Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Opera Mini 5 beta już dostępna

Opera Mini 5 beta już dostępna

Q! 16 Września 2009 15:48

0 0

Opera udostępniła najnowsze wydanie swojej mobilnej przeglądarki internetowej Opera Mini 5 w wersji beta. Nowa odsłona wprowadza kilka ciekawych nowości, wśród których znajdują się m.in. zmieniony interfejs użytkownika oraz możliwość przeglądania stron w kartach.

Najbardziej widoczną zmianą w nowej wersji Opery Mini jest całkowicie odmienne podejście do tematu interfejsu użytkownika. Doczekał się on sporych modyfikacji, czego efektem jest wiele nowości podnoszących funkcjonalność całej aplikacji.

opera touch n keypadnopera tabbed browsingnopera speed dialnopera password managern

Pierwszą nowością jest ekran szybkiego wybierania (tzw. Speed Dial), który na pustej stronie prezentuje miniatury skrótów do naszych ulubionych stron. Dzięki temu nie ma konieczności przeglądania menu w celu poszukiwania menu "ulubione".

Kolejną innowacją jest możliwość przeglądania sieci w kilku oknach jednocześnie dzięki wygodnym kartom. Otwarcie nowej sprowadza się do wybrania ikonki z "plusem" w górnym menu, natomiast nawigacja pomiędzy nimi odbywa się za pomocą kursora. Równie łatwe jest zamykanie wybranej zakładki za pomocą opcji znajdującej się pod lewym klawiszem funkcyjnym.




Dłuższe przytrzymanie klawisza zatwierdzania na dowolnym odnośniku wyświetla menu podręczne. Możemy z niego wybrać bezpośrednie otworzenie linku w nowej zakładce lub zaznaczyć, a później manipulować dowolnym fragmentem tekstu znajdującym się na stronie.

Zmianom uległ także wygląd menu opcji. Tym razem został on umieszczony na środku ekranu, posiada ikony oraz większą czcionkę, co na mniejszych wyświetlaczach może nieznacznie psuć jego czytelność.

W nowej wersji przeglądarki nie zabrakło również menedżera haseł oraz ulepszonego trybu wyszukiwania treści na stronie.

Jak mówi prezes Opery, Jon von Tetzchner, ideą przyświecającą projektantom nowego interfejsu Opery Mini było stworzenie środowiska, które przypominałoby to znane z komputerów. Wszystko po to, aby korzystanie z sieci na niewielkim ekranie telefonu było jeszcze bardziej wygodne i zbliżone do sposobu, w jaki z niej korzystamy na komputerach. Według Tetzchnera to właśnie prostota Opery Mini sprawiła, że obecnie korzystają z niej miliony użytkowników na całym świecie.

Źródło tekstu: wł     

Dodaj do:
w sumie: 149
  • 0

    130.  2009-09-21 16:40:46

    Wlo znam sporo rodzin które nie mają komputera

  • 0

    131.  2009-09-21 17:06:44

    AFTER5 - ja też ;-) Ale w żadnej z nich nie używa się komórki do łączenia się z internetem. Nie stać ich na to.

  • 0

    132.  2009-09-21 17:08:37

    Albo nie potrzebują dostępu do internetu, albo jak np. mój teść - nie potrafią z tego korzystać. Nie już mówiąc o korzystaniu z komórki ;-)

  • 0

    133. ~qqq  2009-09-22 10:44:58  host: host-79.173.31.100.tesatnet.pl

    Opera Mini 5 beta wymaga dużych poprawek. Mnie przede wszystkim razi za duża bajeranckość szaty graficznej, przydałaby się skórka zżerająca minimum zasobów. Menu zajmuje prawie pół ekranu wraz z paskiem zadań. Po co? Nie wiadomo! Na mojej 6630 (a nie jest to wolny telefon, wystarczy spojrzeć na procesor) wszystko się chaczy, pozycje menu przeskakują o dwie ikonki. Przy przechodzeniu na landscape zdarzyło się, że aplikacja się zawiesiła. Uruchamianie bety 5 to PORAŻKA - trwa i trwa. Do tego zżera chyba dużo pamięci bo przy 6-7 MB wolnego ramu wyrzuca mi uruchomione aplikacje symbianowskie w tle! Ogólnie w porównaniu z Operą Mini 4.2 całość vistopodobna i mało funkcjonalna bo wolna. Testowałem jeszcze tę betę 5 na Samsungu SGH-720 i choć co dziwne było szybciej to też zdarzały się czasowe zgrzyty z wydajnością. Trzeba natychmiast coś zmienić z tą prędkością działania i wyglądem! Nie chcę visty w telefonie - ja chcę zwykłą szarą aplikację, która super przegląda net i potrafi sama (BEZ wsparcia aplikacji dodatkowych w telefonie) odtwarzać pliki 3gp!

  • 0

    134. ~MichałM  2009-09-22 21:54:40  host: 94-40-18-68.tktelekom.pl

    Ja testuje na N73 i szczerze wolę wersję 4.2. Działa o wiele szybciej, nie zacina się, nie przeskakuje, nie zawiesza, nie traci połączenia. Ale myslę, że finalna wersja O5 będzie o wiele lepsza.

