Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Operatorzy komórkowi chcą dostarczać szerokopasmowy Internet

Operatorzy komórkowi chcą dostarczać szerokopasmowy Internet

WitekT 12 Czerwca 2006 12:19

0 0

Operatorzy komórkowi rzucają wyzwanie tradycyjnym dostawcom Internetu. Chcą podwoić w tym roku liczbę swoich abonentów korzystających z dedykowanych rozwiązań do transmisji danych.

Sieci komórkowe mają około 175 tys. aktywnych abonentów Internetu. Chcą konkurować z rynkowym gigantem – Telekomunikacją Polską – która obsługuje około 1,5 mln Internautów, co przynosi jej każdego miesiąca ponad 100 mln zł przychodów. Jest więc o co walczyć.

Centertel nie chce podać szczegółowych danych, ale liczbę jego abonentów korzystających z Internetu można szacować na 75 tys. Z usług iPlus Polkomtela korzysta około 55 tys. użytkowników. Blue connect PTC ma około 45 tys. klientów.

Determinacja w rozwijaniu usług jest odwrotnie proporcjonalna do udziału w rynku. PTC intensywniej niż konkurenci inwestuje w bezprzewodową sieć transmisji danych UMTS. Do końca roku cała ta sieć ma być gotowa do świadczenia usług dostępowych z prędkością około 2-3 Mb/s (technologia HSDPA), porównywalną z oferowaną w sieciach stacjonarnych. Według nieoficjalnych informacji, taka oferta pojawi się po wakacjach.




I Polkomtel, i Centertel zdobyły dużą liczbę klientów nie dzięki "szybkim" sieciom, ale dzięki polityce cenowej i marketingowi. Strategia PTC jest jednak inna, bo w przeciwieństwie do konkurentów operator Ery nie ma wsparcia w sieciach stacjonarnych. Przynajmniej na razie. Za Orange stoi TP, a Polkomtel również zaczął wchodzić w telefonię stacjonarną.

Poza 175-tysięczną rzeszą abonentów płacących miesięczne rachunki za dostęp do internetu wszyscy trzej operatorzy mają kilka razy liczniejszą grupę klientów, którzy okazjonalnie korzystają z dostępu do sieci w ramach standardowych planów telefonicznych. Zaczyna się jednak unifikacja tych usług.

Do niedawna iPlus konkurował z pakietami internetowymi w planach telefonicznych, ale to się zmieniło wraz z wprowadzeniem nowych taryf. Punkt ciężkości przesunął się wyraźnie na iPlusa - wyjaśnia Przemysław Bukato z działu usług internetowych Polkomtela.

Źródło tekstu: Puls Biznesu     

Dodaj do:
w sumie: 14
  • 0

    1. ~Andkra1  2006-06-12 12:26:04  host: apn-100-181.gprsbal.plusgsm.pl

    Dlatego mam ciągle nowy plus bo tam są pakiety i tanie pakiety

  • 0

    2. ~  2006-06-12 12:43:04  host: nat01.rtk.net.pl

    czegoś tutaj nie rozumiem do końca z tej wiadomości. Czyli Era Blue Connect do końca roku ma w całym kraju gdzie ma zasięg gsm możliwość wprowadzenia mobilnego internetu z prędkością 2-3Mb/sek??
    Jeśli tak, to w Erze naprawdę za kilka lat widzę przyszłość.. - bo narazie np blueconnect kosztuje powiedzmy 99zł miesięcznie - jeśli będą mieli dostęp szybkiego szerokopasmowego łacza intenetowego w całym kraju (nawet w tych małych miejscowościach) to po jakimś czasie (6-12 miesięcznie) cena może spaść o połowę (około 50zł brutto) a potem nawet np do 10-20zł miesięcznie za stałe łącze:)) - jeśli tak się stanie - i cena tak spadnie - to ja chyba zmienie necik na Ere:)) - tylko muszą jeszcze sprzęcik dać tańszy (max 100zł za przyłączenie internetu i danie odpowiedniego sprzętu i oprogramowania do szybkiego bezprzewodowego mobilnego dostępu do intenetu).
    Wtedy jak będą takie prędkości w całej Polsce za stały dostęp do internetu - to nawet telewizja poprzez internet w wysokiej jakości może będzie możliwe..:))
    Heh - tylko ... - kiedy to będzie możliwe...??:((

  • 0

    3. ~RobertD  2006-06-12 13:03:02  host: 213-238-121-241.adsl.inetia.pl

    Rzeczywiście, mobilny internet wciąż jest zbyt drogi nie wspominając o okazjonalnych miejscach gdzie jego szybkość starcza na rozmowe przez Skype. Ja okazjonalnie korzystam z Simdaty przez GPRS czasem mam tylko okazje przez UMTS ze względu na jego "unikalność" a HSDPA heh a kiedy to będzie i dlaczego tylko w Warszawie :-) Pozdrawiam

  • 0

    4. ~  2006-06-12 13:14:47  host: nat01.rtk.net.pl

    to w końcu Era będzie miała zasięg w całej Polsce tam gdzie jest Ich zasięg gsm do końca tego roku czy też nie..??
    Jeśli nie - to jedak Era jeśli chodzi o internet to kicha:((
    I niby w takim wypadku w jaki sposób po wakacjach będzie chciała zacząć konkurować z neostradą jak nie bedą mieli takiego zasięgu...?? :((

  • 0

    5. ~dt  2006-06-12 13:22:01  host: wap.plusgsm.pl

    nat01.rtk nie w calej polsce a tylko tam gdzie bedzie umts a to spora roznica. Hsdpa z pewnoscia pojawi sie tez w Plusie.co do inwestycji ery to koniecznosc bo ich siec jest najslabsza pod wzgledem transmisji danych. Plus ma najmocniejsza ale i tak wciaz z

  • 0

    6. ~dt  2006-06-12 13:33:48  host: wap.plusgsm.pl

    zwiekszaja jej pojemnosc. Przepraszam za dubla.operka mi zwariowala ;) Witku usun go jak mozesz.

