Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości OLED-owa Nokia N85 w testach

OLED-owa Nokia N85 w testach

LuiN 2 Października 2008 16:18

1 0

nokia n85 Witryna All About Symbian przetestowała pod kątem wyświetlacza najnowszą Nokię serii N - model N85. Ten zaawansowany model kopiuje możliwości Nokii N95, uzupełniając je o ekran w technologii AMOLED o przekątnej 2,6 cala.

Ekrany AMOLED oferują o 30-40% mniejsze zapotrzebowanie energetyczne niż tradycyjne ekrany LCD, mają wyższy kontrast wynoszący 1:1300 (względem 1:500 w przypadku LCD), a kąty widzenia wynoszą idealne 180 stopni. AMOLED to także większa efektywna ilość kolorów i po prostu - jaśniejszy ekran bez skrócenia czasu czuwania.

W przeciwieństwie do LCD, w ekranach AMOLED każdy piksel świeci niezależnie - nie ma tu tylnego podświetlenia ekranu. Może w razie potrzeby świecić się tylko kilka pikseli, podczas gdy cała reszta ekranu jest zupełnie wyłączona. Miłośnicy mobilnego wideo docenią, że wreszcie czerń w filmie, jest prawdziwą czernią, a nie rozświetloną szarością. Testy wykonane przez All About Symbian potwierdzają teorię, ale tylko w pomieszczeniach. Na wolnym powietrzu, szczególnie w ostrym słońcu, praca nie jest już tak komfortowa.

nokia n85 oled nokia n85 oled nokia n85 oled nokia n85 oled

Tradycyjne ekrany LCD TFT, które trafiają do telefonów wykonywane są w 2 technologiach. W starszej z nich (ang. transmissive) piksele świecą tylko światłem transmisyjnym, pochodzącym z tylnego podświetlenia ekranu LCD. W tej technologii, która owocuje niemal zerową czytelnością ekranu na wolnym powietrzu, wykonane zostały ekrany takich telefonów jak Nokia N76 i N93i czy Samsungów: i550, G810 oraz uwaga - ośmiomegapikselowego Samsunga i8510 INNOV8.

Najlepszą czytelność przy bardzo jasnym otoczeniu gwarantują ekrany, w których piksele uzyskują czytelność także przy użyciu światła odbitego (ang. transflective TFT). Właśnie takie ekrany trafiły między innymi do Nokii: 6630, 6680, N70, N90, N73, N95, N82, E61, E71 czy N93.




Na wolnym powietrzu ekran AMOLED Nokii N85 dawał efekt pośredni między opisanymi wyżej technologiami. Mimo mniejszej czytelności względem transflective TFT, na N85 można normalnie pracować w słoneczny dzień - czego nie można powiedzieć o Samsungu i8510 INNOV8.

W pomieszczeniach Nokia N85 deklasuje wszystkie telefony obecnie dostępne na rynku - włączając Nokię N96, Apple iPhone 3G czy Samsunga Omnia. Przejścia tonalne kolorów, kontrast i odświeżanie ekranu są perfekcyjne. Aż chce się powiedzieć, że właśnie tak powinny wyglądać ekrany telefonów.

nokia 7900 7500 prism Warto dodać, że N85 nie jest pierwszym telefonem Nokii z wyświetlaczem w technologii OLED - tego typu rozwiązania pojawiały się już w Nokiach serii 8800 czy w testowanej przez nas Nokii 7900 Prism.



Zobacz: dane techniczne i zdjęcia telefonu Nokia N85 w katalogu.

Źródło tekstu: All About Symbian, wł     

Dodaj do:
w sumie: 19
  • 0

    1. ~globetrotter  2008-10-02 16:22:06  host: 213.25.189.50

    wkoncu to NOKIA

  • 0

    2.  2008-10-02 16:22:46

    N85 nie uzupełnia możliwości N95... Brak jej akceleratora 3D... Ale w zamian mamy niezly ekran...

  • 0

    3. ~wxw  2008-10-02 16:28:53  host: absp9.neoplus.adsl.tpnet.pl

    czemu na zdjęciach jest N00 ????????

  • 0

    4.  2008-10-02 16:36:52

    wxw - bo to egzemplarz prototypowy

  • 0

    5. ~globetrotter  2008-10-02 16:40:24  host: 213.25.189.50

    nokia n85: WCDMA 900/1900/2100 HSDPA 3.6 Mbps czujnik położenia oraz czujnik światła złacze jack 3,5 mm USB Obsługa kart pamięci do 8 GB TV out GPS transmiter FM pojemnosc baterii: 1200 mAh !!!

