałożyć ją również na internet bo przecież to przez niego są ściągane te nielegalne pliki, oprócz internetu do tego procederu wykorzystywane są również urządzenia sieciowe oraz prąd, więc na nie też może nałóżmy taką opłatę. Ba, taki pirat przecież musi jakoś żyć by piracić, musi więc jeść, pić, oddychać... to może na to wszystko też niech nałożą opłatę reprograficzną... paranoja.

  • 0

    33. ~obywatel  2015-05-06 11:51:31  host: 89-69-255-124.dynamic.chello.pl

    może od razu opłatę za urodzenie się, bo przecież kiedyś dorosnę, będę prawdopodobnie coś kopiował, możliwe, że coś ukradnę, czy w inny sposób narażę osoby z którymi w jakiś sposób będę miał styczność, nie tylko artystów...

Dodaj swoją opinię