  • 0

    7. ~maciejd  2006-06-12 14:26:08  host: absk188.neoplus.adsl.tpnet.pl

    ja czekam na roaming internetu via gsm/umts. kupuje w polsce ryczalt np. iplusa i korzystam w Europie z tego Internetu. Mogę za takiego iplus w roamingu zaplacić do 200zł.

  • 0

    8. ~magik  2006-06-12 15:18:08  host: apn-100-191.gprsbal.plusgsm.pl

    uwaga. ważna informacja i jednocześnie antyreklama dla iplusa (moze to ktoś przeczyta z Plusa i sie zastanowi) od niedawna zaczęli ograniczać predkość po przekoroczeniu 1 GB - wg zapisu w umowie, czego wcześniej nie robili ! wiele osob własnie dlatego decydowało sie na ta siec moze jeszcze dlatego ze znacznie lepiej chodzi od BE i BC. wszsytko byłoby ok w miare ok gdyby ograniczyli mi predkość do poziomu GPRS ale zrobili to do pozimu, uwaga: 1-2 KB/s !!! po prostu tragedia - to znacznie gorzej niz predkość GPRS. mam nadzieje ze sie w Plusie obudza bo antyreklama nie jest dobra :) wezcie to pod uwage przy ewentualnym zakupie Iplusa. pozdro

  • 0

    9. ~wlo  2006-06-12 18:05:09  host: aon96.neoplus.adsl.tpnet.pl

    No owszem, mobilny inernet jest jeszcze drogi, ale też nie jest dla wszystkich przecież. Sam fakt podłączenia do sieci i możliwości korzystania nie oznacza, ze to jest dla każdego ;-) To po pierwsze. Po drugie natomiast, czy cena 60 zł za to co oferują sieci (mówię o mobilności, poczciwym transferze w EDGE) to tak wiele dla tych, którzy potrzebują właśnie mobilnego dostępu (nie do zabawy oczywiście) albo nie mają alternatywy, a jeśli już to... droższą albo wolniejszą albo... klasyczny modem? magik - jestem pewien, że należysz do nielicznych, którym ograniczyli ;-) U mojej siostry dzieci nawet 2-3 GB czasem ciągną i nie mają ograniczeń. Aha! Co to jest 2-3 GB? Dla niektórych nic. No ale przecież nie koniecznie trzeba mieć iPlusa ;-)

  • 0

    10. ~magik  2006-06-12 18:13:45  host: apn-100-191.gprsbal.plusgsm.pl

    wlo: to ogranicznie ma miejsce od końca maja. do tej pory sciągałem po 5 GB/m-c (jestem w zasiegu umts). byc moze jeszcze tego Twoja siostra nie doświadczyła. oby sie tak nie stało :) natomiast mam nadzieje ze nie dotyczy to tylko mnie bo płace za ta usługe 110 zł i delikatnie mówiac jestem zdenerwowany :/ pozdro

  • 0

    11. ~BUCiu  2006-06-12 22:05:14  host: alfa.azory.net.pl

    magik ma racje, tną prędkość po przekroczeniu 1GB od 25/05. Chyba, ze masz na numerku abonamentowym włączonego dodatkowo iPlusa to nie tną, przynajmniej narazie...

  • 0

    12.  2006-06-12 22:19:05

    a ja kiedyś zrezygnowałem z neostrady w TPSA, która za neostradę wyłudzała ode mnie niepotrzebny mi drogi abonanent 50zł + 72zł za neo. Kupiłem simdatę z której teraz (jak widać) korzystam. Ludzie, GPRS to jest ładnie mówiąc NIEPOROZUMIENIE. Komfort jakbym się z mercedesa przesiadł na traktor, jeden wielki koszmar.

  • 0

    13.  2006-06-12 22:24:15

    Ten sam PlusGsm jest po prostu REWELACYJNY jako operator stacjonarny (1069), miodzio: nie mam słów na wyrażenie swojego zachwytu. Gdyby Polkomtel oprócz prefixu 1069 zaproponował stacjonarną usługę "neostradopodobną" (czyli ADSL) to z zamkniętymi oczami lecę za nimi jak w dym. Niestety, oni inwestują w coś innego, jakieś szerokie pasma. A ja nie chcę żadnych MB/s, mnie wystarczyłby odpowiednik neostraty 128, ale powiedzmy za połowę ceny.

  • 0

    14. ~wlo  2006-06-13 09:53:30  host: aok97.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Sebastian PL - Polkomtel jak najbardziej ma w ofercie usługi szerokopasmowego dostępu do sieci ;-) Jakie chcesz pół megabita? 6 megabitów? Także łącza dzierżawione... No niestety - dla nielicznych ;-)
    Miejmy nadzieję, że w upływam czasu rozszerzą tę "działkę" na małe firmy i ofsoby indywidualne.
    Odpowiednik neostrady 128 masz w iPlusie, o ile jesteś w zasięgu EDGE. Ograniczeie... No wiem - w Neostradzie 128 jest chyba 5 GB? Cena też wcale nie niższa...

Dodaj swoją opinię