Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Oferty roamingowe polskich operatorów niezgodne z prawem?

Oferty roamingowe polskich operatorów niezgodne z prawem?

msnet 15 Maja 2017 22:16

24 3

glasses 1477078

Sieci Play, Plus i T-mobile mogą zostać zmuszone do zmiany swoich ofert roamingowych, które będą obowiązywały od 15 czerwca.

Wielu naszych Czytelników w swoich komentarzach zauważyło, że nowe cenniki roamingowe polskich operatorów sieci komórkowych mogą nie być w pełni zgodne z nowymi wymaganiami prawa europejskiego. Podobnego zdania jest Komisja Europejska, którą o opinię poprosiła redakcja portalu money.pl. W odpowiedzi KE przekazała swoje zastrzeżenia do ofert operatorów wymienionych sieci. Oto one:
  1. Nielimitowane w kraju połączenia i SMS-y powinny być nielimitowane także w roamingu, więc jakikolwiek limit ilościowy (np. 500 minut rocznie) nie jest zgodny z nowymi zasadami.

  2. Nielimitowane dane (lub dane w konkurencyjnej cenie) mogą mieć ograniczenia ilościowe w roamingu. Po przekroczeniu tego limitu mogą być naliczane drobne opłaty (ale nie wyższe niż stawki hurtowe 7,7 euro za gigabajt plus VAT). W przypadku miesięcznego planu taryfowego limit ten powinien także być miesięczny, a nie roczny. Powinien być także skalkulowany zgodnie z wprowadzaną regulacją.

  3. Opłata za minutę, którą ogłosił jeden z operatorów (29 gr/min, czyli 7 eurocentów) jest powyżej dozwolonego poziomu 3,2 eurocenta plus VAT. Opłata powinna być naliczana tylko w przypadku wykrycia nadużycia za pomocą mechanizmu kontrolnego.

Komunikat Biura Prasowego Komisji Europejskiej kończy się stwierdzeniem, że jeśli operatorzy nie przestaną łamać nowych zasad, sprawą będzie się musiał zająć Urząd Komunikacji Elektronicznej, który będzie zobowiązany do zastosowania wobec nieposłusznych operatorów sankcji przewidzianych w polskim prawie.




Sieć Orange w największym stopniu wdrożyła wynikającą z nowych regulacji zasadę roam like at home.

Obowiązkowa dla wszystkich zasada roam like at home ma na celu zrównanie opłat ponoszonych przez klientów sieci komórkowych podróżujących po Unii Europejskiej do tych, które mają we własnym domu, czyli w kraju, w którym spędzają najwięcej czasu. Operator sieci komórkowej ma prawo kwestionować miejsce zamieszkania klienta, jeśli wykryje nadużycia polegające na tym, że najczęściej klient ów wykonuje połączenia telefoniczne spoza kraju, w którym mieszka.

W przypadku transmisji danych występują o wiele większe różnice między krajami członkowskimi UE. W niektórych krajach klienci dostają mniejsze lub większe pakiety internetowe. Aby zniwelować różnice, Komisja Europejska ustaliła maksymalne ceny, jakie operatorzy mogą pobrać od swoich klientów za transmisję danych poza granicami kraju. Ceny hurtowe, bo o nich mowa, będą obniżane krok po kroku przez kolejne 5 lat. Początkowa cena, 7,7 euro za 1 GB danych, będzie obowiązywała od 15 czerwca 2017 roku. Następnie na początku każdego roku, zaczynając od 1 stycznia 2018, cena ta będzie się zmniejszać do 6 euro, 4,5 euro (1.01.2019), 3,5 euro (1.01.2020), 3 euro (1.01.2021) i 2,5 euro (1.01.2022).

Zobacz: Wyjaśnienie nowych zasad roamingu na terenie Unii Europejskiej (w języku angielskim)

Źródło tekstu: money.pl, wł     

w sumie: 162
  • 0

    1. ~Janek  2017-05-15 22:17:49  host: user-94-254-147-218.play-internet.pl

    A już myślałem, że będę zmuszony przenieść się do Orange. Ciekawe co na to Play, czekam! ;)

  • 3

    2.  2017-05-15 22:21:22

    @1 pewnie i tak będą kombinować.

  • 0

    3.  2017-05-15 22:22:52

    A tak nawiasem mówiąc, jak by dali np 500 minut na wykonanie połączenia i 1000 minut na odebranie plus 500 sms-ów i jakaś paczka GB ale rocznie to byłoby ok.Niech będzie jakiś FUP, ale nie to co dali w skali całego roku.

  • -1

    4. ~pabloki  2017-05-15 22:24:16  host: user-94-254-241-220.play-internet.pl

    a jutro uke ogłosi : ceny w polin są zbyt niskie by nasi operatorzy mogli mieć niskie stawki . tylko uke może dac karę operatorom czego raczej nie uczyni . jak polin dostanie karę od juropien komiszyn to zapłaca i tak podatnicy więc sami klienci operatorów i nie dotknie to operatorów w żaden sposób.

  • -1

    5. ~Fanek  2017-05-15 22:24:20  host: user72-203.satfilm.com.pl

    Dokłanie czekam. Ok. 15 aktywacji.

  • 1

    6. ~  2017-05-15 22:26:09  host: 185.182.81.6

    Rozwiązanie jest proste - opłata za usługę roamingu, np. 100 zł/mc, no i wtedy połączenia w roamingu w cenie jak w PL.

  • 1

    7. ~mirekb  2017-05-15 22:26:17  host: apn-31-0-40-205.dynamic.gprs.plus.pl

    moze byc tak ze tabelke porównawczą ze zmianami cennikowymi/ofertowymi w4 zobaczymy dopiero niebawem..ukłon w strone orange za uczciwosc-wizerunkowo 1 liga..tylko mądry wie że chytry 2 razy traci

  • 1

    8. ~tomunia  2017-05-15 22:26:29  host: 97e184c7.skybroadband.com

    Sprawa się rypła. A miało być tak pięknie... P.S. czy przepisy

  • 1

    9. ~(+) = - !!!  2017-05-15 22:26:50  host: d94-38.icpnet.pl

    A teraz czekam co plus zrobi ze swoimi złodziejskimi stawkami! To jest granda co zrobili - mam nadzieję, że stosowne instytucje zajmą się tym operatorem! Swoich abo mają chyba za kretynów!

  • 0

    10. ~tomunia  2017-05-15 22:29:22  host: 97e184c7.skybroadband.com

    ... unijne odnośnie zniesienia opłat roamingowych są takie same dla abo i prepaid?

  • -1

    11.  2017-05-15 22:31:34

    To co pisałem wcześniej. Likwidacja no limit, upadek wirtuali, których nie stać na roaming a czym przyciągną jak nie no limit? A mniejsza konkurencja to wiadomo. Na miejscu opow grałbym na czas. Jednocześnie po cichu przygotowawyl likwidacje no limit. Jak zrobisz w abo jak i na kartę za 50 zl 150 w Polsce i Eu to wszystko będzie ok i zgodnie z prawem. Ludzie za dużo chcą. Najlepiej jakby doplacali. Ile kosztuje no limit w innych krajach?

  • -1

    12.  2017-05-15 22:31:35

    To co pisałem wcześniej. Likwidacja no limit, upadek wirtuali, których nie stać na roaming a czym przyciągną jak nie no limit? A mniejsza konkurencja to wiadomo. Na miejscu opow grałbym na czas. Jednocześnie po cichu przygotowawyl likwidacje no limit. Jak zrobisz w abo jak i na kartę za 50 zl 150 w Polsce i Eu to wszystko będzie ok i zgodnie z prawem. Ludzie za dużo chcą. Najlepiej jakby doplacali. Ile kosztuje no limit w innych krajach?

