Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Operatorzy nie chcą siódmej sieci

Operatorzy nie chcą siódmej sieci

LuiN 11 Kwietnia 2008 08:07

0 0

Operatorzy komórkowi uważają, że przy okazji zapowiadanego na lato przetargu na częstotliwości 900 MHz nie powinna powstać siódma sieć komórkowa. A jest to bardzo prawdopodobne - pisze Gazeta Prawna.

P4, operator sieci Play zasugerował, że do planowanego przetargu powinni stanąć tylko ci operatorzy, którzy posiadają obecnie dostęp do wyższych częstotliwości (1800 i 2100 MHz), bez dostępu do tańszych w rozbudowie sieci 900 MHz. Byliby to P4 (pracuje w 2100 MHz), CenterNet (1800 MHz) i Mobyland (1800 MHz). Wśród tej trójki tylko P4 zaczęło inwestować we własną sieć, pozostali zaś negocjują umowy z innymi operatorami, które pozwoliłyby na start bez własnej infrastruktury.

Tymczasem wyniki konsultacji przedstawione przez UKE, czynią bardzo prawdopodobnym pojawienie się na rynku nowego operatora, który w oparciu o uzyskane 49 kanałów w paśmie 900 MHz mógłby świadczyć usługi także dla innych graczy rynkowych.




Chętnych na nowe pasma jest wielu. P4 swoją opinię uzasadnia poprawieniem pozycji najmłodszych operatorów na rynku, na bazie obniżenia kosztów infrastruktury (stacje 900 MHz są bardziej oddalone od siebie, niż te o wyższych częstotliwościach).

900 MHz to jednak nie tylko GSM. Europa widzi w tej częstotliwości przyszłość dla nowych sieci 3G. Według analiz Ovum, koszt budowy sieci 3G w paśmie 900 MHz będzie o około 40% niższy niż w paśmie 2100 MHz. Właśnie cięcia kosztów spowodowały, że przetargiem zainteresowani są również Polska Telefonia Cyfrowa i PTK Centertel.

O swoje walczyć będzie też Telekomunikacja Kolejowa, której zdaniem część kanałów należy przeznaczyć na potrzeby GSM-R, czyli kolejowej łączności bezprzewodowej.

Źródło tekstu: Gazeta Prawna     

Dodaj do:
w sumie: 41
  • 0

    22. ~  2008-04-11 12:33:40  host: f142-181.opera-mini.net

    Byleby tylko oręcz tego nie dostała

  • 0

    23. ~saber  2008-04-11 14:26:34  host: nat-tar.aster.pl

    WhiteSmurff: Chyba źle zrozumiałeś. Era, Plus i Orange mają jako taką sieć zbudowaną. Pod względem masztów. Nowy operator jeśli z tych masztów nie skorzysta to będzie miał kłopot z budową nowych, że o kosztach i czasie wykonania nie wspomnę. Dołożenie nowego nadajnika do już istniejącej lokalizacji jest chyba tańsze i szybsze.

  • 0

    24. ~neo  2008-04-11 14:38:13  host: emi132.neoplus.adsl.tpnet.pl

    sorry, że powtarzam ale jakoś nie widać tych dwóch opów czyli piątego i szóstego. Nawet jeśli zastartują ale bez własnej infrastruktury to dla mnie wirtualny operator. Jedynie P4 można śmiało określić czwartym operatorem na rynku. Cała reszta to jakieś mvno, bazujące na innych pasożyty które coś tam płacą i mają TYLKO dostęp do nieswojej sieci a nie własną sieć.

  • 0

    25. ~neo  2008-04-11 14:40:23  host: emi132.neoplus.adsl.tpnet.pl

    cd. też jestem za rozwijaniem infrastruktury na 900 MHz zamiast częstotliwości mikrofalowych 1,8 & 2,1 GHz.

  • 0

    26. ~Konrad  2008-04-11 14:48:47  host: 90-156-34-164.as.kn.pl

    To przecież oczywiste, że nie chcą nowej konkurencji! Kogoś to zdziwiło? Mnie dziwi tylko, że w ogóle publikowana jest ta informacja. Kogo w tym momencie obchodzi zdanie operatorów? Rynek jest dla konsumentów, a nie dla operatorów!

  • 0

    27. ~neo  2008-04-11 15:05:30  host: emi132.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Kto pierwszy ten lepszy :) Chce ktoś bo ja i tak nie skorzystam a dostałem darmowe doładowanie w sklepie na zakupach w sieci Mova ;) 4 gratisowe minuty w Mova ważne do 23.04.2008. Kod zasilania/doładowania: zadzwoń: *101*kod-zasilenia# Kod zasilenia: 059947248252 Jak już ktoś skorzysta niech tu kliknie żeby następni na darmo nie wpisywali wykorzystanego kodu.

