Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Odpowiedź na pozew Vivendi do końca września

Odpowiedź na pozew Vivendi do końca września

sirmark 9 Lipca 2008 23:20

0 0

Do końca września Polska prześle do trybunału arbitrażowego odpowiedź na pozew Vivendi, w którym francuska spółka domaga się od naszego kraju 1,9 mld euro odszkodowania - powiedział prezes Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa Marcin Dziurda.

Francuski koncern Vivendi zarzuca Polsce, że nie dotrzymała zobowiązań traktatowych dotyczących ochrony i równego traktowania inwestorów zagranicznych. Sprawa dotyczy wieloletniego sporu Vivendi z Elektrimem, a także z Deutsche Telekom o udziały w Polskiej Telefonii Cyfrowej. Pisaliśmy o tym w tej wiadomości.

W 1999 r. Elektrim utworzył spółkę z Vivendi i - wbrew woli swojego wspólnika w Polskiej Telefonii Cyfrowej, czyli Deutsche Telekom - wniósł do niej posiadane udziały. Przeniesienie akcji oprotestowała DT. W 2004 r. transakcję zakwestionował trybunał arbitrażowy. Uznał, że Elektrim naruszył umowę wspólników i nakazał spółce przywrócenie poprzedniego stanu. Po ogłoszeniu wyroku Elektrim odsprzedał Deutsche Telekom 48 proc. akcji PTC.

Vivendi kwestionuje przejęcie pakietu 48 proc. akcji PTC najpierw przez Elektrim, a potem przez Deutsche Telekom od Elektrimu. W wyniku tego przejęcia udział Deutsche Telekom w PTC zwiększył się do 97 proc.

W sierpniu 2006 roku Vivendi i Vivendi Telecom International (VTI) zgłosiły się do polskiego rządu z prośbą o arbitraż w sporze pomiędzy firmami, na podstawie traktatu z lutego 1989 roku pomiędzy Francją i Polską, który dotyczy wzajemnej ochrony inwestycji.




W styczniu 2008 r. obie firmy złożyły pozew przeciwko Rzeczypospolitej Polskiej. Oskarżyły Polskę, że nie chroniła prawnie ich inwestycji - udziałów w Polskiej Telefonii Cyfrowej, których Vivendi zostało pozbawione. Ich zdaniem Polska naruszyła umowę polsko-francuską umowę z 1989 r.

Vivendi domaga się odszkodowania za działania polskiego wymiaru sprawiedliwości, który - według spółki - dyskryminował francuskiego inwestora. Zdaniem Dziurdy, sądy działały w ramach swoich kompetencji. "Ich działania sprowadzały się do uznawania niekorzystnych dla inwestora wyroków sądów polubownych" - powiedział.

Do końca września 2008 r. Rzeczpospolita Polska zobowiązana jest przesłać do trybunału arbitrażowego odpowiedź na pozew. Zrobi to nasz pełnomocnik, czyli kancelaria Linklaters. Do końca września odpowiedź na pozew zostanie złożona - zapewnił PAP Dziurda. Rząd Polski podpisał umowę z kancelarią Linklaters i będzie ona reprezentowała nasz kraj przed trybunałem arbitrażowym w sprawie Vivendi.

Dziurda dodał, że ze strony Vivendi wpłynęło wiele dokumentów i trzeba się do nich ustosunkować. A koronnym argumentem w postępowaniu arbitrażowym będzie ten, że Vivendi nie ma podstaw prawnych do powoływania się na polsko-francuską umowę o wspieraniu inwestycji.