  • 0

    13. ~pabloki  2017-05-15 22:33:05  host: user-94-254-241-220.play-internet.pl

    10 tak. niestety operatorzy zinterpretowali je po swojemu. dokładnie to nie ma rozgraniczenia na konkretny system więc wszystkich po równo tyczy.

  • 0

    14.  2017-05-15 22:34:08

    hahaha od cyca ich oderwą..?
    :-D :-D :-D :-D

  • 0

    15. ~pabloki  2017-05-15 22:34:52  host: user-94-254-241-220.play-internet.pl

    11 jak wytumaczysz ze mvno dali bezpłatne przychodzące w ramach limitu? chyba jednak nie szykują sie do upadku?

  • 0

    16.  2017-05-15 22:38:53

    Virgin dal 120 na rok,Viking 220 na rok. Jak ma Ci się kalkulawac no limit za 25 zl w kraju i poza krajem?

  • 0

    17. ~Tho  2017-05-15 22:41:28  host: 83-168-116-127.static.espol.com.pl

    Coś czuję, że zaczną kombinować - zmienią cenniki i wprowadzą opłaty za gotowość do świadczenia roamingu...

  • 1

    18.  2017-05-15 22:44:03

    Ja się boję o polskie kombinatorstwo. To jak z likwidacja nielimitowanego odbierania w eu w T mobile. Nikt nie zakładał ze Polak będzie usypial za granicą z telefonem przy głowie. Niby ok był no limit, ale każdy musi wyjść na swoje.

  • 0

    19. ~pabloki  2017-05-15 22:44:08  host: user-94-254-241-220.play-internet.pl

    16 robercik w jakiej sieci pracujesz? poka sowe. patrz virgin z wysokim przychodem i dużą bazą dał 12o min a viking dużo mniejszy 220 minut i jeszce prawie 1 GB . dodatkowo viking też wirtual na playu daje więcej GB w standardzie w kraju od virgin . viking daje mmsy virgin nie. jak to możliwe że viking ma się dobrze?

  • 0

    20. ~mikk  2017-05-15 22:47:09  host: 194.107.18.25

    Play, Plus i t-mobie dobrze wiedza że ma być nolimit i nie ma być płatnych odebranych tylko wprowadzają jakieś pakiety minut gdzie ich nigdy nie było tak za darmo dla każdego. Chcą po prostu na tym zarobić ale to norma.

  • 1

    21. ~  2017-05-15 22:47:32  host: 188.146.67.175.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl

    Przecież operatorów i tak chroni fup w Orange wiedzą o tym i dali tak jak powinno być

  • 0

    22.  2017-05-15 22:49:40

    No to dają pabloki no limit czy nie daja :-) A muszę gdzies pracować? Może nie rozumiem tego polskiego daj. Daj 500 plus, daj Mistrzowa świata w piłce nożnej, ale nie płacę abonamentu, bo Niemcy dają (a tam każdy płaci abonament i to nie malo). Daj za pol darmo no limit bo na zachodzie. A ile na zachodzie kosztuje no limit? Ile pakiety gb?

  • 0

    23. ~trrt  2017-05-15 22:53:11  host: 89-68-56-104.dynamic.chello.pl

    Przypuszczam że jeszcze trochę czasu minie zanim UE zmusi pozostałych operatorów do zmiany zasad. Dziś podjąłem decyzję, że przechodzę do orange bo to jedyny na chwilę obecną operator który ma dobrą ofertę i dobrej jakości sieć.

  • -2

    24.  2017-05-15 22:54:40

    Jakim prawem ta zła Unia śmie ingerować w działalność polskich przedsiębiorstw? Taki tekst zapewne zaraz usłyszymy od przeciwników UE. A prawda jest taka, że poza Orange, wszyscy wykazali się typowym polskim kombinatorstwem. Byłem w Plushu miesiąc i wracam do nju.

  • 1

    25. ~piokuk  2017-05-15 23:00:47  host: apn-31-1-145-16.dynamic.gprs.plus.pl

    Skończy się likwidacją no-limitów za 29 złotych (albo i mniej). Zobaczycie i podziękujecie Komisji Europejskiej w comiesięcznych rachunkach.

  • 0

    26.  2017-05-15 23:00:56

    do 21
    Chroni..... polowicznie..... Zresztą może to jest kwestia opracowania jakiegoś systemu wyłapywania takich gagatkow którzy będą kombinować by jakoś omijać fup. Może Orange ma już wszystko dograne. Na pewno będą i tak nieźle cyrki z wyłączeniem numeru który sobie za dużo pozwala. Skargi i reklamacje. Będzie się działo :-)

  • 0

    27. ~pabloki  2017-05-15 23:01:32  host: user-94-254-241-220.play-internet.pl

    22 nikt nie daje no limitu w roamingu , zgodnie z dyrektywa no limit ma być ale ma być tez fup . ten fup oraz no limit to widzisz że strasznie kombinowany. to nie jest daj . to jest prawo. 500plus tez nie każdy dostanie. więc nie jest to daj. ale nie udawaj że nie wiesz co to siła nabywcza pieniądza. dla np. niemca te 80euro to tyle co dla nas 20 zł. jak widzisz wykazano juz że na podst dyrektywy stawka nie może być większa niż hurt a tymczasem stawka jest większa niż hurt od początku. a dlaczego roaming u nnych operatorów mvno pre paid zagranicznych jest juz od roku bezpłatny?

  • 0

    28. ~pabloki  2017-05-15 23:06:52  host: user-94-254-241-220.play-internet.pl

    26 jak to orange moglo dac i sie opłaca , tmobile az 500 min w karcie dla odebranych a dla mojego abo 500 min wychodzace i 1500 przychodzące a płacę 30 zł. jak to sie opłaca? a plusowi , playowi sie nie opłaca.

  • 0

    29.  2017-05-15 23:07:33

    Dobrze pabloki robisz porownanie kraju takiego jak Niemcy który zawsze był dużo bardziej rozwinięty gospodarczo z Polską? Kraju który i tak wygrał na wojnie, który był swego czasu hegemonem z krajem zacofanym, wiecznie grabionym przez innych. Do tego od lat nieudolnie rzadzonym? W którym etosem jest kombinatorstwo?

  • 1

    30. ~QwerTy  2017-05-15 23:08:47  host: ip-37-109-33-188.a2mobile.pl

    A2mobile swój cennik nazywa: "Oferte promocyjna - Roaming miedzynarodowy". Dlaczego promocyjna?

  • 0

    31.  2017-05-15 23:10:26

    pabloki Orange i t mobile to marki międzynarodowe a play i plus nie. To chyba oczywiste? Będziesz zadowolony jak zostaną te dwie marki? A inne wygina? Konkurencja jest chyba jednak lepsza?

  • 0

    32. ~pabloki  2017-05-15 23:10:30  host: user-94-254-241-220.play-internet.pl

    29 to może wielka brytania albo francja , czy może hiszpanie wolisz ? co mają zaszłosci historyczne do tego? wisz co dziej sie w czechach w telekomunikacji ? zaczyna sie rewolucja. rząd krajowy zarządza prywatnymi telekomami ? chyba coś ci sie pomyliło.

