Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Opłata audiowizualna zastąpi abonament. Zapłaci każdy, niezależnie od rodzaju posiadanego odbiornika

Opłata audiowizualna zastąpi abonament. Zapłaci każdy, niezależnie od rodzaju posiadanego odbiornika

LuiN 12 Września 2013 10:35

3 13

juliusz braun Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego już wkrótce ma rozpocząć prace nad projektem ustawy medialnej, zgodnie z którą opłata audiowizualna zastąpi abonament. Jak podkreśla prezes TVP Juliusz Braun, proponowana powszechna opłata audiowizualna będzie skuteczniejszym rozwiązaniem. Wpływy są nieco wyższe, ale wciąż obracamy się w sferze stanów bardzo niskich - mówi szef Telewizji Polskiej.

Zdaniem Juliusza Brauna najlepszym rozwiązaniem dla mediów publicznych byłoby szybkie uchwalenie nowej ustawy medialnej, która zakłada wprowadzenie tzw. opłaty audiowizualnej. Nad takimi rozwiązaniami pracuje resort kultury.

Uważam, że to jest rozwiązanie najnowocześniejsze, najlepsze, sprawdzone, akceptowane przez Komisję Europejską. Same plusy - mówi Juliusz Braun Newserii.

Zmienić miałby się sposób naliczania opłat. Nie będą one uzależnione od posiadania odbiornika telewizyjnego.

Odrywamy opłatę od posiadania jakiegokolwiek sprzętu, bo dzisiaj, kiedy program możemy oglądać na wielu różnych urządzeniach, mówienie o tym, czy ktoś ma telewizor, to już jest po prostu anachronizm - podkreśla Juliusz Braun. W Polsce wprowadzenie powszechnej opłaty wymaga zbudowania bazy danych gospodarstw domowych, a baza danych gospodarstw domowych to są - mówiąc krótko - liczniki elektryczne. W każdym mieszkaniu jest licznik, wobec tego dokładnie wiadomo, ile tych mieszkań jest i kto ma obowiązek płacić.

System opłat audiowizualnych obowiązuje od początku tego roku w Niemczech.

Inna opcja to jest to, co zrobili Finowie, czyli podatek od każdego obywatela - mówi Braun. Mnie się jednak wydaje, że opłata audiowizualna od gospodarstwa domowego jest bardziej sprawiedliwa.

Opłata audiowizualna pozwoliłaby mediom publicznym złapać oddech finansowy.




Wszyscy na nas krzyczą, że jest za dużo reklam i jednocześnie, że trzeba zarabiać pieniądze, więc nie możemy przyciągać reklamodawców za wszelką cenę. Wydaje mi się, że robimy to, co trzeba, żeby nie przeładować programu product placement, a ilość czasu poświęconego na reklamy jest najwyższa, jaką ustawa przewiduje - mówi Braun.

Prezes TVP przypomina, że w tym zakresie Telewizja Publiczna musi poruszać się w ściśle określonych warunkach, jakie narzuca na nią obowiązująca dziś ustawa o radiofonii i telewizji. Chodzi przede wszystkim o to, że audycje nadawane przez publicznego nadawcę nie mogą być przerywane reklamami.

Możemy starać się pozyskiwać nieco droższe reklamy, nieco atrakcyjniejsze, ale generalnie tutaj wielkiego pola manewru już nie ma - mówi Juliusz Braun.

Abonament radiowo-telewizyjny w założeniu miał stanowić ważny element przychodów mediów publicznych. Tymczasem co piąte gospodarstwo domowe jest zwolnione z jego opłat. Ponad połowa tych, którzy powinni, nie płacą.

W tej chwili w Polsce abonament płaci 10 proc. gospodarstw domowych - mówi Braun.

Prezes TVP liczy, że do końca tego roku kasa firmy zostanie zasilona kilkuset milionami złotych z abonamentu.

Źródło tekstu: Newseria     

Dodaj do:

Tagi: juliusz braun

w sumie: 143
  • 1

    129.  2013-09-12 17:49:02

    @124 a że nie będzie to nie zapłacisz? :D TVP nie ma nic do rzeczy kogo wybrano na miejsce w DVB-T...