  • 0

    6. ~  2008-10-02 16:48:39  host: inet20908na-1.eranet.pl

    a co z dzisiejszą prezentacją Noki 5800

  • 0

    7. ~Tomek  2008-10-02 16:49:16  host: 87-205-59-13.adsl.inetia.pl

    w 8600 nie ma oled, wyswietlacz jest idenstyczny znokii 6300

  • 0

    8. ~  2008-10-02 17:19:44  host: wap.plusgsm.pl

    mam 6220classic nokie i wyświetlacz także w pełnym słońcu jest rewelacyjnie czytelny . W samsungach na pełnym słońcu dosłownie nic nie widać.

  • 0

    9. ~czapla  2008-10-02 18:09:07  host: host-89-231-160-2.wolow.mm.pl

    ruszajcie po swoje 8mpx laiki do plusa... a nokia jak nokia czyli dla mnie... i thx za kupno c905

  • 0

    10.  2008-10-02 18:10:56

    Jak OLED rozwinie się tak jak LCD to dopiero będzie widać efekty...

  • 0

    11. ~kwistas  2008-10-02 19:06:25  host: w3cache.wignet.pl

    Nie chciało się wymyślić innego wyglądu i dlatego nokie obecnie produkowane wyglądają tak samo.

  • 0

    12.  2008-10-02 19:27:22

    6 - za kilka chwil będzie, 7, Tomek - tak, masz rację - chodziło mi o 8800 i modele ARTE. Już poprawiłem:)

  • 0

    13. ~qwerty  2008-11-04 19:36:45  host: ilf212.internetdsl.tpnet.pl

    telefon przyjechał do mnie 2 tygodnie temu i po tygodniu odwiozłem powód hehe - luzki na sliderze, przy nagrywaniu z najwyższą jakością i dobrym oswietleniem co 2 s występowaly "zacinki", oraz 2 z 3 wizualizacji w odtw. scianały okropie... Pan ze sklepu (nabyłem go w krk przez allegro) powiedziła zebym sie z nim do punktu autoryzowanego udał no i od piątku fonik jest gotów podobno wszystko chodzi ok (jade dopiero jutro bo czasu nie miałem). A co do zalet tego telefonu to tak gps działa o nieeeeeebo lepiej niz w n95 i n95 8gb nie ma co porównywac, symbian cholernie szybki (tylko pierwsze uruchomienie wiązało sie ze zmulaniem fona (chodzi mi o pierwsze właczenie) potem sie rozkręcił i nawet samo włanczanie zajmowało mniej niz niektórym fonom bez symbina (). szybkosc zawdzięcza 128 RAM-om i prockowi z zegarkiem 360MHz (miałem brac n96 tyklo tam jest 260Mhz i codzienne zawiasy to podobno normalnośc) . co do wyświeltlacza - doskonały xD. tylko wystapił mały problem z aplikacjia smart movie w wer 3.31 i 3.41 gdy program chodzi i chcielibysmy odwrócic ekran po przez odwrócenie fonika to program sie wył lub występuje restar fona... ale to drobnosta wystarczy nie przewracac ekranu.. przycisk nawigacyjny hmm wszystko ok tyklo mi troche trudniej sie uzywa górnej częsci "obrączki" co do navi nei mam zastrzezeń... Dla wyjasnienia mamy tu 15 trialów gier na n-gage ;). telefon ładnie sie prezentuje podwójny flash działa jak powinien -nie jest super extra łoł ale jest lepszy niz w n73 i porównywalny do innych 2x LED w nokii z serii n... coprawda nokia mogłaby sie pokusic o ogniskową 5.6 albo i większa ale moim zdaniem 5.45 wystarcza narazie xD... W zestawie równiez otrzymałem karte 8gb od noki (Bóg zapłac;p) która bardzo dobrze chodzi przy zapełninej pamięci 6gb chodziła jakby miała 2gb takze jest bardzo dobrze... szkoda ze nie ma 128RAM tylko 74 ale i tak przy 10 aplikacjach otwarych mamy jeszcze wolne 20MB - który kretyn ma powłanczane chocby 6 aplikacji na

  • 0

    14. ~qwerty  2008-11-04 19:37:25  host: ilf212.internetdsl.tpnet.pl

    I jeszcze cos z wad - PRZEDNIA CZĘSC FONIKA SIE PLACUJE okropnie tyla wogóle ale przód okropnie - ale zauważyłem ze teraz wszystkie nowe nokiee z n-series maja taki materiał na przodzie - mie to nie prrzeszkadza;). Foniq dobrze lezy w dłoni ale jest pewna dmieszna drobnostak jak mamy rozsunięty slider to .. mi juz omało "sama" wypadła z rąk podejrzewam ze przedni panel slidera jest troche cięższy niz powinien ale wystarczy smysz albo futerałek i jest ok. w skali 0-10 oceniam foniq (po tygodniu testowamnia) na 8 (byłoby ful ale to ze musiałem jechac z nim do krk z tymi orginalymi "wadami" - nokia powinna bardziej dopracowywac takie modele...

