Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Opłata audiowizualna wyniesie maksymalnie 100 zł rocznie [wideo]

Opłata audiowizualna wyniesie maksymalnie 100 zł rocznie [wideo]

LuiN 13 Stycznia 2014 08:54

3 13
Projekt ustawy o opłacie audiowizualnej, która miałaby zastąpić abonament, trafił do Sejmu we wrześniu i utknął. Minister kultury zapewnia, że trwają jeszcze analizy prawne nowych zapisów. Resort kultury proponuje, by opłata audiowizualna nie przekraczała 100 zł rocznie.



Projekt ten jest przedmiotem rozmaitych ocen prawnych i analiz dotyczących przede wszystkim trzech kwestii: trybu egzekucji opłaty audiowizualnej, ustalenia płatników i zagwarantowania środków na realizacje misji dla mediów prywatnych - tłumaczy w rozmowie z Newserią Biznes Bogdan Zdrojewski, minister kultury i dziedzictwa narodowego.

Abonament RTV w 2014 roku to opłata w wysokości 19,30 zł miesięcznie, jednak płaci go - według danych Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji za 2012 rok - jedynie 10% gospodarstw domowych. To łącznie 550 mln zł. Według Głównego Urzędu Statystycznego, co najmniej jeden telewizor posiada prawie 98% gospodarstw. Nowa, niższa, ale powszechna opłata przyniosłaby trzykrotnie wyższe wpływy.

Proponujemy opłatę na bardzo niskim poziomie, bo w wysokości maksimum 100 zł rocznie przy wpłacie jednorazowej. Trzeba jednak ustalić, w jakim trybie ją egzekwować. Drugi ważny problem: czy powinna być powiązana z adresem domowym, adresem pocztowym, czy z innym elementem, na przykład licznikiem energii - wyjaśnia Bogdan Zdrojewski.

Dotychczasowy abonament miał zasilać wyłącznie telewizję publiczną, media prywatne musiały radzić sobie same. W nowym prawie takiego podziału nie będzie.

Bardzo zależy mi na tym - i to jest trzeci analizowany problem - aby w ustawie o opłacie audiowizualnej znalazły się zapisy gwarantujące możliwość korzystania z zebranych środków także przez media prywatne na realizację projektów misyjnych. Dodatkowo, żeby ten procent w każdym roku był powiększany o określony stopień - informuje minister.

Ministerstwo proponuje także ograniczanie udziału reklam w finansowaniu telewizji publicznej. Obecne rozwiązania, jak podkreśla minister, nie są satysfakcjonujące. Chociaż jednocześnie zapowiada, że na tym etapie resort nie chce likwidować reklamy w mediach publicznych.

Należy też rozstrzygnąć kwestie uprawnień dotyczących podziału pozyskanej kwoty. Wydaje mi się, że każdemu Polakowi zależy na gwarancji, że te środki, które trafią do telewizji, nie będą marnowane - dodaje Bogdan Zdrojewski.

Z przeprowadzonego kilka miesięcy temu sondażu CBOS wynika, że 54% osób krytykuje wprowadzenia opłaty audiowizualnej, a 63 proc. oczekuje finansowania mediów publicznych z budżetu. Ale bez względu na wyniki badań, potencjalna likwidacja abonamentu oznacza konieczność znalezienia innego sposobu finansowania działalności mediów publicznych lub ich prywatyzację, czego nie chce 59% Polaków.

25. stycznia mija termin zapłaty pierwszej raty abonamentu RTV za bieżący rok.

Źródło tekstu: Newseria     

Dodaj do:

Tagi: bogdan zdrojewski

w sumie: 93
  • Ten komentarz został ukryty.