  • 0

    130. ~tata  2013-09-12 18:00:58  host: apn-95-41-54-109.dynamic.gprs.plus.pl

    W taki sposob mozna wprowadzic kolejne obowiazkowe podatki np podatek na dozbrojenie wojska polskiego,policji .Pomyslcie ile razy placimy podatek drogowy w III RP to kuriozum na caly swiat i kosmos.

  • 0

    131. ~KDT  2013-09-12 18:33:13  host: 89-74-168-35.dynamic.chello.pl

    Nie rozumiem dlaczego policja, straż miejska, oświata, itd są utrzymywani z ogólnego wora podatków, a taka TVP nie może. Co oni, ósmy cud świata? ___ A niech parlament uchwali konkretną kwotę (z coroczną waloryzacją inflacji), którą minister finansów musi płacić TVP i basta... Aha, no i niech ustalą, za jakie konkretne zadania płaci i co roku niech TVP pisze sprawozdanie :)

  • 0

    132. ~User  2013-09-12 19:18:54  host: 95-178-73-10.gorzow.hypnet.pl

    A może wprowadzić coś takiego jak w nie których ofertach operatorów telefonicznych. Oglądając reklamy "wykupujemy" sobie dostęp do usługi.

  • -1

    133. ~tom333  2013-09-12 20:45:41  host: 078088039231.starachowice.vectranet.pl

    @131 i zaraz minister finansów powie o dziurze budżetowej i będzie tak: telewizji dadzą 100 milionów, a od podatników wezmą 300 milionów, bo przecież są jeszcze koszty obsługi... ;) Mogę zapłacić, ale po pierwsze brak reklam w TVP, po drugie ambitne programy, a po trzecie wiadomości w których nie ma stronniczości. Ale to niestety utopia, więc ogólnie jestem przeciw opłacie za taką telewizję jaką mamy. Wolę inne podobne kanały za darmo !

  • 0

    134. ~  2013-09-12 21:13:19  host: euo78.neoplus.adsl.tpnet.pl

    120 nie wystarczy pokojowa, już próbowałem, tutaj u mnie jest dziura sygnałowa a maszt który jest w mieście stoi akurat nie od okna tylko wzdłuż budynku i go nie widać więc nie odbiera. Jedyne wyjście to zamontować antenę na dachu na kominie ale ten dziad nie pozwala.

  • 0

    135.  2013-09-12 21:57:20

    @131. TVP nie jest finansowana bezpośrednio z budżetu centralnego ze względu na zapewnienie jej większej niezależności od polityków. W innym wypadku dana władza mogła by powiedzieć, że skoro wy nas nie wspieracie to my wam za rok zmniejszamy budżet. A wysokość abonamentu ustala KRRiT a nie rząd.

  • 0

    136. ~jano  2013-09-12 22:01:02  host: 89-69-223-186.dynamic.chello.pl

    POborcy w POlsce nie odpuszczą!!!!!!

  • 0

    137. ~wewewe  2013-09-13 00:27:41  host: 213-238-91-193.adsl.inetia.pl

    @59 nie mam quada :p quasi-podatek drogowy też jest debilny bo na drogi nie idzie ;p euro też nie oglądałem bo piłka kopana mnie nijak nie jara - jeszcze jakieś dziwne pytania? :> telewizyjnie - możesz zrozumieć, że ludzie nie mają nijak potrzeby gapienia sie w to durne pudło, cokolwiek by tam nie leciało? :P

  • 0

    138.  2013-09-13 09:30:39

    Po smierci półrocznej Madzi z Sosnowca Tomasz "Lis" zrobił program na ten temat i zaprosił kogo?! Koroniewska i Cichopek z M jak Miłość. TO BYŁO TAK OBLEŚNE, ze mozna było zwymiotowac widac ludzie zrobia wszystko dla kasy. Spodziewaem się, ze go wywalą po tym programie, ale widocznie tabloidyzacja poszła dalej niz myslalem. Nie, nie będę płacił na takie coś. Newsweeka tez nie da sie czytac. same brukowce

  • 0

    139.  2013-09-13 09:33:03

    Nie placilbym nawet jkaby aboanment roczny wynosil 1 grosz, to tez wyraz sprzeciwu na robienie tabloidu, gigantyczne premie kolesiow, tabloidziarzy i pracownikow medialnych [bo dziennikarzy to w Polsce juz prawie nie ma].