  • 0

    135.  2009-09-24 07:59:34

    N73 to nie telefon to muł, nie dziw się że masz problemy, zmień tel i zobaczysz że śmiga przyzwoicie,na moim słabiutkim 6220c nie ma problemu nic nie przeskakuje,wszystko płynnie chodzi.

  • 0

    136. ~kefas  2009-09-24 13:18:56  host: ep14.energopomiar.com.pl

    Na mojej 6233 śmiga bezproblemowo. Powiedziałbym nawet że chodzi lepiej od 4.2. bo właśnie w poprzedniej wersji miewał zawiasy przy przewijaniu większych stron.

  • 0

    137. ~sceptyk  2009-09-24 13:46:43  host: a.hotspot.bialystok.pl

    A czy multitouch obsługuje?

  • 0

    138. ~czesio  2009-09-25 15:36:06  host: dsx66.neoplus.adsl.tpnet.pl

    czy opera mini 5 beta ma możliwość odczytywania RSS w kanałach ? nie mogę tej opcji znaleźć

  • 0

    139. ~  2009-09-26 20:27:28  host: 188.33.162.148

    Stestowałem na Omni i działa genialnie a o dopiero beta! Na duzym dotykowym ekranie i cpu 624Mhz OM5 lata jak szalona i do tego wreszcie super obsługuje sie nia paluchem! :-D

  • 0

    140. ~  2009-09-28 13:12:23  host: v04-16.opera-mini.net

    No jestem ciekawy tej wersji beta,bo przy wersji beta BOLTA,to krew mnie chciała zalać.Oczywiście w żaden sposób nie porównuje tych przeglądarek,a chodzi mi tylko o wersję beta.

  • 0

    141. ~Dina  2009-09-28 15:43:43  host: p03-15.opera-mini.net

    Wiesz co,Wlo... Ja nie mam komputera. Nawet gdybym miała,nie byłoby mnie stać na comiesięczną opłatę za internet stacjonarny. Korzystam z internetu w telefonie (Nokia N70). Miesięcznie potrzebuję około 100 MB. Taki pakiet mam w mBanku za 5zł. Dzięki temu pakietowi i Operze Mini mam dostęp do internetu,na który normalnie nie mogłabym sobie pozwolić.

  • 0

    142. ~Dina  2009-09-28 16:22:05  host: p03-15.opera-mini.net

    Co do Opery Mini v.5,to nie podoba mi się. Brakuje mi synchronizacji zakładek,kreatora wyszukiwarek oraz kanałów rss. Nie mogę ustawić zegara. Nie mogę sprawdzić jaki adres ma dana strona i ile waży. Jednak zostanę przy v.4.2.

  • 0

    143. ~  2009-09-28 22:11:02  host: v03-01.opera-mini.net

    Dina,masz rację.To zwykły shit!Zajmuje 2 razy tyle miejsca co 4.2,a tylko gra na nerwach.Drugi niedopieprzony Bolt.Jak Opera mogła takie g...o wypuścić?!

  • 0

    144. ~opm  2009-09-29 01:16:49  host: adsk129.neoplus.adsl.tpnet.pl

    zeby podmienic karty na se trzeba przytrzymac przycisk joy i usunac zakladki, 5.0 moze byc lepsza niz inne,mozna w kartach otwierac strony

  • 0

    145. ~  2009-10-02 16:56:50  host: v08-10.opera-mini.net

    Jak dla mnie beznadzieja. Zainstalowałem od nowa 4.2. Dla mnie głównym minusem jest fakt ze nie można pisac w T9 - PORAŻKA.

  • 0

    146. ~  2009-11-15 17:22:34  host: v08-06.opera-mini.net

    mozn pisac w t9 wystarczy wylaczyc opcje enline edit.

  • 0

    147. ~Kjartan  2009-12-05 19:02:43  host: 188.146.43.131.nat.umts.dynamic.eranet.pl

    Szczerze mówiąc na u mnie na Symbianie S60v3 (6220c) Opera Mini v5 beta lepiej działa niż Mini 4.2 i o dziwo Opera Mobile v10 (beta). Testowałem wszystkie trzy i pozostała Mini 5. Myślę, że część negatywnych opinii o tej wersji bierze się z braku umiejętnej konfiguracji tejże. Dla mnie prawie idealna ;)

  • 0

    148. ~  2009-12-18 19:28:03  host: v01-12.opera-mini.net

    mi sie nie podoba macie wielką rację opera mini 4.2 jest bardzo dobra i bez zawiech

  • 0

    149. ~Redgard  2010-05-25 13:33:43  host: pc7-194.chomiczowka.waw.pl

    133. Wyrzuć to swoją Nokie człowieku, nie rób śmiesznych scen, a Ci się wszystko chaczy i powoli chodzi to wywal telefon, albo zmień, bo procesor nie jest równoznaczny z szybkością fona. Patrząc na wasze komenty to nokia są badziewnie wolne, albo wy wybieracie takie modele. Opere sprawdzilem na Sony Ericsonie Z710i i jakimś Samsungu i na obu śmiga, że aż miło, nic się nie wiesza, chodzi szybko i szybko się włącza. Zmieńce te efekciarskie gruchoty nokie na coś wydajnego, a nie kierujecie się marką zamiast modelem, albo odpowiednim fonem. Opera 5 świetne rozwiązania, intuicyjna, świetne menu. Minus to brak polskich znaków, no ale to początek, więc 5 może nieźle zaszaleć.

Dodaj swoją opinię