  • 1

    33. ~kajf99  2017-05-15 23:11:43  host: public-gprs360017.centertel.pl

    Wszystkie Polskie prepaid jeśli chodzi o dane,nie dostosowały się do nowych max.stawek 8.5ero plus vat,więc kto tu leci w bambuko..Orange też..gdzie cena za 1 giga wychodzi 100zl.nie uprawiajcie więc tutaj taniej propagandy,że nasze opy,takie biedne bo mają niskie krajowe no limity i przez to muszą oszukiwać i kantować na żywca i brać po10gr za 1mb.

  • 0

    34. ~pabloki  2017-05-15 23:14:18  host: user-94-254-241-220.play-internet.pl

    31 nietrafny argument , do prawa musza dostosowac sie wszyscy. tymbardziej że prawo unijne jest ponad polskim.

  • 0

    35.  2017-05-15 23:16:16

    Właściwie kajf trafiłeś w sedno. Opy sa zabiedne...:-)
    Pabloki na historię nie chodziłes? Francja, Wielka Brytania czy Hiszpania to potęgi gospodarcze, byle imperia..... gdzie ty tu Polskę widzisz w tym gronie...

  • 0

    36.  2017-05-15 23:18:30

    No to się dostosuja. Będziesz mial likwidacje no limit, 200 minut za 500 zl później stawka normalna i będzie ok.

  • 0

    37. ~Do 30  2017-05-15 23:19:19  host: user-94-254-146-122.play-internet.pl

    Prawo - bo wtedy łatwiej im to wycofać niż jeśli to stała oferta, i mogą więcej warunków postawić :).

  • 0

    38.  2017-05-15 23:21:39

    Dobra pabloki trzymaj się, ja się kładę spać :-) Po prostu powinno być rozsądnie. Za 25 no limit w kraju i w ue (z 49 procentowym używaniem) to gwóźdź do trumny opow. Za tanio też by nie może.

  • 0

    39. ~pabloki  2017-05-15 23:22:12  host: user-94-254-241-220.play-internet.pl

    35 hmmm.. . a kryzys w hiszpanii? potęga gospodarcza. chyba nie zrozumiałeś wypowiedzi kajfa .

  • 0

    40. ~pabloki  2017-05-15 23:22:54  host: user-94-254-241-220.play-internet.pl

    38 ja tez idę spać a jutro uke nam ogłosie że nie da sie. dobranoc telepolis.

  • 1

    41.  2017-05-15 23:25:03

    To na koniec powiem Ci jeszcze ze nie przesadzaj z Hiszpania. Niby kryzys, a żaden Hiszpan nawet nie wie co to kryzys. Jakby zobaczył życie w Polsce przeciętnego Kowalskiego to by szybko się uciszyl:-)

  • 0

    42.  2017-05-16 00:00:39

    Jak się nie da jak się da.... ;-)
    Przecież jest FUP.
    Można dać No Limit na wszystko, a że FUP działa już po 60sek, 10SMS, 1MB... No cóż. ;-)

  • 0

    43. ~  2017-05-16 00:03:38  host: apn-31-0-33-32.dynamic.gprs.plus.pl

    Mówicie, że się nie da? Orange pokazał, że jednak można.

  • 0

    44. ~Mirosław  2017-05-16 00:05:40  host: a25-06-11.opera-mini.net

    Skąd ten zachwyt nad Orange? Przecież w ofercie prepaid NIE dostosował się do rozporządzenia. Mając w prepaid no limit i tak będzie trzeba dodatkowo płacić zgodnie zgraniem cennikiem. Z danymi tak samo - pomijam już nawet kwestie nie uwzględniania bonusu megabajtów w roamingu. Stawka za 1GB nie może być wyższa niż 7,7 euro plus VAT, czyli ok. 40zl. A co zrobił Orange? 1GB za 100zl. Więc czemu ten ponoć specjalistyczny portal łże, że Orange W PEŁNI dostosował się, mimo że NIE DOSTOSOWAL SIE. Zapłacili wam, czy omamili?

  • 0

    45. ~rew  2017-05-16 00:07:26  host: user-94-254-227-170.play-internet.pl

    orange na kartę nie jest jak w domu po pakiecie i nie wliczają posiadanych gb.
    jest dużo lepiej ale nie jest tak jak mówią

  • 0

    46. ~gość  2017-05-16 00:22:36  host: public-gprs170213.centertel.pl

    Więc pisałem że tylko Orange prawidłowo zastosowało się do rozporządzeń KE, a pozostała banda cwaniaków dopisała swoje "gwiazdki". Pierwsza wyskoczyła roamingowa tzw. "sieć" wydmuszka plej ze swoim niezgodnym z rozporządzeniem cennikiem, potem dno osiągnął plus i złodziejstwo T-itanica.

  • 0

    47. ~Piotr  2017-05-16 00:28:50  host: 78.10.243.108

    W sumie, to wolę jasno z góry określone zasady, a nie ukrywanie za FUPem.

  • 0

    48.  2017-05-16 00:33:49

    @47 FUP jest też jasno określony - zgodnie z rozporządzeniem PE.

  • 0

    49. ~kajf99  2017-05-16 00:43:17  host: public-gprs360017.centertel.pl

    Właśnie. .adminie tego ponoć specjalistycznego portalu,,zresztą innych też,dlaczego uprawiacie tanią propagandę,że oranje się wywiązało..kłamstwo i brednie..100zl za 1 giga..już bardziej redbul się mieści w tych swoich 40zl za 1giga..ale już nie play gdzie 1giga to 90zeta..inni nie mówiąc o naszym.cwanym solożu, gdzie 1giga to 180zl. .mowa oczywiście o ofertach na kartę..albo jesteście kupieni albo olewacie rzetelność swojej roboty..czyli podawanie prawdziwych info.
    .

  • 1

    50. ~Mirosław  2017-05-16 01:30:28  host: a25-06-11.opera-mini.net

    A głąby mnie zminusowaly. Widocznie wystarczą wam ochłapy. To że Orange przedstawiło lepszą ofertę od innych, nie znaczy, że zachowało się wzorowo, zgodnie z rozporządzeniem.

  • 0

    51. ~Scors  2017-05-16 03:32:01  host: public-gprs406343.centertel.pl

    Ci którzy mają w Orange nielimitowane rozmowy i smsy na kartę też muszą płacić 29 gry.

  • 1

    52. ~Marek  2017-05-16 06:08:27  host: n06-06-01.opera-mini.net

    Państwo w państwie. Bezczelnie zrobili sobie własne rozporządzenie. Głupota? Nieświadomość konsekwencji prawnych? Że się uda? Nie uda się. Prawo unijne jest wyżej od krajowego. Cenniki mają się nijak do informacji zawartych na stronie KE, zupełnie jakby dotyczyły czegoś innego. Nie rozumiem też wielkiego zrozumienia przez redakcje portali branżowych i nawet prób tłumaczenia jawnego łamania prawa.

  • 0

    53. ~///  2017-05-16 06:25:52  host: user-94-254-179-114.play-internet.pl

    51 - przenieś się do nju zapłacimy 19 groszy.

  • 0

    54.  2017-05-16 06:36:56

    @12 - za no limit w Orange, ale nie w Polsce płacę 11 euro, do tego mam 6GB i 300 minut międzynarodowych na komórki i stacjonarne. I tak już od ponad 6 lat (paczka danych i minut miedzynarodowych się zwiększyła w tym czasie). Polscy operatorzy dają śmieszne pakiety...

