Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Od przyszłego roku dowód osobisty w komórce

Od przyszłego roku dowód osobisty w komórce

LuiN 17 Czerwca 2016 11:13

16 7

W 2017 roku będziemy mogli korzystać z dowodów osobistych zapisanych w telefonach komórkowych - przekazała minister cyfryzacji Anna Streżyńska.

Aby nie stracić blisko 300 mln zł unijnej dotacji, Polska musi wprowadzić e-dowody do 2019 roku - czytamy na Bankier.pl. Pierwotne plany wdrożenia ich w 2010 roku przerwał skandal korupcyjny.




Teraz Anna Streżyńska chce by był on zintegrowany z kartą kredytową, studencką czy miejską, prawem jazdy, ubezpieczeniem zdrowotnym albo ze wszystkim tym na raz w smartfonie, który jest takim samym dobrym nośnikiem jak każdy inny.

Zaszyte w smartfonach e-dowody funkcjonują już m.in. w Austrii i Estonii.

Źródło tekstu: Bankier.pl, IAR     

w sumie: 88
  • 3

    70. ~  2016-06-18 16:48:52  host: user-94-254-242-137.play-internet.pl

    @69
    no na urlop to się chyba raczej normalne dokumenty zabiera. Z założenia mID ma być przeznaczony do używania na co dzień, czyli np. w sklepach przy kupowaniu alkoholu czy do okazywania drogówce. Przy zawieraniu umów np. o abonament telefoniczny to już będziesz musiał mieć normalny dowód.

  • 3

    71. ~  2016-06-18 16:51:47  host: user-94-254-242-137.play-internet.pl

    Tu właśnie chodzi o to żeby nie martwić się o to czy się wzięło portfel w codziennych sprawach typu wyjście do centrum handlowego czy do kina.

  • -1

    72.  2016-06-18 17:29:31

    ABP - ja nie jestem przeciwko... Tylko po co skoro i tak będę miał kartonik z plastiku?

  • -3

    73.  2016-06-18 17:48:58

    @72 Kartonik z plastiku?:-D Właśnie nie wiadomo jak to w polskich realiach będzie wyglądać, w gadce jest pięknie jak zawsze u urzędników, cóż niewolnictwo telefoniczne, bez srajfona się za niedługo nie wys.... asz:-D Dopóki to nie będzie jakoś narzucone to ci którzy chcą niech sobie w srajfonie umieszczają dowody, a inni plastik w portfelu.

  • 1

    74.  2016-06-18 19:37:59

    73 - nie może być "narzucone". Dlatego klasyczne dowody NIGDY nie znikną ;-)

  • 1

    75. ~asf  2016-06-18 20:03:23  host: user-94-254-179-85.play-internet.pl

    U nas na grońcu już wydają takie dowody, pod warunkiem, że telefon jest w Play. Sołtys tak kazali.

  • 2

    76.  2016-06-18 20:40:43

    A może by tak uaktuaknić zdjęcie p. minister gdyż wygląda nijak do obecnego wizerunku.

  • -4

    77.  2016-06-18 23:01:57

    @74 No nie wiem;-) W kraju PiSlamistów do następnych wyborów wszystko się może zdarzyć.

  • 2

    78.  2016-06-19 13:10:46

    77 - co np.? Ustawa, która zmusi każdego kto ma obowiązek mieć albo chce mieć dowód do posiadania smartfonu? Bądź poważniejszy trochę ;-)

  • 2

    79.  2016-06-19 13:12:07

    Przeczytaj (posłuchaj) co pani minister powiedziała. Potem komentuj co może się w prawie zmienić. Też by dobrze było, gdybyś przy tym myślał chociaż trochę ;-)

  • -1

    80. ~Stanisław  2016-06-19 13:57:25  host: ipb31.internetdsl.tpnet.pl

    Może idea szlachetna,lecz widząc jak powstają systemy informatyczne w Polsce...Oczywiście wolność wyboru i coś takiego dla chcących niech sobie funkcjonuje.Od strony ,,bezpieczeństwa danych",najczęściej najsłabszym ogniwem jest człowiek i nawet jak system jest ,,szczelny" to i tak prędzej czy później coś wykradną nasi przyjaciele w czarnych kapeluszach.Komuś śni się NSA,jak najwięcej danych w ręku państwa,rejestracja kart,później internet rzeczy,ustawy inwigilacyjne,zbieranie metadanych i ich analiza,cóż Orwell miał rację i dobrze opisał świat,Nowy Wspaniały Świat:)

  • -3

    81.  2016-06-19 14:23:54

    jest kilka zalet takiego rozwiązania, ale wad jest znacznie więcej. Żeby nie było - jestem technologicznym geekiem i zazwyczaj popieram dobre rozwiązania. Ale nie to. Po wejściu w życie ustawy inwigilacyjnej Polska jest już w połowie państwem totalitarnym, drugą połowę bolszewicy osiągną za pomocą wymiany władzy w powiatach gminach oraz korupcji władzy sądowniczej. Mam wystarczająco dużo lat i widziałem ten scenariusz w innych krajach żeby nie mieć wątpliwości że w Polsce też to nastąpi.

  • 2

    82. ~  2016-06-19 17:58:20  host: public-gprs200920.centertel.pl

    @81 Jedno można o tobie powiedzieć obiektywnie - idiota.

  • 0

    83. ~HD  2016-06-20 20:31:56  host: 89-77-210-169.dynamic.chello.pl

    Wszystko sponio!!!
    -Ale kiedy ja zapłacę zbliżeniowo telefonem? W Millenium zaproponowali mi jakąś naklejkę na obudowę- toż to żenada!

  • 0

    84.  2016-06-20 20:43:03

    83 - od dawna możesz płacić zbliżeniowo, bez naklejek ;-)

  • 0

    85. ~HD  2016-06-20 21:20:38  host: 89-77-210-169.dynamic.chello.pl

    @wlo- Mógłbym prosić o krótką poradę jak tego dokonać :) ?

  • 0

    86.  2016-06-21 07:58:53

    85 - założyć konto w stosownym banku i zamówić mobilną kartę płatniczą ;-)

  • 0

    87.  2016-06-21 08:00:19

    No i odpowiedni telefon oczywiście ;-)

  • 0

    88. ~Zejdźmy na ziemię  2016-06-27 07:12:15  host: sub248-166.elpos.net

    Tymczasem do rejestracji karty np. w Virgin Mobile trzeba wysłać im skan dokumentu i to obustronny. Wiadomo, że taki skan może zostać wykorzystany np. do zaciągnięcia kredytu. Co prawda obiecują, że komisyjnie go zniszczą, ale gwarancji na to, że nie wpadnie w niepowołane ręce według mnie nie ma żadnej.

  • 0

    89.  2016-06-27 08:30:52

    88 - nie wysyłaj...

Dodaj swoją opinię