Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Opera mini 5.1 na ponad 3 tys. modeli telefonów

Opera mini 5.1 na ponad 3 tys. modeli telefonów

LuiN 8 Lipca 2010 13:38

0 0

Opera przygotowała kolejną wersję swojej opartej o język JAVA przeglądarki internetowej Opera Mini. Najistotniejszą zmianą są mniejsze wymagania względem pamięci operacyjnej i tym samym jeszcze większa zgodność z nawet najprostszymi telefonami.



Aktualizację odczują przede wszystkim użytkownicy telefonów z interfejsem S40, takich jak Nokie 6300, 5130 XpressMusic czy 2700. Poprawiony interfejs sprawdzi się też na maleńkich ekranach Sony Ericssona K550i czy W810i - czytamy w komunikacie.




Producent zdecydowanie zaleca aktualizację użytkownikom najprostszych telefonów. Użytkownicy smartfonów i innych "topowych" konstrukcji aż tak wielkiej różnicy nie odczują.

Bezpłatny program najłatwiej pobrać wpisując w przeglądarce internetowej telefonu adres: m.opera.com.

Źródło tekstu: Opera, wł     

Dodaj do:
w sumie: 42
  • 0

    23.  2010-07-08 19:34:40

    16 - z jakimi bledami w pakiecie , mozesz wyjasnic na konkretnym przykladzie? 'nie przystosowanej rozdzielczosci'? - nic do tego nie ma telefon , szerokosc i wysokosc ekranu pobierane sa w kodzie aplikacji , ewentualnie w jakichs amatorskich aplikacjach pisanych pod konkretny model telefonu , mozna sobie dla ulatwienia ustawic na 'sztywno'.

  • 0

    24. ~Karolinka  2010-07-08 19:56:01  host: 77-254-90-177.adsl.inetia.pl

    czy u was też na tej operze 5.1 na stronie m.youtube.pl po wpisaniu szukanego słowa i kliknięciu Szukaj nic się nie dzieje tzn. pasek ładowania strony idzie do końca i nic poza tym na 5.0 było ok.

  • 2

    25.  2010-07-08 20:32:43

    Duża poprawa szybko mi się przewija menu i jest ułożone w kwadratowych ikonach i nie muszę przesuwać na dół jak w 5.0 na mich 3 calach.Polecam!

  • 0

    26.  2010-07-08 21:50:11

    Wystarczyło użyć funkcji Opera Link i już instalacja Opery Mini 5.1 w telefonie Playset nadaje się do wyrzucenia, bo całkowicie zawiesza telefon przy próbie uruchomienia, ekran wyłącza się i nie można go potem pobudzić.

  • 0

    27.  2010-07-08 22:50:34

    Fajnie chodzi, ogólnie POlecam, zwłaszcza jak się włączy synchronizację wersji mini z Operą na PC.

  • 0

    28. ~  2010-07-08 22:56:39  host: t03-11.opera-mini.net

    23@ plik jar to tak naprawde spakowany plik tar z plikami w srodku, niektore specjalistyczne, czytaj robione przez prywatna osobe dla scislej grupy docelowej, aplikacje maja np. Spakowany plik jpg zamiast gif i gdy uruchamiasz program wyskakuje blad, na np samsungu po takim bledzie wychodzi z programu a na se dalej dziala mimo tego. I nie chodzi tylko o prywatne aplikacje ale tez o mody gier np slyne mody galaxy on fire. Jesli chodzi o rozdzielczosc: niestety musze cie poinformowac ze wiekszosc nowych gier i aplikacji jest robionych pod konkretny model z dana rozdzielczoscia, gdyz mniejsze grafiki potrzebne sa dla rozdzielczosci 176x220 a wieksze dla 240x320, nie wszystkie gry i aplikacje maja kontenery multi-platforma bo np taka aplikacja facebook zajmowala by zaduzo miejsca. Wiekszosc lg i samsungow nie uruchomi ci aplikacji na inny model np o rozdzielczosci 240x320 jesli ekran telefonu ma nizsza i na przyklad nie obsluguje akcelerometru lub innego standardu soft/hardwarowego, dla przykladu nie taka amatorska gra asphalt w pliku jar dla konkretnego modelu np. W980i nie uruchomi sie na platformie s40 lub np. Na samsungu j700 a na k750i tak, nie bedzie widac calej gry ale sie uruchomi. Zadna to przyjemnosc ale pokazuje elastycznosc platformy a2 i starszej od se. Mam nadzieje ze wyjasnilem o co mi chodzi. :-)

  • 0

    29.  2010-07-08 23:26:12

    Ja nie mogę przekonać się do Opery Mini. Dla mnie wygodniej i szybciej korzysta sie ze standardowej symbianowej przeglądarki w E51 z wyłączonym JavaScript.