  • 0

    55. ~@50  2017-05-16 06:49:58  host: 095160153080.dynamic-ww-10.vectranet.pl

    nawet w abonamencie sie nie wywiąże, jestem przekonany ze beda blokowali numery ktore sa po za granicami od razu po 2 tygodniach i zacznie sie lament jacy to oni nie sa, po prostu polskich operatorow nie stac na taki luksus by za ~25zl dac taka swobode. Tyle że Orange na ten moment robi z siebie debesciaka do momentu nie wprowadzenia tych uslug w zycie...

  • 1

    56. ~  2017-05-16 06:59:06  host: 89-70-206-63.dynamic.chello.pl

    Dokładnie cena 1 GB nie może być wyższa niż 40 PLN a minuty wychodzącego 17 groszy. ... wszystkie cenniki do poprawki

  • 0

    57.  2017-05-16 06:59:48

    @52: Polska nie zrobiła osobnego rozporządzenia, więc obowiązuje unijne. To co zrobili operatorzy, tzn. pseudo FUP wygląda na zmowę cenową (zbyt są podobne do siebie) i jako takie powinno być sprawdzone przez UOKiK. Choć możliwe, że celowo to zrobili teraz by dopiero po wakacjach dostosować się do przepisów.

    Inną kwestią jest FUP w prepaidzie, bo tu UE się nie popisała, a to właśnie prepaid jest największym polem do nadużyć ze strony klientów i to we wszystkich krajach eurostrefy.

  • 0

    58.  2017-05-16 07:02:05

    play online 4,2 x11 euro to ile? 46 zl. W polsce no limit jest między 20 a 30 zl. Śmiesznie to ty playonline płacisz zatem?
    Jednak zgoda podwyższyc ceny chociaż do 50 zl za no limit i ograniczyć co miesiąc minuty do 300 w roamingu.
    Jednak wiadomo w imię regulacji doprowadzić firmy do upadku bo mają najniższe stawki w Europie. Niech UE reguluje ceny np piwa. Piwo w całej Unii za 50 gr od litra. Nic że browary upadna albo będą robić siki.

  • 0

    59. ~Henio77  2017-05-16 07:02:37  host: 78.11.235.100

    Czy w orange w prepaid masz standardową ofertę no limit, czy jest to usługa dodatkowa? Jeśli usługa dodatkowa to standardowo nie masz oferty bez limitu. Czyli pomarańczowi zrobili prawidłowo podając obniżone stawki jakie się będzie płacić w roamingu w ofercie prepaid.

  • 0

    60. ~anty  2017-05-16 07:04:40  host: public-gprs375038.centertel.pl

    a uke pier*/*li w czaplę tak weryfikuje sprawę

  • 0

    61.  2017-05-16 07:05:14

    Tak czytam to i nie wiem co myśleć.
    Załóżmy, że ma w swojej ofercie pakiet 1GB internetu, po wykorzystaniu płacę 10gr za 1MB
    Czy wg nowych przepisów:
    1. Ten pakiet internetu powinien być dostępnych także poza granicami ?
    2. Czy zostanie on ograniczony do mniejszej puli, a za resztę będę musiał dopłacić €7,7 + VAT (40zł) za 1GB
    3. Obowiązywać będą ceny standardowe, bez pakietów danych czyli 10gr za 1MB

  • 0

    62.  2017-05-16 07:10:12

    @59
    To nie jest takie proste, ponieważ nawet jakby liczyć jak mówisz (czyli darmowe rozmowy nie obowiązują ponieważ są usługą dodatkową - choć dodatkowo płatną), to cena powinna wynosić 3,2 eurocenta + VAT ~17gr za minutę (czyli cena w kraju + maksymalna dopłata w roamingu).
    Orange podało 29gr za minutę

  • 0

    63. ~bezPlush  2017-05-16 07:26:42  host: 5ec31add.skybroadband.com

    @61 _aston_

    1. Z tego co ja rozumiem to pakiety krajowe powinny być dostępne także w roamingu. I polskie telekomy oberwą za ten cyrk z nowymi cennikami. Przykładowo spójrz na wyjśnienie FUP dla klientów brytyjskiego EE
    http://tlp.is/di9

  • 0

    64.  2017-05-16 07:34:27

    Co do stawek to IMO są one u wszystkich prawidłowe, UE określiła maksymalny poziom dopłat do cen krajowych, a w nim mieszczą się wszystkie te oferty.

  • 0

    65. ~Tomek  2017-05-16 07:35:50  host: 178.43.254.249.ipv4.supernova.orange.pl

    Moim zdaniem w Polsce są najtańsze abonamenty w europie, a operatorzy sami do tego doprowadzili a że teraz mają problem z nowym rozporządzeniem UE. Jak widać swoje nie kompetencje próbują zwalić na swoich klientów ale nie za bardzo im to wyjdzie i dobrze może ktoś się w końcu obudzi. Następną kwestią jest FUP do nadużyć ze strony klientów usług przedłaconych ale skoro dali takie pakiety za taką cenę to niech telekomy teraz z tego się wywiążą, od dawna było wiadomo co się szykuje ale jak to zawsze jest jakoś to będzie...

  • 1

    66.  2017-05-16 07:38:16

    @64
    Czyli wszyscy, którzy mają nielimitowane rozmowy w Polsce, w roamingu powinni płacić 17gr za minute ... jakoś tego w cennikach nie widzę.

  • -2

    67. ~Rock  2017-05-16 07:44:39  host: n26-05-07.opera-mini.net

    Szacun dla Orange. Reszta opów hańba.

  • 0

    68. ~Asior  2017-05-16 07:51:51  host: xdsl-195-238-168-108.wist.com.pl

    Czy redakcja telepolis jest w stanie uzyskać oficjalne stanowisko UKE? Co robi kilkaset osób zatrudnionych w tej instytucji?

  • 0

    69. ~bezPlush  2017-05-16 07:55:55  host: 5ec31add.skybroadband.com

    No Limits w Polsce mogą się szybko skończyć lub mocno podrożeć. No limit w kraju oznacza również no limit podczas roamingu.

    Z angielskojęzycznego FAQ Komisji Europejskiej:

    Q: I have unlimited voice calls and SMS at home. Do I get unlimited voice calls and SMS in roam like at home?
    A: Yes. Any volume restrictions for voice calls and SMS while roaming are no longer allowed from 15 June 2017.

    Źródło : http://tlp.is/dh9

  • 0

    70. ~Marek15  2017-05-16 08:03:17  host: apn-46-169-199-31.dynamic.gprs.plus.pl

    Jak się coś za tanio sprzedaje (dumping cenowy ) to jak przychodzi moment, że za tak mało trzeba dać jeszcze więcej, to się robi PROBLEM!

  • 0

    71.  2017-05-16 08:04:51

    Będzie musiał się zająć? Jeśli teraz prawo jest łamane, to już powinien się zająć. No chyba, ze dopóki cenniki w życie nie weszły, prawo łamane nie jest?

  • 0

    72.  2017-05-16 08:05:19

    O regulatorze oczywiście mówię ;-)

  • 0

    73. ~Richard  2017-05-16 08:09:20  host: 89-73-114-46.dynamic.chello.pl

    To jest kpina! (Chodzi o stwnowisko KE). Proponuje aby UKE I KE dokładniej się przyjrzała ofercie Orange a nie straszyła na pozostała trójkę opow......