  • 0

    15. ~qwerty  2008-11-04 19:39:17  host: ilf212.internetdsl.tpnet.pl

    a i DLA NIE KUMATYCH N85 TO NIE JEST N96 CZYLI NIE MA BYC NASTEPCA N95 TO JEST ONNY TELEFON Z PODOBNYMI FUNKCJAMI TO ZE PODWÓJNY SLIDER NIE ZNACZY ZE JEST NASTĘPCA N95 TO ROZWIĄZANIE SIE SPRAWDZA WIEC NOKIA JE UDOSKONALA

  • 0

    16. ~ Makaveli  2008-11-25 21:38:15  host: fed210.internetdsl.tpnet.pl

    qwerty... co do postu 15 ... jak by bylo innaczej czyli ze bylby nastepca N95 to nawet i Samsung dziwnym trafem bylby nastepcom N95`atki bo tez ma w swojej stajni model z podwojnym slidem ;D

  • 0

    17. ~Snoopi  2009-01-16 13:35:28  host: agy170.internetdsl.tpnet.pl

    Nokie N85 mam od 2 dni i jak narazie jestem z niej bardzo zadowolony. Symbian śmiga jak rakieta w porównaniu do mojej wysłużonej już E65:) Po pierwszym włączeniu tela jego ekran mnie po prostu powalił Amoled robi swoje w tym telefonie. Ma lekkie luzy na dualsliderze ale praktycznie nie wyczuwalne z reszta nie przeszkadza mi to, moja E65 tez tak miała od nowości. Ogólnie telefon godny polecenia nie żałuje żadnej złotówki wydanej na niego:) No i 8gb karta w komplecie! A cena przystępna w porównaniu do N96>

  • 0

    18. ~swanyadi@wp.eu  2009-01-18 14:43:37  host: 77-99-235-197.cable.ubr03.aztw.blueyonder.co.uk

    kupiłem ja dzisiaj,powiem tak pierwsze wrazenie ok.Faktycznie wyswietlacz rewelka.Mam n95 i faktycznie roznica na plus.N85 jest mniej topoprna szybciej chodzi i ma pare nowszych funkcji.Gps lapie sygnał w domu.Co najwazniejsze mozna ja ladowac z laptoa .8giga w zupelnosci wystarcza.Mialem do wyboru n85 i n96 i nie zaluje bo n96 bateria trzyma 1 dzien i wogle wrzenie cegly w reku.Sprzedawca sam mi odradzil.W tym komisie co kupilem bylo pelno telefonow zdziwil mnie fakt i n96 było ponad 8 a n85 tylko jedna -o czym to swiadczy.Wczoraj przeszperalem fora i opinie n85 ma wiecej zalet od n96 i to prawda bo mialem obie w rece.Wyswietlacz pozera mniej energo a to bardzo wazne.Zobacze jak bateria bedzie trzymac.dam wam znac.

  • 0

    19. ~  2010-02-21 11:15:14  host: afad171.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Na sloncu n85 to tragedia, na pewno gorzej od i8510 mam porownanie. Kolory rzeczywiscie bardzo ładne, ale takie zaczerwienione.. Póki co wolę TFT

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-23-22-136-56.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Ostatnie komentarze (wiadomości)

~ | 2017-12-11 00:57:20

Już jesteście nudni z tym luncherem


~ | 2017-12-11 00:22:39

Dyskryminacja kobiet ;)


~wio | 2017-12-11 00:16:53

20) to nie wio, to podszywacz znany tutaj jako koniiobij. Często pisze z hosta play. Tego cwela my tu dobrze znamy.


~wio | 2017-12-11 00:14:17

20)


~ | 2017-12-10 23:53:07

Bez kitu, nie sposób nie zgodzić się z pierwszym postem. Żal...

Ankieta

Najlepszy smartfon w cenie do 1500 zł to:

10 najlepszych smartfonów do 1500 zł (grudzień 2017)

 

Zobacz wynik | Opinie (9)

Archiwum Ankiet