Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Operatorzy będą faworyzowani w przetargu na "darmowy Internet"

Operatorzy będą faworyzowani w przetargu na "darmowy Internet"

WitekT 26 Maja 2009 22:51

0 0

Jeśli operatorzy komórkowi, a także Sferia, Aero2, Nordisk Polska i Towarzystwo Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej (PTPiREE), zdecydują się stanąć do przetargu na częstotliwości 2,6 GHz (słynny "darmowy Internet"), mogą mieć większe szanse jego wygrania niż inni oferenci - pisze Gazeta Prawna.

Nawet 30% wszystkich punktów możliwych do zdobycia może dostać w organizowanym przez UKE przetargu na częstotliwości w paśmie 2,6 GHz ten, kto zobowiąże się także do świadczenia przez trzy lata bezpłatnych usług dostępu do Internetu na posiadanych już częstotliwościach w pasmach poniżej 1 GHz. Dokumentacja przetargu nie narzuca wymogów dotyczących prędkości transmisji danych z wykorzystaniem częstotliwości poniżej 1 GHz. Nakłada jedynie warunek, że ma być do tego wykorzystane minimalnie 20% pojemności sieci w tym zakresie częstotliwości.




Ogłoszony w ubiegłym tygodniu przetarg ma zostać zamknięty 28 sierpnia i rozstrzygnięty jesienią. Szerzej pisaliśmy o tym w tej wiadomości.

Częstotliwości 900 MHz ma Polkomtel, Centertel, PTC oraz P4. Korzystają na niej z technologii GSM. Centertel ma jeszcze 450 MHz (CDMA2000), Sferia ma 850 MHz (CDMA2000), Nordisk ma 420 MHz (CDMA2000), Aero2 ma 900 MHz (jeszcze nie wiadomo do czego ją wykorzysta, najprawdopodobniej na GSM). Częstotliwości w paśmie 420 MHz ma Polskie Towarzystwo Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej. Zgodnie z koncesją może je wykorzystywać do łączności alarmowej.

Źródło tekstu: Gazeta Prawna     

Dodaj do:
w sumie: 19
  • 0

    1. ~nestor  2009-05-26 22:56:58  host: 77-253-22-229.adsl.inetia.pl

    Witek: PTPiRE chyba brakuje jednego "e": Polskie Towarzystwo Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej.

  • 0

    2. ~  2009-05-26 22:59:08  host: f96-037.opera-mini.net

    Nordisk ma zgodnie z wykazem pr cdma420.jak to jest?konsorcjum tych opow faworyzowanych i zasieg ich cdma byloby ok..nadajniki maja w co tu kryc bialych plamach i w polaczeniu np z zasìegiem cdma orange mialoby blisko caly kraj w zasiegu.mirekb

  • 0

    3. ~adek  2009-05-26 23:01:56  host: dsk99.neoplus.adsl.tpnet.pl

    to chyba mit z darmowym netem, ale mogliby inni popatrzeć na heyah- 2gr/100kb...

  • 0

    4.  2009-05-26 23:02:40

    nestor: masz rację, już poprawiłem, dzięki! :-)

  • 0

    5. ~empireus  2009-05-26 23:05:46  host: host118.opteris.pl

    Taaaa i bedzie jak z WiMax, gdzie Era dostala koncesje i nic tam nie zrobila :)

  • 0

    6. ~marek  2009-05-26 23:42:49  host: nat-w3.e-net.pl

    juz plus popatrzyl na heayh, a raczej na gaduair, bo oferuje net nawet za 0,7 grosza za 100 kb w pakiecie.

  • 0

    7. ~wosq  2009-05-26 23:43:50  host: 94.254.185.33

    Do czasu aż to zadziała, zapewne skończy mi się umowa z PLAY ONLINE. Oczywiście pozostanę przy Play'u jak da lepszą ofertę :))

  • 0

    8.  2009-05-26 23:58:40

    WitekT: A play przypadkiem nie ma EGSM?? - i przy okazji, nie stawia od razu takich nadajnikow? /bo cos mi sie obilo, ze w jego przypadku wlasnie takie 'lepsiejsze' sa na 900 MHz ;) /

  • 0

    9.  2009-05-27 01:12:52

    zaden mit. 'darmowy internet' (nie bez powodu w cudzyslowiu) w mysl tej wiadomosci (i tego przetargu), nie jest tak do konca darmowy. operator, ktory wygra przetarg na danym terenie, zobowiazuje sie do swiadczenia przez 3 lata darmowej uslugi dostepu do internetu (w w/w 20% swojego pasma, a reszta to uslugi komercyjne), a potem ew. zainteresowani dostepem do interentu od tego operatora, ktorzy te lacza 'testowali' moga podpisac z nim umowe na komercyjnych warunkach.

