Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Opera Max zaszyta w nowych chipach MediaTek

Opera Max zaszyta w nowych chipach MediaTek

orson_dzi 17 Września 2014 16:29

5 6

Opera Max, aplikacja kompresująca dane w chmurze, zostanie umieszczona w nowych układach firmy MediaTek.

Ośmiordzeniowy MT6752 i czterordzeniowy MT6732, to najnowsze, 64-bitowe układy MediaTeka. Producent porozumiał się z Operą w sprawie umieszczenia w swoich chipach najnowszej aplikacji - Opera Max. Z informacji, jakie firmy podały w tej sprawie, wynika, że będzie to funkcja opcjonalna, którą producenci sprzętu będą mogli pominąć. Ze względu na specyficzny charakter działania Opery Max, może ona nie przypaść do gustu niektórym użytkownikom.

Zasada działania Opery Max opiera się na chmurze. Dane strony internetowej, którą chcemy uruchomić najpierw są wysyłane na serwery Opery, tam są kompresowane i dopiero wtedy trafiają do smartfona. Tego typu zabieg jest w stanie zaoszczędzić ponad 50% transferu danych w skali miesiąca.




Opera zapewnia, że na swoich serwerach nie przechowuje danych użytkownika, a zbiera jedynie statystyki dotyczące odwiedzanych strony.

Zobacz: inne filmy z kategorii Oprogramowanie


Zobacz: Mediatek MT6795 - prawdziwe 8-rdzeniowe 64 bity
Zobacz: Nowe chipy Mediateka "spowalniają czas"

Źródło tekstu: Opera, wł     

Dodaj do:

Tagi: mediatek | opera max

w sumie: 18
  • 0

    1. ~Adam  2014-09-17 16:34:04  host: apn-31-2-58-175.dynamic.gprs.plus.pl

    Funkcja a nie "funkcjo" do poprawy

  • 1

    2.  2014-09-17 16:35:34

    Opera Max nie jest przeglądarką...

  • -1

    3. ~  2014-09-17 16:36:09  host: abat89.neoplus.adsl.tpnet.pl

    A czym to się różni od Opery mini?

  • 3

    4.  2014-09-17 16:37:07

    @3 nie pozwala na przeglądanie sieci, ponieważ nie jest przeglądarką.

  • 2

    5. ~321  2014-09-17 16:38:00  host: 92.60.132.22

    Co z tego że Opera zbiera tylko statystyki. To jest android i zaraz znajdą sie programy które oprócz statystyk, będą pobierać dane użytkowników.

  • 1

    6. ~  2014-09-17 16:40:01  host: abat89.neoplus.adsl.tpnet.pl

    A czym w takim razie jest? Czy to tylko rendering engine?

  • 2

    7.  2014-09-17 16:40:48

    @6 kompresuje na serwerach Opery dane pochodzące z innych aplikacji.

  • 0

    8. ~  2014-09-17 16:42:22  host: ip-84-39-170-238.free.aero2.net.pl

    Jak to jest, że ta cała kompresja odbywa się w ciągu sekundy/dwóch?

  • 1

    10.  2014-09-17 16:44:36

    Używałem tego kiedyś, ale aplikacje korzystające z sieci zaczynały się sypać. Z resztą mam w Nju pakiet 10GB więc oszczędzanie danych jest mi zbędne.

  • 0

    11. ~  2014-09-17 16:52:29  host: abat89.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Z tego co pamiętam to orson lubi wrzucać kontrowersyjne określenia.

  • 1

    12.  2014-09-17 16:59:40

    Rozwiązanie dla ofert z małymi pakietami danych, ale nie sądzę aby to miało przyszłość. Myślę, że już w przyszłym roku standardem będzie nie pakiet 2 GB a 5GB, a jeszcze w tym dziesięcioleciu wejdzie do telefonów nielimitowany internet ;)

    Jeszcze jakiś czas temu śmieszyli mnie znajomi z telefonami za >500 zł z brakiem pakietu czy to nawet z brakiem środków na koncie. Myślę, że jak ktoś jest już skłonny tylko zapłacić za telefon to nie powinien tych 10 zł oszczędzać na pakiecie internetowym.

