Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Operatorzy komórkowi przeciwko dużym obniżkom

Operatorzy komórkowi przeciwko dużym obniżkom

WitekT 8 Września 2006 13:22

0 0

Operatorzy komórkowi przedstawili UKE propozycję redukcji stawek interkonektowych za terminowanie ruchu w swoich sieciach. UKE twardo stoi na stanowisku, że do końca tego roku ceny rozliczeń muszą spaść o 35%. Gdyby poszedł za tym porównywalny spadek cen detalicznych, to oszczędności, szczególnie abonentów telefonów stacjonarnych, przekroczyłyby miliard złotych rocznie.

Dzisiaj stawki hurtowe za połączenia z telefonów stacjonarnych na komórkowe wynoszą od 0,40 do 0,65 zł za minutę połączenia, a detaliczne od 0,80 do 1,40 zł. Natomiast przy połączeniach z aparatów komórkowych na stacjonarne wynoszą odpowiednio około 0,05 zł i od 0,20 do 0,30 zł za minutę. Na tej różnicy korzystają firmy komórkowe.

Operatorzy GSM zarabiają rocznie około 3 mld złotych na hurtowych rozliczeniach z operatorami stacjonarnymi, więc bronią się przed redukcją stawek sugerowaną przez UKE. Sami zaproponowali kompromisową obniżkę o niespełna 20% (do 0,40 - 0,48 zł za minutę). Obniżki żądane przez UKE uważają są zbyt duże w zbyt krótkim czasie. Nie podoba im się także interwencja regulatora bo uważają, że operatorzy stacjonarni sami powinni porozumieć się z komórkowymi.




To nie jest żaden kompromis, tylko porozumienie między trzema operatorami ze szkodą dla abonentów - mówi Anna Streżyńska, prezes UKE. Podtrzymuje plan zredukowania stawek o 35% w tym roku i o kolejne kilka procent w roku następnym.

Sądzę, że obniżka cen detalicznych będzie zbliżona do obniżki stawek hurtowych - powiedział Jerzy Trzaskowski z Multimedii.

Więcej o proponowanych przez UKE zmianach w stawkach interkonektowych w sieciach ruchomych pisaliśmy w tej wiadomości.

Źródło tekstu: Rzeczpospolita     

Dodaj do:
w sumie: 11
  • 0

    1. ~pitus  2006-09-08 13:27:22  host: 252.nat.ino.tvknet.pl

    polaczenia na telefony stacjonarne powinny byc tansze bo sa teraz za drogie i rozmowy z komorki na komorke tez powinny byc tansze

  • 0

    2.  2006-09-08 13:34:51

    Gdyby wcześniej sami obniżyli te 20%, to zapewne Regulator by nie interweniował-przynajmniej w tym roku. Teraz o kompromisie nie może być mowy- za pazerność trzeba zapłacić... :). swoją drogą to wg mnie i tak zbyt mała obniżka. Powinna wynosić 50%.

  • 0

    3. ~getITright  2006-09-08 13:54:37  host: phantom.teldom.pl

    a nie mówiłem że NAJWIĘKSZYMI WROGAMI OBNIŻANIA INTERCONNECTU SĄ OPERATORZY !!! Ktoś tu kiedyś próbował mi "udowadniać" że niby poco operatorzy by mieli protestować przeciwko obniżeniu interconnectu, jak widać czarno na białym jednak ja miałem rację :P mam nadzieje że UKE nie ustąpi nawet o milimenr tym naciągaczom "operatorzy stacjonarni sami powinni porozumieć się z komórkowymi." TO JAKOŚ OD 10 LAT SIĘ NIE POROZUMIELI, mam nadzieje że Pani Strzeżyńska nie da się nabrać na te cygańskie żebry operatorów, niech idą żebrać gdzie indziej :D

  • 0

    4. ~  2006-09-08 14:38:11  host: nat-233.std.tsi.tychy.pl

    "Obniżki żądane przez UKE uważają są zbyt duże"... powinno chyba być "uważają za zbyt duże". ;-)

  • 0

    5. ~  2006-09-08 14:52:10  host: apn-99-85.gprspla.plusgsm.pl

    10lat juz trwa ta obnizka.tak skorumpowanego systemu jak w Polsce to tylko na wschod szukac..a podobno jestesmy w Europie..ale to chyba za dlugi proces..powinno byc u wszystkich3:w sieci ok24-30gr(z vat)24h;-)))po23-6 za5gr.do obcych sieci 40-45gr,24h,na stacjonarki powinno byc nie wiecej niz 15gr w szycie(9-15),poza 8gr,esy w sieci po1gr bez pakietow do innych po5gr w prepaidach oczywiscie bo w abo moga byc drozsze fony ale stawki powinny byc jeszcze nizsze(dla biznesu jeszcze minus vat);-))to by byly czasy..ale za rok czy dwa,moze..Pani Aniu,duzo zalezy od Pani..

  • 0

    6. ~xyz  2006-09-08 16:57:59  host: rev-27.malnet.pl

    interconectowcy padną albo wyjadą z kraju..:)

  • 0

    7.  2006-09-08 17:48:06

    A czy ta obniżka dotyczy tylko połączeń z sieci komórkowych do sieci stacjinarnych, czy też pomiędzy sieciami komórkowymi ?

  • 0

    8. ~valkimer  2006-09-08 21:19:57  host: bnn216.neoplus.adsl.tpnet.pl

    jak widać UKE dobrała się do telefonii komórkowej-brawo!!!
    Bo jak ostatnio na tapecie widzi tylko TPSA...ciekawe jak firmy telefonii komorkowej odpowiedzą...

  • 0

    9. ~glodek  2006-09-08 23:30:50  host: 11.168.wmc.com.pl

    7. widze, ze analfabetyzm to jeszcze cos normalnego

  • 0

    10. ~getITright  2006-09-09 13:35:58  host: phantom.teldom.pl

    @ROSOMAK - i tych i tych @glodek - a ty co? Miodek inaczej? :D nie mogę z takich ludzi którzy nie mają nic do powiedzenia, poza tym że ktoś zrobił jakiś tam błąd ortograficzny... i muszą się tym podzielić z innymi :D

  • 0

    11. ~Ben  2006-09-10 02:52:12  host: blf229.neoplus.adsl.tpnet.pl

    getITright: 9-tce raczej chodzilo o brak zrozumienia newsa - bo obnizka dotyczy polaczen z sieci stacjonarnych na komorkowe, a nie na odwrot.

Dodaj swoją opinię