Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Operatorzy zapłacą ponad 20 mln zł na działanie UKE i ministerstwa

Operatorzy zapłacą ponad 20 mln zł na działanie UKE i ministerstwa

WitekT 29 Grudnia 2009 23:52

0 0

Ministerstwo Infrastruktury określiło wysokość rocznej opłaty telekomunikacyjnej, jaką wnoszą przedsiębiorcy m.in. na działalność UKE i ministra odpowiedzialnego za sprawy łączności. Drugi rok z rzędu ustalono ją na 0,05% rocznych przychodów, czyli maksimum opisanym w Prawie Telekomunikacyjnym - pisze serwis rpkom.pl.

Do wnoszenie opłaty zobowiązani są przedsiębiorcy, którzy uzyskują przychody na poziomie powyżej 4 mln zł w skali roku. W ciągu ostatnich sześciu lat wskaźnik ten cztery razy został ustalony na maksymalnym poziomie 0,05%, a dwa razy na poziomie około 0,03%.

Jak podaje serwis rpkom.pl powołując się na dane Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji, w porównaniu do 2004 roku, w 2008 roku przychody operatorów zobowiązanych wzrosły o około 23% (do prawie 43 mld zł), tzw. poniesione wydatki Prezesa UKE wzrosły o ponad 180% (do prawie 23 mln zł), podczas gdy wydatki poniesione ministra właściwego do spraw łączności spadły o 22% (do 3,3 mln zł).




Opłata jest wyliczana na podstawie przychodów z tytułu prowadzenia działalności telekomunikacyjnej, uzyskanych w roku obrotowym poprzedzającym o 2 lata rok, za który ta opłata jest należna. Oznacza to, że operatorzy na ten cel wydadzą około 21,5 mln zł.

Opłata, według Prawa Telekomunikacyjnego, jest przeznaczana na:
prowadzenie rejestru przedsiębiorców telekomunikacyjnych,
wydawanie decyzji administracyjnych, z wyłączeniem decyzji, za które odrębne przepisy przewidują pobieranie opłat,
badanie, weryfikacje i kontrolę rynków właściwych wyrobów i usług telekomunikacyjnych,
rozstrzyganie sporów między przedsiębiorcami telekomunikacyjnymi,
współpracę z instytucjami wspólnotowymi i międzynarodowymi w zakresie wynikającym z przepisów obowiązującego prawa krajowego i wspólnotowego oraz zawartych umów międzynarodowych, a także pozostałymi zadaniami związanymi z funkcjonowaniem UKE i ministra właściwego do spraw łączności, z wyłączeniem prowadzenia gospodarki zasobami numeracji i częstotliwości.

Źródło tekstu: rpkom.pl, wł     

Dodaj do:
w sumie: 17
  • 0

    1. ~Adam  2009-12-30 01:02:09  host: pc16.nowinynet.pl

    Tanie państwo .....

  • 0

    2.  2009-12-30 01:02:48

    podatek OD podatku jak auta - akcyza+vat....

  • 0

    3.  2009-12-30 06:57:38

    A ciężarówki w paliwie akcyza+opłata paliwowa+Vat, dodatkowo vinieta a do gniny podatek drogowy. Całość by żyło się lepiej

  • 0

    4. ~impassive  2009-12-30 09:09:22  host: chaos.tpnet.pl

    Nie operatorzy, tylko abonenci. Za mało pasożytom kasy z podatków?

  • 0

    5. ~  2009-12-30 09:43:17  host: 87.105.250.25

    Sugeruję poprawkę ostatniego akapitu: w pierwszej linii "jest przeznaczona na"; w kolejnych punktach: biernik zamiast narzędnika (wydawanie, badanie...)

  • 0

    6. ~wOjciech  2009-12-30 09:43:38  host: apn-77-114-76-140.dynamic.gprs.plus.pl

    Pieniądze wyrzucone w błoto.

  • 0

    7.  2009-12-30 10:21:23

    5: poprawione, dzięki! :-)

  • 0

    8.  2009-12-30 10:21:36

    wOjciech: czemu tak uważasz?

  • 0

    9. ~balance  2009-12-30 10:36:16  host: glp250.internetdsl.tpnet.pl

    Nie znosze tego UKE! Niewiarygodna, stronnicza instytucja. Streżyńska w poniedziałek mówi jedno, a w czwartek sobie zaprzecza.. Zero wiarygodości

  • 0

    10.  2009-12-30 10:42:07

    balance: a tak dokładniej? Jakieś przykłady?

  • 0

    11.  2009-12-30 23:32:03

    HAHAHA :DFirmy telekomunikacyjne i tak płaca rozmaite podatki(City, Vaty itp,itd) i jakby tego bylo mało musza jeszcze łozyć na utrzymanie molocha UKE i jakiegoś ministra! kpina! UKE i tak dostaje kase z kar ktore nakłada na firmy telekomunikacyjne wiec to jest wyzysk w czystej postaci! Firmy powinny sie zbuntować i złożyc jakis protest! jak ma sie przedsiebiorczość telekomunikacyjna i teleinformatyczna rozwijać w tym zacofanym kraju jak co rusz firmy sa opozniane w rozwoju przez rozmaite podatki

  • 0

    12.  2009-12-31 10:06:21

    no to mają kasę na wydawanie na ekspertyzy dla pewnych kancelarii które żerują na polskiej administracji...

  • 0

    13.  2009-12-31 10:07:32

    gorliwy17: a od kiedy to kary zasilają budżet UKE???

  • 0

    14.  2009-12-31 10:59:15

    Pośrednio zasilaja!! a przynajmniej powinny zasilac, kary nalozone przez UKE wedruja do Budzetu Panstwa

  • 0