  • 0

    74.  2017-05-16 08:13:32

    Orange siłą rzeczy jest w lepszej sytuacji niż Plus i Plej. T-Mobile też ma trochę sieci w Europie - nie powinni skąpić jak skąpią ;-)

  • 0

    75. ~bezPlush  2017-05-16 08:15:45  host: 5ec31add.skybroadband.com

    Coś czuję że Virgin Mobile Polska wkrótce zakończy promocję #FREEMIUM. Ich darmowy pakiet minut, smsów i danych nie będzie mógł być ograniczony do terytorium Polski.

  • 0

    76.  2017-05-16 08:16:45

    75 - a ja coś czuję, ze wielu operatorów zakończy wiele swoich promocji ;-)

  • 0

    77.  2017-05-16 08:19:25

    44 - gdzie w prepaid masz nielimitowane połączenia?

  • 0

    78.  2017-05-16 08:24:06

    Chciałbym zwrócić Państwa uwagę, że przepisy mówią o PLANIE TARYFOWYM.

  • 0

    79. ~Hotelarz  2017-05-16 08:31:16  host: user-164-126-181-117.play-internet.pl

    a2mobile dało nową ofertę roamingową sms o tym dostałem a serwis telepolis śpi.

  • 0

    80.  2017-05-16 08:32:35

    79 - zgłoś to do jakiegoś organu karzącego ;-)

  • 0

    81.  2017-05-16 08:35:18

    @77 przejrzyj sobie zalecenia KE, tam nie ma rozgraniczenia na prepaid i postpaid.
    Dlatego nie można pominąć usług/pakietów/ofert no limit. Wg zaleceń komisji, jeśli masz pakiet internetu to powinien obowiązywać w romaingu, jeśli masz pakiet rozmów, powinien obowiązywać w roamingu.

    Osobiście mi by wystarczyło, aby ceny za połączenia były to te ustawowe max czyli 17gr za minutę i 40zł za 1GB (4gr za 1MB)

  • 0

    82.  2017-05-16 08:37:54

    @78 może przytoczyć ten przepis ?

  • 0

    83.  2017-05-16 08:47:43

    _aston_ - przecież nie przeczę! Mam jedynie wątpliwości co do pakietów promocyjnych. Bo, jak mówiłem, sprawa dotyczy planów taryfowych! Cenników! Który operator, oprócz Virgin Mobile ma nielimitowane w cenniku oferty prepaid?

  • 0

    84.  2017-05-16 08:50:31

    W słowniku rozporządzenia wyjaśniają definicje ;-)

  • 0

    85.  2017-05-16 08:51:56

    @83
    Nie widziałem przepisów, które mówią o planach taryfowych, cennikach dlatego piszę abyś mnie na to skierował.

    Ja widzę na stronie KE:
    Q: I have unlimited voice calls and SMS at home. Do I get unlimited voice calls and SMS in roam like at home?
    A: Yes. Any volume restrictions for voice calls and SMS while roaming are no longer allowed from 15 June 2017.

  • 0

    86.  2017-05-16 08:52:43

    wlo, dlaczego jeszcze Ciebie Telepolis nie zatrudniło jako konsultanta..?
    :-D

  • 0

    87.  2017-05-16 08:52:49

    _aston_ - to znaczy, ze przedmiotowego rozporządzenia nie widziałeś? Po co więc w ogóle zabierasz głos? Nie bardzo rozumiem...

  • 0

    88. ~sid  2017-05-16 08:53:02  host: 031011228206.business.static.vectranet.pl

    @Tomek.
    - Nauczy sie pisać po polsku a potem się wypowiadaj.
    - Operatorzy dostosowali swoje ceny do warunków polskich, nie wiem skąd twoje przekonanie ,że " nie kompetencje" doprowadziły ich do działań jakie podjęli obecnie.

  • 0

    89.  2017-05-16 08:53:26

    86 - bo nie mam zamiaru zmienić pracy ;-) A mam dobrą, ciekawą pracę...

  • 0

    90.  2017-05-16 08:53:57

    A i propozycji też nie było w sumie ;-) Musisz ich zapytać nie mnie ;-)

  • 0

    91. ~SeT  2017-05-16 08:54:18  host: ip-37-109-33-203.a2mobile.pl

    @79 a2mobile już wczoraj ogłosiła cennik. 18gr/min/SMS/MMS/MB. 120 minut połączeń przychodzących rocznie za darmo a później 5gr/min

  • 2

    92.  2017-05-16 08:55:05

    KE chce nam zniszczyć nasz dobrobyt. Mamy naprawdę tanie sieci w porównaniu z innymi krajami. Przez KE pójdzie u nas wszystko w górę i kto na tym ucierpi? My Polacy mieszkający w kraju. Orange dał no limit bo ma własną sieć w innych krajach. Plus czy Play już nie. Dziwi mnie tylko zagranie T-mobile ale oni to zupełnie inna bajka

  • 0

    93.  2017-05-16 08:58:25

    Art. 2 ust. 2 lit. c):
    „otwarty pakiet danych” oznacza plan taryfowy obejmujący świadczenie jednej detalicznej usługi łączności ruchomej lub większej liczby tych usług, w którym nie ogranicza się wliczonej puli detalicznych usług transmisji danych w łączności ruchomej, za które wnoszona jest stała okresowa opłata, lub za które krajowa cena jednostkowa detalicznych usług w łączności ruchomej, określona jako iloraz całkowitej krajowej ceny detalicznej bez podatku VAT usług łączności ruchomej odpowiadającej całemu okresowi fakturowania i całkowitej puli detalicznych usług transmisji danych w łączności ruchomej dostępnych na rynku krajowym, jest mniejsza niż maksymalna hurtowa opłata za usługi w roamingu regulowanym, o której mowa w art. 12 rozporządzenia (UE) nr 531/2012;

    Oczywiście różnice interpretacyjne będą - szczególnie w odniesieniu do "za które wnoszona jest stała okresowa opłata"... No ale to niech jakiś prawnik się wypowie, jak to interpretować, z uwzględnieniem tego co autor miał na myśli ;-)

  • 0

    94. ~sid  2017-05-16 08:59:12  host: 031011228206.business.static.vectranet.pl

    Czym wy się martwicie? Martwcie sie o swój portfel a nie o model biznesu Play, Tmobile czy Plusa. Jak widać Orange może dać - no limits ,więc pewnie i inni mogą. A przecież taryfy w w/w nie należą do najtańszych ( wręcz wyższe od Orange ).

  • 1

    95. ~kajf99  2017-05-16 09:11:53  host: user-94-254-164-51.play-internet.pl

    Ten kto wrzucił te propozycje na stół to albo jest idiotą albo marnym pokerzystą,liczącym na to,że być może,żadnych kar nie poniesie,bo to tylko propo.,ale co będzie za miesiąc,jak się oni wywiążą choćby z tego,że koszt 1giga nie może być wyższy niż 7.7 eros plus vat.na co liczą,że im tak się upiecze, jak właścicielom polskich firm transportowych wmawiajacym swoim kierowcom, że to dla ich dobra na terenie niemiec czy francji,powinni zarabiać połowę tego co ich koledzy z tych krajów.Polska to typowy przykład neokolionialnej polityki budowania swojej przewagi na taniej sile roboczej,co objawia się tym,że żeby konkurować o marnie zarabiającego polskiego klienta,tacy operatorzy poszli na wojnę cenową dając takie no limity za psie grosze,a teraz jak przyszło co do czego to próbują łamać prawo..ale spoko dzwońcie na ich infolinie, tam ukraiński łamistrajka nie z wyboru (tylko z wyższej konieczności dziejowej) łamaną polszczyzną wytłumaczy co i jak i dlaczego.Iprzestańcie robić tanią propagande temu orange,bo też się nie wywiązał..koszt 1giga=100zł

  • -1

    96.  2017-05-16 09:19:05

    95 - a możesz treściwie streścić swój wywód? Bo za cholerę, nic z tego nie rozumiem...

