Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Ogólnoświatowa awaria Skype

Ogólnoświatowa awaria Skype

LuiN 23 Grudnia 2010 09:34

0 0

22. grudnia miliony użytkowników Skype na całym świecie miały problem z zalogowaniem się do sieci. Przyczyną awarii był deficyt komputerów "supernode" - swoistych książek telefonicznych w strukturze sieci Skype.

Skype nie działa jak zwykły telefon czy sieć IM, zamiast tego opiera się na milionach pojedynczych połączeń między komputerami i telefonami. Niektóre z tych komputerów ("supernode") działają jak książki telefoniczne, do których trafiają zapytania jak dotrzeć do danego kontaktu, w razie gdyby nasza lokalizacja zmieniła się czy do komunikacji użylibyśmy innego urządzenia.




22. grudnia liczba komputerów "supernode" dostępnych w sieci gwałtownie spadła, co było efektem błędu w niektórych wersjach aplikacji Skype (producent aplikacji nie podał o które wersje konkretnie chodzi). Problem miał zostać rozwiązany po kilku godzinach przez dołożenie do sieci wysokowydajnych maszyn "mega-supernode", jednak wciąż nie wszyscy użytkownicy Skype mają dostęp do usług.

Źródło tekstu: skype, wł     

Dodaj do:
w sumie: 22
  • 0

    3. ~aabb  2010-12-23 09:36:06  host: public91361.xdsl.centertel.pl

    "zamiast tego opera " poprawka

  • 0

    4. ~  2010-12-23 09:38:02  host: user-46-113-208-57.play-internet.pl

    rozwiązany???? ja dzisiaj też nie moge sie zalogować, dokładnie jak wczoraj - a chciałem akurat od wczoraj cos sprawdzic....

  • 0

    5. ~  2010-12-23 09:38:58  host: user-46-113-208-57.play-internet.pl

    a tak przy okazji, to tylko pokazuje jak nie należy polegac jedynie na jednej sieci/operatorze...

  • 0

    6. ~  2010-12-23 09:50:09  host: 77-255-93-45.adsl.inetia.pl

    u mnie też nie działa... :/

  • 0

    7.  2010-12-23 09:54:30

    Godzina 10 , 23 Grudnia , Skype działa poprawnie i bez większych problemów , połączenia można nawiązywać , wiadomości też sukcesywnie dochodzą :) Czyli wszystko działa , jedynie jest mała liczba użytkowników dostępnych bo raptem 4 miliony a tak to średnio było 20 - 24 miliony.

  • 0

    8. ~Gazo  2010-12-23 09:58:10  host: 5e0b986e.bb.sky.com

    Dlatego obok Skype działa GG do pisania i MSN do głosowych/wideo :)

  • 0

    9. ~  2010-12-23 10:06:43  host: user-46-113-208-57.play-internet.pl

    do 8 - oczywiscie, a najlepiej Fring 9szkoda, ze Skype zabronił im łaczenia) - ale mnie chodzi o zabezpieczanie sie - nie polegajcie na jednym operatorze, jesli chcecie miec zawsze połaczenie - np. VOIP - mozna miec dwa awaryjne połaczenia przez róznych operatorów, itd... ktoś napisał ze Skype działa... ale jak działa skoro nie łaczy, nawet jesli sie ktoś zaloguje (a ja rano nie dałem rady).... co to za działanie?

  • 3

    10. ~Longman  2010-12-23 10:06:53  host: adcj208.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Wcale mnie to nie dziwi. Przyznam, że sam blokuję możliwość zostania supernodem (to pojedynczy wpis w rejestrze Windows) przez Skype po tym jak Skype przetransferowało mi blisko 2 gigabajtów miesięcznie pomimo, że ze Skype korzystam bardzo sporadycznie, jako "zapas SIPa". Jeśli Skype chce robić biznes to nie moim kosztem, zrzucając na mnie "infrastrukturę sieciową". Jak dotychczas Skype pięknie na mnie zarabiało, biorąc pieniądze za usługi oraz korzystając z mojego połączenia internetowego do robienia biznesu z innymi. Drogie Skype - albo rybki albo akwarium.

  • 1

    11. ~Longman  2010-12-23 10:21:05  host: adcj208.neoplus.adsl.tpnet.pl

    I jeszcze jedno, uważam że taki model biznesowy to niewypał. Aby nie być gołosłownym - używam Wuala (to taki sejf internetowy z funkcjami społecznościowymi) namiętnie pomimo że używa mojego twardego dysku i łącza. I to całkiem OK, bo właśnie za udostępnianie mojego sprzętu (co mogę kontrolować w oprogramowaniu Wuala) mam status Pro z dodatkowymi możliwościami (backupy dowolnych plików na dysku, brak reklam, etc.). I to jest uczciwe - "zgódź się na używanie twojego komputera, a w zamian damy ci coś ekstra". W przypadku niektórych siecic p2p jest podobnie - "zostań nodem, a twój transfer będzie sprawniejszy". A w Skype zmiana niektórych maszyn w komputery supernodów to szukanie jeleni - "zostań supernodem i nic z tego nie miej, za to my i owszem".