  • 0

    10. ~  2009-05-27 07:19:22  host: f96-031.opera-mini.net

    Oj coś mi się wydaje, że tłoku po te częstotliwości to nie będzie. Chociaż wymagania minimalne i cena minimalna bardzo atrakcyjna. Jest już trzy ogólnokrajowe pozwolenia na CDMA, wimaxy multimedialna sieć Play, kto zaryzykuje budowę kolejnej ogólnopolskiej sieci radiowej w dodatku z obowiązkiem świadczenia usługi za free przez 3 lata, chociażby na 20% przepustowości sieci. No ale może znajdzie się ryzykant-zobaczymy.

  • 0

    11.  2009-05-27 09:28:53

    :) tak, to jest nazywane E-GSM od "enchanced" (rozszerzony). Po prostu już po komercyjnym wdrożeniu GSM przyklejono jeszcze trochę "od dołu" częstotliwości, stare telefony tego nie obsługiwały, teraz wszystkie. Ale to jest technologia GSM...

  • 0

    12. ~ukenamuniu  2009-05-27 10:19:37  host: 212.160.172.70

    Bardzo sprytne posunięcie UKE. Urządzeń sieciowych i abonenckich na 2,6GHz jeszcze nie ma (podobnie było w momencie ogłaszania przetargów na UMTS i WiMAX) a 20% pojemności innej sieci trzeba będzie oddać na darmowy Internet.

  • 0

    13. ~  2009-05-27 10:27:10  host: f142-057.opera-mini.net

    ja napisze tak. ten przetarg mógłby wygrać kazdy procz TP / ORANGE. oni nawet neostrady porządnie nie umieją zrobic. maja CMDA co mnie przeraza bo tym maja duże szansę. a wiadomo ze francuzi lubią polaków kroic. wolalbym by P4 lub polkomtel wygrał... PS a co ze startem centernetu? maj sie juz kończy a tu cisza...

  • 0

    14. ~  2009-05-27 11:17:01  host: 128-mi2-9.acn.waw.pl

    13. ...przed burza :P

  • 0

    15. ~jojo  2009-05-27 11:58:47  host: ekj115.internetdsl.tpnet.pl

    14 - z dużej chmury mały deszcz...? ;-P

  • 0

    16. ~elo  2009-05-27 12:36:13  host: 212.14.50.10

    darmowy ale ustawiony... hmmm.

  • 0

    17. ~```  2009-05-27 18:26:47  host: tor.fabiankeil.de

    Dziwnie dziwinie, UKE strasznie faworyzuje innych operatorów a czasem bywa tez tak że budżet traci. Zresztą chyba najbardziej chodzi wszystkim (oczywiście nie mam na myśli tutaj UKE) żeby ten net już zaczął działać tak samo Mobilna TV. A rozdawanie pasm itd słabym operatorą niestety to opóźnia.

  • 0

    18. ~empireus  2009-05-27 21:08:36  host: host118.opteris.pl

    12*** urzadzenia sa :) karty WiFi obsluguja spory zapas pasma pow. i pon. 2.4 ;) Wystarczy zmodowany soft do byle routerka (na bank na chipsecie Atheros) i juz mozna sie podlaczyc na 2.5

  • 0

    19. ~ukenamuniu  2009-05-27 22:50:40  host: 86-59-n1.aster.pl

    ~empireus: nie 2,5 tylko 2,6GHz. Żartem: to może INTEL Mobile Core 2 Duo T9300 2,6GHz pójdzie? Powaga: w paśmie 2,6 ma być dupleks z podziałem czasu (TDD). Są takie?

Dodaj swoją opinię