Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Operatorzy protestują przeciwko propozycjom KE w sprawie roamingu

Operatorzy protestują przeciwko propozycjom KE w sprawie roamingu

WitekT 15 Maja 2006 10:22

0 0

Jeśli obniżymy ceny roamingu, podrożeją połączenia w kraju - grożą komórkowi lobbyści w liście do Komisji Europejskiej.

Bruksela chce zmusić operatorów komórkowych do obniżek cen rozmów w roamingu, o czym wielokrotnie pisaliśmy na łamach TELEPOLIS.PL. Koncerny telekomunikacyjne bronią się i grożą podwyżkami cen rozmów krajowych. GSM Association, największe na świecie lobby operatorów komórkowych, wystosowało do KE oficjalny list.

Operatorzy twierdzą, że zdołali policzyć, ile kosztowałoby firmy i konsumentów wprowadzenie w życie pomysłów Brukseli. Oznaczałoby to dla europejskich operatorów telefonii komórkowych zmniejszenie dochodów o 4,3 mld euro, a zysków - o 2,3 mld euro. To z kolei doprowadziłoby do obcięcia wydatków na badania naukowe i rozwój oraz zmniejszenia inwestycji - pisze GSM Association do Komisji Europejskiej.

Firmy telekomunikacyjne twierdzą, że aby nie dopłacać do roamingu (w skrajnych przypadkach na takiej usłudze ponosiłyby 19% stratę), podniosłyby także o około 7% opłaty za pozostałe usługi, zwłaszcza te najbardziej popularne, takie jak np. połączenie lokalne w macierzystej sieci – z obniżki skorzystają więc, wg GSM Association, tylko wybrani abonenci, często podróżujący po Europie.
Jak liczy telekomunikacyjny.blox.pl, w Europie jest w tej chwili około 750 mln użytkowników telefonii komórkowej. Czyli na statystyczną komórkę wypada około 5,70 euro wspomnianych przez GSM Association strat. Z drugiej strony na tych "stratach" nieźle się zarabia - marża na roamingu to w tej chwili ponad 53%. Serwis zakłada, że koszty (wraz z godziwą marżą) to 2 miliardy euro – 2,70 euro na abonenta. Z racji braku wiarygodnych danych na temat liczby abonentów i ruchu w roamingu telekomunikacyjny.blox.pl przyjął dla ułatwienia, że statystyczny Europejczyk przebywa raz rocznie za granicą. Przyjmując polskie stawki za połączenia krajowe (0,20 euro za minutę) oznacza to, że każdy z posiadaczy telefonu powinien dodatkowo przegadać w roamingu 14 minut. To bardzo niewiele i z pewnością każdy jest w stanie ponieść takie "wyrzeczenie" – podsumowano w serwisie.

KE proponuje wprowadzenie prawa, które nakazywałoby koncernom obniżki tych cen. Użytkownik telefonu komórkowego zawsze - także za granicą - płaciłby stawkę, jaką płaci u siebie w domu, zarówno za połączenia międzynarodowe, jak i lokalne. Dodatkowo nie płaciłby nic za odebrane połączenia.

Propozycje Komisji nie mają żadnego ekonomicznego uzasadnienia. Gorzej, doprowadzą do podwyżek cen podstawowych usług w sieciach komórkowych. Oczekujemy więc, że Komisja Europejska nie zrealizuje swojej obietnicy i nie przedstawi do lata projektu rozporządzenia w sprawie roamingu. Byłoby bardzo dobrze, gdyby dała sobie trochę więcej czasu i na spokojnie przeanalizowała nasze stanowisko - powiedział Tom Phillips z GSM Association.

W tych konsultacjach swoje stanowisko przedstawiły także narodowe urzędy regulacyjne zrzeszone w ERG (European Regulators Group). Na nieszczęście dla Komisji one także uznały tę próbę regulacji cen za chybioną i mają wobec mechanizmu regulacji zasadnicze wątpliwości. KE oficjalnie wciąż chce bronić swoich pomysłów, ale ma małe szanse na odniesienie pełnego sukcesu. Częściowy został już odniesiony – operatorzy zaczęli proponować rozwiązania pozwalające na obniżenie kosztów średnio o 25% (Orange), ponad 40% (Vodafone), a nawet przyjmować połączenia w roamingu za darmo, chociaż za specjalną, miesięczną opłatą (O2).

Źródło tekstu: gazeta.pl, telekomunikacyjny.blox.pl, wł     

Dodaj do:
w sumie: 9
 • 0

  1.  2006-05-15 11:02:28

  Skoro naszych „biednych” operatorów nie stać na stawki proponowane przez KE, to może idąc na kompromis niech rozmowa wychodząca kosztuje podwójna stawkę krajową a odebrana pojedynczą. To i tak był by już duży ukłon w stronę klientów. Wydaję mi się, że poza rozmowami trzeba zastanowić się nad cenami innych usług jak chociażby transmisja danych, która to nabiera coraz to większego znaczenia.
  Zastanawiam się również czy paneuropejscy operatorzy jak Vodafone czy Orange nie mogą ustanowić faktycznie preferencyjnych stawek w swoich sieciach w całej Europie? Bo to c zaproponował Orange w Polsce to po prostu jest śmieszne.