Źródło tekstu: PAP     

Dodaj do:
w sumie: 19
  • 0

    1.  2008-07-09 23:28:48

    Telenoweli ciąg dalszy. Który to już odcinek? Ciekaw jestem czy dożyję końca tej historii ;-)

  • 0

    2.  2008-07-09 23:30:59

    Faktem jest, że to Vivendi zawraca głowę polskiemu wymiarowi sprawiedliwości. Pocieszające jest tylko to, że ma maksymalne koszty sądowe :)

  • 0

    3. ~  2008-07-09 23:48:03  host: f142-058.opera-mini.net

    Era - czyt. Niemiecka Telefonia Cyfrowa... :-(

  • 0

    4.  2008-07-09 23:48:56

    To Polska powinna w takim razie wytoczyc Francji sprawe za kolaborowanie z hitlerowcami podczas II wojny swiatowej, pomimo wczesniej podpisanych wzajemnych porozumieniach. To Vivendi mnie juz nudzi. Jak przegraja i tym razem, to kogo znowu pozwia? Pozwia Rosjan o sprzymierzenie sie z III Rzesza?

  • 0

    5. ~golfiarz  2008-07-10 00:01:00  host: systemy22.toya.net.pl

    To już się robi nudniejsze od Mody na sukces.

  • 0

    6. ~kjkdlgjflkjgd  2008-07-10 02:38:15  host: chello089079253076.chello.pl

    A ja wam mówię, że to już dobiega końca i w tym roku na święta będziemy mieli T-Mobile Polska.

  • 0

    7.  2008-07-10 08:13:48

    kjkdlgjflkjgd - chyba przez to te święta nie będą radośniejsze.

  • 0

    8. ~bloodyfox  2008-07-10 09:07:09  host: plus-96-101.polkomtel.com.pl

    też mnie jakoś nie zachwyca ta nazwa, ale w końcu będziemy wiedzieć kto jest właścicielem.

  • 0

    9. ~rene  2008-07-10 09:09:34  host: doj30.neoplus.adsl.tpnet.pl

    ech, Vivendi czepia się wszelkich możliwych tricków prawnych, aby coś na tym ugrac. szkoda, że to spowalnia przejęcie PTc przez t-mobile, bo obecnie jest dziwna sytuacja -niby i tak jest t-mobile(co widac chocby w ofercie telefonów Ery), ale oficjalnie nie, co spowalnia rozwój sieci

  • 0

    10. ~rogmaniek  2008-07-10 10:26:32  host: c2-kmmis-111.au.poznan.pl

    szkoda... wiem, że gdyby nie DT to o tak szybkim rozwoju sieci (chodzi mi o budowę nowych stacji bazowych w 2007 oraz w tym roku- przynajmniej w Wielkopolsce) bym mógł jeszcze tylko pomarzyć;), ale jednak dla mnie marka ERA jest naprawdę bardzo cenna i ubolewam, że Niemcy robiąc tzw. rebranding, zniszczą mi tę markę i "wprowadzą" paskudne (jak dla mnie) logo T-Mobile:( . Dlatego już się żegnam z PTC korzystając równolegle z drugiego pre-paid'a- należącego do Polkomtela i znów zmieniam sobie świat na Plus he he! Nie mogę patrzeć, jak DT "podniszcza" markę Era robiąc to niby nowe, ale jakoś niezbyt korzystne- na tle konkurencji- oferty, jak np. ostatnio "nowy" mix:( . Dodam jeszcze, że i tak marka Era będzie dla mnie bardzo cenna- na zawsze!!! ;)

  • 0

    11. ~grochu  2008-07-10 10:38:03  host: abup116.neoplus.adsl.tpnet.pl

    kolego ~rogmaniek ... Twoj prepaid to Vodafone ...

  • 0

    12. ~pytajnik  2008-07-10 10:49:34  host: fge218.internetdsl.tpnet.pl

    Przez ten spór faktycznie Era staneła w miejscu. Ale zaczęły się zmiany. I może będzie teraz przeć do przodu. Bo jak nie to stracą klientów. Jesli chodzi o dbanie o stałych abonentów Era bije na głowę wszystkich. I to jest duży"+". Acha a Francuziki precz z łapami od PTC!!!!!