  • 0

    140.  2013-09-13 09:35:00

    Jak tusk to zrobi to, to bedzie jak drugie ACTA. Poza tym w publicznej powinien byc zakaz reklam z lokowaniem produktu włącznie. W ogóle, coraz mniej ludzi korzysta z mediów przez lokowanie produktu, coraz mnijesza wiarygodnosc.

  • 0

    141. ~.  2013-09-13 10:10:21  host: v31-16.opera-mini.net

    134 Jak dziad nie pozwala, to dopytaj jakie ma powody. Może da się dogadać? Czy inne anteny są na dachu?

  • 0

    142. ~Piotrek  2013-09-13 13:01:00  host: apn-46-169-23-185.dynamic.gprs.plus.pl

    Przecież to jest dużo prostsze niż myślicie. ZAKODOWAC DVB-T od TVP i kto chce oglądać niech płaci abonament a kto nie chce niech nie płaci ale i nie ogląda - absurdalnie proste gdyby nie to że żyjemy w takim *** kraju gdzie się DOI ludzi a nie robi "misję TVP" z Lisami i innymi "gwiazdeczkami" w roli głównej

  • 0

    143. ~uRZytkownik  2013-09-13 17:56:58  host: ip-94-42-228-9.multimo.pl

    sqr.... kończyć nie trzeba chyba....

  • 0

    145. ~Namakon  2013-09-14 09:16:27  host: 81.219.84.18

    Mam wykupioną kablówkę od UPC - płacę im miesiąc w miesiąc abonament a (jako że TVP jest w zestawie obowiązkowo dostępne) sądzę że telewizji publicznej też z tego tytułu jest coś 'odpalane'.. bo raczej nikt nie otrzymuje możliwości emisji jakiegoś kanału 'na piękne oczy'. Co z tego wynika? To, że i tak i tak jakaś część moich wydatków do TVP wpływa mimo iz jakość audycji przebiła już dno i jest na poziomie mułu. Dlaczego mam płacić (po raz drugi, dodatkowo) za cos czego oglądać sobie nie życzę i czego nawet na telewizorze nie programowałem? Nie rozumiem konieczności istnienia telewizji publicznej jaka i tak zmienia swe nastawienie po każdych wyborach i obsadzeniu stanowisk odpowiednimi osobami z różnych partii politycznych... Edukuje? Bez żartów, 10 razy tyle audycji mam na kanałach national geografic/animal planet i im pochodnych. Dostarcza rozrywki dla najmłodszych? Taa, chyba jedną wieczorynką wyprodukowaną 50 lat temu, podczas gdy programy w rodzaju minimax'a i innych maja to 16h/dobę.. ah zapewne chodzi o informacje! Eee.. znowu pudło - mając TVN24 i insze CNN/polsat-informacje w jakich mam wiadomosci 24/dobę nasz drogi TVP leży i robi pod siebie. Przypomina mi to sytuację gdy mając samochód i jeżdżąc nim po mieście państwo wymaga byśmy dokładali się do komunikacji miejskiej i kupowali bilety na atutobus rozsypujacy się ze starosci....

  • 0

    146. ~  2013-09-14 13:50:47  host: aho252.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Wszedłem w końcu cichaczem na dach i założyłem antenę DVB-T, dziada nie było. I mam darmową telewizję cyfrową - 20 programów, w tym TVP 1 i TVP 2 w HD. Nigdy więcej żadnych kablówek a już w szczególności najpopularniejszej w kraju kablówki która ciągle podnosi ceny a żadnych ciekawych programów nie dokłada. Zresztą i tak zazwyczaj oglądałem podstawowe programy które teraz mam za darmo. Nawet jeśli wprowadzą opłatę audiowizualną to będzie ona i tak o wiele niższa niż abonament w kablówce.

  • 0

    147. ~jaro  2013-09-22 10:54:38  host: user-109-243-171-162.play-internet.pl

    stop reklamom w TVP !!!!!!! a co z rencistami zwolnionymi z płacenia?

  • 0

    148. ~Calm7  2013-09-22 11:09:08  host: v17-11.opera-mini.net