Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Operatorzy będą pracować razem nad standardem komórkowych płatności

Operatorzy będą pracować razem nad standardem komórkowych płatności

WitekT 16 Grudnia 2007 21:58

0 0

19. grudnia wszyscy czterej operatorzy komórkowi podpiszą umowę, na mocy którego opracują wspólny standard płatności za pomocą telefonu - pisze gazeta.pl.

Na razie takie porozumienie podpisały pod koniec PTC i Centertel, o czym pisaliśmy w tej wiadomości. Teraz zostanie ono rozszerzone o Polkomtela i P4. Ten pierwszy już korzysta z mPay, ale nie upiera się przy tym standardzie tym bardziej, że nie jest optymalny i wygodny dla użytkownika, nie ma także zbyt wielu punktów, gdzie można płacić przy jego użyciu. Ten drugi mPay powinien wdrożyć zaraz po nowym roku.




Operatorzy mogą się zwrócić w stronę innego systemu - płatności bezstykowych. Pierwsza, pokazowa transakcja z jego wykorzystaniem już się w naszej części Europy odbyła - 12 grudnia w Warszawie, dzięki współpracy MasterCarda, BZWBK i firmy eService. Do przeprowadzenia takich transakcji wykorzystuje się karty ze specjalnym mikroprocesorem. Nie trzeba ich przesuwać przez żaden terminal, wystarczy zbliżyć do czytnika. Zakup trwa sekundę, gdyż nie wymaga potwierdzenia kodem PIN ani łączenia z bankiem. Kartą bezstykową MasterCard można płacić w 80 tys. sklepów na całym świecie, w Polsce do końca roku będzie 500 takich miejsc - do programu weszły McDonald's, Mercer's Coffee i Euro Apteka. W przyszłości mają do nich dołączyć Ruch, Empik i Kolporter. Byłby to system idealny dla sieci komórkowych, gdyż chip, który umożliwia płacenie zbliżeniowe, można bez problemu umieścić także w telefonie. Ze względów bezpieczeństwa limit płatności przy użyciu karty (mikroprocesora) bezstykowego został ograniczony do 50 zł. Większe transakcje też są możliwe, ale będą wymagały autoryzacji.

Źródło tekstu: gazeta.pl     

Dodaj do:
w sumie: 15
  • 0

    1. ~jojo  2007-12-16 22:10:15  host: efd176.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Już niedługo... Mam taką nadzieję, to ogromnie ułatwiłoby wydawanie kaski. ;-D Ma ndzieję, że w prepaidach też ten system będzie wykorzystywany...?

  • 0

    2. ~kuba  2007-12-16 22:12:23  host: 2.ozd.airbites.pl

    'ten drugi' to i Polkomtel i P4? ;p

  • 0

    3.  2007-12-16 22:17:01

    2: fixed, dzięki! :)

  • 0

    4. ~rafaik  2007-12-16 22:33:45  host: 79-to3-5.acn.waw.pl

    Witku mam pytanie czy sprawdzacie pocztę na press@telepolis.pl bo ostatnio wysłałem wam newsa "Mobyland zapłacił za rezerwację częstotliwości GSM 1800" i jestem ciekaw kiedy ją opublikujecie? Pozdrawiam

  • 0

    5. ~  2007-12-16 22:52:06  host: chello062179023129.chello.pl

    1.~jojo z artykułu zrozumiałem, że niema znaczenia rodzaj karty, tylko telefon w nią wyposażony. Jeśli dobrze rozumiem to ten chip równie dobrze może być w zelówkach (tylko trzeba by wysoko nogę zadzierać).

  • 0

    6.  2007-12-16 23:48:57

    rafaik: sprawdzamy, sprawdzamy - ale ja w weekend, że tak powiem, mocno się luzowałem, więc dopiero teraz przebijam się przez stos emalii. ;) Ale i tak danke za regularne info. ;)

  • 0

    7. ~znawca  2007-12-17 10:31:28  host: atropos.tpi.pl

    To będzie hit, który rozwinie sie za dwa trzy lata, obecnie brakuje tutaj jeszcze oprócz MasterCard też Visa. Ponadto jest możliwych kilka rozwiązań: płatność po wprowadzeniu ID-kodu i PINu, technologia zbliżeniowa albo technologia NFC (Near Field Communication), ale z kolei to pociąga za sobą brak obecnie czytników, identyfikatorów oraz infastruktury. Standard Bluetooth, też tak naprawdę rozwinął się po kilku latach obecności i teraz wypiera IRde, podobnie może być z technologią NFC, która działa podobie jak RFID.

  • 0

    8.  2007-12-17 11:19:18

    I dobrze...

  • 0

    9.  2007-12-17 12:05:40

    Słuszna koncepcja.

  • 0

    10.  2007-12-17 12:25:58

    Te wszystkie platnosci sa za bardzo skomplikowane. Powinni je uprościć do max, tzn. platnosc za pomoca sms premium.

  • 0

    11.  2007-12-17 15:00:22

    wiem, ze taka usluga jest dostepna w sieci MCdonald`s, prawda sam jeszcze nie korzystałem . Ale zalozenia sa takie, ze ma to ulatwic droge platnosci i jezeli w innych krajach to sie sprawdza... mam nadzieje, ze z czasem bedie mozliwsci platnosci powyzej 50 zl, najwyzsza pora sobie przypomnic pin :)

  • 0

    12. ~eSiK  2007-12-17 15:46:54  host: atropos.tpi.pl

    "Na razie takie porozumienie podpisały pod koniec PTC i Centertel" - NIE ROZUMIEM! NIE ROZUMIEM :)

  • 0

    13. ~hbmm  2007-12-17 19:44:21  host: feg2.internetdsl.tpnet.pl

    mnie niepokoji tylko jedno skoro technologia zblizeniowa nie wymaga podania pinu to co bedzie gdy ktos ukradnie nam telefon

  • 0

    14. ~nick  2007-12-17 21:13:58  host: cbn225.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Te patności mają obsługiwać przelewy z mbanku i gry liczbowe lotto - w przeciwnym razie niech nawet nie próbują wprowadzać.

  • 0

    15. ~  2007-12-18 11:20:21  host: atropos.tpi.pl

    #13: Gdy ktoś ukradnie telefon, to postępujemy tak jak w przypadku kradzieży np. karty kredytowej, należy to zgłosić w pierwszej kolejności do operatora i na policję. Do banku, należy zastrzec kartę, a operator zablokuje telefon

Dodaj swoją opinię