  • 0

    12.  2010-12-23 10:27:01

    U mnie do tej pory nie działa. To już się robi uciążliwe. PS. Napiszcie o pazernych dziadach z Polkomtela i ich podwyżce VAT.

  • 0

    13. ~  2010-12-23 10:57:13  host: 77-253-240-105.adsl.inetia.pl

    U mnie co chwilę się włącza i gaśnie.

  • 1

    14.  2010-12-23 11:01:42

    #Longman w jaki sposób mam wyłączyć taką możliwość w rejestrze? Bo szukałem na forach i nie znalazłem odpowiedzi ;/

  • -2

    15. ~  2010-12-23 11:50:56  host: z11-11.opera-mini.net

    Ja tam mogę zostać tym supermod na tym polega cały Skype, mam neta 2mb więc mi to nie przeszkadza. Tylko samoluby i egoiści blokują taka możliwość, ewentualnie cieniasy którzy mają neta z limitem 2gb :)

  • 0

    16. ~xxx  2010-12-23 12:18:51  host: 117-45.echostar.pl

    Awaria? DDoS i tyle! Wczoraj zaraz po tym jak wysiadł Skype miałem nieustanny atak tego typu na moje IP! Antywirus blokował setki prób połączeń z całego świata na porty 80, 443 oraz 61721. Musiałem odłączyć się od netu. Wyłączenie Skypa nie pomogło!

  • 1

    17. ~Longman  2010-12-23 13:42:54  host: adcj208.neoplus.adsl.tpnet.pl

    @bart-extreme(14), w rejestrze w kluczu HKEY_LOCAL_MACHINESOFTWAREPoliciesSkypePhone odpowiada za to wpis DisableSupernode - wartość musi być 1. Chyba już dałem odpowiednią wskazówkę :-)

  • 0

    18. ~Longman  2010-12-23 13:44:50  host: adcj208.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Widzę, że w telepolis cos masakruje dłuższe ciągi znaków wiec ze spacjami aby było łatwiej dojść do tego klucza rejestru HKEY_LOCAL_MACHINE SOFTWARE Policies Skype Phone

  • 1

    19. ~Longman  2010-12-23 14:07:14  host: adcj208.neoplus.adsl.tpnet.pl

    @15, nic z tych rzeczy, pracuję w instytucie badawczym i podłączam się w pracy moim laptopem do WLANu. I nie chcę się chwalić "kto ma większego", ale wierz mi że prędkość jaką mam (realną, nie deklarowaną) sporo wyższą niż w najbliższych paru latach będzie standardem w polskim Internecie stacjonarnym. I tak mogę się cieszyć, bo moi koledzy pracujący w podobnych instytucjach mają zdecydowanie gorzej - tam wyłączane są porty USB maszyn stacjonarnych w obawie o szpiegostwo przemysłowe, a o instalacji programów typu Skype trzeba zapomnieć. W moim przypadku mogę, ale przerzucanie danych poza czyjąkolwiek kontrolą skończyło się dla mnie nieprzyjemnościami. I nie chodzi bynajmniej o obciążenie sieci czy inwigilację a o bezpieczeństwo, które jest sporo ważniejsze od samych maszyn per se. I to tyle gwoli naświetlenia sprawy.

  • 0

    20.  2010-12-23 18:50:43

    17, 18 - u mnie tego klucza nie ma.

  • 0

    21. ~cezar  2010-12-23 19:25:37  host: beta.cebit.com.pl

    U mnie w komputerze Skype nie działał ale mam też telefon skype podłaczony do rutera i ten działa cały czas.

  • 1

    22. ~Longman  2010-12-23 21:20:03  host: adcj208.neoplus.adsl.tpnet.pl

    To jeszcze bardziej podam jest odnośnik NoSuperNode.reg. Dla osób które nie umieją tworzyć kluczy lub edytować ich w rejestrze - należy zrzucić pliczek i wprowadzić do rejestru (wartości tożsame z powyższymi). Nota bene - to strona uniwersytecka - sporo uczelni też blokuje "supernodowość Skype". https://www.cs.uwaterloo.ca/twiki/view/CF/SkypeConfiguration

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-167-191-50.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Ostatnie komentarze (wiadomości)

~Nikolas | 2017-03-29 19:18:47

U nad jest LTE prawoT Mobile pl


~jacek | 2017-03-29 19:15:28

pewnie tłucze się od patrzenia :D


frasag | 2017-03-29 19:15:17

@3: A nie wystarczy tylko naklejka "materiały niebezpieczne" ?


~Solus | 2017-03-29 19:14:28

U mnie wyświetla ze trzeba zapłacić 9pln


~przeprosie | 2017-03-29 19:12:46

Brakuje ochrony przed WYBUCHEM !!! o tym zapomnieli !!! WSTYD !!!

Ankieta

Jak oceniasz nową nielimitowaną ofertę a2mobile?

Niewyczerpalne Pakiety nową ofertą a2mobile

 

Zobacz wynik | Opinie (9)

Archiwum Ankiet