  • 0

    13. ~  2008-07-10 11:06:11  host: c2-kmmis-111.au.poznan.pl

    grochu- tak wiem, że mój pre-paid to też paskudne logo Vodafone:( choć pewnie części polakom będzie się kojarzyć z "pewnym" trunkiem i będą to "brać" he he! Jednak do rebranding'u marki Plus to jeszcze- chyba- daleko? Z drugiej strony nie zdziwiłbym się bardzo, gdyby okazało się, że Vodafone Pl będzie szybciej niż T-Mobile ;)

  • 0

    14. ~rogmaniek  2008-07-10 11:11:30  host: c2-kmmis-111.au.poznan.pl

    sorki zapomniałem o swoim nick'u;) pewnie przez te "załamanie" tymi możliwymi zmianami w PTC! Jak już kiedyś ktoś napisał nawet nie będzie mi szkoda, tych- jakże solidnych i dobrze "wyglądających"- konstrukcji, jak strunobetonowe (żelbetonowe) słupy (wieże) budowane prawie wyłącznie przez PTC:( więc to już nie będzie Moja Era he he!

  • 0

    15. ~ginger  2008-07-10 12:04:53  host: dqq6.neoplus.adsl.tpnet.pl

    ja pozytywnie odbieram zmiane na T-Mobile, jak kilka osób zauważyło, ostatnio era mocniej inwestuje w zasięg, do tego sporo nowych usług - choc głównei wśród satcjonarnych telefonów i internetu. mysle, że to jednak efekt t-mobile, który może tylko przybrac na silę po oficjalnej zmianie nazwy, na co czekam. szkdoa, że vivendi robi wszytsko aby to odwlec

  • 0

    16. ~rogmaniek  2008-07-10 12:32:37  host: c2-kmmis-111.au.poznan.pl

    Ja nie mam nic przeciwko temu, że "niby" 97% udziałów w PTC ma Deutsche Telekom. bo jakby nie patrzeć to naprawdę "porządny" udziałowiec;) . Mnie jednak szkoda jest marki Era. Przecież wiele argumentów za rebranding'iem poszło się je... w przypadku wprowadzenia marki zgniłej Orange PL:( . Niektórzy myśleli, wzorem rebrandigu'u przeprowadzonego przez, np. DT w 2004r. na Węgrzech, że FT po "zniszczeniu" marki IDEA obniży ceny dla obecnych klientów, aby ich nie "odstraszyć" i dla nowych, aby ich "przyciągnąć";) . A tu co "zrobili" udawany, drogi prestiż, na co niektórzy Polacy do dziś się "nabierają" (choć niektóre oferty, wg mnie, np. pre-paid jak NOG nawet wydają się być korzystne), jednak zdarzają się osoby, które na pytanie w jakiej sieci masz telefon odpowiadają, że w... Idei?! Cóż... chyba ten cały marketing PTK Centertel do końca, tak jakby sobie życzyli, im się nie powiódł hi hi! Jakby to było fajnie (w marzeniach he he), gdyby DT ogłosili, że zostawiają w Polsce markę Era (nawet "zaróżowioną" jak teraz heh), ponieważ jest zbyt cenna. Stwierdzą również, że będą ją traktować jako taką markę/córkę globalnej marki T-Mobile:) . Wiem, wiem- to nie jest możliwe;)

  • 0

    17.  2008-07-10 15:50:01

    Czy ktoś wie kiedy Era urodzi prepaid data? Są już w ciąży podobno. Nie wiadomo jednak czy ciąża będzie trwała tyle co u słonia czy tyle co u chomika. Ktoś coś wie?

  • 0

    18.  2008-07-11 02:06:15

    Rebranding bedzie chocby z powodu ME2012. Jesli nie dojdzie do rebrandingu Ery na T-Mobile, to wygranym bedzie Orange, ktora bedzie rozpoznawana przez zagranicznych turystow.

  • 0

    19. ~sid  2008-07-11 12:29:54  host: aauj183.neoplus.adsl.tpnet.pl

    myśle, że jednak będzie i szybciej, i nie tylko z tego powodu. tak czy inaczej, będzie chyba lepiej, jak wszystko będzie jasne, i inwestycję w siec będa jeszcze mocniejsze

Dodaj swoją opinię