  • 0

    97.  2017-05-16 09:27:25

    @66: chodzi o dopłaty względem cennika, a cenniki nie mówią 0 za min. tylko najczęściej 0,29 zł za min. itd.

  • 0

    98.  2017-05-16 09:28:50

    @93
    Własnie ja tu moim nieprawniczym okiem, nie widzę nic co by sugerowało, że to chodzi tylko o abonament - dlatego pytałem o konkretny punkt.

    Ja (jeszcze raz nie prawniczym okiem) rozumiem to co podałeś tak: chodzi po prostu o pakiety danych (np 100MB ważne 7 dni płatne 5zł)

  • -1

    99.  2017-05-16 09:33:32

    @97
    Powiedz mi gdzie takie coś KE podaje ? (ja tego nie zauważyłem, co nie oznacza, że to nie istnieje, więc jak możesz to podaj namiary na ta informację)

  • 0

    100. ~bezPlush  2017-05-16 09:35:22  host: 5ec31add.skybroadband.com

    @83. Dlaczego uważasz że określenie "plan taryfowy" wyklucza promocje? "Plan taryfowy" nie powinien być interpretowany wyłącznie jako "cennik". Promocje i usługi dodatkowe są przecież dostępne w ramach danej taryfy a więc jej częścią. Pierwszy punkt regulaminu każdej promocji zaczyna się w ten sam sposób : Promocja abc adresowana do abonentów którzy korzystają z taryfy xyz. Niemożesz przecież włączyć sobie promocji bez posiadania taryfy.

    No limit niezależnie czy jest "cennikowy" czy "promocyjny" jest częścią taryfy.

  • 0

    101.  2017-05-16 09:36:47

    _aston_ - w przypadku prepaida, należy wziąć pod uwagę kolejny przepis (definicję) - art. 2 ust. 2 lit. d):
    „plan taryfowy na zasadzie przedpłaty” oznacza plan taryfowy, w którym detaliczne usługi łączności ruchomej są świadczone po odliczeniu kredytu udostępnionego dostawcy przez klienta, na podstawie taryfikacji jednostkowej, przed korzystaniem z usług, z którego klient może się wycofać bez żadnych sankcji po wyczerpaniu lub wygaśnięciu kredytu;

  • -1

    102.  2017-05-16 09:37:31

    100 - nie dyskutuję. Ty z pewnością wiesz lepiej ;-)

  • 0

    103. ~  2017-05-16 09:48:52  host: user-94-254-164-51.play-internet.pl

    Co tu ztreszczać.podstawowa stawka za 1giga nie może być wyższa niż 7.7 ero plus vat.według tej dyrektywy EU.po 15 czerwca 2017 r.na terenie EU. I nie ma tam mowy czy to dotyczy ofert abo czy na kartę. Prawie żaden operator nasz z tego się nie wywiązał podając te cenniki..włącznie z orange gdzie stawka za 1giga =100zl (koszt 1mb=10gr)tak pi razy oko..stawka za 1mb.nie powinna być wyższa niż 3.5gr,żeby to się zgadzało

  • 1

    104. ~Marek  2017-05-16 09:57:55  host: user-31-175-79-66.play-internet.pl

    Czyli w NJU na kartę jeśli mamy nielimitowane w kraju to za granicą też powinno być chodź orange w najwyższym stopniu wypełnia dyrektywy komisji EU to i ten szczegół powinien być poprawiony tak to należy rozumieć

  • 0

    105.  2017-05-16 10:05:48

    @101
    To teraz wytłumaczmy co podałeś:
    Jest to definicja planu taryfowego, gdzie najpierw się płaci, a później korzysta - nic więcej tutaj nie ma.

    Może kogoś zmylić zwrot "na podstawie taryfikacji jednostkowej, przed korzystaniem z usług" - ale on oznacza tylko, że najpierw pobierana jest opłata za usługę, a dopiero później można korzystać.
    Nie jest wymienione nigdzie o jaką usługę chodzi, więc może chodzić o:
    -rozmowę
    -SMS
    -MMS
    -transfer danych
    -pakiet danych
    -pakiet minut/SMSów

  • 0

    106.  2017-05-16 10:06:27

    @103: no właśnie maks. stawka czy maks. dopłata? jak mówi rozporządzenie UE?

  • 1

    107.  2017-05-16 10:31:23

    _aston_ - to UKE będzie miał mnóstwo roboty w takim razie. Nawet już postępowania powinny być wszczynane. Tylko pytanie mam - czy czasem już tych ogłaszanych cenników UKE nie musiał akceptować?

  • 0

    108. ~  2017-05-16 10:33:15  host: 94.42.201.114

    @wlo jak wynika z artykułu z RP z 11.05 UKE nie zgodził się na propozycję operatorów, a ci i tak na rympał opublikowali cenniki ..... teraz będzie przez miesiąc młócka pomiędzy prawnikami .....

  • 0

    109. ~  2017-05-16 10:34:10  host: 94.42.201.114

    @ wlo :
    http://tlp.is/dib

  • 0

    110. ~rrrr  2017-05-16 10:48:08  host: host-89-230-176-59.dynamic.mm.pl

    już chciałem się przenieść do nju, ale tam rozmowy na stacjonarne są dodatkowo płatne :/ , wstrzymam się zobaczymy co się urodzi przez ten miesiąc

  • 0

    111.  2017-05-16 10:51:02

    To w końcu w ofertach na kartę również powinien być no limit za granicą?

  • -3

    112.  2017-05-16 10:52:28

    Niech się KE odpierdoli. Tak powinno być. Mam nadzieję, że Orange nie będzie musiało zmieniać swojego cennika dla karty

  • 0

    113. ~spox  2017-05-16 10:54:15  host: 94.100.245.136

    Mam nadzieję ,że operatorzy zapłacą solidna karę za swoje próby przekrętów przy cennikach roamingowych. A swoją drogą dziwi ,że mając chyba dobrze opłacanych prawników decydują się na takie propozycje

  • -2

    114.  2017-05-16 10:55:55

    W razie konieczności uwzględnienia no limitu także w ofertach na kartę, Orange jest przygotowany - co jest bardzo złą wiadomością dla klientów. Bo wprowadzi w ofercie na kartę ... drastyczne zmiany.

  • 1

    115. ~Heja  2017-05-16 10:56:28  host: ip-5-172-255-191.free.aero2.net.pl

    To że Plus wymysla swoje reguły to się nie dziwie, ale Niemcy czy Francuzi? Po co jak mają swoje filie w calej europie i roaming prawie zawsze mogą zrobić przez własną sieć.

  • -2

    116. ~Tudor  2017-05-16 11:06:52  host: 188.146.18.14.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl

    To co odwalili polscy operatorzy (z wyjątkiem Orange) to jawny BANDYTYZM, mam nadzieję że dostaną ogromne kary i się nauczą żeby NIELEGALNIE nie naliczać klientom opłat. Jaki się skończy umowa z T-Mobile, to jej nie przedłużę... powodów jest wiele - przede wszystkim koszmarna obsługa klienta, ale takie potraktowanie klientów, rżnięcie nas na kasę wręcz niezgodnie z prawem, to jest tak zwana kropla która przepełniła czarę goryczy!