  • 0

    30.  2010-07-09 08:05:26

    28 , to nie jest uszkodzone archiwum jar , tylko dodany ewentualnie do zasobow aplikacji plik graficzny z niewlasciwym rozszerzeniem. Wyobrazasz sobie taki blad w profesjonalnej aplikacji , tym bardziej w amatorskiej pisanej z reguly pod konkretny model telefonu? Poza tym w jaki sposob wplyw na reakcje aplikacji moze miec platforma systemowa , skoro wczytywanie obrazkow zabezpieczone jest klauzula try ... catch , podejrzewasz , ze w wylapywaniu bledow dalsza reakcja na nia uzalezniona jest od wlasnosci systemowej , jesli piszesz aplikacje mozesz mi podac kod takiego wylapania? Ma to sens odnoszac sie do dalszej czesci Twojej wypowiedzi w przypadku takiej metody jak hasPointerEvenets zwracajacej mozliwosc obslugi dotykowych ekranow czy wspomnianego akcelerometru (nie wiem jaka jest to metoda). Jesli piszesz o "multiplatformowych kontenerach" (na zasoby jak sie domyslam) tym bardziej chyba masz swiadomosc dlaczego dana aplikacja moze reagowac innaczej przy roznych typach telefonow oraz jak jest to realizowane w kodzie aplikacji , nieporozumieniem jest wiec pisanie , ze SonyEricssony umozliwiaja lepsze dzialanie aplikacji niz inne telefony , co to ma wogole wspolnego ,tym bardziej chyba nie dziwi Cie , ze przy braku obslugi dotyku czy akcelerometru moze nastapic notifyDestroyed(). Pisalem proste aplikacje , nawet z watkami , wykorzystujace GameAPI , nie widzialem nigdy zadnych problemow z wychodzeniem sprajtow poza obszar ekranu , jesli bede mial mozliwosc na pewno sprawdze na s40.

  • 0

    31. ~pata  2010-07-09 09:03:11  host: user-188-33-38-37.play-internet.pl

    Pomimo szczerych chęci bardzo szybko uciekłem spowrotem do wersji 4.2. Po prostu wygodniejsza.

  • 0

    32. ~  2010-07-09 09:41:47  host: t06-10.opera-mini.net

    30@ w modzie galaxy on fire na samsungu w czasie loadu wyskakuje blad, powtarzam blad(no chyba ze error to dla ciebie co innego), ze nie mozna znalesc pliku i gra sie zamyka, a na se tez wyskakuje ten sam blad jednak gra dalej dziala i mozna grac, to jest roznica w dzialaniu javy na obu telefonach, nie wiem po jakiego grzyba wyskakujesz z profesjonalna gatka bo ja nie jestem programista, poprostu robie lajtowe mody gier java(grafika text), nie wiem tez czemu z takim oburzeniem do mnie wyskakujesz(az stach bierze) ja poprostu zauwarzylem ze sony jest bardziej tolerancyjny jesli chodzi o zle spakowane pliki lub z bledami gdy je tlumaczylem na polski. Inne telefony poprostu wylaczaly aplikacje a se nie. Jesli chodzi o rozdzielczosc to nie da rady zainstalowac na samsungu j700 gier pod se w890i a na k550 da sie mimo ze to tylko ciekawostka bo grac sie nie da. O to mi tylko chodzi, i ja nie mowie tu o grach kupowanych w serwisach gdzie wysylasz smsa a oni daja ci gre na dany model, tylko o samych plikach jar z jad'em, taki plik mozesz wysylac przez bt i sprawdzac jak dziala na innych modelach. Wiec sie nie unos tak, ja tylko podaje ciekawostke, bo wiele osob wie ze sa problemy z instalowaniem aplikacji java na samsunga a taki se kazdy plik jar nawet wyslany przez irde sprobuje otworzyc. O to mi chodzi. Ja niechce sie klocic, wiec nie obrazaj sie tak naprawde niewiem czemu tak reagujesz...