    1

    77. ~  2014-01-13 17:44:48  host: n13-03-05.opera-mini.net

    67,do ciebie i innych, obowiązek wobec państwa to niestety od zawsze płacenie abonamentu,platrofme cyfrową masz dodatkowo i w naszym prawie zalicza się to do kategori luksusu i płacisz dodatkowo i nikt nie uzna twojego tłumaczenia że nie płacisz abonamentu zwykłego bo płacisz abonament platformie cyfrowej, to jest twój problem nie innych,że wziąłeś dodatkowe zobowiązanie, takie mamy prawo

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    78.  2014-01-13 17:46:40

    Ludzie! Przecież możecie wyjść na ulicę, skoro wam się ustawa nie spodoba! Po co tu pieprzycie? Ja od lat nie byłem u państwowego lekarza, a grubo ponad 200 zł składki zdrowotnej co miesiąc płacę... I na dodatek, niech bym spróbował nie płacić!!

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    79. ~  2014-01-13 17:47:06  host: n13-03-05.opera-mini.net

    cd 77,a co do tego,że abonamentu nie powinno być ani żadnej opłaty audiowizualnej,a to co jest w prawie to dwie różne rzeczy,a to jak ludzie to rozumieja to jeszcze trzeci temat

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    80. ~  2014-01-13 17:49:08  host: n13-03-05.opera-mini.net

    78,prawda,ludzie mają pobierane z wynagrodzenia za służbę zdrowia z której nie korzystają,a jak korzystają to i tak płacą z tego co zostaje i jeszcze wymyślają nowe podatki

  • Ten komentarz został ukryty.

    1

    81. ~  2014-01-13 17:58:19  host: ip-37-109-42-34.multi.internet.cyfrowypolsat.pl

    77. Chore prawo. W takim układzie, operator tv cyfrowej niech gryzie się z tv publiczną w celu ustalenia, która tv udostępnia kanały, jakie to kanały i za ile, a nie wymyślać płatność za możliwość oglądania tych kanałów. To tak jak ktoś wyżej napisał, że trzeba będzie zapłacić akcyzę za produkcję alkoholu, bo przecież mogę w każdej chwii kupić drożdże. Paranoja.

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    82. ~  2014-01-13 17:59:15  host: abwr109.neoplus.adsl.tpnet.pl

    73, ale to co ja uwazam nie ma tu najmniejszego znaczenia - tak jest i tyle, i ja tylko przedstawiam stan faktyczny. A czy sam place, to juz zupelnie inna bajka - byc moze z kalkulacji ryzyko/zysk wyszlo mi, ze lepiej bedzie mi nie placic. Inna sprawa, ze faktycznie z publicznej TV nie korzystam.

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    83.  2014-01-13 18:05:31

    Projekt ustawy drodzy forumowicze utknął i póki co miejmy nadzieję, że z tego błota długo nie wyjdzie.

  • Ten komentarz został ukryty.

    1

    84. ~  2014-01-13 18:17:28  host: n13-03-05.opera-mini.net

    81,a propo akcyzy na alkohol,to przykładem tego jakie mamy prawo w Polsce może być to że alkomat będzie obowiązkowo musiał być na wyposażeniu każdego samochodu jakby rząd nie akceptował,że w tym kraju są ludzie,którzy nie piją albo nie piją kiedy jeżdżą,to pijesz czy nie alkomat będzie obowiązkowy,prawo nie zawsze jest dla ludzi i nie zawsze logiczne,np do ZUS osoby bez ręki czy nogi muszą dostarczać papiery,że im "nie odrośnie" kończyna

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    85. ~  2014-01-13 18:28:03  host: ip-37-109-42-34.multi.internet.cyfrowypolsat.pl

    84. Przyznaje, ująłeś(aś) bardzo celująco przykład absurdu projektu tej ustawy.

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    86. ~daro  2014-01-13 18:50:34  host: ip-13-176.mannet.pl

    U mnie w domu nie mamy telewizora :) i dobrze nam z tym.

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    87.  2014-01-13 19:23:58

    Składkę na ubezpieczenie zdrowotne odlicza się od podatku prawie w całości jak się go płaci. Nikt nie musi mieć TV żeby płacić opłatę wizualną. To ma być przypisane do adresu lub licznika energii.