  • 0

    117.  2017-05-16 11:10:45

    @111 teoretycznie każdy powinien mieć za granicą takie warunki jak w kraju, ja nie widzę w tych dokumentach KE wzmianki aby jednych klientów traktować inaczej niż innych.

  • 0

    118. ~Ola  2017-05-16 11:14:25  host: 185.137.19.230

    @ 114 w usługach na kartę nie ma takiego zapisu w rozporządzeniu aby też był nolimit ,ma być cennik i odbieranie za 0 zł

  • 0

    119. ~Tudor  2017-05-16 11:16:07  host: 188.146.18.14.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl

    widzę że @wlo nadal (jak zawsze) broni interesów zagranicznych korporacji (operatorów telekomunikacyjnych) które działają w tej chwili wbrew i przeciwko interesom konsumentów, z tego co wiem wlo nie jest właścicielem żadnego z 4 operatorów, jest natomiast konsumentem... jak nazwać człowieka który zaciekle walczy przeciwko swoim interesom??? W dodatku tutaj sprawa jest czarno biała, można by bronić postawy gdzie ktoś broni czyjegoś interesu wbrew swoim interesom, bo tak nakazuje mu uczciwość, ale w tym konkretnym przypadku bronione są NIEUCZCIWE praktyki operatorów, więc pytam - jak nazwać takiego człowieka?

  • 0

    120.  2017-05-16 11:16:58

    @118
    A możesz pokazać gdzie w rozporządzeniu jest, że są inne warunki dla ofert na kartę ?

  • 0

    121. ~Info  2017-05-16 11:24:38  host: 89-73-90-56.dynamic.chello.pl

    Wyobraźcie sobie sytuacje ktoś kto mieszka na granicy polski będzie mógł logować się do np niemieckiej sieci i dzwonić do znajomego w innym kraju darmo a ktoś inny mieszkający w centrum polski będzie płacił extra .

  • 1

    122.  2017-05-16 11:34:03

    @121
    Trochę zły przykład ponieważ podobnie było od lat.
    Pamiętam kilka lat temu wyjechałem na wakacje za granicę (Dania) i mogłem dzwonić do znajomych w innym kraju (Niemcy) za około 80gr podczas gdy będąc w Polsce ta rozmowa kosztowała wtedy 2,5zł

  • 0

    123.  2017-05-16 11:46:18

    Oburzajace mieszanie sie Unii w wewnetrzne sprawy Polski.
    Nie wierze, ze cenniki nie zostaly wczesniej zatwierdzone przez suwerenne, Polskie, narodowe UKE.

  • 0

    124. ~Wojtek  2017-05-16 11:47:51  host: 193.201.36.50

    Czy można zobaczyć gdzieś oryginał komunikatu? Wśród ogłoszeń prasowych KE próżno szukać takiego dokumentu, więc nie wiem, czy mogę uznać, że to oficjalne stanowisko Komisji.

  • 1

    125. ~  2017-05-16 12:07:30  host: 77-254-43-111.adsl.inetia.pl

    @Tudor ekhm... czytasz wypociny wlo? Przeciez to idiota. Sa dodatki do FF, ktore potrafia wycinac wypowiedzi na forach poszczegolnych osob, tylko troche jest zabawy z ich konfiguracja.

  • -1

    126.  2017-05-16 12:14:15

    119 - zaciekle walczę?
    No możesz mieć dowolną opinię, nawet całkowicie abstrakcyjną.
    Akurat ta sprawa mnie ani ziębi ani pary. A to z tego powodu, ze z roamingu korzystam tak sporadycznie, ze nie jest problemem zapłacić 29 groszy za minutę np. i zapłacić za 100 minut np. za pobyt za granicą. Szczególnie, ze posiadane przeze mnie taryfy zawierają miesięczną ilość jednostek (minut/wiadomości) międzynarodowo-roamingowych większą niż na rok mi potrzeba i to za bardzo dobrą cenę tego abonamentu ;-)
    Jeśli okaże się, że łamali prawo, przyklasnę organom kontrolującym i zapytam dlaczego tak późno zareagowaki w sytuacji gdy były im te plany operatorów znane? Czy 1 Sekretarz Partii poleci swojemu premierowi aby ten polecił najlepszemu na właściwym stanowisku człowiekowi w resorcie cyfryzacji, by zrobił porządek z nowym szeryfem?

  • 0

    127.  2017-05-16 12:14:50

    121 - a jak teraz taki ktoś dzwoni?

  • 0

    128.  2017-05-16 12:19:22

    A całej sprawie dziwi zachowanie Orange... Abonament zgodnie z przepisami a prepaid z łamaniem prawa? Możecie to skomentować? Czy może mają chorych prawników?

  • 0

    129. ~ss  2017-05-16 12:20:52  host: edz8.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Czy jeśli dobrze rozumieć nowy cennik orange to dzwoniąc z polski do Strefy 1 będzie drożej niż wyjeżdżając i dzwoniąc pod owe numery??

    Poprawi mnie ktoś jeśli się myle

  • 0

    130.  2017-05-16 12:28:20

    @129
    Jest tak jak piszesz, ale:
    Tak było
    Tak jest
    Tak będzie

  • 1

    131.  2017-05-16 12:34:32

    129 - nie mogę się nie zgodzić z opinią 130 ;-)

  • 0

    132. ~  2017-05-16 13:30:00  host: 31-178-104-109.dynamic.chello.pl

    a ktoś się orientuje jak wygląda to we wszystkich krajach UE ? czy tam też są takie przypadki jak w Polsce?

  • 0

    133.  2017-05-16 13:39:21

    @124 - to nie jest komunikat gdzieś ogłoszony, tylko odpowiedź, którą dostał portal Money.pl na swoje pytanie skierowane do KE. Jest o tym wyraźnie napisane w wiadomości.

  • 0

    134.  2017-05-16 13:53:28

    msnet - ciekaw jestem, jak zostało sformułowane to pytanie ;-)

  • 0

    135.  2017-05-16 13:59:17

    Mnie zastanawia jakim cudem w takim kraju jak Holandia T-M był w stanie dać ciekawą ofertę - dla taryf od 24-35 euro jest darmowy internet w UE, darmowe smsy i do tego od 120min (24euro) do nielimitowanych (35 euro).
    http://tlp.is/die

  • -1

    136. ~pabloki  2017-05-16 14:29:32  host: user-94-254-240-206.play-internet.pl

    miał byc dzis komunikat uke. widać że dalej nie wiedzą co powiedzieć.

  • 1

    137.  2017-05-16 14:31:22

    w UK wszystkie opy po prostu zastosowały się do zaleceń KE znosząc opłaty za roaming niezależnie od tego z jakiej taryfy do tej pory się korzystało - zarówno abonamenty, mobile broadband jak i na kartę. Miło i skutecznie :-)

  • -1

    138. ~pabloki  2017-05-16 14:33:34  host: user-94-254-240-206.play-internet.pl

    właściwie to zapominacie że gdy usługa będzie świadczona poniżej kosztów moża ubiegac sie o dofinansowanie... czyli i tak zapłacimy wszyscy (pośrednio).

  • 0

    139.  2017-05-16 14:35:20

    lord_kr - a jakie tam taryfy są najpopularniejsze?

  • 0

    140.  2017-05-16 14:47:37

    @wlo. Nie ma reguły choć rynek telekomunikacyjny w UK jest zupełnie odmienny od naszego. Generalnie jeśli karta to tylko u któregoś z opów wirtualnych gdyż oferty "wielkiej czwórki" są po prostu mało atrakcyjne i drogie (np żaden nie oferuje no-limitu w prepaidzie). Abonamenty - większość ludzi ma jakiś "no limit" z telefonem lub sim-only. A mobilnego internetu używa się znacznie mniej niż w Polsce i rzadko pełni on funkcję zamiennika stacjonarnego.