  • 0

    28.  2008-04-11 16:23:22

    Na miejscu UKE zadziałał bym w kwestii stawiania stacji bazowych. Oni by tylko częstotliwościami handlowali i brali za to niezłe pieniądze. Sieci jednak nie da się wybudować gdy na przeszkodzie stoją procedury administracyjne. Wystarczy kilka osób przeciwnych i zaczynają się problemy z inwestycją. Co śmieszniejsze, często są to osoby, które korzystają z komórek. Dobrym przykładem jest P4, które ma spore problemy w stawianiu własnej sieci. Po roku działalności jest ich nadal mało. Samo przyznanie częstotliwości nie wpłynie na konkurencję, a dogodne możliwości budowy własnej sieci. M.in. P4 częstotliwość GSM900 pomogła by w rozwoju własnej sieci pokrywając duży obszar, a w przyszłości na tej częstotliwości wprowadzić UMTS900. Stawiał bym dać P4, CenterNetowi lub Mobylandowi, bo rozdawanie kolejnym podmiotom po trochu różnych częstotliwości mija się z celem. Tak jak P4 pomimo wielu starań ciężko sobie radzi z "gołym" UMTS, a dodatkowo ponosi duże koszty na roamingu wewnętrznym przez problemy z jego budową.

  • 0

    29.  2008-04-11 16:36:27

    Oby Orange to dostało no możne jeszcze P4.

  • 0

    30. ~xxx  2008-04-11 17:19:26  host: elv157.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Niedługo kioski ruchu będą dostawać częstotliwości :)

  • 0

    31. ~rumak  2008-04-11 18:02:09  host: cca7.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Ale mi wiadomosc ;) Starzy operatorzy nie chca konkurencji w postaci nowego opa. Zdziwilbym sie raczej, jakby chcieli ;)

  • 0

    32.  2008-04-11 20:38:29

    Ja się zgadzam, żeby nowi dostali te częstotliwości. Ostatnio dużo sie pisze, że PLAY nie może obniżać stawek bo musi Polkomtelowi płacić. A gdyby tam miał własną sieć na 900? To może nawet poza większymi miastami nie generowałby strat i to byłaby szansa na niższe stawki??

  • 0

    33. ~  2008-04-11 20:54:40  host: s182pc36.mmj.pl

    Jacy to operatorzy ta szóstka ?? wiem o czterech

  • 0

    34.  2008-04-11 21:53:06

    Sorka, ale co P4 ma do sugerowania? Wygrywa ten który przedstawi najkorzystniejszą ofertę i jest to dla nowego potencjalnego gracza opłacalne. Czy P4 chce być nowym monopolistą czy dobrym wujkiem pouczającym młodszych graczy na rynku?

  • 0

    35. ~  2008-04-11 22:48:50  host: 77.236.9.137

    Dawac mi tu Azjatów ! Im poteżniejszy tym Lepszy !

  • 0

    36.  2008-04-13 16:08:16

    kolejny gracz na papierze z licencjafinansowana przez fundusz inwestycyjny...hmmm konkurencja tylko w teorii, ciekawe co dzieje sie u naszych operatorow nr 5 i 6...poza kilkoma marnymi rekrutacjami niewiele slychac na ten temat...moze pojawi sie hracz, ktory wygra ten przetarg tylko po to zeby share'owac go innym operatorom, ktorzy go realnie potrzebuja bo maja klientow koncowych...w rezultacie klienci nic z tego miec nie beda mieli, Witek, poszukajcie inwestora w Moskwie i zostancie opem, to w tym przetargu dosyc proste, dacie rade ;-)

  • 0

    37.  2008-04-13 16:11:29

    @MADMAX, zyjemy w 21 wieku i kazdy z graczy ma prawo brac udzial w konsultacjach i zglaszac swoje postulaty, na tym miedzy innymi polega zaleta rynku konkurencyjnego. Coby nie mowic to PLAY zmienil uklad cenowy na rynku rok temu, teraz wszysycy czekaja na wejscia PLAY w oferta Mobilenego Netu bo doskonale wiedza, ze tylko ta firma jest w stanie znowu sensownie obnizyc ceny co pociagnie reakcje reszty graczy chroniacych za wszelka cena swoich przychodow. Nowy gracz jak najbardziej tak, ale z sensownym, wykonalnym modelem biznesowym

  • 0

    38.  2008-04-13 16:33:13

    37. dokladnie tak dobitnym przykladem jest play abo i play karta i co by nie pisac czekam na oferte mobil netu w sieci Play bo bedzie to duze wydarzenie

  • 0

    39.  2008-04-13 16:52:02

    I tak PLUS, PLAY nie pozwoli poszaleć w związku z internetem w końcu to ich sieć i nie będzie im rozkazywała jakaś sieć z Islandii. :) No może na własnej sieci, ale to tylko miasto bo wiocha będzie musiała bulić sporo kasy.

  • 0

    40. ~  2008-04-14 21:00:36  host: pl27.warszawa.sdi.tpnet.pl

    Będzie też : - Klerykomobile - Rydzykomobile - JankowskiEraminus - inne czarne sieci ...

  • 0

    41. ~monika  2008-10-20 17:21:11  host: 83.1.100.112

    3 minuty MOVA, ktoś chce niech skorzysta ;) kod zasilenia: 200407982501 *101*kodzik# [dzwoń] ;) pozdro ;)

Dodaj swoją opinię