  • Ten komentarz został ukryty.

    1

    88. ~kinder biovital  2014-01-14 14:33:23  host: ip-79-175-202-175.cable.smsnet.pl

    Ja proponuję zwolnić wszystkich z Woronicza i rozbić ten socjalistyczny beton nierobów, co już wszelkimi sposobami próbują ładować ręce do kieszeni obywateli. A mówiono mi, że w Polsce mamy wolny rynek i kapitalizm. W takim razie z jakiej racji ta banda złodziei na siłę próbuje mi wcisnąć coś, czego nie oglądam, a telewizor czy odbiornik radiowy kupiłem za własne pieniądze i nikomu nic do tego. Może wpadną na pomysł, by wprowadzić jeszcze dodatkową opłatę za posiadany telefon komórkowy, komputer, rower itd., itp.

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    89.  2014-01-14 14:38:13

    @83 przyznam szczerze, że raczej niezbyt często zerkam na strony z sejmem związane - zdrowia mi szkoda - więc może rzekniesz Robson czy dobrze zrozumiałem. projekt trafił do sejmowej "zamrażalki"?

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    90.  2014-01-14 16:02:26

    89. Nie mogą się dogadać w kwestii przypisania tejże opłaty, mianowicie w jaki sposób ją egzekwować i w jakim trybie. Miejmy nadzieję, że "zamrażarka" naprawdę dobrze mrozi

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    91.  2014-01-14 16:12:01

    @83. Aczkolwiek wydaje mi się, że prędzej, czy później zobaczy światło dzienne, więc to tylko kwestia czasu...

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    92. ~Dragoo  2014-01-14 19:28:44  host: plus-96-193.polkomtel.com.pl

    First, uno, po pierwsze: w kazdom kraj som televizyje puństfowe i tak byli, jezd i bydzie ;) Utrzymywane z naszych podatków i/lub abonamentu. Natomiast to od nas tylko zależy bo (TEORETYCZNIE) jak za coś płacimy to możemy wymagać a jak nam nie pasuje to możemy się poskarżyć (odpowiednie instytucje które i tak sprawe oleją) w rzeczywistości i tak nie mamy wpływu na wysokość i na co to pujdzie (WOW ale jestem odkrywczy) a tak na serio to wszyscy gadaja na PISY POSY i inne oposy a zobaczcie jaka jest frekwencja wyborcza i sami sobie odpowidzcie czy w rządzie są WASI ludzie na KTÓRYCH GŁOSOWALIŚCIE!?!?!?? W większości przypadków krzykacze nie wyszli nawet z domu a potem PIS to PO tamto itd ABONAMENT BYŁ, JEST I BĘDZIE I NIKT (((NIKT))) tego nie zmieni

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    93. ~arnid  2014-01-15 11:06:17  host: 135.245.224.4

    Ja TV nie oglądam wcale od 3,5 roku i nawet do niej nie tęsknię. Jest internet, są książki, czasopisma. TV nie ma mi nic do zaoferowania.

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    94. ~MiMnok  2014-01-15 23:34:01  host: host66-89-206-32.limes.com.pl

    Resort kultury proponuje, by opłata audiowizualna nie przekraczała 100 zł rocznie... Abonament RTV w 2014 roku to opłata w wysokości 19,30 zł miesięcznie..., jednak płaci go jedynie 10% gospodarstw domowych... co najmniej jeden telewizor posiada prawie 98% gospodarstw. Nowa, niższa, ale powszechna opłata przyniosłaby trzykrotnie wyższe wpływy. Panie ministrze!!! Matematyka się kłania!!! 100zł /12 = ~8zł na miesiąc. 19,30 * 10% =~2zł misięcznie., czyli CZTEROKROTNIE większe wpływy!!! nawet pomijając te 2% mieszkań bez telewizora :(

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    95. ~toja  2014-01-17 05:06:58  host: blaster.blast.pl

    Likwidacja abonamentu, dekodery i opłaty według regulaminu nadawcy.