  • 3

    13. ~...  2014-09-17 17:24:13  host: 83.15.160.114

    12@ A pomyślałeś jelonku, że oprócz bogatych krajów, jak m. in. Polska, są kraje w których transmisja wciąż jest droga? Jak myślisz jelonku, dlaczego Mediatek wyrósł na jedną z potęg w chipsetach? Bo robili chłam, ale b. tani. W Chinach rynek jest wręcz nieograniczony, ale tam społeczeństwo wciąż zarabia b. mało, więc zadowala się półproduktami przypominającymi te topowe. Z czasem tani chłam dogania resztę peletonu, tak jak m. in. Mediatek, który robił beznadziejne chipy, byle cokolwiek na tym odpalić. Obecnie ich chipy są realną alternatywą w średniej klasie, ale wciąż są tańsze... Nadal jednak chińskie społeczeństwo dzieli przepaść w tym, co Ty obserwujesz u swoich znajomych. Chińczyk zadowoli się butami Adidos i telefonem Sany/Sensunk/itp podróby, ew Star, często bywające na starym Androidzie 2.3. Poza tym, nawet w bogatych społeczeństwach są ludzie, którzy online na smartfonie siedzą sporadycznie krótko. Wówczas nie opłaca się płacić kilkanaście/dziesiąt zł za kilka GB, bo wystarczy do sporadycznego zajrzenia na fejsa/odczyt poczty/nawigacje/mapy/itp kilkanaście/dziesiąt MB. I jeszcze jedno: Strony bywają niezoptymalizowane. Czasami mały obrazek na stronie nie jest odpowiednio przeskalowany, a jedynie ustawione ma taki HTML. Opera nie przesyła Ci jebutnego obrazka, a odpowiednio skompresowaną do WebM kopię, która zajmuje dużo mniej. No i jeszcze SPDY. Tam gdzie elementów jest b. dużo, znacznie przyspiesza wczytywanie...

  • 2

    14.  2014-09-17 18:04:22

    Pawiem tak - dawniej to miało sens, myślę, że także w wielu krajach nadal to ma sens, ale nie w Polsce. Nie przy takich cenach i takich rozmiarach pakietów danych. Sam wahałbym się przed zakupem urządzenia z takim "sprzętowym" rozwiązaniem, za duża podejrzliwość. Przy pakietach rzędu 1, czy kilku Gigabajtów największe zjadacze transferu to i tak są treści wideo, a ich to nie będzie kompresować.

  • 1

    15. ~mm  2014-09-17 19:01:55  host: user-94-254-129-60.play-internet.pl

    W Polsce też ma to sens. Jest jeszcze roaming. O ile w UE ceny już są w miarę akceptowalne to użycie transmisji danych w Afryce, Ameryce czy Azji jest dużo droższe. Tam prawie każdy KB mniej ma znaczenie dla rachunku:)

  • 0

    16.  2014-09-17 19:16:56

    @15 - zgadzam się, tyle, że dla takich celów można sobie odpalić dedykowaną Operę, czy to Mini, czy tam Mobile i nie ma powodu, żeby mieć takiego "sprzętowego" towarzysza cały czas.

  • 1

    17. ~mm  2014-09-17 19:52:20  host: user-94-254-129-60.play-internet.pl

    @16 Pytanie tylko czy przy masowej produkcji jej koszt wzrośnie na tyle by było to zauważalne (cena sprzedaży to zupełnie inna sprawa).

  • 1

    18. ~  2014-09-18 09:08:33  host: 178-37-142-83.adsl.inetia.pl

    Cos w rodzaju backdooru pod bajerancka nazwa - pelna filtracja ruchu sieciowego.

  • 0

    19. ~ABP  2014-09-19 09:11:59  host: ebl15.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Używałem przez jakiś czas Opery Max i dla mnie wielkiego sensu ona nie miała. Przy moim sposobie korzystania z internetu obniżenie transmisji podczas jej używania było na poziomie 1 do 3%. Dla mnie gra nie warta świeczki. Przynajmniej do czasu, aż zysk nie wzrośnie do co najmniej 20%.

Dodaj swoją opinię