Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Operatorzy nie zapłacą za częstotliwości podczas testów

Operatorzy nie zapłacą za częstotliwości podczas testów

orson_dzi 17 Listopada 2017 10:33

6 1

siec

Senat uchwalił ustawę wprowadzającą zmiany w Prawie Telekomunikacyjnym. Ma to być zachęta dla operatorów do prac na siecią 5G, ale będę z tego również inne korzyści.




Dzięki wprowadzonym zmianom operatorzy zostaną zwolnieni z opłat za wykorzystywanie częstotliwości podczas prowadzenia testów, badań lub eksperymentów związanych w wdrożeniem nowych technologii. Dodatkowo możliwe będzie uzyskanie zezwolenia na używanie urządzeń radiowych w tych samych celach, ale nie mających związku z wprowadzeniem nowych technologii (np. refarming).

Zmiany w przepisach mają zachęcić operatorów do prac i wdrażania sieci 5G.

Źródło tekstu: UKE     

Dodaj do:

Tagi: uke | senat | praweo telekomunikacyjne | 5g

w sumie: 14
  • 1

    1. ~sebastianpl  2017-11-17 11:07:12  host: user-94-254-241-92.play-internet.pl

    @orson_dzi to naprawdę krótki tekst. Proszę o korektę językową.

  • 1

    2. ~  2017-11-17 12:33:13  host: 168.235.197.197

    @1 wydaje ci się ze jestes błyskotliwy?

  • -1

    3.  2017-11-17 13:29:10

    Ale rząd ma parcie na to 5g, ciekawe komu chcą coś udowodnić.

  • 1

    4.  2017-11-17 13:32:33

    iphoneski - nie o to chodzi. Chodzi o kasę ;-) Im szybciej przetestują, tym szybciej będą chcieli wdrażać i tym szybciej kasa będzie ze sprzedaży częstotliwości ;-)

  • -2

    5. ~Kuba  2017-11-17 14:06:08  host: enr92.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Co to jest refarming?

  • 0

    6.  2017-11-17 14:20:34

    @4 a o tym nie pomyślałem :)
    @5 to jest usuwanie starych technologii z pasma żeby zastąpić je nowymi. Np play przerabia 3g 2100 na lte a plus chce lte stawiać na 3g 900 mhz.

  • 1

    7. ~gość  2017-11-17 14:44:24  host: public-gprs172771.centertel.pl

    @6 Na mhz? A co to za jednostka? Czego? mili? A wogóle to myślisz o czymś/nad czymś zanim napiszesz tutaj?

  • -1

    8.  2017-11-17 14:53:19

    @4,6 Obecna "ekipa" liczy że przewiezie po raz kolejny zagraniczne korporacje jak to zrobili bardzo umiejętnie przy aprobacie Grupy Cyfrowego Polsatu na grube miliardy podczas ostatniej aukcji.

  • 0

    9. ~Adam  2017-11-17 15:48:47  host: user-94-254-131-13.play-internet.pl

    Play z pasmem 2100 robi dobrze, ale plus na 900 to przecież nie ma pojemności. A gdzie 2G?

  • 0

    10.  2017-11-17 16:10:35

    @4 To, żeś wymyślił. W tej kadencji na 100% nie będzie sprzedaży podstawowej zasięgowej częstotliwości dla 5G, czyli 700MHz. Pasma na 3GHz+ to są grosze. W następnej kadencji to na 100% będzie aukcja, czy się będą spieszyć czy nie.

  • 0

    11.  2017-11-17 16:19:18

    Pragmatyk - a ja powiedziałem, że chodzi o tę kadencję?
    Przeczytaj ostatnie zdanie newsa:
    Zmiany w przepisach mają zachęcić operatorów do prac i wdrażania sieci 5G.

  • 0

    12. ~..  2017-11-17 17:48:24  host: 89-64-59-48.dynamic.chello.pl

    Nowelizacja jest kolejnym dowodem na bylejakość aktów normatywnych i instrumentalizację prawa. Biuro legislacyjne miało ponad 100 zastrzeżeń. Gwiazda pani S. jest juz tylko lipnym wspomnieniem ( nota bene wg mnie oczywiście to wcale nie jest aż taki fachowiec ). W samej noweli jest mnóstwo nieścisłości, gnenralne klauzule odsyłające, i co najmniej 3 odesłania do jakichś mitycznych aktów wykonawczych, których zarysów ( !!!) nawet nie ma. Nie ma nawet przepisów dostosowujących do tego potworka legislacyjnego.
    Idea bezpłatnych testów nie będzie zachętą ponieważ nie to jest inwestycją długoterminową. Szkoda, że i w tę sferę życia wkroczyła polityka i propaganda kosztem fachowej i rzetelnej pracy. To tak jakby komuś powiedzieć: wybuduj sobie dom, wykonaj przyłącza a my ci pozwolimy patrzeć przez okno testowo za darmo.

  • 0

    13. ~swinkitrzy  2017-11-17 18:16:09  host: 79.184.147.201.ipv4.supernova.orange.pl

    @12 - chyba coś ci się pokręciło. Albo celowo ludzi w błąd wprowadzasz. Cała nowelizacja prawa telekomunikacyjnego nie ma chyba 100 słów....to raptem pół strony "dolepione" do innej ustawy. 100 zastrzeżeń? Akty wykonawcze? WTF?

  • 0

    14. ~mimi  2017-11-17 21:47:26  host: 37.228.222.213

    @13, WTF? A to niby co to takiego??

Dodaj swoją opinię