Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Operatorzy w sądzie bronią swoich tajemnic

Operatorzy w sądzie bronią swoich tajemnic

sirmark 5 Marca 2009 13:12

0 0

Operatorzy telefonii komórkowej obawiają się, że dane, których żąda UKE, mogą być wykorzystane przez ich rynkowych konkurentów. Twierdzą że skoro przepisy prawa telekomunikacyjnego umożliwiają prezesowi UKE uchylenie zastrzeżenia tajemnicy przedsiębiorstwa, gdy uzna jakieś dane za niezbędne, to staje się ona fikcyjna - pisze Rzeczpospolita. Spór rozstrzygnie Wojewódzki Sąd Administracyjny.

UKE zażądał od operatorów sieci komórkowych podania liczby użytkowników telefonów na kartę, którzy od 1 października 2007 r. do 31 grudnia 2007 r. nie zrobili z nich żadnego użytku - nie wykonali żadnego połączenia oraz nie wysłali SMS-a. Dane miały być niezbędne w związku ze wszczętym postępowaniem o ustalenie, czy na rynku komórek występuje skuteczna konkurencja.

Przesyłając dane Polkomtel i PTC, zastrzegli, że stanowią one tajemnicę przedsiębiorstwa i zgadzają się na ich wykorzystanie tylko w tym konkretnym celu. Nie wyrazili natomiast zgody na ich publikowanie, także w formie przetworzonej, tak aby nie mogły być wykorzystane przez konkurencję.
UKE uznał obawy obu spółek za nieuzasadnione, ponieważ liczba nieaktywnych użytkowników telefonów na kartę w formie zbiorczej informacji od wszystkich siedmiu operatorów telefonii komórkowej nie odnosi się do poszczególnego podmiotu, więc nie narusza niczyjej tajemnicy. UKE jest natomiast zobowiązany do corocznego przedstawiania analizy rynku telekomunikacyjnego, a także do publikowania zestawień porównawczych oraz do prowadzenia statystyk. Według Urzędu to do niego należy ocena, czy jakieś dane są niezbędne i trzeba je odtajnić.

Jak pisze Rzeczpospolita, w skargach do sądu Polkomtel i PTC zarzuciły, że uchylenie zastrzeżenia tajemnicy danych przekazanych do UKE było nieuzasadnione. Prezes UKE błędnie założył, że mogą one zostać wykorzystane w każdym celu związanym z realizacją jego zadań. Zarzucają, że Urząd nie wyjaśnił, dlaczego uchylenie zastrzeżenia jest niezbędne, a decyzje wydano, nie powiadamiając spółek o wszczęciu postępowania, wskutek czego nie brały w nim udziału.

Źródło tekstu: Rzeczpospolita     

Dodaj do:
w sumie: 6
 • 0

  1. ~djfafa  2009-03-05 13:19:37  host: eht162.internetdsl.tpnet.pl

  W końcy by wyszło ile to szyfladowcy, ale po co przecież można świętaować 10, 11, 12 ... miliony klientów, a po podaniu takich danycg trzeba by było znowy świętować 10, 11, 12 ... miliony klientów.

 • 0

  2. ~MZ  2009-03-05 14:06:16  host: 212.160.172.70

  "(...) nie zrobili z nich żadnego użytku - nie wykonali żadnego połączenia oraz nie wysłali SMS-a." - to jakaś bzdura. Zapewne jest spora grupa ludzi wykorzystujących telefon tylko do odbierania połaczeń czyli robią z niego użytek.

 • 0

  3. ~as  2009-03-05 14:28:33  host: dop59.neoplus.adsl.tpnet.pl

  no trudno to jednoznacznie określić, zresztą przpeisy są na tyle niejasne, że nic dziwnego iż operatorzy się trochę buntują , zwłaszcza że wcześniej ich nikt nie poinformował

 • 0

  4. ~niuniek  2009-03-05 15:30:16  host: dpq204.neoplus.adsl.tpnet.pl

  Może redakcja popełni jakiś artykuł o zmianach w prawie telekomunikacyjnym, które są "ciekawe". Pisze o tym rzecznik TP na swoim blogu: http://blog.tp.pl/wojciechjabczynski/

 • 0

  5. ~dzetex  2009-03-05 18:05:50  host: 106-pra-4.acn.waw.pl

  Kazda firma ma prawo bronic swoich tajemnic. Ale w Polsce jest tak ze wszystkim, prawo niby z zycia wziete ale tyle dziur ile maja Polskie drogi.

 • 0

  6. ~nick  2009-03-07 21:47:22  host: dhq13.neoplus.adsl.tpnet.pl

  Miejmy nadzieję że operatorzy nie sprzedadzą swoich klientów i równie zaciekle bedą bronić swoich tajemnic gdy policja się zwróci o informacje rzekomo potrzebne do prowadzenia śledztwa.

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-224-60-122.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Najpopularniejsze

Ankieta

Jak oceniasz wakacyjną promocję sieci Play?

Internet na lato za darmo w Play

 

Zobacz wynik | Opinie (9)

Archiwum Ankiet