 • 0

  2.  2006-05-15 11:19:42

  Ale ściema operatorów. Niech jeszcze ktoś zamieści ile operatorzy zarabiają na czysto z całego roku. Jak im trochę się uszczknie (dla dobra społeczeństwa) to nic im się nie stanie.

 • 0

  3. ~  2006-05-15 11:34:10  host: external.ciech.waw.pl

  Pozostaje konsekwentnie trzymać się żelaznej zasady lokalnego prepaida. Usługa roamingu umrze sama śmiercią naturalną.

 • 0

  4. ~wlo  2006-05-15 11:43:12  host: ape223.neoplus.adsl.tpnet.pl

  No proszę - szeryfowie się przeciwiają, albo może inaczej - mają inne zdanie, niż Komisja Europejska... Jejku, co to będzie się działo... Poza tym - ja nie jestem przeciętnym Europejczykiem - nie jeżdżę przeciętnie (czy moi bliscy) raz w roku za granice. Nawet jesli to nie korzystam z telefonu bo... jestem na wypoczynku a nie w pracy ;-) A kto na tym zarobi? Ci, którzt robią tą średnią a dzwonią tam jak w kraju bo... PRACUJĄ. Ściemnia więc Komisja (a może własne koszty chce obniżyć po prostu? przecuież tam tylko obcokrajowcy pracują ;-)). Nie chcę nawet tymi drobnymi 5 Euro być obciążanym - bo niby dlaczego?
  Jak dla mnie niech usystematyzują stawki roamingowe (np. w sieciach globalnych) i je obniżą do poziomu ich zadowalającego (operatorów) a na pewno użytkownicy to pochwalą.

 • 0

  5. ~switch  2006-05-15 12:50:10  host: abxe128.neoplus.adsl.tpnet.pl

  przyzwyczaili sie do łatwej kasy i tyle, a najbardziej pewnie protestuja kraje gdzie najwięcej ludzi jezdzi na wakacje.

 • 0

  6. ~ehmm  2006-05-15 13:35:26  host: boy151.neoplus.adsl.tpnet.pl

  hmm - a na Słowacji w orange za minutę połączenia do Polski np na numery stacjonarne płaci się 5 koron a na numery komórkowe 11 koron (wszystkie polskie sieci - nie tylko do orange!!)
  czyli na polskie 50 gr i 1,10zł i najciekawsze jest to że z naliczaniem sekundowym i podobno nawet gdy ktoś odbiera w Polsce takie połączenie ze Słowackiego Orange nic nie płaci za takie połączenie. W związku z tym nie rozumiem wogóle operatorów sieci komórkowych w Polsce....

 • 0

  7.  2006-05-15 16:37:00

  Jak dla mnie uzywanie roamingu za granica to strata kasy !!
  Najlepiej kupic sobie karte lokalnego operatora wyjdzie taniej.

 • 0

  8. ~gucio  2006-05-15 16:44:05  host: bnc1.neoplus.adsl.tpnet.pl

  a ja się nie dziwię tym protestom. No bo gdyby do mnie przyszedł szef i powiedział, że obniża mi pensje bo za dużo zarabiam, to też bym protestował.. A gdyby to jeszcze był nie szef ale jego zausznik, to protestowałbym tym bardziej. I na protestach by się skończyło..

 • 0

  9. ~jarekt  2006-05-16 09:23:02  host: ebe109.neoplus.adsl.tpnet.pl

  Protestuja bo protestowac musza - nikt nie lubi zeby mu sie ustalac cenniki i okreslac jak ma prowadzic interes. Z drugiej strony granic nie ma wiec wypadaloby w koncu stworzyc mechanizm dzieki ktoremu nie musialbym zmieniac numeru za granica. Skoro w Polsce moge zadzwonic z Ery do Orange za 50 gr (przychodzace za free) to dlaczego niby z Ery do Tmobile mam placic 2,5zl? Litoscie przeciez to wlasciwie ten sam operator!. IMHO spokojnie mozna doprowadzic do tego ze roaming w ramach UE bylby traktowany jak zwykla rozmowa poza siec i tylko KE moze to zrobic...

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-81-112-7.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Ankieta

Czy uruchamianie Windowsa 10 na urządzeniach mobilnych z Androidem ma sens?

Na smartfonach Huaweia można uruchomić Windowsa 10 dzięki chmurze

 

Zobacz wynik | Opinie (0)

Archiwum Ankiet