Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Operatorzy MVNO będą zyskiwać

Operatorzy MVNO będą zyskiwać

Q! 30 Września 2009 18:12

0 0

Operatorzy działający w modelu MVNO mają przed sobą dobre wizje rozwoju - wynika z badania przeprowadzonego przez firmę analityczną TeleGeography. W ciągu kolejnych pięciu lat liczba ich klientów będzie stale rosnąć, a w ciągu najbliższych czterech - podwoi się.

Prognoza wzrostowa dla MVNO to dobra informacja dla tego sektora rynku. Zwłaszcza jeśli wziąć pod uwagę fakt, że w latach 2003-2009 globalna średnia liczba klientów operatorów wirtualnych spadła z około 3 do niewiele powyżej 2% całkowitej liczby klientów telefonii komórkowej. Działo się tak pomimo silnego wzrostu ich odsetka w krajach rozwiniętych, który wzrósł z niecałych 7 (w 2003) do ponad 9% (w 2009 roku).

To wszystko działo się w momencie, kiedy nastąpił wysyp liczby operatorów MVNO. Oznacza to, że ich siła na rynku była dosyć słaba, co, według przeprowadzonych badań, ma się zmienić w ciągu najbliższych 5 lat.




Jak zauważają autorzy badania, operatorzy MVNO są domeną rynków dojrzałych i rozwiniętych, co ma miejsce głównie w Europie Zachodniej, Stanach oraz zaledwie kilku innych państwach. W pozostałych - cały czas liczba klientów korzystających z ich usług ma symboliczną wielkość.

Co więcej, mimo iż prognozowany wzrost klientów operatorów MVNO jest dynamiczny, to jednak wciąż nie może on przegonić ogólnego odsetka wzrostu liczby klientów sieci działających w tradycyjnym modelu.

Wszystko dzięki bardzo dynamicznemu wzrostowi liczby klientów "dużych" operatorów w krajach rozwijających się, takich jak Chiny, Indie, Rosja, Brazylia, Indonezja, Wietnam czy Pakistan.

Źródło tekstu: telecomtiger, wł     

Dodaj do:
w sumie: 22
  • 0

    3.  2009-09-30 22:20:55

    Jedyna realna siła MVNO do mBank mobile, GG A ir, Carrefour Mova, Heyah to na garnuszku PTC jedzie więc go nie liczę.

  • 0

    4. ~pikus  2009-09-30 22:59:23  host: 239-dom-12.acn.waw.pl

    to jakaś bzdura kompletna. Identyczne raporty powstawały 10 i 5 lat temu i mówiły to samo. Jak będzie upadał ostatni MVNO - pewnie będą pisać to samo...

  • 0

    5. ~  2009-09-30 23:31:44  host: chello089079205020.chello.pl

    dzisiaj dostalem starter mobile z powodu przenosin z playa.gadalem z kurierem to powiedzial ze od jakiegos czasu wozi tego cholernie duzo ,nieraz mial po 15-20 starterow dziennie do zawiezienia.ciekawe ile bylo w tym prawdy bo jesli takie tempo to mvno w postaci mbank mobile calkiem niezle idzie do przodu

  • 0

    6. ~J  2009-10-01 07:40:15  host: yk170.internetdsl.tpnet.pl

    @5: Też dostałem starter mobile 10 września i do dzisiaj numer nie jest przeniesiony z Polkomtela. W Plusie twierdzili w zeszłym tygodniu, że maja awarię, więc postanowiłem poczekać kilka dni. Napiszę skargę do UKE.

  • 0

    7. ~bednari0  2009-10-01 08:37:01  host: abkc38.neoplus.adsl.tpnet.pl

    @3 za parę dni dojdzie jeszcze FM Mobile ;)

  • 0

    8. ~fobos  2009-10-01 14:28:51  host: chello089076189064.chello.pl

    Starter mobile leży u mnie już jakiś czas i czeka do listopada aż skończy mi się umowa w Plusie. Miałem przenosić numer, ale jak się naczytałem jakie kwiatki z tym są i ile to nieraz trwa to kupiłem starter. Mobile chyba faktycznie ma ostatnio sporo nowych klientów, skończyły im się startery darmofonu :)

  • 0

    9.  2009-10-01 21:24:21

    W tej chwili to właśnie mvno mają najkorzystniejsze usługi internetowe (dla ludzi, któ¶zy nie chcą wydawać na tego neta po 30zł/miesiąc). Darmowe mb, do tego przykładowo pakiet 100mb za 5zł... I wszystko naliczane co 1kb... Jest u nas jakiś operator strukturalny, który nalicza co 1kb? Nope...