  • 0

    141.  2017-05-16 14:50:00

    lord_kr - i po ile płacą za roaming ci kartowcy od wirtualnych?

  • 0

    142. ~gosciu  2017-05-16 14:53:47  host: 79.184.225.37.ipv4.supernova.orange.pl

    no to czekamy na odswiezenie planow taryorwych z uwzglednieniem pakietow w roamingu :)

  • 0

    143.  2017-05-16 15:00:23

    Środki promocyjne w Play tylko na połączenia krajowe teraz będą na połączenia w roamingu ;) ?

  • 0

    144.  2017-05-16 15:01:08

    @wlo. Nic nie płacą, jest "feela like at home", w niektórych planach zmniejszeniu ulegają paczki danych np zamiast 20gb masz 10gb. Połączenia przychodzące są free w każdej ofercie.

  • -1

    145.  2017-05-16 15:04:04

    @135
    T-M NL to fatalna siec, kiepskie pokrycie, do tego na sprzedaz, mozliwe ze usiluja podkrecic baze abonencka.

  • 0

    146.  2017-05-16 15:25:04

    @145 - możliwe, ale jednak jest to sieć należąca do Deutsche Telekom AG, w kraju z wyższymi zarobkami, a jakoś nie przeszkodziło to dać "roam like at home" w taryfach za ~100-140zł. W Polsce w tej cenie (taryfa T3) mam... no nic nie mam :)

  • 0

    147. ~Mirosław  2017-05-16 15:58:01  host: a25-06-09.opera-mini.net

    Ktoś wyżej dał już linka do artykułu z Rzeczpospolitej, gdzie jasno powiedziano, że UKE dobrze o wszystkim wie, bo początkowo zgodził się na pewne limity w taryfach nolimit. Ale gdy okazało się, że operatorzy są AŻ tak pazerni, a limity mają wynosić​ np. 500 minut rocznie i jakieś śmieszne MB i rażące ceny za 1GB, to UKE na to się nie zgodził. Także pozostaje czekać, aż albo sami się opamiętają, albo czeka nas kilkuletnia przepychanka i spektakularne zakończenie w postaci klinowych kar.

  • -1

    148.  2017-05-16 16:01:09

    @147: Myślę, że poczekają co najmniej do końca wakacji, żeby największy ruch przebujać po wyższych cenach. A potem może się dobrowolnie dostosują.

  • 0

    149.  2017-05-16 16:03:55

    147 - Armagedon normalnie będzie...

  • 0

    150. ~pabloki  2017-05-16 16:12:24  host: user-94-254-240-206.play-internet.pl

    147 ponoc uke mial odpowiedzieć dziś dla money pl , niestety chyba sie nie wyrobili znaczy że uke chyba nie chce zabierać głosu . boi sie operatorów?

  • 0

    151.  2017-05-16 17:05:35

    150 - nowa władza nikogo się nie boi ;-) Problemem jest, ze projekt tych zmian (m.in. 7,7 Euro za 1 GB, wg mojej wiedzy, dotychczas nie uzyskał statusu obowiązującego prawa ;-)

  • 0

    152.  2017-05-16 17:18:27

    Tak narzekamy na opieszałość urzędów, a tu proszę- dzień po publikacji jest reakcja organu i to europejskiego! Jednak kasa wydawana na ich utrzymanie nie jest zmarnowana. Fajna ta Unia ! :-)

  • 0

    153.  2017-05-16 17:48:50

    http://tlp.is/dim

  • 0

    154.  2017-05-16 17:49:20

    Zapomniałem opisać linku @153 - stanowisko prezesa UKE w sprawie roamingu.

  • 0

    155. ~pabloki  2017-05-16 18:00:19  host: user-94-254-242-5.play-internet.pl

    153 czyli uke nie jest nam do niczego potrzebne. tyle zdań ale jakby bez treści.

  • 0

    156.  2017-05-16 18:40:32

    reboot - i co w związku z tym? Przecież nie ten akt prawny ustala ceny, o których jest mowa ;-) No i rozporządzenie 2015/2120 nie wchodzi w życie 15 czerwca 2017. Ono weszło w życie już w listopadzie 2015 roku ;-) Co najwyżej od 15.06.2017 ma zastosowanie art. wprowadzający zmiany do rozporządzenia roamingowego 2012/531 ;-)

  • 0

    157.  2017-05-16 18:46:16

    Ale też pod warunkiem, ze do tego dnia wejdzie w życie projekt rozporządzenia, zmieniającego rozporządzenie 2012/531 w zakresie kilku artykułów, w tym tych z maksymalnymi cenami hurtowymi ;-)

  • 0

    158. ~Mirosław  2017-05-16 19:14:45  host: a25-05-10.opera-mini.net

    @wlo Czy to faktycznie sa dopiero projekty, a nie uchwalone rozporządzenia oczekujące na wejście w życie? Wydaje mi sie że to drugie, ale nie znam sprawy, bo obecnie nie jest mi to do niczego potrzebne;)

    @pabloki Nie przesadzaj. Masz wszystko czego potrzeba. UKE jasno napisał, że opy mają się stosować do przepisów, a jak nie to wyciągnie konsekwencje. Po za tym ma jeszcze jakiś swój termin na odpowiedź na te projekty kosztów przedstawione przez opowiada.

  • 0

    159.  2017-05-16 19:27:43

    158 - wejście w życie przewidywane jest w ciągu bodaj 3 dni od publikacji. Zatem - ja tak rozumiem akt oczekujący na wejście w życie - że jest to akt opublikowany. Ten nie jest jeszcze opublikowany. A przynajmniej nie był wczoraj, kiedy przeglądałem stronę €-Lex ;-)

  • 0

    160.  2017-05-16 19:29:46

    Przepraszam - 3 dni to to 2015/2120, o którym prezes wspominał... To z ceną 7,70 euro za gigabajt 20 dni od publikacji. Zatem jeszcze ponad tydzień czasu jest, żeby do 15 czerwca weszło w życie ;-)

  • 0

    161.  2017-05-16 19:44:12

    A nie! Dobrze mówiłem. 3 dnia. W pierwotnym projekcie było 20 dni ;-)

  • 0

    162. ~Berti  2017-05-23 20:02:11  host: 178.115.128.190.wireless.dyn.drei.com

    Popatrzcie sober warunki roaming w Drei
    Die Nutzung Ihres Tarifs in allen Ländern der EU gilt für Urlaubs- und Geschäftsreisen. Sie ist nicht für eine überwiegende Nutzung in einem anderen EU-Land gedacht. Also eine SIM-Karte bei Drei kaufen um dann hauptsächlich in Deutschland, Italien oder einem anderen EU-Land günstig zu surfen oder telefonieren, das ist nicht der Sinn der Sache.
    Wird ein Tarif während eines Zeitraums von 4 Monaten überwiegend in der EU (außerhalb Österreichs) bzw. in Liechtenstein, Island und Norwegen genutzt, so informieren wir den Kunden darüber und warnen vor Zusatzkosten, sollte sich das Nutzungsverhalten nicht ändern. Geschieht das dann tatsächlich nicht, so werden zusätzliche Entgelte pro Minute, SMS, MMS und auch MB verrechnet.
    Wszyscy man a lofty nie tylko u nas

Dodaj swoją opinię