  • 0

    33.  2010-07-09 11:25:45

    Spokojnie , w zadnym wypadku sie nie gniewam ani nie unosze , dlaczego mialbym to robic , coz to za pomysl? Naprawde jestem raczej zyczliwej natury:) To co nazywasz bledem , to wychwycenie wyjatku w kodzie aplikacji , wlasnie w klauzuli o ktorej pisalem powyzej , musialbym zobaczyc w kodzie dlaczego tak sie dzieje , jesli piszesz z wlasnego doswiadczenia a jak widze tak jest , wszystko jest w porzadku. Nie ma co ukrywac , ze taka czy inna reakcja programu moze miec wlasnie zwiazek z ograniczeniami rozdzielczosci , mozliwosciami sprzetu o ktorych pisales i musi byc zawarta w kodzie.

  • 1

    34.  2010-07-09 11:47:54

    Widze, ze wersja mobilna jest tak samo "dopracowana" jak desktopowa. Opera sie pograza ruchem jednostajnie przyspieszonym.

  • 0

    35. ~wosq  2010-07-09 11:55:51  host: 94.254.187.134

    Zainstalowałem najnowszą Operę Mini i jestem niezadowalony, bo w oknie startowym jest zakładka "Śledź mundial na żywo". A ja jej nie chcę i nie jestem w stanie się jej pozbyć. Powróciłem zatem do poprzedniej wersji Opery Mini.

  • 0

    36. ~  2010-07-09 12:25:46  host: t13-10.opera-mini.net

    35@ wchodzisz ustawienia, zaawansowane i odznaczasz -odnosniki na stronid- ta ostatni opcja

  • 0

    37. ~piterek  2010-07-09 12:34:56  host: achq118.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Własnie wgrałem na nokii 6700 i wszystko smiga elegancko

  • 0

    38. ~wosQ  2010-07-09 12:42:13  host: user-109-243-195-160.play-internet.pl

    36@ Dzięki. Zrobione. :)) Piwo dla Ciebie, ale musisz z oczywistych powodów sam je sobie kupić.:) Proponuję coś z konsorcjum Heinekena.

  • 0

    39.  2010-07-09 13:37:55

    Próbowałem ściągnąć na Samsunga Corby Operę Mini 5.1,ale cóż pojawia się komunikat błąd certyfikatu.Trzeba będzie kombinować.Ech,te samsungi.Jeżeli chodzi o javę to najlepsze pod tym względem są Sony Ericssony.

  • 0

    40. ~wosq  2010-07-09 14:04:54  host: user-109-243-195-160.play-internet.pl

    39@ Tak właśnie jest. Samsungi są zakręcone. Żona nie może tam zainstalować żadnych gier ani aplikacji. Wszyskie w Jawie mam ja.:) Proponoawłem jej wcześniej by kupiła SE, ale ona nie chciała, bo ładniejszy był srebrzysty Samsung z klapką...Teraz przychodzi do mnie po prośbie by w coś zagrać lub skorzystać z internetu. Może to i dobrze...bardziej jej na mnie zależy.

  • 0

    41.  2010-07-09 18:50:58

    Korzystam cały czas z wersji 4. Z wersji 5 dobrze korzystało mi się tylko na ekranie dotykowym. Ponieważ nie mam telefonu dotykowego nawet nie spróbowałem nowej wersji. Nie widzę potrzeby i trochę dziwi mnie namawianie użytkowników korzystających ze starszych telefonów przez zespół Opery do instalowania tego. Ale próbować można, jak widzę z wpisów stara, sprawdzona i dobra wersja 4 ma jednak zwolenników.

  • 0

    42.  2010-07-09 19:02:49

    Co do problemów w Samsungach z aplikacjami w Javie to były i jak widać są nadal. Problemy występują mimo, że specyfikacje mówią o obsłudze danych midletów, np.: MIDP2.0. Pytałem o to tych, którzy dostarczają płatne aplikacje i według nich Samsungi nie trzymają standardów. Programik, który działa na wielu modelach innych producentów nie działa na Samsungu. Trzeba by napisać ten sam program specjalnie pod dany model Samsunga i nie ma pewności, że będzie on działał na innym modelu tego producenta. Jeśli programik jest bierny czyli chodzi tylko o odczyt to jeszcze sobie radzi ale jeśli program ma coś pobierać, wyliczać, zapisywać to często kończy się jakimś zagadkowym komunikatem w rodzaju "naruszono więzy poprawności". Może też występować problem z synchronizacją czasu w aplikacjach. Swego czasu na forum Opery Mini było dużo zgłaszanych problemów, które dotyczyły właśnie Samsunga. Jakby nie patrzeć powtarzają się problemy, o których w zasadzie nie słychać w przypadku Nokii czy SE.

Dodaj swoją opinię