  • 0

    10. ~ble  2009-10-02 16:41:56  host: glp250.internetdsl.tpnet.pl

    u nas z taką polityką Pani Streżyńskiej to w Polsce wirtualni operatorzy to mogą się jedynie zwijać a nie rozwijać

  • 0

    11.  2009-10-02 16:46:56

    ble: a tak konkretnie? Co jest złego w tej polityce?

  • 0

    12. ~nihil novi  2009-10-02 17:35:37  host: 76-pra-9.acn.waw.pl

    Wiciu to stata, ale prawdziwa spiewka. Najwyzsza w Europie asymetria MTR-ów (Play i PC są dotowani, zaś MVNO nie) i brak przewidywalnosci regulacyjnej i trzymania sie harmonogramów. W takich warunkach nikt odpowiedzialnie biznesu robił nie bedzie. Najlepiej swiadczy o tym allegro. Zwinał sie z ww przyczyn.

  • 0

    13.  2009-10-02 17:44:25

    nihil novi: a na zachodzie MVNO mają asymetryczne stawki? Kiedy na zachodzie wchodzili nowi operatorzy, a kiedy w Polsce? Ile wynosi (lub wynosiła) maksymalna dysproporcja na zachodzie?

  • 0

    14. ~nihil novi  2009-10-02 17:45:03  host: 76-pra-9.acn.waw.pl

    i jak było w płk Kwiatkowskim: stawiam polskich złotych sto przeciwko stu dolarom amerykańskim, że przy takiej polityce nic z DVB-H w Polsce nie będzie. Na regulatora wypiął sie nawet Play. A to sie w tym duecie nie zdarza.

  • 0

    15.  2009-10-02 17:45:53

    nihil novi: jak to się wypiął? Rozwiniesz?

  • 0

    16. ~nihil novi  2009-10-02 17:55:18  host: 76-pra-9.acn.waw.pl

    Wiciu, różnie to bywa, czytałem ostatnio o 60% asymetrii w Europie, w Polsce to bodajże ok 160%. Trzeba zwórcić uwagę, ze 160% asymetria sprawia, że cena min jest ponad dwa i pół raza wyższa. To dużo. Zgadzasz się?

  • 0

    17.  2009-10-02 17:57:13

    nihil novi: nauka radziecka zna przypadki ponad 100% w Wielkiej Brytanii. I co Ty na to? W Polsce teraz nie jest 160%, a 141% - to po pierwsze. Po drugie - kiedy w Polsce wchodzili nowi operatorzy, a kiedy na Zachodzie? Na to pytanie nie odpowiedziałeś.

  • 0

    18. ~nihil novi  2009-10-02 17:57:54  host: 76-pra-9.acn.waw.pl

    ale mogę się nieznacznie mylic, moja dieta jest uboga w fosfor :)

  • 0

    19. ~nihil novi  2009-10-02 18:06:44  host: 76-pra-9.acn.waw.pl

    Retoryka, retoryka, retoryka. Wiciu, to pytanie z haczykiem, można na nie odpowiedzieć innym :) Wiesz też, że trudno krótko odpowiedzieć. Loads of data. Dobrego weekendu. PS Ty akurat robisz dobrą robotę.

  • 0

    20.  2009-10-02 18:08:31

    nihil novi: no to po co ta cała dyskusja? :-)

  • 0

    21. ~nihil novi  2009-10-02 18:11:39  host: 76-pra-9.acn.waw.pl

    i co ja na to? w biznesie 40% róznicy to bardzo dużo. Np. banki w ofertach w oprocentowaniu lokat czy rachunków ścigają się o 1% góra 2. To tak apropos retoryki :)

  • 0

    22. ~ni  2009-10-02 18:17:51  host: 76-pra-9.acn.waw.pl

    pojecia nie mam. Zadałeś mi pytanie, a ja uznałem, że niegrzecznie byłoby na nie nieodpowiedzieć. Jestem tutaj przecież gościem. :)

Dodaj swoją opinię